Aktuality v měsíci: DUBEN 2021

STAVBA TATRY DOKONČENA !!!

22. 04. 2021

21. duben 2021 je dnem, který si budou pamatovat žáci SŠTŘ Nový Bydžov v oborech Řidič nákladní a osobní dopravy a Diagnostik motorových vozidel. Přesně v tu dobu se jim podařilo dokončit stavbu nákladního automobilu TATRA PHOENIX v rámci projektu TATRA DO ŠKOL.  Podstatou projektu Tatra do škol, který vznikl v roce 2018, je spolupráce mezi automobilkou, jednotlivými kraji a technickými školami. Vybraní studenti ze středních škol dostávají možnost sestavit automobil TATRA a detailně se tak seznámit s technikou používanou v nákladních automobilech. Takto sestavený automobil pak zamíří do běžného provozu, v našem případě jej budou využívat Technické služby Trutnov.

Stavba TATRY probíhala v několika etapách. V srpnu 2020 byly do naší školy dodány ve více než 30 velkých bednách díly a součásti nákladního automobilu včetně motoru, převodovky, kabiny, náprav, pneumatik, elektroinstalace a dalších komponentů. Na přelomu září a října probíhalo přímo v prostorách automobilky TATRA v Kopřivnici školení pro žáky SŠTŘ, kteří se tak podrobně seznámili s technologií stavby nákladního automobilu.

Samotná stavba začala v dílnách odborného výcviku v Novém Bydžově Na Švarcavě pod vedením učitele odborného výcviku Tomáše Hovorky začátkem prosince, kdy žáci během dvou dnů sestavili rám, připevnili nápravy, pneumatiky a také celou podvozkovou část nalakovali. Před koncem roku 2020 pak studenti pokračovali druhou fází, při které se montovala elektroinstalace a zapojovala vzduchová soustava. V poslední fázi jsme do vozidla namontovali motor, kabinu, doplnili provozní kapaliny a provedli další dokončovací práce.

Nyní čeká našimi žáky sestavené vozidlo cesta do Kopřivnice, kde se podrobí celkové kontrole, jízdním zkouškám, komplexní diagnostice, a pak bude následovat slavnostní předání novému uživateli.

Aleš Novák, vedoucí učitel odborného výcviku, učitel odborných předmětů SŠTŘ NB