Aktuality v měsíci: LEDEN 2019 

3 D technologie se projevují i v cukrářské praxi žáků SŠTŘ

29. - 30. 01. 2019

Ve dnech 29 - 30. ledna 2019 proběhl ve středisku praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou kurz výroby 3 D dortů, který byl určen pro žákyně 3. ročníku oboru Cukrář. Celý kurz vedla učitelka odborných předmětů Ivana Jiřičná. 

V prvním výukovém dni si žákyně připravily makety dortů z burizonové hmoty, což byl základ budoucího výrobku. Druhým krokem bylo obarvení potahovacích hmot do vhodných odstínů.
V druhém výukovém dni došlo na vyválení hmoty a modelování stuh, květinek a dalších potřebných detailů. Po dokončení modelů a potažení dortových maket byly na konci celého kurzu na pracovních stolech konečné finální produkty v podobě velmi vkusných dortů.
"S prací svých svěřenkyň jsem velice spokojena. Měly velkou snahu naučit se a vyzkoušet si nové techniky výroby dortů. Témata jsem vybrala takové, které mohou v budoucnu použít v cukrářské výrobě. Výroba 3 D dortů je velice náročná na prostorové vidění a fantazii,. důležitá je i přesnost a pečlivost", řekla na závěr celé výukové akce Ivana Jiřičná.

Ivana Jiřičná (učitelka a mistr odborného výcviku oboru cukrář)

Hladký průběh lyžařského kurzu 1. ročníků

27. 1. - 31. 1. 2019

V termínu 27. 1. - 31. 1. 2019 se žáci 1. ročníků zúčastnili lyžařského kurzu v Herlíkovicích. Kurz letos absolvovalo 32 žáků. Ubytovali jsme se v námi oblíbeném penzionu Ranč, který se nachází přímo na sjezdovce v areálu Bubákov. Letošní sněhové podmínky byly více než ideální, na sjezdovce leželo přes 60 cm sněhu a kolem penzionu jen  o 10 cm méně. 

První den ztěžovala rozřazování žáků do jednotlivých družstev špatná viditelnost způsobená mlhou. Odpoledne se však počasí vylepšilo, a my jsme tak mohli vyzkoušet všechny sjezdové tratě skiareálů Bubákov a Herlíkovice. 

Druhý den kurzu rozřazené skupiny žáků pokračovaly ve zdokonalování řezaných a smýkaných oblouků. U začínajících lyžařů a snowboardistů byly vidět velké pokroky, jelikož dokázali sjet sjezdovku bez jediného pádu.

Poslední azurový den pobytu byl věnován volnému lyžování ve skupinách a možnosti využití individuálních lekcí s instruktorem. Nádherné počasí a skvěle upravené sjezdovky zajistily celé naší skupině celodenní lyžování, které studenty tak unavilo, že šli dobrovolně spát ještě před večerkou.

Každý večer si studenti poslechli přednášku na nejrůznější témata (lyžování, snowboarding, adrenalinové sporty apod.), zhlédli videorozbory jízd a diskutovali o své technice lyžování nebo snowboardingu.

Dohled nad hladkým průběhem kurzu zajišťovali Mgr. Petr Motyčka, Mgr. Ondřej Kolář, Bc. David Hamák a David Janouch.

Soutěž odborných dovedností třídy 1.AN

Na konci 1. pololetí školního roku 2018/2019 se uskutečnila soutěž odborných dovedností žáků třídy 1. AN  oboru mechanik opravář motorových vozidel

Pod pedagogickým dozorem pana Zikmunda, Aleše Nováka a Pavla Nováka žáci soutěžili v těchto disciplínách:

- CAD- Solidworks

- vědomostní test

- poznávání součástí a náhradních dílů

- měření posuvným měřítkem

- výrobek

Soutěž vyhrál Bohumil Vobr, druhé místo obsadil Václav Vagenknecht a třetí se umístil Václav Šmatolán. 

Nejlepší žáci obdrželi hodnotné ceny od J+M autodíly a Seco Industries.

ŠKOLNÍ TÝDENÍK: 28. 1. - 1. 2. 2019

Čtvrtý výukový týden roku 2019 přinesl v SŠTŘ tyto události:

 •  V neděli 27. ledna 33 žáků 1. ročníků vyrazilo do Krkonoš na další ročník lyžařského kurzu, který byl ukončen ve čtvrtek 31. ledna. Kvarteto pedagogů Petr Motyčka, Ondřej Kolář, David Hamák a David Janouch po příjezdu hlásilo: "Během naší služby se nic mimořádného nestalo".

 • Třídy 3. N a 1. Z navštívily v rámci plánovaných exkurzí společnost TRANSLOGISTIC Nová Paka, kde se jim věnoval jednatel firmy pan Jiří Drašar.

 • První a druhý ročník nástavbového studia Provozní technika zahájily 10-denní blok učební praxe u smluvních partnerů školy. Například trio Anna Koutníková, Daniel Plch a Martin Lejsek vykonávají svoji stáž u mistra Evropy v autocrossu Václava Fejfara v jeho společnosti AUTOSPORT Lužany.
 • Druhý a třetí ročník oboru Řezník-uzenář absolvoval dvoudenní kurz výroby klobás a vařené výroby pod vedením učitele odborných předmětů Marka Rychetníka. Kurz studené kuchyně absolvovali žáci 3. ročníku obor Kuchař-číšník pod vedením učitele odborných předmětů Jana Flídra.

 • 3. ročník oboru Cukrář absolvoval kurz 3D dorty pod vedením učitelky odborných předmětů Ivany Jiřičné.

 • 29. ledna absolvoval 3. ročník oboru Mechanik opravář motorových vozidel exkurzi pod vedením vedoucího učitele Aleše Nováka ve společnosti TPCA, 31. ledna 3. ročníky oboru Kuchař-číšník a Cukrář absolvovaly exkurzi pod vedením vedoucí SPV Veroniky Větrovské v krásném gastronomickém zařízení pivovaru LINDR Mžany.

 • Ve čtvrtek 31. ledna v odpoledních hodinách uspořádala metodická komise výuky Řízení motorových vozidel ve středisku v Hlušicích plánované školení kardiopulmonální resuscitace a poskytování první pomoci. lektorem školení byl akreditovaný záchranář RZS Středočeského kraje pan Kovář.

 • 31. ledna ukončil své pracovní působení v SŠTŘ učitel tělesné výchovy a matematiky Jaroslav Matějka, který přechází do fotbalové akademie Pardubice. Přejeme úspěšné působení na nové pracovní pozici.
 • Pátek 1. února byl tradičním dnem pro metodické komise a jejich výjezdy a semináře. Metodická komise výuky potravinářských a gastronomických oborů navštívila resort Studánka v Rychnově nad Kněžnou, metodické komise výuky elektrotechnických oborů, oboru Opravář zemědělských strojů a výuky dopravních a technických oborů navštívily provoz společnosti CONTINENTAL Trutnov, metodická komise výuky automobilních oborů navštívila společnost AUTO-ELEKTRO Mandát Chlumec nad Cidlinou. Metodické komise všeobecně vzdělávacích předmětů uspořádaly pro pedagogy školy seminář na téma skupinové vyučování.

Maturitní ples máme úspěšně za sebou

25. 01. 2019

V pátek 25. ledna 2019 se hlušickým kulturním domem rozezněla hudba Maturitního a absolventského plesu Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov.

Úvodní část večera byla věnována letošním maturantům, a to 2. ročníku nástavbového studia Podnikání a Provozní technika výukového centra Nový Bydžov a 4. ročníku oboru Dopravní prostředky výukového centra Nový Bydžov, kteří byli ošerpováni svými třídními učiteli (Ing. Lumírem Erlebachem a Mgr. Marií Zapadlovou).
Po pár tancích, ke kterým hrála, jako již tradičně, skupina Holiday express, přišla na řadu taneční vystoupení jednotlivých tříd, která letos opravdu stála za to. V průběhu plesu nechyběla ani bohatá tombola. Celým večerem skvěle provázela dvojice našich žáků Karolína Jiřičková (3.A) a Lukáš Pfeffer (1.Z).

Školení metodické komise ŘMV

Metodická komise ŘMV uspořádala  v prostorech odborného výcviku v Hlušicích plánované školení kardiopulmonální resuscitace a poskytování první pomoci. lektorem školení byl akreditovaný záchranář RZS Středočeského kraje p. Kovář. Tohoto školení se zúčastnil z naší komise M. Vaníček, P. Voženílek, V. Žalman a D. Šmidrkal, neúčast D. Janouch - sl.cesta a J. Průcha - nemoc. Zároveň oceňuji přístup kolegů z jiných metodických komisí, kteří měli zájem si vyslechnout tuto velmi potřebnou zdravotní problematiku, dále se tedy školení zúčastnili p. J. Zikmund, P. Novák, M. Kopřiva, M. Tichý a T. Hovorka. Všichni účastníci obdrželi certifikát, který je opravňuje vykonávat zdravotnický dozor na výletech, dětských táborech, lyžařském výcviku apod., čímž jsme rozšířili možnost využívat další pracovníky školy na podobné akce. Lektor p. Kovář nám dále nabídl, že je ochoten, pokud by byl zájem,  udělat podobné školení pro naše žáky. Školení by bylo zcela zdarma, náklady by byly proplaceny z EU. Já osobně oceňuji, že po naší dohodě, byl seminář zaměřen na situace v běžném životě, v silničním provozu, ale také na úrazy v dílnách apod. Závěrem chci poděkovat vedení školy, že finančně podpořilo tuto akci a umožnilo nám toto školení absolvovat. Poděkování patří rovněž přednášejícímu, za poutavou a zajímavou přednášku, ale zároveň za to, že dodržel naší dohodu a umožnil ostatním kolegům z naší školy, kteří měli zájem, tuto přednášku absolvovat zdarma.

ŠKOLNÍ TÝDENÍK: 21 - 25. 01. 2019

Třetí výukový týden roku 2019 přinesl v SŠTŘ tyto události:

 • Velmi pozitivní hodnocení obdržela SŠTŘ od jedné z frekventantek na činnost své autoškoly:

  "Vážený pane řediteli, ráda bych se s Vámi touto cestou podělila o dojmy z několikaměsíčního studia ve Vaší autoškole. V září minulého roku jsem začala se studiem a protože jsem se pro řidičské oprávnění rozhodla až na "stará" kolena, měla jsem velké obavy, že výuku nezvládnu. Ale díky profesionálnímu a lidskému přístupu pana Petra Voženílka a i za přispění pana Davida Janoucha jsem se přes počáteční obavy a nezdary dopracovala k závěrečné zkoušce, kterou jsem úspěšně zvládla. Vím, že to bylo hlavně proto, že jejich výuka byla na velmi dobré úrovni bez stresu a nervů, já jsem se díky tomu přestala bát a nakonec jsem obstála.. Jsem ráda, že jsem si vybrala právě Vaši autoškolu a přeji Vám mnoho dalších spokojených klientů."

 • Společnost COLAS projednala ve středu 23. ledna s vedením naší školy vytvoření školního vzdělávacího programu Operátor stavebních a silničních strojů, který škola začne vyučovat od 01. 09. 2019. Jednání v Praze bylo velmi konstrukitvní a obě strany došly k závěrům, které vyřešily řadu otázek.

 • Jednání vedení školy s představiteli sdružení dopravců ČESMAD BOHEMIA proběhlo ve čtvrtek 24. ledna. Sdružení bude poskytovat úspěšným absolventům školy, kteří splní stanovené podmínky v kurzech a v kvalifikačních předpokladech, certifikát ve formě absolventského listu, který bude dokumentovat kvalitní přípravu studenta pro budoucího zaměstnavatele.

 • Poslední část závěrečné zkoušky k získání oprávnění ke svařování metodou 135 (svařování v ochranné atmosféře) absolvovalo 24 žáků 2. ročníku oboru Opravář zemědělských strojů ve čtvrtek 24. ledna. V prvním kole bylo úspěšných 19 frekventantů.

 • Přednášku společnosti České dráhy absolvovali ve čtvrtek 24. ledna žáci oborů Dopravní prostředky a Provozní technika.

 • Žáci, kteří studují v rámci nástavbového studia školní vzdělávací program Technická základna potravinářské výroby, navštívili v rámci své učební praxe v pátek 25. ledna jeden z nejmodernějších provozů regionu ve společnosti Rybářství Chlumec nad Cidlinou.

 • V pátek 25. ledna proběhl v Kulturním domě Hlušice maturitní a absolventský ples SŠTŘ za účasti 500 návštěvníků.

ŠKOLNÍ TÝDENÍK: 14 - 18. 01. 2019

Druhý výukový týden roku 2019 přinesl v SŠTŘ tyto události:

 • Porada předsedů odborných metodických komisí se zabývala v úterý 15. ledna především organizací závěrečných zkoušek, které proběhnou v červnových termínech. Zkoušky budou organizovány tradičně v sedmi oborech středního vzdělání s výučním listem.
 • Jednání vedení školy s vedením Města Nový Bydžov ve středu 16. ledna bylo zaměřeno především na problematiku autoškoly, obě strany se zabývaly přenesením zkušebního místa pro závěrečné zkoušky přímo do Nového Bydžova a jeho okolí. K tomuto závěru vedou především logistické, personální a ekonomické důvody. Dalším bodem jednání bylo přenesení kontaktního místa OREDO na Městský úřad Nový Bydžov.
 • Ve středu 16. ledna proběhla koordinační schůzka ke krajskému kolu soutěže odborných dovedností AUTOMECHANIK JUNIOR 2019 v SOŠ a SOU Vocelova Hradec Králové. Vítězové krajského kola postupují do celostátní soutěže.
  "Bohužel i letos se zúčastní krajského kola pouze dvě školy vyučující obor Mechanik opravář motorových vozidel, chybět budou opětovně Rychnov nad Kněžnou a Hronov", uvedl vedoucí učitel odborného výcviku Aleš Novák. K reprezentaci je připravováno kvarteto žáků 3. ročníku, z nichž budou nakonec nominováni dva reprezentanti školy. Mezi chlapci se připravuje i dívka, jmenovitě Karolína Jiřičková.
 • Další spolupráci deklarovala SŠTŘ a společnost AGROSLUŽBY Hradec Králové na společném jednání ve středu 16. ledna, další společná činnost bude pojit i naší školu a sdružení dopravců ČESMAD BOHEMIA. V nejbližších dnech navštíví školu ředitelka oblastního pracoviště ČESMAD BOHEMIA Jana Hujová a ředitel Institutu silniční dopravy Ing. Tomáš Bicera.
 • Ve čtvrtek 17. ledna proběhl první velký kontrolní den na stavbě Střediska praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou. Všechny strany se shodly na výborné práci dodavatele společnosti STYLBAU. Je možné, že příprava střediska na vlastní činnost v praktickém vyučování bude zahájena již v květnu 2019.
 • V plném běhu je příprava na maturitní a reprezentační ples školy, který proběhne 25. ledna v Kulturním domě Hlušice.
 • Ve dnech 19-20. ledna proběhne v SŠTŘ další běh školení trenérů kopané licence C, celá akce se odehraje ve výukovém centru Hlušice.

Soutěž odborných dovedností třídy 1.Z

V posledním cyklu OV za 1. pololetí školního roku 2018/2019 se uskutečnila soutěž odborných dovedností žáků třídy 1. Z oboru Opravář zemědělských strojů.

Pod pedagogickým dozorem D. Šmidrkala a P. Nováka žáci soutěžili v těchto disciplínách:

- CAD

- soustružení

- poznávání součástí a náhradních dílů

- měření posuvným měřítkem

- souborná práce RZK

- jízda zručnosti traktorem John Deere ze STROMu Praha na autocvičišti

Závěrem byly vyhlášeny celkové výsledky. Nejvíce bodů a vítězem se stal Lukáš Pfeffer.

Nejlepších 10 žáků obdrželo propagační předměty smluvních pracovišť SŠTŘ Nový Bydžov – SECO Industries Jičín, FARMET Česká Skalice, Agroservis J&S Zibohlavy.


ŠKOLNÍ TÝDENÍK (7. - 11. 1. 2019)

Úvodní výukový týden roku 2019 přinesl v SŠTŘ tyto události:
 • Novými členy pedagogického sboru se stali pan Tomáš Hovorka, který bude působit jako učitel odborného výcviku u oborů Mechanik opravář motorových vozidel a Autoelektrikář, a paní Jana Barešová, která se bude věnovat učební praxi a odborným předmětům potravinářských a gastronomických oborů. K poslednímu dnu roku 2018 naopak ukončili pracovní poměr ve škole pedagogové pan Pavel Plochý a paní Daniela Novotná.
 • Pokračuje výstavba dílenského areálu Střediska praktického vyučování Švarcava v Novém Bydžově, který už dostává nový kabát i zvnějšku, i Střediska praktického vyučování potravinářských a gastronomických oborů, kde se nyní intenzívně pracuje na gastronomické části a odborných učebnách. Celkový objem obou investic včetně dodávek vybavení obou středisek přesahuje 50 miliónů Kč.
 • Pět žádostí o mimořádný účelový příspěvek z prostředků zřizovatele zpracoval management školy, případně získané finanční prostředky budou směřovat například k přípravě talentovaných žáků, k rozvoji mimoškolní výchovy, k přípravě adaptačního kurzu budoucích prvních ročníků a k projektu Středoškolské futsalové ligy.
 • Propagační panely společnosti ŠKODA AUTO Mladá Boleslav byly instalovány v budově školy č. 3 v Revoluční ulici 211 v Novém Bydžově, jejich úlohou je seznámit žáky s vývojem modelů od historie k současnosti.
 • Po pozitivním výsledku schvalovacího procesu zahájil management školy tvorbu školního vzdělávacího programu v oboru Technologie potravin. Toto nástavbové studium bude otevřeno počínaje 01. 09. 2019 a je určeno pro úspěšné absolventy tříletých oborů s výučním listem, například Kuchař-číšník, Pekař, Řezník-uzenář či Cukrář. Přihlášky mohou uchazeči o toto studium podávat do 01. 03. 2019.
 • Žáci oborů středního vzdělání Řezník-uzenář a Technická základna potravinářské výroby se zúčastnili dne 11. 01. 2019 semináře v trutnovské společnosti GAST PRO pod vedením pedagožek Jany Barešové a Veroniky Větrovské, tématem byla technologie výroby a ostření nožů.

Pozvánka na Absolventský a maturitní ples Střední školy technické a řemeslné NB

datum konání: 25. 1. 2019

čas zahájení: 20:00

místo: Kulturní dům Hlušice


Informace k plesu:

maturitní třídy:   4. SOD, 2. PD, 2. DT

kapela:  HOLIDAY EXPPRESS

vstupenky:    předprodej vstupenek od 10. 1. 2019, cena: 149 Kč

                         - místa na sezení - vyprodané

                         - místa na stání  - k dipozici

program:  20.00  zahájení plesu

                 20.15  nástup a slavnostní dekorování   maturantů

                 21.00  hraje HOLIDAY  EXPRESS 

                 21.00 – 23.00  vydávání tomboly                

                 22.00  předtančení  maturantů 

                 22.30  hraje HOLIDAY  EXPRESS

                 02.00  ukončení plesu