Aktuality v měsících: ČERVEN - ČERVENEC 2021

Lázeňský pohár v Železnici

24. 07. 2021

SŠTŘ Nový Bydžov se stala jedním s partnerů na 44. ročníku Lázeňského poháru v Železnici. Škola zajišťovala stravování účastníkům a prodej řeznických pochoutek.

Veronika Větrovská,  vedoucí pedagogický pracovník SPV Chlumec nad Cidlinou

Den obce Vítězná

03. 07. 2021

V sobotu 3. července se naše škola zúčastnila traktoriády v obci Vítězná. Traktoriáda je jednou z doprovodných akcí místního Dne obce. Na své si přišel opravdu každý. Pouť, prohlídka historických vozidel, vyhlídkové lety, bohatý hudební program, společné sledování fotbalového čtvrtfinále mezi Českem a Dánskem a nechyběl ani ohňostroj. To vše nabízel 13. ročník setkání ve Vítězné. Naše škola se zde prezentovala vozidlem Volvo FH, které se používá pro potřeby autoškoly.

Martin Kopřiva,  učitel odborného výcviku SŠTŘNB

ADAPTAČNÍ KURZ 1. ROČNÍKŮ

29. 09. - 01. 10. 2021

Ve dnech 29. září až 1. října 2021 proběhl na Střední škole technické a řemeslné adaptační kurz prvních ročníků.

V průběhu prvních dvou dnů se třídy prostřídaly ve sportovních aktivitách, filmovém představení a výchovně – vzdělávacích přednáškách Policie ČR.

V pátek se uskutečnil turistický pochod. Vedením školy byly navrženy a připraveny tři trasy v okolí hradu Valdštejn zámku Hrubá Skála v Českém ráji.

První skupinu vedl Mgr. Petr Motyčka, pedagogický dozor zajišťovaly Mgr. Alexandra Kaplanová a Tereza Průchová, asistentka pedagoga. Celkem jelo 35 žáků tříd 1. KCR a 1. ABN. Tato skupina byla převezena z Nového Bydžova a Hlušic do obce Mašov u Turnova. Po červené turistické trase kolem rozhledny Hlavatice došli žáci lesní hřebenovou cestou na hrad Valdštejn. Tam proběhla krátká přestávka na občerstvení.  Zpět se vydali po zelené a žluté do obce Mašov k přistavenému autobusu. Délka trasy byla cca 4 km.

Druhou skupinu vedl Mgr. et Mgr. Jiří Zahradník, pedagogický dozor zajišťovali Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D. a Mgr. Taťána Babijová. Celkem jelo 25 žáků tříd 1. SOD, 1. AEE a 1. TP. Autobus dovezl žáky do Sedmihorek, odtud šli po zelené a následně modré turistické trase na zámek Hrubá Skála, kde proběhla přestávka na občerstvení. Žáci třídy 1. TP (technologie potravin) rozebírali vstupní suroviny potřebné pro přípravu zakoupených pokrmů. Z Hrubé Skály se účastníci vrátili po žluté kolem Adamova lože a modré zpět do Sedmihorek. Délka trasy byla cca 5 km.

Třetí skupinu vedl Mgr. Jan Simeon Kaiser, pedagogický dozor zajišťovaly Mgr. Petra Hrnčířová a Veronika Větrovská. Celkem se zúčastnilo 35 žáků tříd 1. AA a 1. ZD. Autobus účastníky převezl do Kacanov. Po modré turistické trase kolem Kopicova statku a skalních reliéfů přes Kavčiny po zelené došli rychlým tempem na hrad Valdštejn. Po pauze na občerstvení se žáci se svými veliteli vrátili po žluté značce do Kacanov. Délka trasy byla cca 6 km.

Chválíme žáky za bezproblémovou kázeň a děkujeme počasí, že vytvořila krásnou kulisu celé akce.

Mgr. Jan Simeon Kaiser, učitel všeobecných předmětů

Zaměstnanci SŠTŘ NB zavítali do Českých Petrovic

30. 06. 2021

Poslední den školního roku zavítala skupina zaměstnanců Střední školy technické a řemeslné do Českých Petrovic, aby zde využila možností místního Sportareálu, jakými jsou jízda na kárách, sjezd na koloběžkách, výstup na rozhlednu Amálka, pěší turistika a mnohé další. Kromě výborného oběda byla možnost využít nabídky grilovaných pstruhů v sousedním městečku Kamienczyku. Nálada byla veselá, počasí krásné, lze tedy shrnout, že akce se maximálně vydařila.

Mgr. Petra Hrnčířová, vedoucí učitelka teoretického vyučování Hlušice

Absolventi oboru Řezník - uzenář

30. 06. 2021

Atypický školní rok 2020 - 21 dosáhl svého konce a naše SŠTŘ v Novém Bydžově posílá do různých řeznictví a masných provozů 6 vyučených
absolventů - řezníků uzenářů. Nutno dodat, že všichni žáci již mají zajištěnou práci v oboru, nejčastěji pokračují v činnosti na smluvních pracovištích školy, kde v průběhu vzdělávání absolvovali odborný výcvik. Velké poděkování patří firmě Toro Hlavečník, která umožnila ve svém provoze více než důstojné podmínky pro samotný průběh praktických závěrečných zkoušek oboru řezník uzenář. Novým řezníkům přejeme hodně štěstí v profesním životě.

Milan Novák, vedoucí učitel oboru řezník - uzenář SŠTŘNB

Historicky první certifikace CSWA na SŠTŘ

30. 06. 2021


V pátek 4. 6. 2021 proběhla poprvé na naší škole certifikace CSWA. Certifikace SolidWorks Certifikace CSWA (Certified SolidWorks Associate) a CSWP (Certified SolidWorks Professional) jsou světově uznávaným dokladem o znalosti produktu SolidWorks. K této možnosti se přihlásili 2 žáci 3. ročníku oboru Technik silniční dopravy, Daniel Mánek a David Zima. Zatímco prvně jmenovaný v tříhodinové on-line zkoušce uspěl, David nestihl v časovém limitu odpovědět na otázky, související se složenou sestavou, a tyto body mu v konečné fázi chyběly. Druhý pokus mohl absolvovat po 14 dnech a i on byl dnes (21. 6. 2021) úspěšný.
Aby škola mohla tuto možnost žákům nabídnout, musela se stát Providerem a nyní může přidělené vouchery poskytnout zájemcům o tuto certifikaci.

Petr Vaníček, vedoucí učitel praktického vyučování SŠTŘNB


Závěrečné zkoušky

29. 06. 2021

V posledním červnovém týdnu zakončili své studium i žáci učebních oborů. Nejprve museli prokázat své dovednosti v praktické části, poté odborné vědomosti. Zkoušky byly shrnutím celého studia oborů Automechanik, Řidič nákladní a osobní dopravy, Opravář zemědělských strojů, Elektrikář-silnoprou, Autoelektrikář, Kuchař - číšník, Cukrář, Řezník - uzenář. Příprava k velkému finále nebyla snadná, nicméně výsledky značí poctivou přípravu, a to ze strany žáků i jejich učitelů.

Mgr. Petra Hrnčířová, vedoucí učitelka teoretického vyučování Hlušice

Žáci 1. ročníků výukového centra Hlušice navštívili Prachovské skály

28. 06. 2021

Poslední týden školního roku začal pro hlušické žáky prvních ročníků výletem do Prachovských skal. A protože výletnímu pondělku kralovalo na Prachově příjemné letní počasí, přišli si na své příznivci turistických pochodů, obdivovatelé nádherných vyhlídek na krajinu Českého ráje a nakonec i milovníci jídla a pití, kteří měli možnost se občerstvit v restauračním zázemí Turistické chaty. Účastníci zájezdu, kteří skály navštívili poprvé, udivily skalnaté pasáže tras s úzkými průchody, množstvím strmých schodů a dá se říci, v některých úsecích nabízela cesta nádech téměř prázdninového dobrodružství.

Velice příjemně zněl pro doprovázející učitele nejeden dotaz kolemjdoucích turistů - co jste za školu, odkud jsou tihle kluci? A proč nás tato otázka potěšila? Naši kluci totiž perfektně zdravili! Měla by to být samozřejmost, ale jak je zřejmé, tahle slušnost dnes běžná není. Výlet byl příjemným téměř zakončením tohoto podivného školního roku nejen pro žáky, ale i učitele - Alexandru a Andreu Kaplanovy, Petra Beránka a Jaroslavu Havlíkovou.

Mgr. Jaroslava Havlíková, učitelka všeobecně vzdělávacích předmětů

Maturitní zkoušky za námi

21. - 24. 06. 2021

Ve čtvrtek 24. června byly zakončeny letošní maturitní zkoušky. Již od května probíhalo celé klání, které započalo didaktickými testy, pokračovalo praktickými zkouškami a finišovalo ústní částí. Po celou dobu bojovali žáci tříd 4.SOD a 2.PT/TP, co jim síly stačily. Ač ne všem se všechny části povedly, musíme zhodnotit, že po tak nestandardním školním roce se žáci drželi statečně.
Předávání maturitních vysvědčení proběhne na Městském úřadu v Nové Bydžově 2. července 2021 ve 13,15.

Mgr. Petra Hrnčířová vedoucí učitelka teoretického vyučování Hlušice

Mimořádná nabídka řeznických a uzenářských výrobků oboru řezník - uzenář

21. 06. 2021

Dobrý den,
řeznická a uzenářská prodejna SPV Chlumec n. C. při SŠTŘ Nový Bydžov nabízí poslední příležitost nákupu řeznických a uzenářských výrobků v tomto školním roce. Další znovuotevření řeznického obchodu plánujeme na začátek září.

Mimo jiné nabízíme:
Farmářský špekáček vyrobený u našeho partnera Maso Jičín, který je vhodný k opékání nebo naložení na utopence.
Učňovská klobása SŠTŘ, kdy 100 kg výrobku je vyrobeno ze 120 kg masa. Ztráta je způsobena dlouhodobým uzením bez dováření ve vodě. Díky tomuto způsobu tepelného opracování je klobása nadstandardně trvanlivá a voňavá.
Šunka nejvyšší jakosti SŠTŘ z vepřové kýty bez uměle přidaných bílkovin. Prodáváme v celku nebo krájenou.
Pečená sekaná SŠTŘ vhodná na oběd nebo večeři.

Dále nabízíme:

Výrobek

Cena za kg/ks

Výrobek

Cena za kg/ks

Šunka nejvyšší jakosti SŠTŘ  1kg

140

Gothajský salám (i krájený) 1kg

129

Klobása učňovská SŠTŘ 1kg

150

Slanina bez kůže balená 1kg

94

Sekaná SŠTŘ 1kg

100

Lovecký salám 200g

48

Vídeňské párky 1 kg

148

Poličan (i krájený) 1kg

208

Sádlo škvařené SŠTŘ 800g

75

Lovecký uherák 200g

55

Škvarky SŠTŘ 200g

39

Knížecí uherská klobása 175g

50

Tlačenka světlá SŠTŘ 1 kg

120

Dekor klobása PEPŘ 175g

55

Paštika s pečeným masem SŠTŘ 200g

39

Špekáčky 1kg

135

Vepřové maso ve vlastní šťávě SŠTŘ 400g

58

Vysočina (i krájená) 1kg

148

Lahůdková paštika SŠTŘ 200g

39

Jičínské párky silné 1kg

110

Grilovací party klobása 1 kg

149

Dekor klobása Bruschetta 175g

55

Marinovaná krkovice (gyros, živáňská) 1 kg

165

Uzená krkovice 1 kg

149

Hovězí hamburger 1 kg

159

Škvarková pomazánka 1 kg

109

Marinovaná kuřecí prsa  1 kg

165

Šunková klobása

150


Objednávky zasílejte kdykoli, nejpozději v pátek do 9:00. Závoz výrobků na jednotlivá pracoviště školy proběhne kterýkoli den dopoledne.
Objednávky můžete zasílat i kterékoli další dny s upřesněním místa a času vyzvednutí na email sstrnb.mnovak@seznam.cz

Děkujeme a těšíme se na Vaše objednávky.

Milan Novák, vedoucí učitel oboru řezník - uzenář SŠTŘ NB


Žáci 1. ročníků absolvovali Kurz sportu a pobytu v přírodě

14. - 18. 06. 2021

Pět dní plných aktivit a krásného počasí si užili žáci prvních ročníků, kteří strávili svůj Kurz sportu a pobytu v přírodě v areálu Tesla Horní Bradlo.
Hned první den byl nabitý programem. Kluci a holky absolvovali orientační běh v blízkém okolí našeho dočasného útočiště. Další dny vyrazili žáci společně s učiteli na celodenní turistický výlet na vodní přehradu Seč. Cesta přinesla slušných 24 km. Vzhledem k počtu účastníků - téměř sto - byli účastníci zájezdu rozděleni na polovinu a šlo se ve dvou dnech. Mezitím v táboře proběhlo velké množství sportovních aktivit - softball, fotbal, tenis, lakros, frisbee, brännball, plavání v bazénu. Poslední večer jsme si užili i tradiční táborový oheň.
Celý kurz utekl velmi rychle, a to díky krásnému počasí a především perfektnímu přístupu a chování všech žáků.
Poděkování jistě patří i pedagogickému dohledu: Petru Motyčkovi, Alexandře Kaplanové, Andree Kaplanové, Daně Žďárské, Ondřeji Kolářovi, Davidu Hamákovi, Jiřímu Wágnerovi a Petře Hrnčířové.

Mgr. Petra Hrnčířová, vedoucí učitelka teoretického vyučování Hlušice

Včelařství – odborná exkurze

Slunečné páteční dopoledne 11. června přivítalo žáky 1. ročníku nástavbového oboru Technologie potravin ve firmě Doležalův med v Polizech nedaleko Lhoty pod Libčany na odborné exkurzi konané v rámci předmětu Učební praxe.

Jak již název navštívené firmy napovídá, exkurze byla zaměřena na poznání včelích produktů: medu, propolisu, mateří kašičky, včelího jedu a přepracovaného pylu. Teorie ze školy byla zopakována a propojena s praxí. Žáci poznali na vlastní oči uspořádání vnitřních prostor úlu a jeho obyvatele. S pomocí odvíčkovací vidličky odvíčkovali voňavé plásty plné květového medu. Následně si též sami vyzkoušeli vytáčení medu v medometu. Jak seznali, je to práce voňavá, ale po relativně krátkém čase taktéž i namáhavá.

Dozvěděli se též velké množství informací o specifickém složení medu a jeho druzích. Zajímavé také bylo téma využití dalších včelích produktů pro zdraví člověka.

Opomenuta nebyla ani ekonomická stránka podnikání v této oblasti. Prodiskutovány byly nejenom vstupní náklady pro začínající včelaře, ale i provozní náklady, problematika dotací, ceny včelích produktů.

Velké poděkování patří žákům za jejich zájem o problematiku, zaměstnancům firmy za péči, se kterou se žákům věnovali a v neposlední řadě i Ing. Vladislavu Košťálovi, dlouholetému včelaři, za cenné poznatky z praxe.

Osobně doufám, že účast na exkurzi vzbudila nejenom zájem o prohlubování znalostí, ale třeba i u některých účastníků exkurze chuť se včelařství věnovat jako koníčku či zaměstnání.

Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele SŠTŘ NB

Na SŠTŘ maturují budoucí piloti

10. 06. 2021

Neobvyklou událostí se ve středu 9. června 2021 stala praktická část maturitní zkoušky nástavbového oboru Dopravní a letecký technik Střední školy technické a řemeslné. Na letišti v Zábědově u Nového Bydžova jsme byli svědky okamžiku, kdy první dva maturanti přiletěli letadly, které sami pilotovali, aby tím splnili část praktické maturitní zkoušky. Tato dvojice je v současné době v intenzivní přípravě na získání pilotního průkazu. O jaké typy letadel se jedná, nám přiblížil zástupce ředitele Ing. Karel Průcha:

„Žáci přiletěli sice výcvikovými letadly typu Cessna a Dynamic, ovšem výrobu, servis, údržbu a základní obsluhu provádí na letadlech Samba XXL a UFM-13/15 Lambáda, které jsou ve výrobním programu našeho hlavního partnera, společnosti Distar. Její majitel, Ing. Viktor Roháč, je pak garantem a odborníkem, který osobně výuku žáků uskutečňuje. Moc si vážíme jeho spolupráce, bez jeho výrazné pomoci by výuka tohoto oboru i pilotního průkazu nemohla proběhnout.“

Oba budoucí piloti se nám svěřili, co je vedlo k tomu, aby získali pilotní průkaz a z čeho měli největší obavu:

Karolína Jiřičková: „Pozorovala jsem letadla ze země a říkala si, jaké to asi je. Vedla mě především zvědavost z neznámého. Vrhla jsem se do toho po hlavě, ale stálo to za to. Neskutečně mě to baví. Největší obavu mám z počasí. Nahoře se může cokoliv stát. Jedno špatné fouknutí, nepřistanete. Může kdykoli vynechat motor. Létání není žádná sranda. Jakožto budoucí piloti se musíme naučit, jak se těmto situacím vyhnout, popř. jak na ně zareagovat.“

Stanislav Zelenko: „Létání bylo mým celoživotním snem, už od dětství. A když se naskytla tahle možnost, nemohl jsem ji nevyužít! Největší obavu jsem měl z radiokomunikace. Vzhledem k tomu, že nejsem rodilý mluvčí, nemám takovou slovní zásobu. Nicméně jsem měl dobré učitele, kteří mi pomohli strach zvládnout.“

Kromě zmíněných pilotů maturovali také žáci, kteří o pilotní průkaz neusilují. Jejich úkolem bylo provést traťovou údržbu letadla SAMBA XXL – úkony spojené s příletem letadla na letiště, splnění úkonů odletových procedur dle předletového listu, tankování letadla, odstranění závad před odletem, uvolnění letadla ze stanoviště včetně předání letadla kapitánovi a analýza údajů v průběhu cvičného letu nad areálem sídla školy.

Všichni čtyři byli velmi dobří, proto tuto část maturity mohou považovat za splněnou.

Mgr. Petra Hrnčířová, vedoucí učitelka teoretického vyučování Hlušice

Praktické maturitní zkoušky nástavbového studia Technologie potravin

10. 06. 2020

Celkem 2 dny se věnovali žáci nástavbového oboru studia Technologie potravin praktické maturitě. Své znalosti získané studiem a praxemi zúročili v písemné části této zkoušky, a také při přípravě vybrané varianty zpracování povinných surovin. Před hodnotící odbornou porotou se tak objevily ucelené sestavy výrobků podle výchozích učebních oborů žáků - steak Wellington, roastbeef, hovězí bourguignon, vzorky lahůdkové paštiky, tlačenka, zabijačkový guláš, tartaletky, panna cotty, výseče čokoládového dortu. Každý výrobek byl hodnocen senzoricky. Byla také porovnána jeho receptura a technologie výroby z teoretické části s vyrobeným výrobkem. K tomuto hodnocení bylo přidáno i ohodnocení úrovně prezentace výrobků. V závěru byly sečteny získané body a převedeny do řeči známek. I přes ztížené podmínky v předcházející přípravě na tuto zkoušku nebyla žádnému z účastníků udělena horší známka než dvojka. Výkony žáků potěšily všechny členy hodnotící komise. Věříme, že ještě lépe žáci uspějí v ústní části profilové části maturitní zkoušky ve dnech 22. a 23. června 2021.

Mgr. Jiří Zahradník, ZŘ  SŠTŘ Nový Bydžov

Výroba stojánku na tužky

04. 06. 2021

Žákům prvního ročníku oboru "Opravář zemědělské techniky" zbývá už jen týden praxe, než udělají pomyslnou tečku za výukou před rychle se blížícími letními prázdninami. Odborný výcvik tak zakončili výrobou stojánku na tužky. Zrekapitulovali si své praktické dovednosti ručního a strojního obrábění, řezání, vrtání, pilování a výrobu závitu. Stojánky teď mohou zdobit nejeden stůl v jejich pokojíčcích či pracovnách rodičů.

Pavel Novák, vedoucí pedagogický pracovník SPV SŠTŘ NB