Aktuality v měsíci: BŘEZEN 2018

Dvacet žáků 2. ročníků absolvuje stáž ve společnosti ŠKODA AUTO Mladá Boleslav

3. - 13. 4. 2018

Ve dnech 3. dubna až 13. dubna 2018 absolvuje 20 žáků 2. ročníků Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov praktickou stáž v provozech společnosti ŠKODA AUTO Mladá Boleslav. Stáž je pravidelnou součástí celoročního plánu činnosti školy a přispívá i k tomu, že velká řada absolventů SŠTŘ se stává po ukončení studia pracovníky společnosti. Stáže se zúčastní 10 žáků oboru středního vzdělání s maturitní zkouškou Dopravní prostředky, školní vzdělávací program Technik silniční dopravy, a 10 žáků oboru středního vzdělání s výučním listem Mechanik opravář motorových vozidel, školní vzdělávací program Automechanik.
Garantem celé stáže je vedoucí učitel odborného výcviku Josef Novák, telefon 728 895 376.

                                                          Program odborné praxe v Mladé Boleslavi     

SŠTŘ NB uspořádala pro své žáky florbalový turnaj tříd

28. 3. 2018

Ve středu 28. 3. 2018 se v dopoledních hodinách ve sportovní hale výukového centra Hlušice uskutečnil školní turnaj tříd ve florbalu. Turnaje se zúčastnilo 6 tříd (dohromady 48 žáků) rozdělených do dvou skupin. Následně týmy sehrály utkání o umístění. Vítězem turnaje se po dramatickém finále stala třída 1.Z
Utkání o umístění:

o 5. – 6. místo: 1. AN – 3. AN 7:4

o 3. – 4. místo: 1. E – 2. Z 2:1

o 1. – 2. místo: 2. AN – 1. Z 1:3Pedagogové svářečské školy SŠTŘ na odborném semináři v Agrostroji Pelhřimov

28. 3. 2017

Ve středu 28. března 2018 se vedoucí svářečské školy SŠTŘ Ing. Miroslav Sirůček a učitel odborného výcviku SŠTŘ Pavel Novák zúčastnili semináře pod názvem "Nové technologie a normy svařování" ve společnosti AGROSTROJ Pelhřimov.  

Celkově se semináře zúčastnilo 80 frekventantů, vlastní prezentace probíhala ve dvou učebnách. Nejdříve se účastníci vyslechli přednášku o novinkách v robotizovaném svařování, lektor Petr Březina seznámil přítomné s robotizací ve firmě, kde už brzy přivítají 100 robota.

Později přišla prezentace ručního svařování, kontrola kvality svárů, nové značení svárů na výkresech dalšího z lektorů Františka Dolejše.

Na závěr semináře proběhla exkurze ve společnosti a ukázka organizace práce a technologií v praxi- pálení, obrábění, svařování, lakování, montáž. Seminář byl pro pedagogy velmi přínosný.

Personální ředitel společnosti AGROSTROJ PELHŘIMOV v závěrečném proslovu zdůraznil, že v případě zájmu rádi přivítají exkurze z technicky zaměřených škol.

Jaroslav Frank v celostátní soutěži Automechanik junior 2018 na skvělém 6. místě

26. - 28. 3. 2018

Ve dnech 26. – 28. 3. 2018 v prostorách Service Training Center Auto a.s. Kosmonosy a Servisního centra Škoda Auto a.s. Kosmonosy proběhlo finále soutěže Autoopravář Junior 2018. Soutěž má již tradičně čtyři kategorie - Automechanik, Karosář, Autolakýrník a Autotronik. Vyhlašovatelem soutěže Autoopravář junior je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Svaz prodejců a opravářů motorových vozidel České republiky. Hlavními partnery soutěže jsou společnosti Škoda Auto a. s., Bosch a Scania.

Naši školu reprezentoval v kategorii Automechanik junior žák 3. ročníku oboru Mechanik opravář motorových vozidel Jaroslav Frank, pedagogický doprovod zajišťoval předseda metodické komise automobilních oborů SŠTŘ Aleš Novák. Celkově byla soutěž tříkolová, první základní kolo probíhalo na jednotlivých školách. Z oboru Mechanik opravář motorových vozidel se pak do celostátního finále dostali pouze 2 nejlepší žáci z každého kraje České republiky. Z celkového počtu 3 100 žáků třetích ročníků uvedeného oboru se tak o celkové vítězství utkalo 28 mladých automechaniků. V této konkurenci se Jaroslav Frank obsadil vynikající 6. místo, ke kterému Jaroslavovi celá škola gratuluje.

SOUČÁSTI SOUTĚŽE:

a) Teoretická část – odborná přednáška a následný test

b) Poznávací část - 7 úkolů – montážní postupy, brzdové systémy, měřidla, součástky motorů, speciální nářadí, elektrické součástky motorových vozidel, převody, spojky, hřídele

c) Praktická část 14 úkolů - (např. oprava závitů technologií Würth, diagnostika vznětového motoru Škoda Octavia, oprava rozvodů automobilů Škoda, brzdy osobního automobilu Škoda Citigo...)

Exkurze žáků 1. Z do firmy ALMET Hradec Králové 

27. 3. 2018

V rámci disponibilního týdnu se 27. března zúčastnili žáci třídy 1. Z exkurze do společnosti AMET Hradec Králové – Kukleny. Žáky přivítali dva vedoucí pracovníci společnosti, kteří provedli žáky všemi prostory výroby. Prohlídka byla doplněna podrobným výkladem, která valnou většinu žáků velice zaujala. Znovu se také přesvědčili o tom, jak moc jsou na trhu práce žádáni dobří řemeslníci. I tato společnost by uvítala případné nové zaměstnance z řad našich absolventů oboru opravář zemědělských strojů. Tímto směrem byla vedena i závěrečná diskuze mezi žáky a vedoucími pracovníky společnosti ALMET.

Seminář v programu SolidWorks pro maturitní obor Dopravní prostředky

27. - 28. 3. 2018

Ve dnech 27. - 28. 3. 2018 SŠTŘ Nový Bydžov ve spolupráci se společností 3E Praha Engineering, a.s. zorganizovala pro žáky školy seminář k programu SolidWorks. Kurz vedl lektor pan Pavel Koloc. Kurzu se zúčastnilo 8 žáků třídy 2. SD. V průběhu semináře žáci získali nové znalosti a „vychytávky“ v používání výše zmíněného programu a vše si pak vyzkoušeli při tvorbě různých modelů.

Exkurze žáků do masozávodu Skaličan a. s.

26. 3. 2018

Dne 26.3. 2018 navštívili řezníci 1. a 3.R spolu s kuchaři z 1.K masozávod Skaličan a.s. v České Skalici. Nejprve si prohlédli expedici, kde se balí a expedují výrobky společnosti. Následovala prohlídka chladicích boxů s voňavými uzeninami. Poté jsme nahlédli do masné výrobny, kde se narážely párky, které následně putovaly do udírny. Obsluhu narážecího stroje si před zraky spolužáků vyzkoušel M. Kukla ze 3. ročníku. Shlédli jsme i provoz sušárny, kde zrají speciální výrobky např. Lovecký salám, Herkules, Poličan...  Dalším zajímavým úsekem zejména pro řezníky 1. ročníku byla bourárna. Žáci měli možnost pozorovat bourání vepřové kýty s následným vykostěním a rozšálováním. Na konec jsme navštívili jatka, kde probíhala porážka vepřů. Všichni zvládli pohled na pracovní úkony, které byly zapotřebí než došlo k rozpůlení zvířete, veterinární kontrole a zchlazení vepřové půlky. Za zajímavou exkurzi děkujeme P. Libichovi a A. Zámiškovi, kteří nás celou dobu provázeli a vše srozumitelně vysvětlovali. 

Exponát "Králíci v klobouku" získal v Nové Pace stříbrné ocenění

22. 3. 2018

Soutěž odborných dovedností "Kouzlení s perníkem" je už pravidelnou výkladní skříní jedné z vlajkových lodí gastronomie a potravinářství v Královéhradeckém kraji, tedy Střední školy gastronomie a služeb v Nové Pace.
Ve čtvrtek 22. března 2018 se konal další ročník a žákyně 3. ročníku Markéta Macháčková a Nikola Prokešová přivezly z této soutěže stříbrné ocenění za exponát Králíci v klobouku. 
Naše účast byla v roce 2018 skromná i vzhledem k množství akcí, které úsek v současné době zajišťuje, a italské misi, kterou absolvují některé naše žákyně a odpovědná pedagožka školy.
Akce se zúčastnily i žákyně 2. ročníku, které celou soutěž včetně doprovodného programu shlédly v rámci své exkurze.

Přebor Domova mládeže v bowlingu 

21. 3. 2018

Ve středu 21.3.2018 proběhl v Novém Bydžově přebor DM v bowlingu, kterého se zúčastnilo 14 přihlášených žáků DM. Suverénním vítězem se stal „silný horal“ z Mladých Buků Michal Grundmann, který v obou kolech předvedl vynikající výkony /167+152/. Šokem byly výborné výsledky Romany Čechové, která zaslouženě obsadila druhé místo /137+111/. Na pomyslné bronzové příčce skončil Jakub Štěpánek, který mocně útočil ve druhém kole /113+130/. Někteří žáci doplatili na nevyrovnané výkony, například Kolba/79-133/, Šilhavý /121+66/ a Kovařík /101+53/. Konstantní výkonnost naopak předvedli Pácha /100+100/, Vít /100+90/, Pöperný /82+85/, Kleinová /77+85/, a Hynek /53+50/.

                                                                    Výsledková listina     

Čtyři žákyně SŠTŘ oboru Cukrář na stáži v Itálii v rámci programu ERASMUS

18. 3. 2018

V neděli 18. března 2018 odcestovaly čtyři žákyně SŠTŘ na odbornou stáž do Itálie, kam je doprovodila učitelka odborných předmětů a odborného výcviku Ivana Jiřičná. Anna Kašparová, Markéta Šulcová, Michaela Kaválková (v současné době jsou tyto absolventky oboru Cukrář žákyněmi nástavbového studia Podnikání v SŠTŘ) a Monika Sobotková pobudou na jihu Evropy tři týdny a seznámí se s tvorbou proslulé italské cukrářské gastronomie.
Celá stáž probíhá v rámci programu ERASMUS a je zaštitěná společností Italy Gastro Promotion.

Seminář na téma "Snižování škodlivin ve výfukových plynech vznětových motorů"

16. 3. 2018

V pátek 16 . 03. 18 proběhlo ve Středisku praktického vyučování Hlušice školení pro žáky 3. ročníku oboru Mechanik opravář motorových vozidel, školní vzdělávací programy Automechanik a Řidič nákladní a osobní dopravy, a dále pro žáky 2. ročníku školního vzdělávacího programu Diagnostik motorových vozidel. Tématem školení bylo snižování škodlivin ve výfukových plynech vznětových motorů.  

Lektorem semináře byl zástupce společnosti ARONAX TECHNIC s.r.o. pan Radomil SLÁMA, který nejprve seznámil žáky s diagnostikou JALTEST pro nákladní vozidla a traktory.. 

V další části semináře vysvětlil tvorbu škodlivin při spalování ve vznětovém motoru, jejich snižování pomocí oxidačních  katalyzátorů a filtrů pevných částí ve výfukovém systému. Žákům dále vysvětlil  konstrukci filtru pevných částic a problematiku jejich čištění. Účastníci semináře obdrželi pracovní skripta k probírané tématice. 

Přehlídka GASTRO Hradec Králové 2018 přinesla stříbro Martinu Kuklovi

15. 3. 2018

Přehlídka umění potravinářů a gastronomů včetně umění žáků škol s tímto zaměřením známá jako GASTRO Hradec Králové se letos konala 15. 03. 2018 v hradeckém centru ALDIS. Vzhledem k personálním změnám na úseku gastronomických a potravinářských oborů byla letošní účast SŠTŘ Nový Bydžov pouze tříčlenná.
Tereza Koubková obdržela za svůj exponát v podobě dortu diplom, stejný výsledek čekal i Petra Jirku za jeho vklad do soutěže o nejlepší svíčkovou. Nejlepší výsledek tak čekal na žáka 3. ročníku oboru Řezník-uzenář Martina Kuklu, který za svůj výrobek v podobě huspeniny obdržel stříbrnou medaili a navíc pohár za celkové druhé místo.

SŠTŘ účastníkem veletrhu cestovního ruchu INFOTOUR 2018

9. - 10. 3. 2018

Ve dnech 9. - 10. března 2018 se Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov v roli partnera královského věnného města Nový Bydžov zúčastnila 19. ročníku veletrhu cestovního ruchu INFOTOUR A CYKLOTURISTIKA 2018, který se konal v královéhradeckém Kongresovém centru ALDIS. Město Nový Bydžov, jeho turistická lákadla a samozřejmě i naší školu představily žákyně druhého ročníku oboru Kuchař - číšník Iva Nováková a Martina Šolínová a zároveň jejich pedagožky Alena Čermáková a Veronika Větrovská.  

Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov se prezentovala nejen svými propagačními materiály, ale i žákovskými výrobky z dílny mladých cukrářů a kuchařů, které byly neodolatelnými lákadly pro velké množství lačných návštěvníků veletrhu. Celkově se akce těší vysokému zájmu ze strany veřejnosti, často i rodin s dětmi a slouží k zajímavé propagaci všech vystavovatelů.

"Děkujeme za příkladnou reprezentaci oběma našim studentkám, vedly si velmi dobře a jejich činnost přilákala k novobydžovskému stánku velké množství zájemců", zhodnotila účast mladší poloviny našich reprezentantek učitelka odborného výcviku Veronika Větrovská.

Soutěž odborných dovedností pro obor Opravář zemědělské techniky

V soutěži odborných dovedností mladých elektrikářů opět druhá polovina pořadí

6. - 7. 3. 2018

Ve dnech 6. - 7. března 2018 se konala regionální soutěž odborných dovedností oboru Elektrikář-silnoproud na VOŠ a SŠT Česká Třebová.
SŠTŘ Nový Bydžov reprezentovali žáci třetího ročníku Jakub Mičiak a Daniel Kováčik. Soutěže se zúčastnilo pouze 9 družstev - SPŠ, SOŠ a SOU Hradec Králové, SPŠ Hronov, SPŠ Trutnov, SŠTŘ Nový Bydžov, SPŠE a VOŠ Pardubice, VOŠ a SŠ technická Česká Třebová, Průmyslová střední škola Letohrad,  SOŠ a SOU Nymburk, SŠZE a SOU CHKT Kostelec nad Orlicí. 
Z původně přihlášených družstev se nezúčastnili žáci ISŠ Nová Paka a SŠ-COPTH Praha 9. 
Naše škola se v konkurenci devíti středních škol umístila na 6. místě společně se SPŠE a VOŠ Pardubice. V jednotlivcích obsadil Jakub Mičiak 10. místo a Daniel Kováčik 13. místo z 18 startujících žáků. Zvítězila pořádající škola VOŠ a SŠ technická Česká Třebová.

Halová kopaná - okresní kolo

2. 3. 2018

V pátek 2. 3. 2018 se fotbalový tým SŠTŘ Nový Bydžov zúčastnil okresního kola v halové kopané. Utkání se odehrála v hale Střední průmyslové školy stavební Hradec Králové. V základní skupině jsme se v prvním utkání střetli se Střední školou služeb, obchodu a gastronomie Hradec Králové - Pouchov. Od počátku utkání jsme měli problémy s povrchem v hale, který nepříjemně klouzal a než jsme se s danou situací vyrovnali, prohrávali jsme o tři branky. Následně jsme neproměnili některé příležitosti a po konečném hvizdu rozhodčího nakonec utkání skončilo hrozivým debaklem 0:7.  Druhé utkání ve skupině jsme odehráli proti Střední odborné škole a Střednímu odbornému učilišti Hradec Králové - Vocelova. V tomto utkání jsme od počátku dominovali a vedli jsme až 4:1. Následně jsme polevili, soupeř dané šance využil a vyrovnal. V závěru rozhodnul o našem vítězství střelou z poloviny hřiště Janda. Ze skupiny postupoval pouze tým na prvním místě tabulky, což vzhledem ke dvěma výhrám byla Střední školou služeb, obchodu a gastronomie Hradec Králové – Pouchov

    SŠTŘ NB - Střední škola služeb, obchodu a gastronomie Hradec Králové – Pouchov  0:7

    SŠTŘ NB - Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradec Králové – Vocelova  5:4,             branky: Janda 2, Hosch, Zámečník, vlastní

Zhodnocení Mgr. Matějky: „Do prvního utkání jsme nastoupili nepřipraveni a soupeř toho dokonale využil. Druhé utkání se nám povedlo a pro místní jsme jej překvapivě zvítězili. Na postup jsme ale po úvodním debaklu pomýšlet nemohli.“

SŠTŘ Nový Bydžov reprezentovali: Chlad Jakub, Šnajdr Michal, Hosch Jakub, Zavoral Jakub, Zámečník Matěj, Kopecký Pavel, Hák Tomáš, Janda Petr a Stránský Pavel.

Modernizace středních škol s účastí SŠTŘ Nový Bydžov

6. 3. 2018

Rada Královéhradeckého kraje schválila zahájení investic do modernizace tří středních škol. O dalších bude jednat v průběhu roku, celkem tak plánuje investovat evropské prostředky do 21 školských zařízení. Kraj získal dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Peníze půjdou na modernizaci a zkvalitnění výuky technických oborů.


Více v odkazu: Modernizace naší školy SŠTŘ Nový Bydžov

Kurz technické novinky pro obor Diagnostik motor. vozidel

2. 3. 2018

 V pátek 2.3. se uskutečnil kurz technické novinky. Kurzu se zúčastnily žáci 2AN 1AE a 3AE  Přednášel pan Miroslav Malina servisní poradce firmy autodíly Běhálek.
Žáci byli proškoleni jak správně postupovat  při opravách spojek, výměně a nastavení rozvodů . Praktické příklady jak postupovat u jednotlivých systémů. Ukázky nejčastějších chyb při výměně a nastavení rozvodového ústrojí a jejich následky.