Aktuality v měsíci: BŘEZEN 2024      

Soutěž odborných dovedností 1. ZB za 1. pololetí 2023/2024

28. 03. 2024

Stejně jako u třídy 1. ZA byla v posledním březnovém cyklu odborného výcviku uzavřena soutěž odborných dovedností žáků oboru Opravář zemědělských strojů i u třídy 1. ZB. Pod pedagogickým dozorem P. Nováka, O. Zelinky a P. Vašáka žáci soutěžili v těchto disciplínách:

 • Solidworks
 • Poznávání součástí a náhradních dílů
 • Soustružení
 • Měření posuvným měřítkem
 • Souborná práce RZK
 • Poznávání jednotlivých částí spalovacího motoru

Během tohoto týdne také všichni žáci absolvovali na školním autocvičišti jízdu zručnosti s traktorem John Deere, který má naše škola zapůjčen jako výukovou pomůcku od našeho významného smluvního partnera společnosti STROM Praha.

Celkové výsledky byly pak slavnostně vyhlášeny na odborné učebně školy. Nejvíce bodů získal a vítězem se stal Daniel Kautský, druhý skončil Adam Včelák a třetí pak Michal Sedlatý.

Všichni tito žáci obdrželi propagační předměty smluvních pracovišť SŠTŘ Nový Bydžov – SECO Industries Jičín, FARMET Česká Skalice, Agroservis Sedláček Jičín.

Dobroslav Šmidrkal, vedoucí pracovník oboru Opravář a Diagnostik zemědělských strojů

Jablotron cup

26. - 27. 03. 2024

V Jablonci nad Nisou a Liberci se konal 21. ročník soutěže Jablotron Cup 2024. Poprvé se této akce účastnili i žáci z naší školy. Žáci z oboru Elektrikář silnoproud ve třídě 2. E se připravovali na tuto událost pouhých 14 dní. A jejich výsledek? Nad očekávání!
Díky podpoře společnosti Jablotron jsme si mohli nakoupit moderní učební pomůcky, které nám pomohly v přípravě na soutěž. Naši žáci Miroslav Koky a Filip Veselý se tak mohli pod vedením učitele Vladimíra Flégra postavit výzvě a úspěšně reprezentovat naši školu. V neuvěřitelně krátkém čase na přípravu se žákům podařilo zorientovat v problematice natolik,  že se umístili na krásném sedmém místě z deseti soutěžících škol.
Děkujeme velice za tak úžasný výsledek a přejeme zúčastněným hodně zdaru do dalších výzev.

Vladimír Flégr, učitel odborného výcviku

Žáci 1. ročníku oboru Cukrář se zúčastnili exkurze do muzea čokolády v Kutné Hoře

27. 03. 2024

Exkurze se skládala ze dvou částí. V první části, která proběhla přímo v muzeu, se žáci dozvěděli zajímavosti z úplných počátků Kutnohorské čokoládovny a její téměř kompletní historii díky důkladnému výkladu provádějící a jedinečné expozici. V druhé části dostali žáci výklad o čokoládě (historie čokolády, pěstování a výroba) spolu s ochutnávkou kakaových bobů a různých druhů čokolád.


Markéta Šulcová, učitelka praktického vyučování


Exkurze na stavbu – frézování asfaltových povrchů

27. 03. 2024

Tři žáci posledního ročníku oboru „Mechanik opravář motorových vozidel“ v rámci zaměření na Stroje a zařízení zavítali na exkurzi věnovan ou frézování asfaltových krytů vozovek. Exkurze přímo navázala na předmět Stavební technologie (kapitola: Opravy vozovek, recyklace v silničním stavitelství).

Vlastní exkurze probíhala ve Dvoře Králové nad Labem v areálu Městské nemocnice. Všichni zúčastnění byli hned při příjezdu přivítáni výrobním ředitelem – panem Ing. Jiřím Petráčkem (REKOM Nový Bydžov, a.s.).

Ing. Petráček předal žákům zevrubný výklad zaměřený zejména na obsluhu silniční frézy, principu hlídání chodu frézy. Výklad byl vždy doplněn o praktické ukázky.

Žáci měli možnost pochopit vlastní výměnu frézovacích hrotů, potenciální výměnu rotujícího bubnu, princip dopravy rozrušeného materiálu přes pásový dopravník do odvozního prostředku. Velice zajímavé byly rovněž technické parametry.

V pracovní činnosti byla vidět „samohybná“ silniční fréza Wirtgen W 100 CFI s předním pásovým dopravníkem. Pásový podvozek je uchycen na vertikálních vedeních s hydraulickým ovládáním. Pracovní záběr 1 000 mm, hloubka řezu 330 mm.

Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D. učitel ok všeobecně vzdělávacích předmětů SŠTŘ NB


Nová technika SECO INDUSTRIES znovu dorazila do Hlušic

27. 03. 2024

Dne 27. března 2024 dorazila do SŠTŘ Nový Bydžov zcela nová zemědělská sekací technika STARJET P6 PRO se zásobním zvedacím košem na trávu v hodnotě 254 900,- Kč. Tímto byla dovršena každoroční velmi dobrá spolupráce SŠTŘ Nový Bydžov se společností SECO INDUSTRIES Jičín. Tato společnost zajišťuje pro žáky 1. ročníku oboru Opravář zemědělských strojů v rámci kurzu na malou zemědělskou techniku odbornou pracovní stáž na montážní lince společnosti v Jičíně. V letošním roce se kurzu zúčastnily dvě třídy žáků. Kurz bude pokračovat během měsíce dubna praktickou údržbou a praktickou zkouškou v areálu zámeckého parku v Hlušicích.

Dobroslav Šmidrkal, vedoucí pracovník oboru Opravář a Diagnostik zemědělských strojů


Odborné předměty 1. K a 3. C ve firmě BIZERBA prakticky

27. 03. 2024

Ve středu 27. března 2024 se žáci 1. K a 3. C vypravili do showroomu firmy Bizerba v průmyslové zóně v Čestlicích.

Zde je čekaly úkoly, které se týkaly používání pultových vah různého provedení a seznámení se s funkcemi a správným používáním nářezových strojů.

Krátká úvodní přednáška pod vedením Ilony Jarošové a jejích spolupracovníků p. Charváta a pí. Krulichové přenesla naše žáky do světa firmy Bizerba, která se svojí produkcí zaměřuje na stroje a zařízení umožňující odměřování, vážení, dělení různých materiálů a surovin v potravinářském průmyslu. A to od nejmenších jednotek až po ty používané v průmyslovém měřítku.

Praktické úkoly (odhady hmotností, zadaných objemů, nakrájeného množství) v soutěžním pojetí se týkaly obsluhy jednotlivých zařízení a jejich správného používání. Příjemné též bylo, že co si kdo nakrájel, to si také, ve zdravém pojetí, snědl.

Čas tak rychle ubíhal a jednotlivé aktivity umožnily každému účastníku vstřebat velké množství znalostí a dovedností.

Ty se účastníkům budou hodit nejenom při zpracování výstupů z této odborné blokové výuky, ale i v dalších činnostech a aktivitách v předmětech Zařízení provozoven a Stroje a zařízení

Mgr. Jiří Zahradík, zástupce ředitele


Žáci SŠTŘ na kvalifikačním utkání kopané

26. 03. 2024

V úterý 26. 3. 2024 navštívilo 13 žáků domova mládeže kvalifikační utkání v kopané kategorie U21 mezi naší reprezentací a Islandem. Po podzimní prohře 1 : 2 na severu Evropy se tentokrát „lvíčata“ nenechala překvapit. Hned v první minutě spálil tutovku Daniel Fila, další šance však naši hráči zužitkovali do poločasového dvoubrankového vedení. Nejprve se po přihrávce Karabce prosadil hlavičkou kapitán Sejk a poté ve 20. minutě poslal do šestnáctky soupeře ostrý centr Ševčík, který nekompromisně uklidil do islandské branky Fila. Začátek druhé části se nám opět povedl. Hráč Podbrezové Christoph Kabongo se prosadil přesnou přízemní střelou. Poté jsme mohli vidět i šance soupeře, které však zůstaly nevyužity. Naši čtvrtou branku vsítil po úniku do otevřené obrany teplický Fila. Hosté nakonec korigovali z penalty deset minut před koncem na konečných 4 : 1 pro naši reprezentaci. Atmosféra v Hradci Králové byla fantastická, přes devět tisíc diváků se bavilo fotbalem.
„Trefili jsme se do správného zápasu !!!!"


Milan Hamáček, vedoucí domova mládeže


Školní autoservisy nabízí přezutí pneumatik

26. 03. 2024

S příchodem jarního počasí nabízí školní autoservisy v Hlušicích a v Novém Bydžově Na Švarcavě zákazníkům možnost přezutí pneumatik včetně jejich vyvážení. V obou školních servisech používáme pro montáž a vyvážení špičkové přístroje americké firmy HUNTER. Zejména pneuservis v Hlušicích disponuje nyní vybavením, které nenajdete v celé řadě profesionálních pneuservisů.
Těšíme se na Vás.


Aleš Novák, zástupce ředitele


Exkurze ZS Kratonohy a.s.

25. 03. 2024

Dne 25. 3. 2024 se žáci 2.PT OZT zúčastnili exkurze do ZS Kratonohy a.s. Nejprve se  žáci ve středisku živočišné výroby v Boharyni seznámili s chovem skotu.  Zootechnik žáky provedl moderním velkokapacitním kravínem, vysvětlil jim vše ohledně chovu skotu s mléčnou produkcí a dále si žáci prohlédli teletník včetně odchovu nejmenších telat. Poté exkurze probíhala ve středisku rostlinné výroby v Kratonohách. Žáci byli seznámeni s moderní technikou, využívanou především při jarní přípravě půdy, a secími stroji.

Ing. Vladimír Pavelka, učitel odborných předmětů SŠTŘ NB


SŠTŘ Nový Bydžov součástí výstavy - FOR BIKES 2024

22. - 24. 03. 2024

Luxusní kola, program pro profesionály i rodiny s dětmi a kompletní cyklo sortiment. Od 22. března do 24. března 2023 v Praze Letňany  probíhal unikátní Veletrh cyklistiky FOR BIKES, který je již tradičně přehlídkou luxusních modelů kol i kompletního cyklo sortimentu tuzemských a zahraničních značek.

24. března výstava přinesla také bohatý doprovodný program pro celou rodinu - tým Czech Samurais se tak společně s SŠTŘ Nový Bydžov ( žák Jan Pavlík, učitel odborného výcviku Daniel Filipov ) zapojili do doprovodného programu. A na podiu tak ve 30 minutovém bloku společně přiblížili projekt Mechanic Academy, a další školní projekty.


Aleš Novák, zástupce ředitele


Cenné kovy pro řezníky z Valašského Meziříčí

21. 03. 2024

Ve Valašském Meziříčí proběhl pod záštitou ministra zemědělství již 16. ročník soutěže v řeznických dovednostech.
V konkurenci 11 škol z celé republiky si naši borci Stanislav Bořil a František Skružný převzali z rukou hejtmana poháry za umístění na celkovém 3. místě a za regionální výrobek získali krásné 2. místo.
Soutěž se skládá z výroby vařených výrobků, bourání masa a výroby regionálního výrobku, pro který jsme čerpali inspiraci v receptuře od řeznického mistra Kubelíka z roku 1936.
„Pokud vezmeme v úvahu, že žáci SŠTŘ jsou teprve ve 2. ročníku, jsou cenné kovy o to cennější," říká Milan Novák, učitel oboru Řezník - uzenář.
Přípravě na všechny dílčí části soutěže jsme se intenzivně věnovali a poděkování patří všem, kteří se na tréninku žáků podíleli včetně firem Toro Hlavečník, Globus Liberec a mimo jiné i Josefu Rohlíčkovi z oboru Cukrář za cenné rady a výpomoc při výrobě mozaikového salámu.


Milan Novák, vedoucí učitel oboru Řezník - uzenář


Přijímací řízení v plném proudu

22. 03. 2024

Konec stávajícího školního roku se opět neúprosně blíží, proto je zapotřebí vybrat uchazeče, kteří zaplní budoucí první ročníky. Kteří to konkrétně budou, se zatím neví, ale požádali jsme vedoucí studijního oddělení Ing. Martinu Bydžovskou, aby nás seznámila s dosavadním průběhem. Jelikož je letos hodně změn, tak nebude o novinky nouze.

Jak prozatím probíhá organizace přijímacího řízení v novém režimu?

V letošním školním roce byl nově spuštěn systém elektronického podávání přihlášek Dipsy. Tímto způsobem lze podat přihlášku plně elektronicky, nahrazuje to podání poštou, nebo doručení osobně. Dále je možné podání hybridní přihlášky – vyplnění v systému Dipsy, ale doručení papírového výpisu do školy. Stále zůstává i varianta papírové přihlášky. Počet přihlášek plně elektronicky byl více než 300.

Co je na novém systému, dle Vás, nejnáročnější?

Nejnáročnější je pro střední školy fakt, že systém Dipsy byl zprovozněn pro rodiče jen s malým zpožděním. Pro školy začal být systém funkční až ke konci měsíce února. Nebylo tedy moc času na kontrolu a doplnění přihlášek, vše se ale nakonec zvládlo na jedničku. I nyní probíhají práce na systému a postupně se zpřístupňují další funkce, které jsou nezbytné pro hladký průběh přijímacího řízení.

Jaký je letos počet přihlášek do prvního kola?

Vzhledem k tomu, že nyní odcházejí ze základních škol další silné ročníky, je o nabízená místa velký zájem. V prvním kole přijímacího řízení máme 195 přihlášek podaných hybridním a papírovým způsobem. Plně elektronicky bylo podáno 319 přihlášek. Do prvního kola máme tedy více než 500 přihlášek.

O které obory je největší zájem?

Celkově se dá říci, že největší zájem je o obory technického zaměření. Nejvíce přihlášek škola obdržela na obor Mechanik opravář motorových vozidel, dále pak je velký zájem o obor Opravář zemědělských strojů. Velice žádaný je i obor Elektrikář – silnoproud, kde počet přihlášek vysoko přesahuje počet nabízených míst.

Proces stále ještě není u konce. Co bude v nejbližší době následovat?

Přihlášky jsou nyní zadány v systému Dipsy. Bude následovat převod přihlášek do systému Bakaláři a zadání bodů podle kritérií přijímacího řízení školy. V tomto týdnu by také měly být rozeslány pozvánky k jednotné přijímací zkoušce a dále registrační čísla papírových přihlášek. Jednotná přijímací zkouška se bude konat v pátek 12. dubna 2024 a v pondělí 15. dubna 2024. Následně budou výsledky vyhodnoceny a 15. května 2024 budou zveřejněny výsledky všech škol a oborů.

Mgr. Petra Hrnčířová, zástupkyně ředitele


Kurz ovládání traktorů FENDT ve školním závodu Agro Chomutice a. s.

18. 03. 2024

Ve dnech od 26. 2. 2024 do 28. 2. 2024 započal kurz na obsluhu a ovládání traktorů Fendt ve firmě Agro Chomutice a. s. Tohoto kurzu se zúčastnila třída žáků druhého ročníku oboru Opravář zemědělské techniky. Náplní kurzu pod vedením pana Kindla je seznámit žáky s moderní technologií, která se v traktorech rozvíjí rychleji než v automobilovém průmyslu. Na začátku kurzu nás pan Kindl seznámil s traktorem Fendt, který je jedním z nejsložitějších traktorů. Po seznámení s traktory se žáci aktivně zapojili do samotných oprav. Měli možnost si vyzkoušet výměnu provozních náplní a filtrů. Poté proběhla výměna pouzder středového čepu a v neposlední řadě výměna hydraulického rozvaděče, kde bylo následně zapotřebí jeho seřizení pomocí diagnostického programu.

Pavel Vašák, učitel praktického vyučování

Velikonoce v Klubíčku

18. 03. 2024

Přeji všem z našeho Klubíčka krásné předjaří.  A jak všichni víte, k jaru neodmyslitelně patří velikonoční svátky. My jsme nenechali nic na poslední chvíli a vyrobili velikonoční dekoraci na pověšení. Co jsme potřebovali?

Karton, provázek, různé ozdůbky a trpělivost. Nejprve jsme vystřihli oválné vajíčko z kartonu. Druhým krokem bylo omotávání a omotávání,  až byla pokryta dokola celá plocha šablony. Vlastnoručně si každý udělal malou mašličku a vybral několik ozdob . Dávali jsme pozor na to, aby jich nebylo příliš a nebylo to přezdobené. Výsledek jako vždy moc pěkný.  A abych nezapomněla - i legrace byla.


Dana Žďárská, vychovatelka domova mládeže


Čtrnáct dní v dospělém světě

18. 03. 2024

Práce je důležitou součástí lidského života. Své o tom ví i studenti Střední školy technické a řemeslné v Novém Bydžově, kteří měli jedinečnou příležitost získat praktické zkušenosti v oblasti automobilového průmyslu během dvoutýdenních praxí na dílnách školy. Tato iniciativa vznikla jako náhrada za tradiční praxe ve firmách Škoda Mladá Boleslav. Místo klasických praxí ve Škodovce se studenti zapojili do praxe přímo na školních dílnách, kde se věnovali údržbě a opravám automobilů.

Během dvoutýdenního programu se studenti seznámili s různými typy práce na automobilech, od oprav defektu na pneumatice po diagnostiku. Praxe byla strukturována tak, aby studenti získali co nejvíce praktických zkušeností v oblasti automobilového průmyslu a uměli své teoretické znalosti správně aplikovat.

Žáci pracovali s různými typy vozidel, aby poznali rozdílné konstrukce těchto automobilů a uměli je dobře vyhodnotit. To jim poskytlo široké spektrum zkušeností a umožnilo jim lépe porozumět fungování automobilů různých značek a jejich součástí.

Studenti pracovali ve dvou týmech, kde se naučili efektivně spolupracovat, komunikovat a řešit problémy. Tato spolupráce je klíčovým faktorem pro úspěch a posílila schopnosti pracovat v týmu. Zároveň také udržovala pozitivní atmosféru v případech, kdy se něco nepovedlo. „ Vše bylo naprosto v pořádku. Po týdnu prázdnin to byl nejlepší příchod do školy, co jsem kdy zažil. Své znalosti jsem se naučil aplikovat, což bylo hlavní náplní těchto dvou týdnů. Klidně bych si to zopakoval,” uvedl jeden ze studentů.

Tato iniciativa ukázala, že i přes omezení v tradičních praxích ve firmách existují alternativní způsoby, jak studentům poskytnout praktické vzdělání a připravit je na jejich budoucí profesní dráhu v automobilovém průmyslu.

Jakub Krsek, žák 2. SOD SŠTŘ


Celostátní odborná soutěž OZS - SOUz Chvaletice

13. - 14. 03. 2024

Ve dnech 13. a 14. března 2024 proběhla v SOUz Chvaletice Celostátní odborná soutěž žáků oboru vzdělání Opravář zemědělských strojů. SŠTŘ Nový Bydžov reprezentoval žák 3. ZD Jakub Mařan, který si svoji účast vybojoval v užší školní přípravné soutěži, ve které byli i dva Jakubovi spolužáci Tomáš Vojtěch a Adam Miškář.
Ve Chvaleticích se sešli Ti nejlepší žáci skoro ze všech středních škol v republice, které vyučují obor Opravář zemědělských strojů.
Jakub se se všemi úkoly pral jako lev, nejlépe zvládnul ruční zpracování kovů, soustružení, dílenskou opravu a poznávání náhradních dílů. Naopak mu nevyšel test z autoškoly a největší bodovou ztrátu dostal ve výrobku z kování.
Za velkou snahu a vzorné vystupování po celou dvoudenní soutěž patří Jakubovi poděkování.

Dobroslav Šmidrkal, vedoucí učitel ODZS

Seminář Diagnostika a opravy klimatizace

14. 03. 2024

Ve čtvrtek14. 3. 2024 proběhl v dílnách odborného výcviku v Novém Bydžově Na Švarcavě další z řady odborných seminářů pro žáky s automobilním zaměřením tentokrát na téma DIAGNOSTIKA A SERVIS KLIMATIZACE. Školitel, pan Popelka z firmy VALEO, si pro naše žáky připravil velmi zajímavou prezentaci k aktuálnímu tématu. V průběhu semináře se žáci dozvěděli řadu zajímavých novinek o principu klimatizace nejen u moderních automobilů se spalovacím motorem, ale také u automobilů s hybridním a elektrickým pohonem. "Během semináře nás seznámil se spoustou informací a špeků z praxe," shrnul za všechny žáky přínos vzdělávací akce žák 4.SD Matěj Kardoš.

Aleš Novák, zástupce ředitele


Rozšíření prostor praktického vyučování v Novém Bydžově

13. 03. 2024

S rostoucím zájmem o studium automobilových oborů na naší škole jsme udělali pár významných změn. Mezi jednu z největších patří i rozšíření prostorů odborného výcviku do budovy bývalé Zdravotní školy na Masarykově náměstí v Novém Bydžově.

V prvním patře této budovy jsme zřídili 2 nově vybavené dílny, které navštěvují převážně žáci prvních ročníků v těchto oborech - Automechanik, Diagnostik motorových vozidel a Řidič nákladní a osobní dopravy. Těšit se mohou nejenom novému vybavení poskytující nově zařízené dílny, ale i pestré škále pracovních činností, které mohou studenty obohatit.

První dílna je zaměřená na výuku a práci s elektrickými zařízeními využívanými v automobilech. Vedle tohoto se žáci věnují zapojování elektrických obvodů, čtení v elektrických schématech a měření elektrických veličin za použití různých měřících přístrojů. Studenti si zde mohou osvojit i letování, což patří mezi základní dovednosti pro spojování součástí v elektronice. Mimo jiné se tu žáci učí demontovat, ale i zpětně smontovat startéry a alternátory, jejich principu činnosti a údržbě těchto zařízení.

V druhé dílně, kterou tu naleznete, to je trochu jiné. Zde se žáci už trochu i umažou. Naši studenti se učí pod odborným dohledem různým pracím na spalovacích motorech a převodovkách. Od běžného demontování a montování jednotlivých dílčích částí motorů si tu žáci vyzkouší mnohé. Naučí se zde nastavování rozvodů, seřizování ventilových vůlí, měření přesahů pístů, ale i vložek válců, zabrušování ventilů a mnoho dalšího.

Těšíme se zájmu žáků o automobilové obory, kterým můžeme poskytnout patřičné zázemí pro efektivní vzdělávání námi nabízených studijních programů. Jsme rádi, že můžeme podpořit další generace mladých a perspektivních žáků v jejich budoucí kariéře.

Daniel Filipov, učitel praktického vyučování

Výroba svíček v Klubíčku

11. 03. 2024

Zdravím všechny naše klubíčkové příznivce! V březnu jsme to vzali do rukou hned zkraje. Dny se již prodlužují, ale večer při  svíčce je stále lákavý. A to je právě to, co jsme vyráběli. Vonnou svíčku. Nepotřebovali jsme toho tentokrát  mnoho. Stačila nám sklenička od již vypálené svíčky, zbytky voňavého vosku, rovněž z vypálených svíček, knot a hlavně hodně času a trpělivosti.

Záměrem bylo udělat svíčky různobarevně pruhované, aby se pokochalo oko i náročnějšího pozorovatele . A tady to chtělo trpělivost . Museli jsme vždy čekat, až každá vrstva důkladně zaschne, aby se vosk nepromísil. Když jsme viděli, jaká vzniká krása, hned bylo veseleji. No jen posuďte sami, nádhera!

Dana Žďárská, vychovatelka DM

Kurz Holmer

11. 03. 2024

Žáci třetího ročníku oboru Opravář zemědělské techniky se zúčastnili kurzu sklízecí techniky Holmer. Jedná se o kurz sklízecí a přepravní techniky od značky Holmer pro cukrovou řepu. Celá třída byla rozdělena do tří skupin. Část žáků absolvovala kurz ve Volanicích a část žáků v Hradci Králové. Každý žák prošel kurzem na dílnách Agroslužby Hradec Králové. V tomto období se všechny stroje postupně stahují do dílen, kde se provádějí opravy a renovace všech strojů a připravují se opět do plného provozu na polní práce v sezoně sklízení řepy. Každý žák je přidělen k jednomu pracovníkovi, kterému pomáhá a je mu nápomocen. Žáci si vyzkouší práci v plném provozu a jiném kolektivu, poznají stroje do hloubky a dozví se více o jednotlivých strojích. V případě zájmu se žáci po absolvování studia zde můžou ucházet o pracovní místo. Celý kurz probíhal pod vedením Martina Kopřivy a Ondřeje Zelinky.

Ondřej Zelinka, učitel praktického vyučování

Praxe AŠ Mladá Boleslav

26. 02. - 08. 03. 2024

V uplynulých dvou týdnech se zúčastnili žáci druhého ročníku oboru Automechanik školní praxe v AŠ Mladá Boleslav. Pracovali na hale, kde se vyrábějí vozidla Fabia, Scala, Kamiq. Na dva týdny se stali součástí kolektivu, který se podílí na výrobě těchto aut. Vyzkoušeli si, jaké je to pracovat v moderním provozu, jako je AŠ Mladá Boleslav. Kluci viděli, jak vzniká auto, když přijede na halu holá karoserie a na konci vyjede hotové auto. Poděkování zaslouží všichni pracovníci AŠ Mladá Boleslav, kteří se podíleli na zprostředkování této školní praxe, a i pracovníci na lince, kteří dohlíželi na odváděnou práci našich žáků.


Aleš Novák, zástupce ředitele


Interní soutěž mezi žáky

06. 03. 2024

Máme tu opět interní soutěž v oboru cukrář, kde se žákyně 3. ročníku vypořádaly s výrobky, které si vylosovaly.
Jejich úkolem bylo přepočítat si suroviny na daný výrobek a poté ho vyrobit.

Losované výrobky:

 1. Ovocný dezert
 2. Oříšková pochoutka
 3. Želatinový řez
 4. Karamelové větrníky
Hodnotili se tyto 4 body:
 • pečení korpusů
 • chuť a konzistence náplně
 • dohotovení polevy
 • předepsaný počet a gramáž výrobku
Na zhotovení 20 kusů vylosovaného výrobku byly 3 hodiny. Žákyně si postup své práce musely dobře rozvrhnout, protože v tomto časovém limitu dohotovit výrobek včetně pečení a přípravy náplně není jednoduché.

Výsledky výrobků hodnotím velmi kladně. Žákyně pracovaly po celou dobu samostatně, zodpovědně a udržovaly si na svém pracovním místě čistotu.

Vejvodová Michaela, učitelka praktického vyučování

Soutěž ve svařování mezi žáky 2. ročníků

04. 03. 2024


Dne 4. 3. 2024 proběhla školní soutěž ve svařování mezi vybranými žáky z tříd 2. ZA, 2. ZB a 3. ZD. Soutěžící  absolvovali jak zkoušku praktickou (tupý svár v poloze svislé) na plechu, tak i zkoušku teoretickou (test z technologie, test z bezpečnosti). Vítězi soutěže byli nominováni na mezinárodní svářečskou soutěž  o Zlatý pohár Linde. V metodě 111 (balená elektroda) zvítězil Petr Jirsák, v metodě 135 (MAG, CO2) zvítězil Ondřej Franc a v metodě 141 (TIG)  Jakub Došel. 


Petr Beránek, vedoucí svařovny


SŠTŘ na MOTOSALONU 2024!

04. 03. 2024

Řev motorů, vůně benzínu, zápach spálených pneumatik, ale i pohledné modelky sedící na nových motocyklech předních výrobců motocyklového světa, jako je Yamaha, Honda, Kawasaki, Ducati, Aprilia.., to byl letošní MOTOSALON i s účastí SŠTŘ Nový Bydžov!!!

Díky spolupráci s týmem CZECH SAMURAIS jsme měli možnost zúčastnit se letošního ročníku MOTOSALONU. Student naší školy Jan Pavlík se tak mohl podělit s návštěvníky této významné motoristické akce o svoje zážitky a zkušenosti, které získal na letošním ročníku Rally Dakar v roli mechanika mediálně tolik sledované posádky Engeová, Holická. Během soboty, kdy do brněnského výstaviště zavítalo téměř 30 000 návštěvníků, Honza zvládl natočit několik spotů o projektu MECHANIC ACADEMY a také se zúčastnil besed na hlavním pódiu a u stánku BESIP.

Děkujeme týmu CZECH SAMURAIS, že jsme mohli být součástí této akce.

Aleš Novák, zástupce ředitele

SOD 1. ZA za 1. pololetí 2023/2024

01. 03. 2024

V posledním únorovém a prvním březnovém týdnu odborného výcviku byla uzavřena soutěž odborných dovedností žáků třídy 1. ZA oboru Opravář zemědělských strojů.

Pod pedagogickým dozorem D. Šmidrkala, P. Nováka a O. Zelinky žáci soutěžili v těchto disciplínách:

 • Solidworks
 • poznávání součástí a náhradních dílů
 • ovládání traktoru
 • měření posuvným měřítkem
 • souborná práce RZK
 • poznávání jednotlivých částí spalovacího motoru

Na závěr celé soutěže všichni žáci absolvovali na školním autocvičišti jízdu zručnosti s traktorem John Deere, který má naše škola zapůjčen jako výukovou pomůcku od našeho významného smluvního partnera společnosti STROM Praha.

Celkové výsledky byly pak slavnostně vyhlášeny na dílně žáků. Nejvíce bodů získal a vítězem se stal Jan Tobiáš, druhý skončil Marek Mikuška a třetí pak Jakub Luňák. Cenu pro nejlepší dívku si odnesla Vendula Nádvorníková.

Dobroslav Šmidrkal, vedoucí učitel Opravářů a diagnostiků zemědělské techniky