Aktuality v měsíci: KVĚTEN 2018

SOD třídy 1. Z za 2. pololetí školního roku 2017/2018

20. 5. 2018

V týdnu od 20. května 2018 proběhla v dílnách VC Hlušice soutěž odborných dovedností třídy 1. Z za 2. pololetí školního roku 2017/2018.Žáci soutěžili a prokazovali svoje znalosti a svoji šikovnost v šesti soutěžních disciplínách:

soustružení, poznávání náhradních dílů, ruční zpracování kovů-výrobek, jízda zručnosti s traktorem John Deere od společnosti STROM Praha, jízda zručnosti s traktorem Starjet od společnosti SECO Industries Jičín a pravidla silničního provozu.

1. místo obsadil René Vojtíšek, 2. skončil Marek Nezbeda, 3. Petr Malý a 4. Michal Grusman.

Všichni žáci obdrželi z rukou VUOV D. Šmidrkala a UOV P. Nováka propagační předměty společností SECO Industries Jičín, FARMET Česká Skalice a J&S AGROSERVIS Zibohlavy.

Historicky první maturitní zkouška z informatiky v SŠTŘ

14. - 17. 5. 2018

Koncept, který připravil management školy s metodickou komisí pro výuku IKT, spatřil prakticky světlo světa. Eliška Procházková, žákyně 2. ročníku oboru středního vzdělání s maturitní zkouškou Podnikání, je v roce 2018 první úspěšnou absolventkou praktické maturitní zkoušky z informatiky, která je postavena na principu ECDL (Evropský certifikát počítačové gramotnosti). Po návštěvě Ing. Jiřího Chábery, který projekt ECDL řídí v rámci České republiky, v SŠTŘ se celý projekt praktické maturitní zkoušky z informatiky rozběhl a již dnes mají o jeho realizaci zájem další budoucí maturanti.
Eliška Procházková splnila sedm modulů ECDL a získala kromě maturitní zkoušky i tzv. digitální kvalifikaci ECDL.

Martin Koza v celostátním kole AUTOMOBILEUM 2018 na 8. místě z 56 účastníků

16. - 17. 5. 2018

Ve dnech 16. a 17.5.2018 proběhl v Hradci Králové, 9. ročník celorepublikové soutěže Automobileum 2018, který pořádala SOŠ a SOU Vocelova Hradec Králové. Soutěž  se konala v areálu uvedené školy a Dopravního výcvikového centra S-drive na letišti v Hradci Králové. Celkem  se zúčastnilo 14 krajských družstev včetně reprezentantů hlavního města Prahy.  Naši školu reprezentoval žák 3. ročníku vzdělávacího programu Automechanik Martin Koza, který byl zároveň zařazen do reprezentačního týmu Královéhradeckého kraje.
První den proběhly v areálu školy soutěže v psaní  testu z pravidel silničního provozu a poznávací soutěž v rozpoznání provozních kapalin. Náš reprezentant splnil test na 100 % a v rozpoznání kapalin se rovněž nezmýlil. Druhý den se soutěž přestěhovala do areálu letiště v Hradci Králové. Zde proběhly klání v disciplíně výměna kol na osobním automobilu, ovládání osobního automobilu v nízké rychlosti, ovládání osobního automobilu na kluzné ploše, ovládání nákladního automobilu, průjezd zatáčkou s osobním automobilem, podélné parkování a ovládání jednostopého vozidla-koloběžky. Čtvrteční klání proběhlo za nepříznivého deštivého počasí.
V soutěži družstev se družstvo Královehradeckého kraje, jehož členem byl náš žák Martin Koza, umístilo mezi 14 družstvy na 4. místě. V soutěži jednotlivců obsadil Martin mezi 56 soutěžícími  velmi dobré 8. místo.
Soutěž byla ukončena ve čtvrtek 17. května po vyhlášení výsledků v 15.30 hodin.

Regionální kolo jízdy zručnosti s traktorem a s vlekem

15. 5. 2018

Dne 15. května 2018 uspořádala SŠTŘ Nový Bydžov pod záštitou Zemědělského svazu České republiky Praha ve výukovém centru Hlušice již 18. ročník jízdy zručnosti s traktorem a s vlekem. Premiérově se v Hlušicích jednalo o Regionální kolo Královehradeckého a Pardubického kraje. Tuto již tradiční akci zahájil zástupce ředitele SŠTŘ Nový Bydžov Ing. Karel Průcha a vedoucí soutěže Dobroslav Šmidrkal. Soutěže se zúčastnilo 18 žáků ze sedmi středních škol se sídly -  Chrudim, Vysoké Mýto, Kostelec nad Orlicí, Hořice, Nymburk, Městec Králové - a samozřejmě domácí SŠTŘ Nový Bydžov. V letošním ročníku se znovu soutěžilo na dvou tratích. Na té první se jezdilo s traktorem ZETOR 7711 a na druhé trati s traktorem značky FENDT, který na soutěž zapůjčil smluvní partner školy firma AGROMEX Cerekvice nad Bystřicí. Nejprve se hodnotila každá trať zvlášť.

S traktorem značky ZETOR zvítězil Martin Midloch ze SŠTŘ Nový Bydžov před Pavlem Bartošem z ISŠT Vysoké Mýto. Třetí Lukáš Pánek, čtvrtý Jakub Tomáš a pátý Radek Pilař všichni ze SŠTŘ Nový Bydžov. Jelikož do Národního kola, které se koná 22. června v Oticích u Opavy může postoupit pouze jeden žák z každé školy postupující Martina Midlocha a Pavla Bartoše doplnil žák Gym., SOŠ, SOU a VOŠ Hořice Jan Tázlar, který v jízdě se Zetorem skončil na šestém místě.

S traktorem značky FENDT zvítězil Lukáš Pánek ze SŠTŘ Nový Bydžov, druhý skončil Radek Pilař z téže školy a třetí Pavel Bartoš z ISŠT Vysoké Mýto.

Celkový vítěz vzešel ze součtu dosažených časů z obou tratí.

1. místo v Hlušicích letos získal Martin Midloch z pořádající školy SŠTŘ Nový Bydžov, 2. místo obsadil Lukáš Pánek z téže školy, 3. skončil Pavel Bartoš z ISŠT Vysoké Mýto, na 4. místě Radek Pilař a na 5. místě Jakub Tomáš oba ze SŠTŘ Nový Bydžov.

Součástí soutěže byla i výstava zemědělské techniky firem DZ AGRO Starý Bydžov, ZETEPA Pavlíček a FARMET Česká Skalice.

Ceny do soutěže věnovaly Zemědělský svaz České republiky Praha a společnosti ZETEPA Pavlíček, FARMET Česká Skalice, SECO INDUSTRIAL Jičín, J§S Agroservis Zibohlavy, AGROMEX Cerekvice nad Bystřicí, Jiří TOBIÁŠEK-prodej zemědělské techniky a náhradních dílů a SŠTŘ Nový Bydžov.

Celostátní kolo soutěže odborných dovedností oboru Opravář zemědělských strojů

9. - 10. 5. 2018

Ve dnech 9-10. května se v Třebíči konalo celostátní kolo soutěže odborných dovedností mladých opravářů zemědělských strojů. Z 31 účastníků z téhož počtu středních škol v České republice, které tento obor vyučují, skončil náš reprezentant Martin Midloch na 18. místě. Na úspěchy minulých let se nám zatím v posledním období nedaří navázat.

Žáci 1. ročníku oboru Opravář zemědělských strojů na stáži věnované pěstování chmele

2. - 5. 5. 2018

Žáci 1. ročníku oboru Opravář zemědělských strojů absolvují vždy v rámci školního vzdělávacího programu stáž, která jim má posloužit k pochopení pěstování chmele v České republice. Letos se výjezd konal ve dnech 2-5. května 2018, celou stáž absolvovali naši žáci v Kralupech nad Vltavou a Dušníkách nad Vltavou ve společnosti AGECO Dušníky. Pod vedením učitelů Martina Kopřivy a Mgr. Pavla Hlavatého se do celé akce zapojilo 22 žáků.
Komentář Martina Kopřivy: "Velmi slušné ubytování, dobré chování našich žáků. Velké rozdíly však vidím v pracovním nasazení a manuální zručnosti."

TRANSLOGISTIC-CUP skončil triumfem hradecké Vocelovky

3. 5. 2018

Ve čtvrtek 3. května 2018 pořádala Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov v areálu v Hlušicích další ročník TRANSLOGISTIC-CUPU, což je soutěž odborných dovedností mladých řidičů. Soutěž se jela i jako Pohár Václava Fejfara, mistra Evropy v autocrossu, jehož společnost AUTOSPORT je partnerem školy a který věnuje nejlepším volné vstupenky na Mistrovství Evropy v autocrossu konaném na přelomu června a července ve Štikovské rokli v Nové Pace.
Jednoznačně nejlepšími výsledky se prezentovali žáci Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Vocelova Hradec Králové, kteří ovládli soutěž čtyřčlenných týmů před ISŠ Vysoké nad Jizerou a dvěma domácími družstvy. V soutěži jednotlivců zvítězil Zdeněk Jirásek z hradecké Vocelovky před Adamem Havlíkem z ISŠ Vysoké nad Jizerou a Jaroslavem Frankem ze SŠTŘ Nový Bydžov. V soutěži ekonomická jízda (ECODRIVING), která je jela nákladním automobilem VOLVO, vyhrál Jan Štancl opět z hradecké Vocelovky před domácími držiteli řidičského oprávnění skupiny C Petrem Luštickým a Martinem Kozou.
Soutěž sponzorovala společnost TRANSLOGISTIC se sídlem v Nové Pace-Kumburský Újezd, jejíž jednatel Jiří Drašar byl přítomen vyhlášení výsledků.