Aktuality v měsíci: ÚNOR 2020

ŠKOLNÍ TÝDENÍK:  24. 02. - 28. 02.2020

V pořadí 24. výukový týden školního roku 2019/2020 a osmý týden v roce 2020 přinesl v SŠTŘ tyto události:

 • V pondělí 24. února se pracovnice SŠTŘ Petra Šádková, Jitka Schovánková a Veronika Větrovská zúčastnily právního semináře s panem Pavlem Zemanem, který se konal v Jičíně. Jeho erudovaný výklad školského práva je mezi posluchači velmi ceněn.

 • Zasedání minitýmů Krajského akčního plánu se konalo v pondělí 24. března v budově Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Jednání se zúčastnil ředitel školy Vladimír Blažej. Následovalo jednání týmů IKAP, které naopak navštívil zástupce ředitele Karel Průcha.

 • Schůzka ředitelů škol, které vyučují obor Opravář zemědělských strojů, se konala ve středu 26. února v zasedací místnosti budovy školy na Masarykově náměstí 2. Jednání se zúčastnili rovněž další členové managementu SŠŘ Jaroměř, Zemědělské akademie Hořice a SŠTŘ Nový Bydžov.
  "Jednání hodnotím velmi pozitivně, kromě profilace školních vzdělávacích programů se školy dohodly i na konání oblastního kola soutěže odborných dovedností tohoto oboru v prosinci roku 2020", řekl po setkání ředitel školy Vladimír Blažej.

 • Ve středu 26. února navštívili naši školu členové finančního výboru zastupitelstva Královéhradeckého kraje. Tématem byla výroční zpráva školy o hospodaření a připravované investice SŠTŘ.

 • Studentská merenda 2020 byla předmětem jednání zástupců Města Nový Bydžov a managementu SŠTŘ ve středu 26. února.

 • Pracovní jednání vedoucích pracovníků praktického vyučování školy se ve středu 26. února zabývalo dalším vývojem školního vzdělávacího programu oboru Opravář zemědělských strojů. Výsledkem je rozpracování dalšího studijního programu, který bude spuštěn 1. září 2020 počínaje 1. ročníkem.

 • Autoelektronika a asistenční systémy automobilů značky ŠKODA byly tématem semináře pro třídy 3. AN, 3. AE a 3. SOD, který vedl v pátek 28. února pan David Mandát, majitel společnosti AUTOELEKTRO MANDÁT Chlumec nad Cidlinou. O semináři píšeme více na webu školy.

 • V pátek byly zhodnoceny dosavadní počty přihlášek ke studiu pro školní rok 2020/2021.
  "Byť ještě zbývá poslední termín podání v pondělí 2. března, lze již nyní konstatovat, že jejich množství vzrostlo oproti minulému roku o 25%", konstatovala vedoucí studijního oddělení školy Alena Pokorná.

redakce webových stránek

Přebor DM ve stolním tenisu

28. 02. 2020

V posledním únorovém týdnu proběhl na DM přebor ve stolním tenisu. Turnaje se zúčastnilo 7 žáků, v herním systému akce se utkal každým s každým. Vítězem přeboru se nečekaně stal David Košťál /1.Z/, který v turnaji zaváhal pouze s Jaroslavem Benešem a v rozhodujícím utkání porazil celkově druhého Michala Grundmanna /1.DPZ/. O třetím místě velice vyrovnaného turnaje rozhodla minitabulka ze vzájemných zápasů tří hráčů. Bronzovou příčku nakonec obsadil Daniel Mánek /2.SOD/, až na čtvrtém místě překvapivě skončil vítěz listopadového přeboru Zdeněk Hejduk /2.AN/, páté místo obsadil Jaroslav Beneš /2.AN/. Zlepšené výkony oproti předešlému klání předvedly i Tomáš Beneš /1.Z/ a Josef Jirman /1.KCR/.

Milan Hamáček, vedoucí pedagogický pracovník Domova mládeže Hlušice

PROBĚHL SEMINÁŘ AUTOELEKTRONIKA A ASISTENČNÍ SYSTÉMY VE VOZECH ŠKODA

28. 02. 2020

Poslední den před jarními prázdninami jsme pro žáky třetích ročníků oborů AUTOMECHANIK, AUTOELEKTRIKÁŘ a SILNIČNÍ DOPRAVA uspořádali odborný seminář pod názvem AUTOELEKTRONIKA - ASISTENČNÍ, BEZPEČNOSTNÍ A KOMFORTNÍ SYSTÉMY VE VOZIDLECH ŠKODA. Lektorem byl pan David Mandát z firmy AUTOELEKTRO MANDÁT Chlumec nad Cidlinou, který se na výše uvedenou činnost dlouhodobě specializuje a má v tomto oboru vynikající výsledky. Seminář byl rozdělen na dvě části. Nejprve proběhla teoretická část, ve které nás lektor seznámil s výše uvedenými systémy a možností jejich dodatečné montáže do vozidel ŠKODA včetně jejich přizpůsobení do elektronického systému vozidla. Následovala praktická část, v níž se žáci seznámili s činností výše uvedených systémů, jejich obsluhou a využitím ve vozidle ŠKODA SUPERB LAURIN A KLEMENT rok výroby 2020.

Panu Mandátovi velice děkujeme a už se těšíme na další spolupráci.

Aleš Novák, vedoucí učitel odborného výcviku, učitel odborných předmětů

ŠKOLNÍ TÝDENÍK:  17. 02. - 21. 02.2020

V pořadí 23. výukový týden školního roku 2019/2020 a sedmý týden v roce 2020 přinesl v SŠTŘ tyto události:

 • V pondělí 17. února natočil Český rozhlas Hradec Králové reportáž s žákem 3. ročníku oboru Kuchař-číšník Tomášem Kovačovským a vedoucí střediska praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou Veronikou Větrovskou. Reportáž a rozhovory vedené moderátorkou Janou Fuskovou Kudyvejsovou budou odvysílány v pondělí 24. února pravděpodobně v 9:00 nebo v 10:00. Sledujte na webu hradec.rozhlas.cz v audioarchivu.

 • V pondělí 17. února navštívila středisko praktického vyučování delegace SŠSOG Velká 3/64 Hradec Králové. Cílem návštěvy hradecké střední školy byl monitoring možnosti využít naše středisko k praktické výuce žáků této školy. V rámci této návštěvy se setkali i ředitelé obou škol Alena Kloučková a Vladimír Blažej.

 • V úterý 18. února navštívila SŠTŘ společnost K§K servis. S vedoucím oborovým učitelem Milanem Novákem byla diskutována možnost stáže žáků oboru Řezník-uzenář ve finské společnosti SNELLMAN. Blíže o tomto setkání píšeme v článku na webu školy.

 • Porada předsedů odborných metodických komisí se v úterý 18. února zabývala zejména přípravou žáků SŠTŘ na soutěže odborných dovedností, které se od března rozběhnou plným proudem.
  "V loňském roce jsme nasadili vysokou laťku, takže nás čeká rok obhajoby a ten bývá někdy daleko těžší", konstatoval zástupce ředitele pro praktické vyučování Karel Průcha.

 • Pracovní jednání ředitele školy a vedoucího oborového učitele Milana Nováka s managementem společnosti MASPOMA, kterou zastupoval výkonný ředitel společnosti Robert Nejedlý a technolog Martin Skřivánek, mimochodem absolvent tehdejšího SOU Hlušice, se konalo ve středu 19. února v Chlumci nad Cidlinou.
  "Cílem naší návštěvy je zejména projednání možností, jak pomoci odbornému školství a zejména oboru Řezník-uzenář, který se stává téměř raritou v systému výchovy budoucích odborných pracovníků", řekl ředitel Robert Nejedlý.

 • Nabídka Armády České republiky v otázce dalšího studia byla smyslem setkání zástupce rekrutačního střediska AČR v našem kraji s žáky maturitních ročníků oborů Dopravní prostředky a Provozní technika, které se konalo ve středu 19. února.
  "Určitě bychom byli rádi, aby někdo další následoval vzhledem k nutnosti mít v armádě chytré a vzdělané lidi našeho loňského absolventa Martina Průchu", zhodnotil setkání ředitel školy Vladimír Blažej.''

 • Exkurzi žáků Základní školy v Chlumci nad Cidlinou a jejich pedagogů do společnosti ŠKODA AUTO Mladá Boleslav zorganizovala SŠTŘ ve středu 19. února. Žáky základní školy doprovázel do Mladé Boleslavi zástupce ředitele Karel Průcha.

 • Závěrečné zkoušky svářečů v oblasti získání svářečského průkazu metodou svařování v ochranné atmosféře se konaly pro žáky 2. ročníku oboru Mechanik opravář motorových vozidel ve čtvrtek 20. února.

 • Ředitel školy Vladimír Blažej a vedoucí učitel odborného výcviku Aleš Novák se zúčastnili slavnostního vyhlášení ankety Klubu zaměstnavatelů "Škola doporučená zaměstnavateli" v hořické společnosti ALTRAN. Ve čtvrtek 20. února převzala naše škola diplom za 2. místo v TOP 10 středních škol Královéhradeckého kraje. O tomto mimořádném úspěchu SŠTŘ budeme psát ještě ve zvláštní reportáži na našem webu.

 • Zřízení krajské GASTROAKADEMIE bylo cílem setkání vedení Královéhradeckého kraje, vybraných společností a zástupců středních škol, které vyučují gastronomické obory. Toto pracovní jednání se konalo ve čtvrtek 20. února v budově Krajského úřadu, SŠTŘ zastupovala Veronika Větrovská, vedoucí SPV Chlumec nad Cidlinou, která má tuto záležitost ve své gesci. O jednání píšeme v samostatném článku na webu školy.

 • Mimořádné třídní schůzky se konaly ve čtvrtek 20. února v budově školy v Revoluční ulici v Novém Bydžově.
  "Cílem těchto třídních schůzek bylo přímé jednání s rodiči, jejichž synové a dcery mají při studiu výchovné či vzdělávací problémy. Rovněž se pedagogové naší školy setkali s rodiči žáků závěrečných maturitních ročníků", přiblížila účel této akce školy výchovná poradkyně SŠTŘ Marie Zapadlová.

 • V pátek 21. února se na svém jednání sešli předsedové metodických komisí výuky všeobecně vzdělávacích předmětů.
  "Dávali jsme dohromady časový plán akcí na měsíce březen až červen 2020 a rovněž jsme se zabývali společnou částí maturitní zkoušky", hodnotila toto pracovní setkání zástupkyně ředitele Jaroslava Kholová.

 • V pátek 21. února proběhly další konzultace ve vzdělávání dospělých. Letos se o výuční list ucházejí dospělí frekventanti v oborech Elektrikář-silnoproud, Mechanik opravář motorových vozidel, Kuchař-číšník a Cukrář.

redakce webových stránek

Stanice technické kontroly SŠTŘ opět v činnosti

21. 02. 2020

Střední škola technická a řemeslná, Nový Bydžov nabízí po krátké přestávce provedení technické prohlídky traktorů a jejich přípojných vozidel ve středisku praktického vyučování v Hlušicích.
Novým technikem Stanice technické kontroly SŠTŘ se stal po absolvování příslušného studia pan Jaromír Průcha.

Co zákazník potřebuje k provedení kontroly traktoru v STK naší školy:
-Osvědčení o registraci vozidla - velký technický průkaz (originál - nikoliv kopie)
- O
svědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz)
- Platný protokol o měření emisí (lze provést v rámci technické prohlídky)
- Předkládá se i osvědčení samostatného technického celku - pokud je na traktoru namontován a nezapsán v dokladech traktoru

 Před přistavením traktoru – přívěsu je nutno připravit:

 • čitelné a identifikátory s možností ofocení - výrobní číslo, výrobní štítek
 • traktor ve stavu, aby na něm nic nechybělo (zástěrky, blatníky, skla, štítky, rychlost 20, 25, 30, 40 ... km/h dle zápisu v dokladech, odrazky a další označení)
 • traktor, který je oproštěn o různá domácí technická vylepšení

Prosba zákazníkům:

  Vzhledem k časové náročnosti prohlídky se objednejte telefonicky na čísle: 702 274 740.

  redakce webových stránek

  SŠTŘ vyhodnocena Klubem zaměstnavatelů ve společnosti ALTRAN 

  20. 02. 2020

  Ve čtvrtek 20. února se ve společnosti ALTRAN Hořice uskutečnilo setkání zaměstnavatelů se středními školami, které se v hlasování společností a firem umístily v TOP 10 Královéhradeckého kraje. Jak jsme již informovali dříve, Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov skončila v hlasování 35 subjektů našeho kraje na celkovém 2. místě, což lze chápat jako ocenění práce celé školy.
  "Pokud se mne někdo stále ptá, co je pro SŠTŘ měřítkem kvality, říkám, že hlavně stav, kdy jsou absolventi školy uplatnitelní v co největším možném měřítku na pověstném trhu práce a jestli je o ně mezi zaměstnavateli zájem. Proto mne výsledek této ankety ohromně těší a samozřejmě nejen mne, ale i celý tým pracovníků našeho vzdělávacího zařízení. V nadsázce říkám, že toto ocenění je z hlediska postavení naší školy důležitější než například některé typy didaktických testů, z nichž si poté mnohdy řada těch, kteří těží pouze z daňového portfolia podnikatelské sféry, dělá osobní byznys", konstatoval ředitel školy Vladimír Blažej.

  Mgr. Vladimír Blažej, ředitel

  Krajská GASTROAKADEMIE má již své první obrysy

  20. 02. 2020

  Z iniciativy Královéhradeckého kraje se konalo již třetí setkání škol a jejich partnerů s vedením Královéhradeckého kraje s cílem uvést do života nový projekt zřizovatele středních škol - krajskou GASTROAKADEMII.
  Celý projekt by měla zaštítit i Asociace hotelů a restaurací České republiky, význam setkání konaného 20. února 2020 byl zdůrazněn i účastí managementu školství Královéhradeckého kraje v čele s náměstkyní hejtmana Mgr. Martinou Berdychovou.
  Jednání se kromě SŠTŘ Nový Bydžov zúčastnily i další čtyři střední školy Královéhradeckého kraje, SŠGS Nová Paka, SOŠ Velká Hradec Králové, SŠGS Teplice nad Metují a rychnovská SOŠ.
  Partnery projektu zastupoval hotel Horizont Pec pod Sněžkou, letovisko STUDÁNKA Rychnov n. K:, restaurace SAFARI Dvůr Králové nad Labem, rezort Dětenice, restaurace DURAN Hradec Králové a společnost TREE OF LIFE Lázně Bělohrad.
  "Cílem GASTROAKADEMIE je podpora talentovaných žáků gastronomických oborů škol z našeho kraje, což by mělo být velkou výhodou oproti školám, které nám v tomto směru vytvářejí vzdělávací konkurenci těsně za krajskými hranicemi", myslí si o projektu ředitel školy Vladimír Blažej.
  "Do 25. května je úkolem škol vytipovat talentované žáky s výrazným zájmem o obor, přidanou hodnotou jim bude odborná péče na různých špičkových pracovištích našich partnerů v rámci Královéhradeckého kraje", zhodnotila výsledek jednání Veronika Větrovská, která má tento projekt ve své gesci za SŠTŘ Nový Bydžov. "Kromě nadstandardní péče jim vzniká možnost budoucích pracovních příležitostí ve velmi kvalitních podmínkách, o čemž se již někteří naši absolventi přesvědčili", dodala Veronika Větrovská.
  Další setkání realizačního týmu královéhradecké GASTROAKADEMIE se bude konat 15. června a zde by měl být dohodnut již konkrétní logistický kalendář.


  redakce webových stránek

  Žáci oboru Řezník-uzenář opět na odbornou stáž do Finska

   18. 02. 2020

  V úterý 18. února 2020 proběhlo v Chlumci nad Cidlinou jednání mezi vedoucím oborovým učitelem oboru Řezník-uzenář Milanem Novákem a společností K§K servis se sídlem v Brně zastoupenou panem Ondrašíkem, který následně navštívil i třídu 2. R v rámci její odborné výuky.
  Žákům oboru Řezník-uzenář byla nabídnuta stáž ve společnosti SNELLMAN v Jakobstadtu ve Finsku v období červenec a srpen 2020. Žákům SŠTŘ se bude věnovat přímo jeden ze zaměstnanců společnosti SNELLMAN, který jim bude oporou po celou dobu stáže.
  "Žákům podle slov pana Ondrašíka stačí na cestu minimální částka ve výši cca 1000 Kč jako kapesné, ostatní náklady (letenky, ubytování, ochranné pomůcky, oblečení, nože, doprava po městě) hradí společnosti K§K servis", komentoval podmínky pro žáky SŠTŘ Milan Novák.
  "Společnost je schopna zajistit stáž pro maximálně čtyři žáky SŠTŘ, již dnes máme dva zájemce", dodal k projektu stáží Jiří Zikmund, učitel odborného výcviku oboru Řezník-uzenář, který se v minulosti sám této stáže opakovaně zúčastnil.

  Všichni žáci ve třídě 2. R obdrželi po jednom kvalitním noži značky Dick. Při setkání byla dohodnuta další spolupráce společnosti K§K servis a naší školy.

  redakce webových stránek


  Ve středisku v Chlumci nad Cidlinou se žáci školy seznámili s výrobou domácích těstovin

  18. 02. 2020

  Že teoretická výuka odborných předmětů nemusí být ryze je teoretická, o tom se přesvědčili žáci 2. ročníku oboru Kuchař-číšník v předmětu Technologie přípravy pokrmů.
  V úterý 18. února je v rámci odborného bloku seznámil učitel odborných předmětů Bc. Jan Flídr s výrobou domácích těstovin. Opět se prokázala výhoda současného vybavení učeben i pro praktická cvičení a realizace odborné teoretické výuky v novém výukovém zařízení SŠTŘ.
  "Je to právě o tom, že teorie nemusí být jen prostou teorií s výkladem, promítáním či jinými didaktickými formami, ale i o praktických cvičeních, pro které nám současné chlumecké středisko nabízí všechny podmínky", řekl k této formě výuky učitel odborných předmětů Jan Flídr.
  "Určitě v těchto formách budeme pokračovat a jsem ráda, že podobně smýšlejí a konají i další učitelé odborných předmětů potravinářských a gastronomických oborů", dodala vedoucí střediska praktického vyučování Veronika Větrovská.

  Jan Flídr, učitel odborných předmětů

  ŠKODA AUTO a SŠTŘ - na otázky redakce odpovídá zástupce ředitele Karel Průcha

  18. 02. 2020

  SŠTŘ Nový Bydžov navázala spolupráci se střední školou ŠKODA AUTO Střední odborné učiliště strojírenské Mladá Boleslav, v čem konkrétně bude tato spolupráce spočívat?

  "Jak jsme již avizovali v průběhu podzimu, spolupráce se navázala za účelem přípravy více kvalifikovaných pracovníků pro závody Škoda Auto a.s.. A protože kapacita střední školy v Mladé Boleslavi je naplněna na 100% a naše umožňuje rozšíření počtu přijatých žáků, došlo k několika jednáním, vzájemnému poznávání a konečné shodě v učebních plánech a přípravě žáků na budoucí profesi."

  Předpokládáme, že spolupráce bude zahrnovat i daleko více praktického vyučování ve společnosti ŠKODA AUTO. Jaký je v tomto směru plán?

  "Plán je jednoznačný. První 2 ročníky bude výuka probíhat výhradně na naší škole, popř. u našich servisních partnerů. Pokud žák po 2. ročníku projeví zájem o spolupráci se společností ŠKODA AUTO a.s., bude vykonávat odborný výcvik již pouze na pracovištích v Mladé Boleslavi, nebo v Kvasinách (dle přání). V tento moment bude moci čerpat výhody zaměstnance ŠKODY AUTO a.s. včetně garance pracovní smlouvy."

  Kterých oborů by se týkala spolupráce SŠTŘ a mladoboleslavské akademie ŠKODA AUTO?

  "Pro začátek se spolupráce nastavuje pro obory Mechanik-opravář a Autoelektrikář. Pokud se spolupráce osvědčí, jsme připravení o rozšíření spolupráce u oborů maturitních."

  Je už všeobecně známo, že SŠTŘ spolupracuje se společností ŠKODA AUTO již delší dobu. Můžete nám popsat základní rysy této dosavadní spolupráce a jak hodnotíte její úspěšnost?

  "Spolupráce se společností ŠKODA AUTO a.s. již patří do pevné koncepce výuky automobilových oborů. Společnost nás „zásobuje“ celou řadou výukových prostředků, můžeme začít drobnými montážními přípravky a přes lisy, diagnostická zařízení se můžeme dostat až k výukovým autům. Např. v současné době se chystá převzetí Plug-in hybridu Škoda Superb. Ale tím to samozřejmě nekončí. Naši žáci se pravidelně účastní 14-denní odborné stáže v závodu v Mladé Boleslavi, konají se exkurze nižších ročníků a partnerských základních škol do výrobního závodu a muzea. Samozřejmostí je podpora soutěží a účast našich pedagogů na vzdělávacích akcích pořádaných ŠKODOU AUTO a.s.".

   Co byste v tuto chvíli vzkázal zájemcům o studium v SŠTŘ?

  "Drazí žáci, máte rádi auta a ještě nevíte, zde je chcete vyrábět, opravovat, nebo řídit? Využijte nabídku naší školy a teprve v 2. ročníku se můžete rozhodnout, zda budete automechanik, řidič, nebo budete využívat všech výhod nejsilnějšího tuzemského zaměstnavatele ŠKODY AUTO, popřípadě se stanete odborníkem na stavební stroje v oboru Operátor silničních a stavebních strojů. Nejprve poznáte techniku, sami sebe a pak se rozhodnete. A to se vyplatí!"

  redakce webových stránek

  ŠKOLNÍ TÝDENÍK:  10. 02. - 14. 02.2020

  V pořadí 22. výukový týden školního roku 2019/2020 a šestý týden v roce 2020 přinesl v SŠTŘ tyto události:

  • V pondělí 10. února se na společném jednání sešli managementy středisek praktického vyučování školy a ředitel SŠTŘ. Cílem pracovního diskuzního jednání byla příprava organizačních řádů středisek školy, které by měly definovat vnitřní uspořádání a pravidla jejich činnosti.

  • V úterý 11. února se zástupce ředitele pro praktické vyučování Karel Průcha zúčastnil kulatého stolu k tématu "duální vzdělávání". Setkání se konalo na Krajském úřadu Královéhradeckého kraje a zúčastnili se ho převážně ředitelé odborných středních škol a představitelé Svazu průmyslu a dopravy spolu s krajským vedením oblasti školství.
   "Musím říci, že se zde opakovala řada známých tezí z minulosti a některé vize do budoucna. Problémem byl však fakt, že zcela minimální byla účast té důležité strany, tedy průmyslových a obchodních firem", řekl k jednání Karel Průcha.

  • V úterý 11. února se s učiteli autoškoly sešel ředitel školy, na pořadu pracovního jednání byla problematika finančního a materiálního zajištění autoškoly, logistika výuky a závěrečných zkoušek a spolupráce autoškoly se stanicí technické kontroly SŠTŘ.
   "Autoškoly v následujícím období čeká zřejmě řada legislativních změn a je třeba se na ně připravit s předstihem", konstatoval ředitel školy Vladimír Blažej.

  • Od úterý 11. února do čtvrtku 13. února se pedagogové školy Aleš Novák a Tomáš Hovorka zúčastnili odborného semináře pořádaného společností BOSCH.

  • Střední průmyslová škola Praha-Smíchov byla ve středu 12. února cílem setkání managementu této velmi progresívní školy se zástupci středních škol Královéhradecka. Za SŠTŘ se této akce zúčastnili zástupce ředitele pro PV Karel Průcha a vedoucí učitel praktického vyučování Petr Vaníček. 
   "Zajímavá inspirace, nutno však brát v úvahu výběr žáků na tuto školu a to, že škola disponuje pouze obory s maturitní zkouškou. Ale řadu momentů z řízení školy si určitě vezmeme jako základ některých našich dalších koncepčních vizí", sdělil redakci webu Karel Průcha.

  • Ve čtvrtek 13. února se ředitel školy Vladimír Blažej a jeho kolega Karel Průcha stali hosty Středního odborného učiliště strojírenského - Akademie ŠKODA AUTO Mladá Boleslav. Cílem setkání s vedením této prestižní školy se stala spolupráce při výuce oborů Mechanik opravář motorových vozidel a Autoelektrikář zejména s ohledem na organizací stáží ve společnosti ŠKODA AUTO, příprava budoucích zaměstnanců ŠKODY AUTO a zástupci SŠTŠ se rovněž seznámili s průběhem dne otevřených dveří.
   "Spolu s panem ředitelem Martinem Slabihoudkem jsme se shodli na principech budoucí spolupráce a musím říci, že pro budoucí ročníky našich žáků v automobilních oborech to může být velmi zajímavé", zhodnotil jednání ředitel školy Vladimír Blažej.

  • Setkání náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Mgr. Martiny Berdychové a vedení odboru školství krajského úřadu s řediteli škol vyučujících obor Opravář zemědělských strojů v našem kraji a vedením několika společností zabývajících se mechanizací zemědělské výroby se neslo v pátek 14. února ve znamení vyjasnění postavení všech tří škol z hlediska výuky tohoto oboru a otázky případné investiční výstavby. 
   "Vyjasnili jsme si některé pozice a to bylo bezesporu dobře. Za měsíc bychom se měli sejít znovu a předložit odboru školství své vize a záměry", řekl k setkání ředitel školy Vladimír Blažej, který se setkání zúčastnil spolu s ředitelem školního závodu AGRO Chomutice Ing. Vladimírem Tichým a vedoucím střediska společnosti STROM ve Smiřicích Jiřím Firkušným.¨

  • V pátek 14. února se na pravidelném setkání sešli ředitelé obou středních škol v Novém Bydžově, na programu byly zejména koncepční otázky vývoje vzdělávání.

  • V pátek 14. února se 29 žáků tříd 1. Z, 3. Z a 2. AE zúčastnilo exkurze do společnosti ALMET v Hradci Králové. 
   "Znovu se také přesvědčili o tom, jak moc jsou na trhu práce žádaní dobří řemeslníci. I tato společnost by uvítala případné nové zaměstnance z řad našich absolventů. Tímto směrem byla vedena i závěrečná diskuze mezi žáky a panem ředitelem společnosti ALMET, který by samozřejmě uvítal budoucí spolupráci", řekl k průběhu exkurze Pavel Novák, vedoucí střediska praktického vyučování Nový Bydžov-Švarcava.

  redakce webových stránek

  Žáci SŠTŘ se zúčastnili exkurze ve společnosti ALMET Hradec Králové

  14. 02. 2020

  V pátek 14. února 2020 se žáci vzdělávacího programu Opravář zemědělské techniky zúčastnili exkurze  do společnosti ALMET Hradec Králové – Kukleny. Žáky přivítal výrobní ředitel společnosti, který je provedl všemi prostory výroby. Prohlídka byla doplněna podrobným výkladem, který valnou většinu žáků velice zaujal. Znovu se také přesvědčili o tom, jak moc jsou na trhu práce žádaní dobří řemeslníci.
  "I tato společnost by uvítala případné nové zaměstnance z řad našich absolventů, zejména z oboru Opravář zemědělských strojů. Tímto směrem byla vedena i závěrečná diskuze mezi žáky a ředitelem společnosti ALMET, který by uvítal případnou spolupráci včetně nabídky budoucího zaměstnání. Děkujeme za umožnění prohlídky  v této firmě a těšíme se na spolupráci", řekl na závěr Pavel Novák, vedoucí střediska praktického vyučování.

  Pavel Novák, vedoucí pedagogický pracovník SPV Nový Bydžov

  Přebor domova mládeže v bowlingu

  11. 02. 2020

  V úterý 11.2.2020 se konal další letošní přebor DM v bowlingu. Akce se zúčastnilo 9 žáků /z toho 2 dívky/ domova mládeže. Z důvodu obsazenosti bowlingových drah byla odehrána jedna celá hra. Tentokrát byly výsledky na medailových pozicích výborné. Celkovým vítězem se stal Michal Grundmann /1.DPZ/ se 158 body, o pouhý bodík zaostal za vítězem Václav Pažout /3.Z/. Třetí místo obsadil Tadeáš Puš /2.Z/ se 155 body Tadeáš Puš /2.Z/. V kategorii dívek /sester/ zvítězila tentokrát Karolína Jiřičková /1.DPZ/, která rovněž předvedla velmi dobrý výkon a s celkovým počtem 122 body obsadila celkové čtvrté místo. Doufám, že v posledním březnovém turnaji „přeleze“ přes 100 bodů více žáků !!!

  Milan Hamáček, VVYCH DM SŠT

  ŠKOLNÍ TÝDENÍK:  03. 02. - 07. 02.2020

  V pořadí 21. výukový týden školního roku 2019/2020 a pátý týden v roce 2020 přinesl v SŠTŘ tyto události:

  • V pondělí 03. února představil metodik IKT školy Vladimír Vondruška projekt nové učebny informačních a komunikačních technologií, která má být plánovaně vybudována ve výukovém centru Hlušice v hodnotě více jak 650 000 Kč.
   "Projekt je součástí periodické obnovy informačních a komunikačních technologií v naší škole, vloni jsme vybudovali novou učebnu v Novém Bydžově v budově školy v Revoluční ulici, letos jsou tedy na řadě opět Hlušice", konstatoval Vladimír Vondruška.

  • Od pondělí 03. února pokračovaly učební praxe školních vzdělávacích programů nástavbového studia Dopravní technika, všichni žáci absolvují tuto individuální učební praxi na pracovištích smluvních partnerů školy, mezi kterými nechybí například společnosti DISTAR, KOBIT ČI STROM Praha. Žáci oboru Technologie potravin pokračovali v individuální praxi v hypermarketu GLOBUS Pardubice.

  • V úterý 04. února reprezentoval učitel odborného výcviku Jiří Zikmund na prezentační akci společnosti MASO Jičín v Praze.

  • Do Rimavské Soboty odešla přihláška na mezinárodní soutěž oboru Řezník-uzenář. Tým školy povede na Slovensku učitel Milan Novák.

  • Ve středu 05. února se vedení školy sešlo v provozovně společnosti Lázně Bělohrad a. s. s ředitelem společnosti panem Petrem Bičištěm. Tématem jednání byla další spolupráce školy a společnosti nejen v praktickém vyučování žáků, ale i ve vzdělávání dospělých.

  • Vedení odborové organizace a management školy měly ve středu 5. února na programu plán Fondu kulturních a sociálních potřeb na rok 2020. V konstruktivním jednání byl dohodnut například zájezd pracovníků školy do Itálie, návštěva otáčivého hlediště v Českém Krumlově včetně divadelního představení, relaxační odpoledne ve společnosti TREE OF LIFE či v rezortu Studánka v Rychnově nad Kněžnou, další divadelní představení a samozřejmě příspěvek zaměstnavatele na stravování či penzijní připojištění.

  • Školení obsluhy a správy vzdělávacího portálu MOODLE absolvoval tým učitelů IKT ve čtvrtek 6. února.

  • Učitel odborných předmětů Martin Havrda spolu s žákem 2. ročníku vzdělávacího programu Operátor zemědělské techniky Jakubem Tomášem absolvovali ve čtvrtek 6. února jeden ze vzdělávacích programů v programu Inovativní zemědělství.

  • V pátek 7. února byl ukončen vzdělávací kurz pro žáky 3. ročníku oboru Opravář zemědělských strojů ve společnosti J§S Zibohlavy-Kolín zaměřený na techniku značky CLAAS a pro žáky 1. ročníku tohoto oboru ve společnosti SECO INDUSTRIES Jičín. Byly to jedny ze vzdělávacích kurzů a modulů, které v tomto týdnu proběhly v SŠTŘ a o kterých píšeme v jiných článcích našeho webu. 

  Redakce webových stránek

  Ředitel rezortu STUDÁNKA Petr Čermák zavítal mezi žáky SŠTŘ

  06. 02. 2020

  Rezort STUDÁNKA v Rychnově nad Kněžnou je velkým strategickým partnerem vzdělávacích aktivit Střední školy technické a řemeslné v Novém Bydžově pro obory s potravinářským a gastronomickým zaměřením. K stážím žáků maturitních oborů a individuálnímu odbornému výcviku žáků oborů s výučním listem, které jsou v tomto špičkovém letovisku organizovány, přibyla i další forma spolupráce - mezi žáky zavítal ve středisku praktického vyučování pan Petr Čermák, ředitel tohoto krásného zařízení.
  Ve čtvrtek 6. února 2020 vedl pan Petr Čermák seminář s žáky 1. ročníku oboru Cukrář a Kuchař-číšník na téma společenská výchova a komunikace s hostem, o den později se setkal s žáky 3. ročníků, kde přednášel tematický celek Marketink gastronomických zařízení. Rovněž se setkal i s pěti frekventanty vzdělávání dospělých oboru Kuchař-číšník, kteří se formou studia jednotlivých vyučovacích předmětů připravují k získání výučního listu a v tento den absolvovali jednu ze svých konzultací.
  "Byla to pro mne velmi cenná zkušenost, uvědomil jsem si, jaká náročná cesta existuje ve výchově budoucí kvalifikované pracovní síly, rozdíl mezi nastupujícími žáky ve věku 15-16 let a žáky, kteří jsou již ve 3. ročníku, je mimořádný. Práce, která je takto vidět za pedagogy, zasluhuje uznání", řekl na závěr Petr Čermák.

  "Od školního roku 2020/2021 připravuje SŠTŘ projekt Interní akademie SŠTŘ, ve které budou dále vzděláváni talentovaní žáci všech oborů vyučovaných ve škole. Jednou z forem budou právě i semináře se špičkovými odborníky ze všech profesí, tak jako tomu bylo například i v těchto dvou dnech," řekl k akci Vladimír Blažej, ředitel školy.

  Informace o rezortu ...https://www.hotelstudanka.cz/

  Reakce webových stránek

  Moderní trendy v cukrářské výrobě představeny v SŠTŘ společností ZEELANDIA

  05. 02. 2020

  Dne 05. 02. 2020 se uskutečnil kurz Moderní trendy v cukrářské výrobě, který byl určen pro  žáky tříd 1. C a 3. C oboru Cukrář.  Tato akce probíhala ve středisku praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou.
  Přednášející  lektorka Irena Ságnerová ze společnosti Zeelandia, nám představila nové  inovativní produkty pro cukráře a pekaře.
  Žáci se seznámili s přípravou  ganage z vysokoprocentní čokolády, vyrobili různé druhy dortů s odlehčenými náplněmi, přičemž tyto náplně se mohou dále dochucovat, čímž se rozšiřuje nabídka a různorodost příchutí. Vyzkoušeli si i neobvyklé kombinace, ve kterých se použila čokoláda a chilli nebo alžírská káva. Neopomnělo se ani na zákazníky oblíbená semifreda, kdy se tvořily nové kombinace korpusů, náplní a  zdobení  zrcadlovou polevou. Po řádném vychlazení zákusků následovala degustace, na kterou se všichni účastníci kurzu moc těšili. Tento kurz žákům představil další možnosti jak si zpestřit cukrářskou výrobu moderními trendy. Akce byla hodnocena kladně a pro všechny zúčastněné velkým přínosem.

  A komentář lektorky kurzu paní Ireny Ságnerové:
  "Minulý týden jsem byla v Chlumci nad Cidlinou na cukrářské dílně, kde jsme měli technologickou ukázku na téma nové, moderní trendy v cukrářské výrobě. Musím velmi pochválit učitelky odborného výcviku paní Čermákovou a paní Kubíkovou. Jejich přístup byl profesionální. Taktéž studenti projevili nejenom zájem o toto téma, ale zúčastnili se i výroby jednotlivých cukrářských výrobků." 

   "Studenti se mohli rovněž podívat, jak se pracuje se zrcadlovými polevami nebo třeba i na to, jak se dá v cukrářské výrobě použít i netradiční surovina jako je chilli. Myslím, že je tato akce zaujala, protože celou dobu dokázali být pozorní a zajímali se o problematiku. Tímto chci poděkovat, že mi vaše škola umožnila tuto akci uskutečnit", řekla na závěr paní Irena Ságnerová.

  redakce webu SŠTŘ

  František Holík vedl další ročník barmanského kurzu

  03. - 06. 02. 2020

  Ve dnech 3-6. února 2020 zorganizovala metodická komise gastronomických a potravinářských oborů další ročník kurzu mladých barmanů pro žáky Střední školy technické a řemeslné a další zájemce. Čtyřdenní kurz vedl pan František Holík, člen barmanské asociace České republiky. Jeho vitalita a energie byly velkými znaky celé vzdělávací akce.
  Kurzu se zúčastnili žáci oborů Cukrář a Kuchař-číšník, kteří na závěr obdrželi certifikát o absolvování a také medaili.
  "Velmi se mi líbil přístup lektora, který je obrovsky mladý duchem a dokázal motivovat všechny účastníky kurzu", řekla ke kurzu Veronika Větrovská, která měla tuto vzdělávací akci ve své gesci

  Několik informací o panu Františku Holíkovi ... https://www.cbanet.cz/cba_emeritni_klub&emdet=15

  Redakce webových stránek

  Řada exkurzí pro žáky SŠTŘ na přelomu ledna a února 2020

  27. 01 - 07. 02. 2020

  Součástí výukového plánu Střední školy technické a řemeslné jsou i tzv. disponibilní týdny, tedy časové celky, ve kterých je aplikován speciální rozvrh, jehož součástí jsou výukové či sportovní kurzy, akce školy, semináře, speciální modulová výuka (například profesní průkaz řidiče), blokové učební praxe, maturitní semináře či exkurze v rámci partnerských vztahů školy.
  Dva disponibilní týdny proběhly na přelomu ledna a února 2020, tedy od 27. ledna do 7. února 2020.

  27. ledna 1. ročníky oborů Kuchař-číšník a Cukrář navštívili hypermarket GLOBUS Pardubice, kde se seznámili s jeho zázemím a marketinkem.
  O den později byli žáci 3. A (vzdělávací program Automechanik) hosty společnosti TPCA Kolín.
  29. ledna 2. ročník maturitního oboru Dopravní prostředky viděl provoz společnosti DS HOLDING Libštát včetně moderního dispečerského pracoviště pro dopravní divizi této společnosti.
  Zpracovatel máku firma AGRA Nový Bydžov byl cílem návštěvy tříd 1. K a 1. C ve čtvrtek 30. ledna.
  V úterý 4. února byl cílem žáků 3. ročníku vzdělávacího programu Automechanik a 2. ročníku maturitních tříd oboru Dopravní prostředky Hradec Králové, konkrétně společnost VOLVO, která má svůj provoz v Plačicích. Tentýž den žáci 3. ročníku vzdělávacího programu Řidič nákladní a osobní dopravy navštívili provoz úspěšné společnosti TRANSLOGISTIC Nová Paka.
  Ve středu 5. února byl cílem návštěvy 3. ročníků oborů Mechanik opravář motorových vozidel, Autoelektrikář a Elektrikář silnoproud Úřad práce v Hradci Králové. Druhý ročník oboru Cukrář navštívil Mlýny Voženílek Předměřice n. L., stejný ročník oboru Kuchař-číšník a Řezník-uzenář pak společnost RYBÁŘSTVÍ Chlumec n. C. a nově otevřený Pivovar Chlumec nad Cidlinou.
  První ročník oboru Elektrikář-silnoproud a druhý ročník tohoto oboru společně s oborem Autoelektrikář se seznámili s provozem společnosti ATAS Náchod, výrobce elektromotorů.
   
  Další disponibilní týden má škola plánován od 6. do 8. dubna 2020.

  Mgr. Vladimír Blažej, ředitel