Aktuality v měsíci: ŘÍJEN 2018

SŠTŘ uspořádala kurz  přepravy nebezpečných věcí ADR

31. 10. - 2. 11. 2018

Ve dnech 31. 10. - 2. 11. 2018 SŠTŘ Nový Bydžov ve spolupráci se společností Česmad Bohemia Hradec Králové zorganizovala pro žáky školy základní kurz přepravy nebezpečných věcí ADR. Kurz vedl lektor pan Vladimír Lison , závěrečné přezkoušení provedl zkušební komisař Ministerstva dopravy. Kurzu se zúčastnilo celkem 24 žáků školy, z nichž 7 při závěrečném přezkoušení uspělo. Neúspěšní účastníci budou mít možnost zúčastnit se opravných zkoušek na regionálním pracovišti Česmad Bohemia v Hradci Králové

SŠTŘ uspořádala kurz manipulačního vozíku

31. 10 - 2. 11. 2018

Ve dnech 31. 10. - 2. 11. 2018 proběhl ve výukovém centru Hlušice kurz obsluhy manipulačního vozíku. Lektor kurzu, pan Kamil Plachetka ze společnosti CZ PLACHETKA s.r.o., na zahájení přivítal 14 žáků SŠTŘ z těchto tříd, 3. Z a 4. SOD. Úspěšně absolvovalo kurz všech 14 frekventantů.

Barmanský kurz pro žáky SŠTŘ

31. 10. - 2. 11. 2018

Po roční odmlce proběhl v SŠTŘ Nový Bydžov ve dnech 31. října 2018 do 2. listopadu 2018 kurz mladých barmanů určený prioritně pro žáky 3. ročníku oboru Kuchař-číšník. Celkem se ho zúčastnilo 11 žáků, úspěšnými absolventy se stali Kateřina Jelínková, Kateřina Nová, Eliška Jedličková, Filip Hruška, Kristýna Hloušková, Martina Šolínová, Ivana Nováková (všichni 3. K), Karel Táborský (1. K), Matěj Květenský, Václav Štěp (2. OP) a Jiří Zikmund (2. PD), kteří obdrželi účastnickou medaili a příslušný mezinárodní certifikát. 

Celý výukový kurz vedl pan František Holík, jehož profesní minulost ho zcela určitě opravňuje nazývat barmanskou legendou, svoji kariéru strávil například v Austrálii nebo ve Spolkové republice Německo.
"Jsem ráda, že po roční odmlce byla tato vzdělávací aktivita v naší škole opět nastartována. Mám radost z přístupu účastníků kurzu a jediné, co mne mrzí, je to, že jich zejména ze třídy 3. K mělo být více," konstatovala vedoucí střediska praktického vyučování Veronika Větrovská.

SŠTŘ v Itálii v rámci programu ERASMUS

březen - září 2018

Prostřednictvím evropského programu ERASMUS+ získala Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov finanční prostředky, díky kterým mohlo 31 žáků postupně odjet na odborné stáže do Itálie. Pobyty byly realizovány ve čtyřech bězích v období od března do září 2018. Na třítýdenní pracovní stáž se nejprve vydala čtveřice žákyň oboru Cukrář a nástavbového studia Podnikání. V průběhu měsíce března získávaly nové odborné dovednosti v cukrárně a pekárně Betta v severní Itálii. Druhý a třetí běh byl realizován v první polovině měsíce června, jednalo se o odbornou stáž patnácti žáků s gastronomickým zaměřením a čtyř žáků s technickou specializací. První skupina navštěvovala odborné kurzy přípravy italských specialit ve městě Cesenatico, které byly doplněny praxí v hotelu Golf & Beach ve městě Milano Marittima. Druhá skupina se zúčastnila praktické výuky se zaměřením na opravy automobilů ve škole Don Bosco ve městě Forli. Celý projekt byl zakončen začátkem září odjezdem poslední skupiny žáků s gastronomickým zaměřením. V tomto běhu se jednalo především o prohlubování praktických dovedností při obsluze hostů v restauraci a kuchyni opět v hotelu Golf & Beach v Milano Marittima.

„Naše škola se podobného projektu účastnila poprvé a věřím, že jistě ne naposledy. Vzhledem k tomu, že jsem se osobně účastnil jednoho z běhů jako doprovodná osoba, musím říci, že se nám podařilo zajistit odborné kurzy i praktickou výuku na opravdu vysoké úrovni, za což děkujeme především všem zúčastněným školám a firmám, které naše žáky vzdělávaly. Žáci se díky této zkušenosti setkali s mnoha výrobními postupy, vybavenými provozovnami či se seznámili se surovinami, s nimiž se v tuzemských podmínkách setkají jen zcela výjimečně. Jsem velice rád, že se naší škole tento projekt podařilo realizovat.“ řekl Ing. Jiří Wágner, koordinátor celého projektu

Škola se účastní soutěže Svačina roku s Rio Mare

18. 10. 2018

Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov se účastní 6. ročníku celostátní soutěže Svačina roku s Rio Mare. O titul letos bojuje rekordní počet škol i studentů. Na nejlepší čekají ceny v hodnotě 20 000 Kč a tuňákové produkty značky Rio Mare v hodnotě 25 000 Kč. I letos bude do hlasování zapojena veřejnost. Odbornou porotu tvoří Mistr kuchař Vladimír Picka a šéfkuchaři Jiří Král a Vladislav Stuparič. Velké finále proběhne v pražském gastronomickém studiu Chefparade+ za moderace Markéty Hrubešové.

.

DEN SE ŠKODA AUTO

16. 10. 2018

V úterý 16.10 se žáci 3. ročníku oboru mechanik opravář motorových vozidel vydali do města automobilů na exkurzi do ŠKODA AUTO. Zástupci firmy pro naše žáky připravili bohatý program. Nejprve LAEN CENTRUM a přednáška na téma budoucnost automobilového průmyslu, při které jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o elektromobilitě a autonomním řízení. Následovala týmová hra v LEAN CENTRU zaměřená na produktivitu práce a řešení problémových situací. Poté následoval přesun na výrobní linku, kde jsme měli možnost nahlédnout do všech detailů výroby ŠKODY OCTAVIA a díky fundovanému výkladu jednoho z vedoucích pracovníků výrobní linky jsme dozvěděli opět mnoho zajímavostí o výrobě automobilů. Po obědě následoval zlatý hřeb celého dne - exkurze do ŠKODA MOTORSPORT, kde proběhla velice zajímavá přednáška o historii ŠKODA MOTORSPORT. A pak již jsme mohli nahlédnout do míst, kde se vyrábí závodní speciál ŠKODA FABIA R5. Zde jsme mimo jiné potkali našeho bývalého studenta a zaměstnance Tomáše Hovorku, který jak pevně věříme v brzké době opět rozšíří naše řady.
Za celý velice zajímavý a  příjemně strávený den děkujeme paní Martině Lislerové ze ŠKODA AUTO.

Pedagogický doprovod zajistil vedoucí učitel odborného výcviku Aleš Novák.

SŠTŘ se prezentovala na Poháru blanických rytířů

11. 10. 2018

Pohár blanických rytířů, tak zní název soutěže mladých cukrářů a kuchařů, kterou každoročně pořádá SOŠ a SOU Vlašim. Již tradičně se tohoto klání účastní v posledních letech SŠTŘ  Nový Bydžov a nejinak tomu bylo i letos. Do Vlašimi odjelo ve čtvrtek 11. října sedm mladých reprezentantů novobydžovské školy pod vedením pedagožek Veroniky Větrovské a Jany Šicové. Na přípravě soutěžních exponátů a vůbec žáků se výrazně podíleli odborní učitelé Jan Flídr a Ivana Jiřičná.
"Do Vlašimi jsme odjeli v poměrně pozitivní atmosféře, děti se na soutěž velmi těšily a my dospělé v určitém očekávání, protože jsme podobnou akci absolvovaly coby doprovod poprvé", řekla před soutěží vedoucí střediska praktického vyučování Veronika Větrovská.

Obor Kuchař-číšník se zúčastnil několika soutěžních disciplín, v kategorie "Slavnostní tabule" se dvojice Eliška Jedličková a Kateřina Jelínková umístila na třetím místě za reprezentanty Vlašimi a Příbrami. 
V kategorii "Studená kuchyně" se našim mladým vyslankyním dařilo velmi, Eliška Eremiášová skončila v hodnocení poroty ve zlatém pásmu spolu s žákyněmi středních škol ze Sedlčan a Příbrami, Martina Šolínová byla porotou zařazena do stříbrného pásma spolu s kolegyněmi ze Sedlčan a Poděbrad. Reprezentantka sousední střední školy z Městce Králové byla zařazena až do bronzového pásma spolu s žákyní domácí vlašimské školy.
V poslední kategorii "Teplá kuchyně" byl Petr Jirka zařazen porotou do stříbrného pásma spolu se svými soutěžícími partnery z Pelhřimova a Městce Králové, nicméně za svůj výkon sklidil obdiv vzhledem k čistotě a upravenosti pracovního stolu a vůbec celého pracovního procesu. Celkem se této kategorie zúčastnilo osm soutěžících.
"Ústředním tématem letošního ročníku bylo 100 let československého trampingu, takže výsledkem Petrova působení byla zálesácká směs", dodala Veronika Větrovská.
Obor Cukrář se Poháru blanických rytířů zúčastnil s exponátem dortu, který věrně vystihl atmosféru lesa, trampů a řeky. Pod vedením učitelky Ivany Jiřičné se exponát připravil v novém středisku v Chlumci nad Cidlinou a na soutěži ho prezentovaly spolutvůrkyně Kristýna Plísková a Radka Vejrová, obě žákyně 3. ročníku. Výsledkem bylo v konkurenci devíti exponátů zařazení do nejvyššího zlatého pásma spolu s reprezentantkami středních škol z Poděbrad a z Mladé Boleslavi.
"Soutěž se mi velmi líbila, já osobně jsem v roli pedagogického doprovodu v této roli debutovala a z výsledků našich žáků mám pochopitelně velkou radost", řekla učitelka odborných předmětů Jana Šicová.
Na závěr vedení soutěže vyhlásilo i pořadí úspěšnosti jednotlivých středních škol, kterých se celkem zúčastnilo osm. Střední škola technická a řemeslná skončila na druhém místě za střední školou Sedlčany, třetí byly Poděbrady, čtvrtá Příbram, pátý Vlašim a šestý Městec Králové.
"Po stagnaci v minulém ročníku je nutné druhé místo považovat za velký úspěch, je to pro náš hodně obměněný pedagogický kolektiv motivace do další práce", řekla na závěr Veronika Větrovská..

Přebor DM v bowlingu

8. 10. 2018

V pondělí 8.10.2018 proběhl v Novém Bydžově první letošní bowlingový turnaj. Této akce se zúčastnilo 15 žáků DM /výukové centrum Hlušice/. Loňské prvenství obhájil Michal Grundmann /3.Z/, který v obou kolech prokázal vyrovnanou výkonnost a zvítězil se solidním počtem 279 bodů. Druhé místo vybojoval s velmi dobrým průměrem „prvák“ Zdeněk Hejduk. Na pomyslné bronzové příčce skončil Václav Pažout, který po „tragické“ první hře zabojoval a ve druhém kole naházel výborný výsledek. Vyrovnané výkony v obou částech měli Jakub Stránský, Bartoš, Rozkovec, Puš a jedná dívka Markéta Škodová. Ostatní střídali dobré momenty s horšími. Doufejme, že v listopadovém klání dojde ke zlepšení výkonů hlavně u žáků 1.ročníků, někteří se totiž setkali s bowlingem poprvé.