Aktuality v měsíci: DUBEN 2018

TRANSLOGISTIC-CUP řidičských dovedností žáků středních škol 3. května v Hlušicích

Dne 3. května 2018 pořádá Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov TRANSLOGISTIC-cup 2018, což je soutěž řidičských dovedností pro žáky 3. ročníku oboru Mechanik-opravář motorových vozidel, nad kterou pravidelně přijímá záštitu mistr Evropy pan Václav Fejfar, jehož firma AUTOSPORT Lužany je partnerem školy.
Celé soutěže se zúčastní čtyřčlenná soutěžní družstva středních škol z Hradce Králové, Hronova, Rychnova nad Kněžnou, Vysokého nad Jizerou, Nymburka a Ústí nad Orlicí. Z tradičních účastníků bude letos chybět holická škola, domácí SŠTŘ vyšle dva soutěžní týmy.
Soutěž se stává i přípravou na celostátní kolo AUTOMOBILEUM 2018, které na polygonu v Hradci Králové pořádá SOŠ a SOU Vocelova Hradec Králové. V roce 2017 tým Královéhradeckého kraje soutěž ovládl a nejlepším řidičem v rámci České republiky se stal žák SŠTŘ Nový Bydžov Petr Kavan.

Dokumenty ke stažení:

1) Závazná přihláška     

2) Disciplíny + hodnocení soutěže       

3) Trasa Automobileum

Výsledky školního kola AUTOMOBILEUM 2018

27. 4. 2018

Dvacet žáků a pět čtyřčlenných týmů se v pátek 27. dubna postavilo v areálu střediska praktického vyučování v Hlušicích na start školního kola soutěže odborných dovedností mladých řidičů AUTOMOBILEUM 2018. Čekalo je pět soutěžních disciplín, z nichž mechanická v podobě rychlosti výměny kol na automobilu ŠKODA RAPID se do celkového hodnocení nezapočítávala. Na startu byli reprezentanti vzdělávacích programů školy Řidič nákladní a osobní dopravy, Automechanik, Diagnostik motorových vozidel, Technik silniční dopravy a Operátor silniční dopravy, mezi nimi byly i tři dívky, Andrea Vrbová, Romana Čechová a Anna Macáková.
V soutěži družstev vyhrál tým 3. A (Automechanik) ve složení Frank, Hák, Plachetka a Koza. Jednotlivce ovládl Martin Hirsch před Radkem Vohralíkem a Václavem Vrbou.
Metodická komise pro výuku řízení motorových vozidel nyní vybere reprezentační dva týmy, které se 3. května střetnou s dalšími týmy jiných středních škol (Nymburk, Rychnov nad Kněžnou, Hradec Králové, Ústí nad Orlicí a Vysoké nad Jizerou) v oblastním kole AUTOMOBILEUM 2018, které se bude konat jako TRANSLOGISTIC-CUP Pohár Václava Fejfara 3. května v Hlušicích. Ve dnech 15-16. května 2018 proběhne národní kolo na polygonu v Hradci Králové, které pořádá SOŠ a SOU Vocelova Hradec Králové. Zde bude tým Královéhradeckého kraje obhajovat prvenství a naše škola bude chtít navázat i na loňské individuální prvenství Petra Kavana.

Dvě bronzové medaile pro obor Kuchař-číšník v Poděbradech

26. 4. 2018

Středa 26. dubna byla zasvěcena soutěži odborných dovedností gastronomických a potravinářských oborů GASTRO Poděbrady 2018. V kategorii mladých kuchařů a barmanů soutěžili naši žáci 3. ročníku oboru Kuchař-číšníkJakub Záveský a Filip Vojtíšek, kteří se v kategorii mladý číšník umístili se svou slavnostní tabulí v bronzovém pásmu. Jejich kolega Partik Formánek uviděl lesk bronzu v kategorii mladý barman.
Ústředním tématem letošního ročníku bylo výročí 100 let české gastronomie.

V soutěži GASTRO Poděbrady 2018 naše cukrářky v bronzovém pásmu

26. 4. 2017

Středa 26. dubna byla zasvěcena soutěži odborných dovedností gastronomických a potravinářských oborů GASTRO Poděbrady 2018. V kategorii mladých cukrářů soutěžily naše žákyně 3. ročníku Monika Sobotková a Tereza Koubková, které se svým soutěžním výrobkem v černobílé kombinaci dosáhly na bronzové pásmo.
Ústředním tématem letošního ročníku bylo výročí 100 let české gastronomie.

Exkurze do koncentračního tábora Terezín

23. 4. 2018

Na základě mnohých podnětů studentů naší školy byla 23. dubna zorganizována exkurze do koncentračního tábora Terezín. 

Na rozdíl od koncentračního tábora Osvětim, který studenti navštívili v loňském roce, se nejednalo o vyhlazovací tábor. V táboře se sice nenacházely žádné plynové komory, došlo zde však k několika popravám a vězni zde umírali na katastrofické hygienické podmínky.

Táborem nás provázela zkušená průvodkyně, která studentům přiblížila život v táboře i s jeho každodenními strastmi a krutostmi. Studenti měli možnost projít si Malou pevnost a prohlédnout si například cely či sprchy, často s původním vybavením. Neméně zajímavým byl pro studenty průchod podzemními chodbami.

Terezín se stal za své existence nástrojem propagandy. V původním kině jsme zhlédli autentický propagační film, který prezentoval Terezínské ghetto jako ideální místo k životu.

Na závěr vedly naše kroky do Muzea ghetta Terezín a studenti si tak mohli z jednotlivých střípků sestavovat mozaiku krutého života za zdmi koncentračního tábora, a to nejen toho v Terezíně. 

Zlatý pohár LINDE 2018 mladých svářečů skončil pro naše žáky velmi solidním umístěním

23. - 25. 4. 2018

Od pondělí 23. 04. 2018 do středy 25. 04. 2018 probíhal ve Frýdku Místku další ročník soutěže odborných dovedností mladých svářečů Zlatý pohár LINDE 2018. Pod vedením pedagogů Svářečské školy SŠTŘ Ing. Miroslava Sirůčka a Milana Tichého se do této soutěže tradičně zapojili jako jediní reprezentanti Královéhradeckého kraje žáci 2. ročníku oboru Opravář zemědělských strojů Michal Grundmann a Libor Ortbauer. V metodě svařování ZK 111 obsadil Michal Grundmann 7-8. místo, v metodě ZK 135 Libor Ortbauer 11. místo. V této silné prestižní konkurenci se naši mladí svářeči rozhodně neztratili a vzhledem k tomu, že jsou žáky druhého ročníku, je nutno jejich vystoupení považovat za velmi dobrý úspěch.
"V letošním ročníku se opět výsledky teoretické a praktické části sčítaly, v teoretické části si naši reprezentanti sáhli na pomyslnou bednu. Celkové pořadí soutěže je tedy dáno součtem bodů ze všech jednotlivých disciplín. Určitý problém pro nás nastal se svařovacími stroji, k dispozici byl sice svářecí stroj FRONIUS, ale s jiným systémem digitálního ovládání. Pro příští soutěžní ročník dojde k zapůjčení soutěžního stroje naší škole," řekl k vystoupení našeho týmu vedoucí svářečské školy SŠTŘ Ing. Miroslav Sirůček.

Výsledková listina:

 1) Praktická část - metoda 111                                2) Praktická část - metoda 135

Žáci nástavbového studia navštívili divadelní představení v anglickém jazyce

17. 4. 2018

17. dubna se místem vzdělávání žáků nástavbového studia oborů Podnikání a Dopravní technika stalo divadlo DRAK v Hradci Králové. Zde se totiž odehrávalo divadelní představení "Henry and six wives", které našim 31 studentům posloužilo jako další forma výuky anglického jazyka.
Celou akci organizovala předsedkyně metodické komise výuky cizích jazyků Mgr. Alexandra Kaplanová spolu se svou kolegyní Ing. Ivanou Kubánkovou.
"Celkově bylo představení zajímavě podané, zábavné a jazykově dobře srozumitelné všem žákům", zhodnotila vystoupení divadla DRAK Alexandra Kaplanová. "Mám radost i z našich žáků, jak z jejich chování, tak i ze společenského oblečení, proto považuji tuto akci za vydařenou", dodala ještě předsedkyně metodické komise.

Žáci 3. ročníku oboru Elektrikář-silnoproud absolvovali kurz společnosti JABLOTRON ALARMS

11. - 12. 4. 2018

Jedním z významných partnerů Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov je i akciová společnost JABLOTRON ALARMS. Ve dnech 11-12. dubna 2018 se sedm žáků 3. ročníku oboru středního vzdělání s výučním listem Elektrikář-silnoproud zúčastnilo v SOŠ a SOU Nymburk kurzu základů elektronického zabezpečení objektů, jmenovitě Jan Knytl, Daniel Kováčik, Jakub Mičiak, Jakub Němec, Jan Pazderský, Aleš Petrik a Daniel Ševčík. Celá sedmička zakončila školení úspěšným složením závěrečného testu.
Pedagogický doprovod zajišťoval učitel odborného výcviku Petr Karásek.Soutěž odborných dovedností oboru Řezník – uzenář ve Valašském Meziříčí

10. - 11. 4. 2018

Ve dnech 10. -11.4. 2018 se konal již 12. ročník Soutěže odborných dovedností oboru Řezník – uzenář ve Valašském Meziříčí. Letos se této soutěže zúčastnilo 11 dvoučlenných týmů z České republiky a Slovenska. Soutěžící bourali maso, vařili tlačenku, játrový výrobek a domácí klobásky. Regionální výrobek si týmy přivezly již předem připravený. Další disciplínou byl senzorický test koření. Naši školu reprezentovala dvě družstva ve složení L. Bobek a P. Vítek z 3. a 2.R. Druhý tým tvořil M. Kukla a D. Krám z 3.R. Našim řezníkům se bohužel nepovedlo navázat na úspěch ze Slovenska a v celkovém hodnocení se propadli na 7. a 9. místo. Přesto žákům za jejich snahu děkuji.
Závěrem také děkuji partnerům školy, kteří žáky na soutěž připravovali /TORO Hlavečník a Maso Novák Nový Bydžov/

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem JOHN DEERE

12. - 13. 4. 2018

Na autocvičišti VC Hlušice proběhla 12. a 13. 4. 2018 SOD 1. Z - soutěž jízdy zručnosti s traktorem JOHN DEERE, který jako výukovou pomůcku SŠTŘ Nový Bydžov poskytla společnost STROM Praha. Žáci si sami vymysleli soutěžní trať a s velkým zájmem poté absolvovali nejdříve seznamovací jízdu. V samotné soutěži všichni žáci předvedli skvělé výkony, nad kterými čněl výkon Reného Vojtíška, který za 1. místo obdržel z rukou VUOV Dobroslava Šmidrkala diplom a tašku s reklamními předměty JOHN DEERE.

Výsledky školního kola soutěže odborných dovedností ve finanční problematice 2018

9. - 12. 4. 2018

Žáci oborů středního vzdělání s maturitní zkouškou Podnikání a Dopravní prostředky absolvovali ve dnech 9-12. dubna 2018 soutěž odborných dovedností ve finanční problematice. Soutěž měla testovou a početní část a zaměřila se na schopnost žáků orientovat se v oblasti bankovních produktů, bankovních poplatků či úrokových sazeb. 
Tři nejlepší žáci byli všichni ze třídy 3. SOD a to v pořadí Jan Beránek (80%), Adam Trnka (75%) a Lukáš Štěpánek (75%). Nejlepší žákyní ze třídy 1. PD se stala Veronika Tlustá se 70% úspěšností. 

Zadání soutěže ke stažení ZDE

Exkurze na veletrh Techagro Brno 2018

10. 4. 2018

V úterý 10. dubna absolvovali žáci SŠTŘ Nový Bydžov oboru Opravář zemědělských strojů 1. Z, 2. Z a 3. Z exkurzi na veletrh Techagro Brno 2018.

Za dobu více než dvacetiletého úspěšného trvání nesou veletrhy TECHAGRO, SILVA REGINA, BIOMASA známku prestižní akce s vysokým odborným kreditem, která představuje jednu z předních událostí svého druhu v Evropě.

TECHAGRO patří mezi tři největší zemědělské veletrhy v Evropě a i v ročníku 2018 je brněnské výstaviště zcela vyprodané. Zastoupena je většina značek zemědělské techniky působících na evropském trhu, velký je podíl zahraničních vystavovatelů. Tento veletrh se více zaměřuje na rostlinnou výrobu, v pavilonu A1 vznikla hala posklizňových technologií a zemědělská technika má k dispozici více prostoru než v minulých ročnících. Vystavovatelé prezentují také komunální techniku. Zastoupeny jsou trendy – digitální technologie, precizní zemědělství nebo využití navigačních systémů.

TECHAGRO 2018 navštívily incomingové nákupní mise, proběhne sněm Agrární komory ČR nebo konference Budoucnost českého zemědělstvíV rámci soutěže GRAND PRIX bude uděleno nové ocenění SOIL WATER RETENTION FRIENDLY pro stroje a technologie, které podporují zadržení vody v půdě.

Pedagogický doprovod zajistili VUOV Šmidrkal, UOV Zikmund, UOV Janouch a Technolog SŠ Sirůček.

Časopis Potravinářská revue zveřejnil velký článek o potravinářských a gastronomických oborech v SŠTŘ Nový Bydžov.

9. 4. 2018

                                                                            Článek ke stažení      

Společnost ŠKODA AUTO oslovila tradičně naše žáky

6. 4. 2018

V pátek 06. dubna 2018 se již tradičně odehrálo setkání žáků závěrečných ročníků technicky zaměřených oborů Střední škola technické a řemeslné s pracovníky útvaru personálního marketinku společnosti ŠKODA AUTO Mladá Boleslav. Žáci SŠTŘ byli seznámeni s nabídkou zaměstnání, měli možnost se konfrontovat s nejnovějšími modely z produkce společnosti a v dílenském areálu v Hlušicích si je i vyzkoušet.
Od 3. dubna do 13. dubna se 20 žáků 2. ročníků oborů Mechanik opravář motorových vozidel a Dopravní prostředky zúčastnilo odborné stáže přímo v závodě Mladá Boleslav.

Žáci oboru Opravář zemědělské techniky navštívili firmu Zetor  

4. 4. 2018

Žáci třídy 1. Z a 3. Z ve středu 4. 4. 2018  navštívila Zetor Gallery Brno.
Zetor Gallery je víceúčelová hala, která nabízí pohled do bohaté historie traktorů Zetor, ale i přehlídku moderní techniky atraktivní formou, audiovizuálních prvků a multidotykové displeje.

František Štefunka, ředitel společnosti TORO Hlavečník, adresoval oboru Řezník-uzenář dne 3. dubna toto sdělení, které jistě potěší. 

3. 4. 2018

Dobrý den, vážená paní Čermáková.

   Rád bych vašim prostřednictvím vyjádřil poděkování a pochvalu  žáku třetího ročníku Vaší školy Martinu Kuklovi. V termínu od 12.3.2018 do 23.3.2018 vykonával v našem provozu TORO Hlavečník praxi. Z nepředvídaných okolností vznikl extrémní požadavek na zabezpečení porážky prasat, skotu a jehňat. Martin Kukla byl zařazen na standardní pozice pracovníků, které ovládají a zabezpečují jen už  zkušení pracovníci. Martin na těchto pozicích odváděl skutečně řemeslnou práci a i za ztížených provozních podmínek bez ohledu na čas splnil svoje poslání beze zbytku.

  S potěšením konstatuji, že pokud vychováváte a vedete učně k takovéto morálce, nezbývá než vám poděkovat a aspoň nepatrně se spolupodílet na formování budoucích spolupracovníků.

Děkuji a jsem s pozdravem František Štefunka.

 REGIONÁLNÍ KOLO JÍZDY ZRUČNOSTI 2018

15. 4. 2018

Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov bude ve svém středisku praktického vyučování v Hlušicích pořádat dne 15. května 2018 Regionální kolo jízdy zručnosti traktorem s přívěsem. Celá akce se bude konat pod záštitou Českého zemědělského svazu.  

K nahlédnutí video z předchozích ročníků: https://www.youtube.com/watch?v=Fko5Ov8T2ag 


Dvacet žáků 2. ročníků absolvuje stáž ve společnosti ŠKODA AUTO Mladá Boleslav

3. - 13. 4. 2018

Ve dnech 3. dubna až 13. dubna 2018 absolvuje 20 žáků 2. ročníků Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov praktickou stáž v provozech společnosti ŠKODA AUTO Mladá Boleslav. Stáž je pravidelnou součástí celoročního plánu činnosti školy a přispívá i k tomu, že velká řada absolventů SŠTŘ se stává po ukončení studia pracovníky společnosti. Stáže se zúčastní 10 žáků oboru středního vzdělání s maturitní zkouškou Dopravní prostředky, školní vzdělávací program Technik silniční dopravy, a 10 žáků oboru středního vzdělání s výučním listem Mechanik opravář motorových vozidel, školní vzdělávací program Automechanik.
Garantem celé stáže je vedoucí učitel odborného výcviku Josef Novák, telefon 728 895 376.

                                                          Program odborné praxe v Mladé Boleslavi