Gastro HK - Vitana Cup 2017

30. 3. 2017

V Kongresovém centru ALDIS v Hradci Králové konal XXII. ročník národní soutěže kuchařského a cukrářského umění s mezinárodní účastí Gastro Hradec – Vitana Cup 2017. Soutěže se zúčastnilo v několik desítek vystavovatelů z oblasti cukrářství a kuchařství. SŠTŘ se podařilo uspět v několika kategoriích: Vojtíšek Filip (kuchař 2. ročníku) získal zlatou medaili a celkové 3. místo v kategorii Velikonoční nádivka. Vávrová Kristýna celkové 3. místo v kategorii Papriková omáčka. Kašparová Anna získala stříbrnou medaili ve stříbrném pásmu za slavnostní umělecký dort. Urbaníková Daniela získala bronzovou medaili v bronzovém pásmu za tříchodové menu. - Hegedüsová Šárka obdržela diplom za účast v kategorii čtyři druhy finger food.

Exkurze Osvětim

28. 3. 2017

Na základě mnohých podnětů studentů naší školy byla zorganizována exkurze do koncentračního tábora Osvětim. Právě toto místo bylo vybráno nacisty, jako místo, kde dojde ke konečnému řešení židovské otázky. Za dobu existence tábora zde bylo podle oficiálních údajů zavražděno přes milion lidí, skutečné počty však mohou být i několikanásobně vyšší.

Zájemce neodradila ani šestihodinová cesta autobusem, a tak se v počtu 45 studentů dne 28. 3. vypravili, spolu s dvěma pedagogy, směr Polsko.

Koncentrační tábor Auschwitz se skládal ze tří oddělených táborů – Auschwitz I, II a III. My jsme měli možnost navštívit dva z nich, jelikož třetí byl Němci ještě před osvobozením Rudou armádou zlikvidován.

Tábory nás provázel česky mluvící průvodce, který nás seznámil s historií koncentračního tábora a přiblížil nám krutý režim, který zde panoval. Studenti měli možnost vidět například tuny vlasů, které byly vězňům stříhány po nástupu do tábora nebo osobní věci, jichž se museli vzdát, a které byly poté z velké části odesílány ke zpeněžení do Německa – hřebeny, nádobí, boty, brýle atd.

Přestože se již z Osvětimi stala turistická atrakce a davy proudících lidí znemožňují ponořit se do ponuré atmosféry koncentračního tábora, i tak nutí návštěva tohoto místa k zamyšlení, k jakému nelidskému chování se člověk může snížit. Vyprávění o bezcitném vraždění a týrání lidí, kteří se provinili pouze tím, že se narodili jako Židé, nemůže nechat nikoho klidným a přivedlo nejednoho studenta k zamyšlení nad tímto tématem.

Reprezentační ples Chlumec nad Cidlinou

25. 3. 2017

Dne 25. března 2017 se konal Reprezentační ples města Chlumec nad Cidlinou na zámku Karlova Koruna. Kompletní zajištění nápojů a slavnostního rautu zajišťovala Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov. Na rautu bylo více než čtyřicet druhů výrobků studené i teplé kuchyně doplněné o vynikající mini zákusky. Obsluhu zajišťovalo dvacet žáků druhého i třetího ročníku oboru Kuchař-číšník.

Exkurze Rybářství Chlumec nad Cidlinou

10. 3. 2017

Druhý ročník oboru řezník - uzenář zúčastnil exkurze zpracovny ryb Chlumci nad Cidlinou. Rybářství představuje moderní provoz na zpracování sladkovodních a mořských ryb o celkové ploše více než 1000 m2 (kapr, amur, pstruh, tolstolobik, lín, štika, sumec, makrela, losos ...). Začátek exkurze začal přímo ve zpracovně ryb, kde nás vedoucí provozu provedl celou linkou - od přejímky živých ryb, bourárnu, uzení, balení, až do chladících a mrazících boxů.

AUTOMECHANIK JUNIOR 2017

8. 3. 2017

Dne 8. března 2017 v SOŠ a SOU Vocelova Hradec Králové proběhlo regionální kolo soutěže AUTOMECHANIK JUNIOR 2017. Naši školu reprezentovali dva žáci 3. ročníku oboru Mechanik opravář silničních motorových vozidel - Martin Lejsek a Martin Konáš. Na prvním a druhém místě se umístili žáci pořádající školy Vlastimil Vendler a Filip Šolc. Třetí místo obsadil Martin Konáš a čtvrté Martin Lejsek. Do celostátního finále, které se koná ve dnech 18. až 20. 4. 2017 a které bude opět hostit Service Training Center ŠKODA AUTO a.s., Kosmonosy, postupují Vlastimil Vendler z pořádající školy a náš reprezentant Martin Konáš. 

Tato soutěž se skládala ze tří částí: Z teoretického testu na počítači (101 otázek). Dále ze šesti úkolů z poznávací části, kde žáci měli popsat součástky vozidel - palivová soustava, díly motoru, brzd, zapalovací a žhavící soustavy, elektrosoučástky vozidel apod. Poslední část soutěže představovala praktické dovednosti - čtení chybových hlášení řídících jednotek vozidla, kontrola stavu motoru, montáž a nastavení rozvodového řemenu na motor, demontáž, montáž pneumatiky a vyvážení kola, nastavení servisních intervalů a odstranění závady, seřízení světel apod.

Exkurze pivovar Nová Paka

8. 3. 2017

Žáci druhého ročníku oboru Řezník-uzenář a Kuchař-číšník pivovar v Nové Pace. Součástí exkurze bylo nejen seznámení s výrobními postupy, ale také ochutnávka piva. Zajímavostí byla výroba speciálních druhů, jako je pivo dýňové, třešňové, zázvorové nebo konopné. Žáci měli možnost vidět klasický způsob vaření piva od klíčení sladovnického ječmene až po stáčení piva do lahví a sudů. Nevšední je skutečnost, že pivovar je výhradně orientován na export. Zhruba 70% produkce směřuje do celého světa (Kanada, Mexiko, Čína, Rusko, Korea, Izrael, Finsko a další). Pivovar obdržel mnohá ocenění, ale za největší však považuje vzrůstající oblibu nejen v Čechách, ale i v zahraničí.