Aktuality v měsíci: BŘEZEN 2019 

ŠKOLNÍ TÝDENÍK: 25. - 29. 03. 2019

Jedenáctý výukový týden roku 2019 přinesl v SŠTŘ tyto události:

 • V pondělí 25. března zavítali do SŠTŘ vedoucí pracovníci Dětského domova Nechanice, kteří projednali spolupráci obou školských zařízení s ředitelem školy Vladimírem Blažejem a výchovnou poradkyní Marií Zapadlovou. Z DD Nechanice navštěvuje školu celkem 5 žáků.
 • Ve středu 27. března absolvovali učitelé IKT seminář na téma "Digitální fotografie", který vedl lektor pan Krejčí.
 • Rovněž ve středu 27. března absolvoval vedoucí učitel praktického vyučování Petr Vaníček jednání s místopředsedou představenstva společnosti CS CARGO Jičín Mgr. Lánským. Tématem byla další spolupráce školy a společnosti.
 • Ve čtvrtek 28. března se výprava reprezentantů SŠTŘ zúčastnila soutěžní přehlídky GASTRO 2019 v Hradci Králové. Největšími úspěchy bylo druhé místo našich gastronomů v kategorii "Jarní nádivka" a stříbrná ocenění pro Terezu Větrovskou a Radku Vejrovou v kategorii "Velikonoční mazanec" a pro Martinu Šolínovou v kategorii "Tříchodové menu", kterou připravoval na soutěž učitel odborných předmětů Bc. Jan Flídr. Více v článku na webu školy.
 • Uspěšně pokračovaly stavby středisek praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou a v Novém Bydžově - Švarcava.

SŠTŘ účastníkem soutěže GASTRO 2019 - Vitana-cup

28. 03. 2019

Ve čtvrtek 28. března se v hradeckém ALDISU konala tradiční soutěž GASTRO 2019 po názvem VITANA-cup. Naši učitelé se svými žáky tuto soutěž opět nevynechali a prezentovali se v několika soutěžních disciplínách.
S gastronomickým skvostem v podobě jarní nádivky (pod vedením učitele odborných předmětů Bc. Jana Flídra připravila Eliška Eremiášová, 3. K) skončila naše škola v celkovém pořadí na výborném druhém místě z osmi účastníků. Martina Šolínová (3. K) se umístila ve stříbrném pásmu v kategorii tříchodové menu. Rovněž stříbrné pásmo čekalo na naše cukrářky Terezu Větrovskou a Radku Vejrovou v soutěži o nejlepší velikonoční mazanec, druhý náš exponát v této kategorii získal bronzové ocenění. V kategorii Cukrář-junior byla Lucie Stolárové se svým dortem oceněna v bronzovém pásmu, třetí místo v kategorii Cukrář-senior získala učitelka odborného výcviku Ivana Jiřičná. Pouze naše svíčková nezískala žádné z ocenění.

"Naše reprezentace byla určitě lepší než v minulých letech a z tohoto důvodu můžeme být spokojeni. Ale na této soutěžní přehlídce jsme viděli zvláště v soutěžích cukrářů doslova umělecká díla a tak se máme čím inspirovat", tak zněl názor vedení naší soutěžní výpravy.

Veronika Větrovská, vedoucí střediska praktického vyučování Chlumec nad Cidlinou

Přebor domova mládeže v bowlingu

25. 03. 2019

V pondělí 25.3.2019 proběhl další letošní turnaj v bowlingu, kterého se zúčastnilo 11 žáků domova mládeže. Ve dvoukolovém klání potvrdil roli favorita Michal Grundmann /3.Z/, který zvítězil se ziskem 308 bodů. Na dalších příčkách skončili Tadeášové Puš a Petr /oba 1.Z/, kteří shodně naházeli 221 bodů, o druhém místě Tadeáše Puše rozhodl větší počet bodů v jednotlivém kole. Ostatní žáci trpěli nevyrovnanými výkony, dobré výsledky předvedli Bartoš /3.Z/ v prvním kole a Chuchlík, Pažout, Nezbeda /všichni 2.Z/ ve druhém kole.

Milan Hamáček, vedoucí pedagogický pracovník Domova mládeže Hlušice

ŠKOLNÍ TÝDENÍK: 18. - 22. 03. 2019

Desátý výukový týden roku 2019 přinesl v SŠTŘ tyto události:

 • V prvních dvou březnových týdnech roku 2019 proběhl kurz žáků 3. Z oboru opravář zemědělských strojů na sklízeč cukrové řepy HOLMER. Každý z žáků absolvoval pod pedagogickým dozorem UOV Jaroslava Zikmunda týden v dílnách AGROSLUŽEB Hradec Králové. V tomto období jsou všechny stoje postupně stahovány do dílen, kde se rozebírají a následně pečlivě připravují na novou nadcházející sezónu "řepnou kampaň 2019/2020". Naši žáci jsou vždy rozděleni na různá pracoviště a poté pracují pod dohledem jednotlivých pracovníků dílen AGROSLUŽEB. Pro žáky je také vždy připravena přednáška pracovníka obsluhy strojů HOLMER pana Čeliše, který žákům podrobně vysvětlí činnost stroje.
 • Ve čtvrtek 21. března se konal 18. ročník celostátní soutěže v CAD kreslení a modelování, který probíhal v učebnách SPŠ, SOŠ a SOU v Hradci Králové za pořadatelství společnosti 3E Praha Engineering a. s. Zároveň to byl první ročník, kterého se zúčastnil tým naší školy ve složení Lukáš Pfeffer a Martin Lánský, oba žáci 1. ročníku oboru Opravář zemědělských strojů.
 • Ve čtvrtek 21. března 2019 se žáci 2. Z a 1. A zúčastnili výstavy nazvané "Jarní Zemědělec". Akce se konala jako oslava prvních jarních dnů a to ve dnech 20. až 24. března na lyském výstavišti. Již padesáté pokračování této největší zahrádkářské, zahradnické a zemědělské události, představuje pádný důkaz o všeobecné oblibě této akce mezi všemi odborníky i širokou veřejností. Jako každoročně představují vystavovatelé široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku. Výstava Zemědělec uspokojí svým zaměřením zástupce z řad odborné i laické veřejnosti. Téměř 200 tuzemských či zahraničních vystavovatelů nabízí to nejlepší ze svého sortimentu. V rámci pětidenní výstavy se mohli návštěvníci těšit po celou dobu na odborné přednášky a bohatý doprovodný program.
 • Začátkem kalendářního roku rozšířil řady pedagogů naší školy učitel odborného výcviku pan Tomáš Hovorka DiS. Jeho předchozím působištěm byla ŠKODA MOTORSPORT, kde na pozici Car technik a šéf mechanik stavěl a servisoval vozy pro Pontuse Tidemanda a Jana Kopeckého, s kterými v posledních dvou sezonách získali tituly mistrů světa v RALLY kategorie WRC2. S jeho příchodem započala spolupráce školy s firmou THmotorsport, která se zabývá stavbou a servisem sportovních a závodních vozidel. V současné době probíhá v dílnách školy stavba speciálu Suzuki Jimny určeného pro OffRoad maratony.

           Mgr. Vladimír Blažej, ředitel školy

Klára Vítková na soutěži Kouzlení s perníkem ve stříbrném pásmu

21. 03. 2019

Tradiční soutěž "Kouzlení s perníkem" se konala dne 21. března 2019 v Nové Pace za pořadatelství SŠGS Nová Paka. Úspěchem SŠTŘ bylo stříbrné ocenění žákyně 3. ročníku oboru Cukrář Kláry Vítkové, která si na soutěž připravila perníkové ptačí obydlí v rámci tématu "Loučíme se se zimou". "S tímto umístěním jsem velmi spokojena", konstatovala učitelka odborného výcviku Ivana Jiřičná.
Vlastní soutěž ve zdobení perníku pro naše reprezentantky nedopadla úplně podle očekávání, umístění v bronzovém pásmu bylo asi méně než jsme čekali.

 Ivana Jiřičná, učitelka odborného výcviku

18. ročník celostátní soutěže v CAD kreslení a modelování

21. 03. 2019

Dne 21. března 2019 se konal 18. ročník celostátní soutěže v  CAD kreslení a modelování, který probíhal v učebnách SPŠ, SOŠ a SOU v Hradci Králové (pořádala společnost 3E Praha Engineering a.s.).

Jednodenní soutěž studentů středních škol, které využívají ve výuce CAD programy. Soutěží se v dovednostech používání digitálních technologií získaných při výuce technických předmětů. Součástí soutěže jsou i workshopy pro zúčastněné učitele. Vítězní studenti i škola v jednotlivých kategoriích získali hodnotné ceny - tablety, tiskárny, fotoaparáty atd.

Za naši školu se soutěže zúčastnili žáci 1.Z Lukáš Pfeffer a Martin Lánský.

Přesvědčili jsme se o tom, že technické kreslení a modelování má budoucnost. Je potřeba se v něm zdokonalovat a sledovat nové trendy.

Studenti soutěžili v těchto kategoriích:

 • 2D kreslení v CAD systému 
 • 3D modelování v CAD systému
 • 3D navrhování SketchUp

Pavel Novák, učitel odborného výcviku

Exkurze na Výstaviště Lysá nad Labem "Jarní Zemědělec"

21. 03. 2019

Ve čtvrtek 21. března 2019 se žáci 2. Z a 1. A zúčastnili výstavy nazvané "Jarní Zemědělec".

Akce se konala jako oslava prvních jarních dnů a to ve dnech 20. až 24. března na lyském výstavišti. Již padesáté pokračování této největší zahrádkářské, zahradnické a zemědělské události, představuje pádný důkaz o všeobecné oblibě této akce mezi všemi odborníky i širokou veřejností. Jako každoročně představují vystavovatelé široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku.

Výstava Zemědělec uspokojí svým zaměřením zástupce z řad odborné i laické veřejnosti. Téměř 200 tuzemských či zahraničních vystavovatelů nabízí to nejlepší ze svého sortimentu. V rámci pětidenní výstavy se mohli návštěvníci těšit po celou dobu na odborné přednášky a bohatý doprovodný program.

Dobroslav Šmidrkal, vedoucí učitel odborného výcviku

Stavíme závodní speciál...

březen 2019

Začátkem kalendářního roku rozšířil řady pedagogů naší školy učitel odborného výcviku pan Tomáš Hovorka DiS. Jeho předchozím působištěm byla ŠKODA MOTORSPORT, kde na pozici Car technik a šéf mechanik stavěl a servisoval vozy pro Pontuse Tidemanda a Jana Kopeckého, s kterými v posledních dvou sezonách získali tituly mistrů světa v RALLY kategorie WRC2.
S jeho příchodem započala spolupráce školy s firmou THmotorsport, která se zabývá stavbou a servisem sportovních a závodních vozidel. V současné době probíhá v dílnách školy stavba speciálu Suzuki Jimny určeného pro OffRoad maratony.  


Aleš Novák, vedoucí učitel odborného výcviku,učitel odborných předmětů

ŠKOLNÍ TÝDENÍK: 11. - 15. 03. 2019

Devátý výukový týden roku 2019 přinesl v SŠTŘ tyto události:

 • Průlomem v další účasti na soutěžích odborných dovedností bude účast naší školy na klání mladých konstruktérů v programu SOLID WORKS. 
  "Uznali jsme, že úlohy jsou složitější než jsou schopni naši žáci 1. ročníků za 120 minut zvládnout. Tito žáci studují obor mechanik opravář a opravář zemědělských strojů a výuku Solidworksu mají v osnově jen okrajově. Ale vzhledem k tomu, že některé z nich kreslení zajímá a baví, máme vidinu posunout se alespoň o úroveň výš a v příštích letech se již aktivně soutěže zúčastnit", řekl k této zkušební premiéře Pavel Novák, vedoucí SPV Švarcava Nový Bydžov.
 • Ve středu 13. března přivítala Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov náměstkyni hejtmana Královéhradeckého kraje Mgr. Martinu Berdychovou v doprovodu vedoucí odboru školství PaedDr. Markéty Stuchlíkové a vedoucího oddělení středních škol RNDr. Jiřího Orta. Témata diskuze byla zejména další inevstiční výstavba v SŠTŘ a oborová struktura na středních odborných školách a naši hosté navštívili i stavbu střediska praktického vyučování v Novém Bydžově Na Švarcavě.

 • Ve středu 13. března proběhlo na gymnáziu Nový Bydžov slavnostní otevření učeben s digitální výukou přírodovědných předmětů. Hosty byly kromě vedení kraje velké osobnosti, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima či státní tajemník MŠMT ČR Martin Fryč. SŠTŘ připravila pro všechny hosty dobře hodnocený raut.

 • Téma "Precizní zemědělství a elektronické ovládací systémy" otevřel jako další téma revize školních vzdělávacích programů Martin Havrda, který vyučuje odborné předměty u nástavbového studia jako odborník z praxe. Z diskuze s ředitelem školy vyplynulo další směřování školy v studijním programu Operátor zemědělské techniky.

 • Diskuzi na téma nemovitosti SŠTŘ vedli ve čtvrtek 14. března s Mgr. Václavem Řehořem, členem Rady Královéhradeckého kraje, ředitel školy Vladimír Blažej a zástupkyně pro TEČ Petra Šádková. 

 • Ve čtvrtek 14. března se vedoucí učitel praktického vyučování Petr Vaníček zúčastnil jako delegát Valné hromady sdrzžení dopravců ČESMAD Bohemia ve Stěžerách. SŠTŘ je řádným členem tohoto sdružení.

 • Rovněž ve čtvrtek 14. března se zástupce ředitele Ing. Karel Průcha zúčastnil regionálního shromáždění Krajské hospodářské komory, rovněž v tomto profesním sdružení je SŠTŘ plně zainteresována.

 • Ve čtvrtek 14. března se dvojice reprezentantů David Bejr a Karolína Jiřičková zúčastnila krajského kola soutěže odborných dovedností AUTOMECHANIK junior 2019. Karolína Jiřičková postoupila do národního kola této soutěže v Mladé Boleslavi.
  "Bohužel krajského kola se nyní zúčastňují pouze dvě školy, rychnovští a hronovští automechanici tuto soutěž vynechávají. Z výsledku Karolíny mám radost, myslím, že na národním kole bude pokračovat v tradicích posledních výborných umístění", konstatoval Aleš Novák, vedoucí učitel odborného výcviku, který společně s dalším z učitelů Lubomírem Krofem naše žáky na soutěži doprovázel.

 • V pátek 15. března odešly přihlášky našich cukrářů a kuchařů na soutěže odborných dovedností GASTRO Hradec Králové - VITANA CUP a GASTRO Poděbrady.

        Mgr. Vladimír Blažej, ředitel školy

Proběhlo krajské kolo soutěže AUTOOPRAVÁŘ JUNIOR 2019, Karolína Jiřičková slaví postup do celostátního finále

14. 03. 2019

Ve čtvrtek 14.3.2019 proběhlo na SOŠ A SOU VOCELOVA Hradec Králové krajské kolo soutěže AUTOOPRAVÁŘ JUNIOR 2019 v kategorii AUTOMECHANIK. Naši školu reprezentovali Karolína Jiřičková a David Bejr. Zejména Karolína podala na "soupeřově hřišti" vynikající výkon a díky 3. místu zaslouženě slaví postup do celostátního finále této soutěže, které se uskuteční v polovině dubna, tradičně v servisním centru ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi. Oběma žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a Karolíně přejeme mnoho úspěchů ve finále.

Aleš Novák, vedoucí učitel odborného výcviku,učitel odborných předmětů

Žáci třídy 1. SOD navštívili novobydžovskou knihovnu

13. 03. 209

V rámci výuky českého jazyka a literatury navštívila třída 1. SOD dne 13. 3. 2019 městskou knihovnu v Novém Bydžově. Pod střechou Balounkovy vily je spolu s ní umístěn i klub MEKKA a Turistické informační středisko. Protože většina žáků dojíždí z okolí, přivítali s povděkem besedu o historii knihovny, seznámili se s knihami věnovanými Novému Bydžovu a nechyběla ani dějepisná odbočka k dějinám židovského obyvatelstva. Studenti si zopakovali dělení literatury, seznámili se s řazením a uspořádáním katalogů. Knihovna disponuje úctyhodným číslem 31 797 svazků, je možné vypůjčit si i 50 titulů časopisů a denní periodika. Velmi zajímavá je i nabídka dalších činností a aktivit knihovny, např.: Noc s Andersenem, čtenářský kroužek a mnoho dalších. Studenti se v rámci Března – měsíce čtenářů pokusili vyplnit literární test a přijali pozvání na jarní burzu vyřazených knih. Chceme tímto poděkovat knihovnici paní Blance Seidlové za poutavý výklad, krásný projev a odbornou erudici při návštěvě knihovny. Těšíme se na první týden v říjnu, kdy se určitě zúčastníme Týdne knihoven!

Mgr. Lenka Fléglová, učitelka všeobecných předmětů

Kurz HOLMER pro žáky 3. ročníku oboru opravář zemědělských strojů

04. - 08. 03. 2019

V prvních dvou březnových týdnech roku 2019 proběhl kurz žáků 3. Z oboru opravář zemědělských strojů na sklízeč cukrové řepy HOLMER. Každý z žáků absolvoval pod pedagogickým dozorem UOV Jaroslava Zikmunda týden v dílnách AGROSLUŽEB Hradec Králové. V tomto období jsou všechny stoje postupně stahovány do dílen, kde se rozebírají a následně pečlivě připravují na novou nadcházející sezónu "řepnou kampaň 2019/2020". Naši žáci jsou vždy rozděleni na různá pracoviště a poté pracují pod dohledem jednotlivých pracovníků dílen AGROSLUŽEB.

Pro žáky je také vždy připravena přednáška pracovníka obsluhy strojů HOLMER pana Čeliše, který žákům podrobně vysvětlí činnost stroje.

Dobroslav Šmidrkal, vedoucí učitel odborného výcviku

SŠTŘ účastníkem veletrhu cestovního ruchu a cykloturistiky 2019

08. - 09. 03. 2019

Hradec Králové byl ve dnech 8-9. března 2019 dějištěm dalšího ročníku veletrhu cestovního ruchu a cykloturistiky INFOTOUR 2019. V kongresovém centru ALDIS se představila jako partner Královského věnného města Nový Bydžov i Střední škola technická a řemeslná, která zde byla reprezentována pedagožkami Alenou Čermákovou a Veronikou Větrovskou a žáky 3. ročníku Eliškou Jedličkovou a Matějem Zámečníkem. 
"Kongresové centrum Aldis je pořadatelem největšího mezinárodního veletrhu cestovního ruchu v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, který již svým významem, skladbou vystavovatelů a návštěvníků přesáhl regionální působnost. Návštěvníci již tradičně najdou nabídky z celé České republiky, každoročně přijíždějí se svými nabídkami také vystavovatelé z Polska, Slovenska, Chorvatska, Itálie, Ukrajiny a Banátu. V posledních letech se se nabídka rozšířila též o nabídku lázeňství a wellness v Maďarsku a v druhém dnu i o farmářské trhy", představila akci Veronika Větrovská, která SŠTŘ reprezentovala v sobotu.

Veronika Větrovská, vedoucí střediska praktického vyučování potravinářských a gastronomických oborů

Seznámení a praktická ukázka trenažéru pro svařování SOLDAMATIC

08. 03. 2019

Dne 8. března 2019 proběhla na odborném výcviku pro žáky tříd 1. Z a 2. A praktická ukázka na trenažéru svařování značky SOLDAMATIC.

Obchodní zástupce seznámil žáky a učitele odborného výcviku s výukovými možnostmi trenažéru, vysvětlil ovládání, poté sám předvedl svařování nejdříve obalenou elektrodou, pak svařování v ochranné atmosféře CO2.

Po předvedení obchodním zástupcem si sami žáci svařování vyzkoušeli.

Dobroslav Šmidrkal, vedoucí učitel odborného výcviku

ŠKOLNÍ TÝDENÍK: 04. - 08. 03. 2019

Osmý výukový týden roku 2019 přinesl v SŠTŘ tyto události:

 • V období jarních prázdnin se dva naši žáci zúčastnili soutěže odborných dovedností "Na Karmeli 2019" určené pro žáky potravinářských a gastronomických oborů. A byli velmi úspěšní. Tomáš Kovačovský (2. K) skončil na druhém místě v soutěži mladých barmanů a Eliška Klozová (3. C) se umístila ve zlatém pásmu v soutěži o slavnostní dort v kategorii mladých cukrářů.

 • Metodická komise automobilních oborů uspořádala pro žáky 3. ročníku oborů AUTOMECHANIK A AUTOELEKTRIKÁŘ odborný seminář pod názvem AUTOELEKTRONIKA A ASISTENČNÍ SYSTÉMY VE VOZIDLECH ŠKODA. Lektorem byl pan David Mandát z firmy AUTOELEKTRO MANDÁT Chlumec nad Cidlinou, který se na výše uvedenou činnost dlouhodobě specializuje a má v tomto oboru vynikající výsledky. Seminář byl rozdělen na dvě části, nejprve proběhla teoretická část, ve které nás lektor seznámil s výše uvedenými systémy a možností jejich dodatečné montáže do vozidel ŠKODA včetně jejich přizpůsobení do elektronického systému vozidla. Následovala praktická část, ve které se žáci seznámili se systém automatického parkování, při kterém vozidlo samo parkuje bez zásahu řidiče do vymezeného prostoru (co by za to někteří z nás dali).

 • Ve středu 6. března podepsala Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov smlouvu o právní ochraně se společností DAS. "Pokládáme tuto smlouvu za více než nutnou, protože současné prostředí v naší společnosti více než jindy vyžaduje to, aby škola byla schopna čelit různým právním problémům, které jsou mnohdy uměle vytvářeny", konstatovali po podpisu ředitel školy Vladimír Blažej a zástupkyně ředitele pro technicko-ekonomickou činnost Petra Šádková.

 • Metodická komise výuky řízení motorových vozidel vypsala propozice Oblastního kola soutěže odborných dovedností AUTOMOBILEUM 2019, která se bude konat 3. května 2019 v Hlušicích.

 • Obchodní zástupce společnosti seznámil žáky a učitele odborného výcviku s výukovými možnostmi trenažéru, vysvětlil ovládání, poté sám předvedl svařování nejdříve obalenou elektrodou, pak svařování v ochranné atmosféře CO. Po předvedení obchodním zástupcem si sami žáci svařování vyzkoušeli.¨

 • Ve dnech 8-9. března se SŠTŘ zúčastnila jako partner Města Nový Bydžov veletrhu cestovního ruchu a cykloturistiky INFOTOUR Hradec Králové 2019, který se konal v centru ALDIS. Školu reprezentovali pedagožky Alena Čermáková a Veronika Větrovská a žáci 3. ročníku Eliška Jedličková a Matěj Zámečník.

 • 8. března navštívil naši školu ukrajinský velvyslanec v České republice pan Yevhen Prebyinis. Jeho Excelence besedovala s vedením Města Nový Bydžov a krátce se seznámila s výukou v SŠTŘ, kde si vyměnila informace s třídním učitelem 1. SOD a 2. SOD Petrem Motyčkou, který ve své třídě má několik ukrajinských žáků. V rámci diskuze bylo vedení SŠTŘ poděkováno za umožnění studia ukrajinských žáků a byly řešeny problémy ve vztahu ke studijním vízům.

          Mgr. Vladimír Blažej, ředitel školy