Aktuality v měsíci: ČERVEN 2018

Vodácký kurz pro naše žáky na řece Vltavy

24. - 27. 6. 2018

Ve dnech 24. – 27. června 2018 se žáci třídy 2. SOD a 1. PDT zúčastnili Vodáckého kurzu na řece Vltavy. Výprava pod vedením Mgr. Pavla Hlavatého vyrazila vlakem z Hradce Králové do Vyššího Brodu, kde první noc přenocovala ve vlastních stanech a ráno vyrazila na lodičkách přes krásný Rožmberk do tábořiště Horní Branná. Další den směřovala plavidla do Českého Krumlova. Zde účastníci kurzu nejen přenocovali, ale hlavně si prohlédli krásy města a zámek. Večer si udělali táborák a upekli buřty. Poté směřovali do Zlaté Koruny, odkud se vypravili vlakem zpět do Hradce Králové

Zhodnocení Kurzu pobytu v přírodě

18. - 24. 6. 2018

Ve dnech 18. – 22. června se 68 žáků prvního ročníku zúčastnilo Kurzu pobytu v přírodě. Ubytováni jsme byli v chatách po čtyřech v rekreačním středisku TESLA Horní Bradlo. Žáci absolvovali během kurzu celodenní výlet na přehradu Seč, kterou celou obešli (24 km), a cestou navštívili i zříceninu hradu Oheb. Druhý pěší výlet nás zavedl na vodní mlýn Na Pilce (16 km). V průběhu kurzu si žáci vyzkoušeli velké množství sportovních aktivit - Hry bez hranic, orientační běh, softball, fotbal, brainball, překážkové dráhy, hod kládou na vzdálenost. V závěru každého dne mohli žáci navštívit v rámci rehabilitace wellness centrum. Celý týden nám počasí přálo a v odpoledních hodinách jsme chodili ochladit tělesnou schránku do místního bazénu.

Po 10 letech má SŠTŘ Nový Bydžov znovu titul                  "Mistra republiky OZS"

22. 6. 2018

Exkurze Škoda Muzeum Mladá Boleslav

19. 6. 2018

V úterý 19.6. 2018  2.A navštívila depozitáře ŠKODA Muzea. Prohlédla si expozice, které se nachází v bývalých výrobních halách, ve kterých se až do roku 1928 vyráběly automobily. Exkurze poté pokračovala prohlídkou nové výrobní linky. Celková délka zajímavého programu byla 3 hodiny.


Zhodnocení Sportovního a turistického kurzu 2. ročníků

11.  - 15. 6. 2018

Ve dnech 11. – 15. června se žáci druhého ročníku zúčastnili Sportovního a turistického kurzu. Opětovně jsme navázali na model, kdy žáci absolvovali celodenní program v Novém Bydžově, v Hlušicích a v Hradci Králové. Následně odjížděli každý den domů. V Novém Bydžově si žáci vyzkoušeli minigolf, hry na koupališti – plážový volejbal, líný tenis, petang a po obědě softball. V Hlušicích probíhal netradiční sportovní pětiboj. Odpoledne žáci hráli míčové hry – basketbal a fotbal. V Hradci Králové žáci navštívili lanové centrum na Stříbrném rybníku, opekli si buřty a prošli se po hradeckých lesích. Druhá skupina v Hradci Králové se seznámila se základy golfu. Žáci si vyzkoušeli odpaly na dlouhé vzdálenosti a patování. V odpoledních hodinách žáci navštívili rozhlednu Milíř u Vysoké nad Labem. V pátek probíhal společný turnajový den všech skupin na hřišti v Chudonicích. Žáci byli rozděleni do čtyř týmů a utkali se každý s každým v turnaji ve fotbale a softbale.

Stáž žáků v Itálii – shrnutí 2. a 3. běhu

16. 6. 2018

Dne 16. 6. 2018 se devatenáctičlenná skupina žáků a dvě doprovodné osoby vrátili z druhé části italských stáží v městech Milano Marittima, Cesenatico a Forli. O průběhu prvního týdne jsme Vás již informovali. Nyní přidáváme i malou ochutnávku z programu druhého týdne stáží obou běhů.

I v druhém týdnu pobytu pokračovaly obě skupiny v odborném programu, kdy skupina zaměřená na gastronomii navštěvovala odborné kurzy italské kuchyně ve městě Cesenatico pod vedením italského kuchaře a zároveň vyučujícího Fabia Cappella. Výuka probíhala v odborných učebnách střední odborné školy IAL a zaměřila se především na výrobu vaječných i bezvaječných italských těstovin a pizzy. Žáci zároveň přímo v hotelu Golf & Beach ve městě Milano Marittima absolvovali kurz italské kávy, přednášku o výrobě italské zmrzliny s ochutnávkou a nadále se starali o obsluhu hotelové restaurace a kuchyně.

Skupina žáků s technickým zaměřením na automobily a automobilovou dopravu získávala i nadále nové zkušenosti ve městě Forli, kde pod vedením několika vyučujících pracovali na frézách a soustruzích. Vyráběli automobilové součástky podle zadaných technických výkresů, prováděli montáž a demontáž brzd a zapojili se do práce v jednom z italských autoservisů přímo ve městě Milano Marittima.

Žáci měli samozřejmě prostor také na oddech a různé výlety. Navštívili delfinárium Oltremare v Riccione, zábavní park Mirabilandia ve městě Ravenna či San Marino.

Ihned na začátku nového školního roku 2018/2019 si zkušenost s italskou gastronomií a kulturou bude moci vyzkoušet dalších 8 žáků učebního oboru Kuchař – číšník a žáci nástavbového studia.

Získáním certifikátu ECDL složila maturitní zkoušku

 Jako první se Elišce Procházkové, žákyni 2. ročníku nástavbového studia oboru Podnikání, podařilo získat praktickou maturitní zkoušku tím, že úspěšně splnila všech sedm modulů, které jsou pro testování ECDL (European computer driving licence) určeny.

Až do letošního školního roku skládali všichni maturanti uvedeného oboru praktickou maturitní zkoušku z účetnictví a písemné komunikace. Eliška je první, která se nebála změny, proto jsme ji položili pár otázek.

Eliško, blahopřejeme k úspěšnému získání certifikátu a rovnou se zeptáme – jaké to je být v něčem úplně první?

Rozhodně dobrý pocit. Jsem ráda, že jsem průkopník nové věci.

Proč sis vybrala raději ECDL než „klasické účtování“?

Technologie mi byla vždy blízká. Účetnictví mi moc nešlo, a tak když byla možnost mít praktickou zkoušku z IKT, hned jsem sáhla po této variantě. Jsem za to ráda.

Jak dlouho ses na zkoušku připravovala?

Snažila jsem se připravovat od té doby, co jsem učinila toto rozhodnutí a podala přihlášku k maturitě. Velice mi pomohl pan učitel Kolář a pan učitel Vondruška. Veškeré dotazy a nejasnosti, které jsem měla, mi zodpověděli, a tím mi pomohli se lépe připravit.

Co bylo pro tebe nejtěžší?

Pracovat v modulu Access. Jelikož jsem se s tím setkala poprvé, bylo pro mě těžší se v programu orientovat. S tím mi velice pomohli učitelé.

Chtěla bys dodat něco závěrem?

Doporučuji dalším ročníkům. Už jen z důvodu, že do budoucna se budou počítače více rozrůstat a zkušenosti navíc se budou hodit.

Děkujeme.

19 žáků SŠTŘ na stáži v Itálii

3. - 16. 6. 2018

Celkem 19 žáků SŠTŘ dlí od 3. června do 16. června 2018 na stáži v Itálii v rámci programu ERASMUS. 15 žáků má stáž zaměřenou na gastronomii a potravinářství, 4 žáci pak na technickou problematiku.

Ing. Jiří Wágner, vedoucí výpravy SŠTŘ: "Účast žáků je stoprocentní. Prozatím nemáme žádné kázeňské ani jiné problémy. 15 žáků s gastro zaměřením navštěvuje od pondělí kurzy italské kuchyně - v pondělí výroba italských těstovin a základních italských omáček, v úterý jídla z vepřového a hovězího masa, druhý den ryby, ústřice, krevety. Výuka z mého pohledu na vysoké úrovni. Vše je překládáno z italštiny do češtiny od pana a paní Kopeckých. V době večeře se žáci navic střídají na obsluze v hotelové jídelně a v kuchyni. Skupina techniků jezdí společně s Vítem Vondruškou každý den do Forli. Mají za sebou vyvažování kol, práci na soustruhu a frézách. Dnes řekli, že je to moc baví a vyučující má velké znalosti. Mírně pokulhávaji znalosti angličtiny především z italské strany, ale vždy se nějak domluví a praktické věci odpozorují při názorných ukázkách."

Martin Midloch účastníkem celostátního kola Jízdy zručnosti traktorem s přívěsem

Martin Midloch, žák oboru Opravář zemědělských strojů, si vybojoval právo účasti na celostátním kole Jízdy zručnosti traktorem s přívěsem, které se bude konat 22. června 2018 v Oticích u Opavy. Celé vedení školy přeje Martinovi jistou ruku, nohu i hlavu a co nejlepší umístění.

Návštěva muzea zemědělské techniky v Čáslavi s třídou 2.Z

6. 6. 2018

Den otevřených dveří firmy AGROMEX Cerekvice s účastí našich žáků třídy 2. Z

1. 6. 2018