Aktuality v měsíci: KVĚTEN 2024

Maturitní zkoušky na SŠTŘ

20. - 24. 05. 2024

Dnešním dnem končí všechny praktické maturitní zkoušky, u kterých museli žáci dokázat své dovednosti. S teoretickými znalostmi nás seznámí ve dnech 04. - 07. června, kdy proběhne poslední část, a to ústní maturity.


Mgr. Petra Hrnčířová, zástupkyně ředitele


Motokroužek

24. 05. 2024

Nově jsme pro žáky prvních ročníků oboru Automechanik a Autoelektrikář otevřeli volnočasový kroužek, v němž se přihlášení žáci věnují údržbě a opravám svých motocyklů. Kroužek probíhá v prostorách dílen Na Švarcavě vždy v odpoledních hodinách po skončení běžné výuky. Pod vedením učitele odborného výcviku Daniela Filipova si zde žáci prohlubují svoje znalosti a dovednosti při opravách motocyklů. Od běžného servisu se zde věnují i preventivním kontrolám, svařování plastů, pneuservisu a dalším opravárenským činnostem na jednostopých vozidlech, což představuje vítanou volnočasovou aktivitu žáků.


Daniel Filipov, učitel praktického vyučování


Velký polní den Farmet

22. 05. 2024

Žáci prvního a druhého ročníku oboru Opravář zemědělských strojů se zúčastnili polního dne firmy FARMET v České Skalici.  Nejprve si mohli prohlédnout kompletní výrobní sortiment strojů Farmet v agregaci s traktory John Deere, Case, Fendt, Deutz Fahr. Vystaveny byly stroje na přípravu půdy a také secí stroje a secí kombinace. Poté proběhly praktické polní ukázky. Žáci se zájmem sledovali předváděné stroje Farmet při práci. Sledovali možnosti zpracování půdy a způsoby setí. Děkujeme společnosti Farmet za výbornou spolupráci v odborném vzdělávání žáků.

Ing. Pavelka Vladimír, učitel odborných předmětů


Školení CLAAS

21. 05. 2024


Dne 21. 5. se vybraní žáci oboru Opravář zemědělských strojů zúčastnili školení navigace a diagnostiky v Agroservisu Sedláček v Jičíně. Nejprve vedoucí servisu pan Vaverka žákům vysvětlil princip satelitní navigace používané v zemědělských strojích. Poté si žáci vše vyzkoušeli prakticky při nastavení a ovládání traktoru CLAAS Arion. Nejprve zadali dráhu a traktor jezdil automaticky po předem nastavené trajektorii. V další části školení se seznámili s diagnostikou CLAAS. Žáci se připojili do systému diagnostiky a "naživo" si vyzkoušeli kalibraci řízení a nastavení odpružení přední nápravy na traktoru CLAAS Axion. Děkujeme firmě Agroservis Sedláček za výbornou spolupráci a umožnění školení na velice vysoké technické úrovni.

Ing. Pavelka Vladimír, vedoucí MK OZS


Další kolo přeboru DM ve střelbě ze vzduchovek

20. 05. 2024

V pondělí 20. 5. 2024 proběhlo další kolo přeboru ve střelbě ze vzduchovek.
Některým střelcům se dařilo lépe, někteří udrželi svůj standard. Tentokráte
bral první místo František Šourek 1.ZB, Filip Štajner 1.AA druhé místo.
Nejlepší zlepšení nastalo u Viktorie Musilové z 1. AA, která oproti dubnovému
kolu (8. místo)  obsadila 3. místo. Všem účastníků přeboru DM gratulujeme.

Mgr. Miroslav Jackmann, vychovatel domova mládeže


Františkovy Lázně slavily zahájení 231. lázeňské sezóny

18. 05. 2024

V sobotu 18. května 2024 se v Františkových Lázních uskutečnilo slavnostní zahájení 231. lázeňské sezóny. A zbystřeme - žáci 2. ročníku oboru Kuchař - číšník z novobydžovské Střední školy technické a řemeslné mohli být při tom. Ke spolupráci je totiž pozval šéfkuchař SPA RESORTU PAWLIK - AQUAFORUM David Vítek.
  Co tedy probíhalo ve zdejších lázních? Mladí kuchaři, kteří úspěšně studují tento krásný obor v Novém Bydžově a potažmo v Chlumci nad Cidlinou, přímo na venkovních slavnostech obhospodařovali gril a tvořili pokrmy na něm připravované, pod jejich péčí fungoval i teplý a sladký bar ve VIP zóně. Byli u toho, kdy se podávala skvělá domácí zmrzlina, servírovali hostům vynikající kávu a domácí štrůdl na konci okružní jízdy zdejší atrakce "FRANTOVLÁČKU", která končila v budově zdejších Císařských lázní. Slavnost to byla vskutku velkolepá, účast hojná a hosté spokojení.
  „Byla to další akce, která je součástí přípravy žáků zařazených do naší školní Interní akademie. Tento institut je provozován SŠTŘ jako systém pro talentované a motivované žáky," přiblížila zrod několikadenního vystoupení mladých gastronomických talentů Veronika Blažejová, vedoucí střediska výuky gastronomických a potravinářských oborů v Chlumci nad Cidlinou. Podotkněme, že toto středisko je jedním z několika výukových segmentů novobydžovské střední školy, která se již dlouhodobě vydala jednoznačnou cestou přípravy nedostatkových řemesel.
  Podle slov Davida Vítka naši žáci skvěle a zodpovědně reprezentovali SŠTŘ Nový Bydžov a byli platnou součástí celého realizačního týmu.
  „Děkujeme za pozvání na tuto atraktivní akci a těšíme se na další spolupráci, která se bude zanedlouho konat v české metropoli," byla slova učitelky odborného výcviku Moniky Vernerové, která sexteto reprezentantů juniorského kuchařského řemesla ve Františkových Lázních doprovázela.

Veronika Blažejová, vedoucí pracovník SPV Chlumec n. C.


Klubíčko na výletě

16. 05. 2024

Konec školního roku na nás už vykukuje z pod lavic i z penálů. K tomuto období neodmyslitelně patří výlet. A Klubíčko nezůstalo pozadu. Nejeli jsme nikam daleko, jen do Chlumce nad Cidlinou. Stojí tam krásné muzeum Loreta, kde jsou vystaveny staré, ale opravdu staré zemědělské stroje. Naši žáci "opraváři " strojů si se zájmem prohlíželi exponáty a asi nikdo z nich by se do doby našich pra, prababiček nechtěl vrátit. Výstava byla velmi pěkná a žáci vzorní.

Pro tento školní rok se Klubíčko se všemi příznivci loučí a v září se těšíme na viděnou.

Dana Žďárská, vychovatelka domova mládeže

Soutěž Svářeč/Svářečka roku 2024

15. 05. 2024

Dne 15. 5. 2024 proběhla soutěž Svářeč/Svářečka roku 2024 v tréninkovém centru jaderné elektrárny Temelín. 23 žáků soutěžilo v metodách 111 (obalená elektroda) a 135 (CO2) o nejlepší  sváry  a znalosti ze sváření. Naši školu reprezentoval Ondřej Franc v metodě 135, Petr Jirsák a Jakub Došel v metodě 111. Výhru z minulého roku jsme bohužel neobhájili a skončili těsně pod stupni vítězů. Soutěžící měli možnost vyzkoušet si nové moderní  zdroje a vyslechli si  i pracovní nabídky svářet v jaderné elektrárně.

Petr Beránek, vedoucí svářecí školy


Projektové vyučování – Sváteční dort

15. 05. 2024

V rámci technologie cukrářských výrob a odborného kreslení třídy 2. C jsme stejně jako minulý rok i letos věnovali květen ročníkové práci -  přípravě svátečního dortu. Nejprve žáci začali nákresem, poté přípravou dortových korpusů, dále přípravou krémů, nejdelší čas věnovali přípravě ozdob. Podmínkou při přípravě krémů bylo, že musí obsahovat šlehačku. Někteří žáci si vymodelovali postavičku, nebo zdobení na dort. Při tvorbě dortu museli žáci ukázat více zručnosti, například při rozkrojování korpusů, jejich promazávání, přípravě krémů a modelování. Při zdobení dortů museli žáci ukázat preciznost a dávku trpělivosti, ne vše se totiž hned podařilo.

Žáci získali nové cenné zkušenosti se samostatnou přípravou a realizací dortu.

Ing. Slávka Formánková – učitelka odborných předmětů oboru Cukrář


Celorepublikové kolo AUTOMOBILEA 2024

13. - 14. 05. 2024

Ve dnech dne 13. - 14. 5. 2024 se v Hradci Králové konala celorepubliková soutěž Automobileum 2024, které se zúčastnili dva žáci naší školy Kryštof Kříž a Josef Linhart. Společně se žáky  SOŠ a SOU Vocelova Hradec Králové, jmenovitě Václavem Samkem a Janem Válkem, tvořili čtyřčlenný tým, který reprezentoval Královéhradecký kraj. Soutěž byla rozdělena do dvou dnů. První den probíhaly soutěžní disciplíny - test z pravidel silničního provozu a poznávací soutěž. Na druhý den se týmy z celé republiky přesunuly na polygon v Hradci Králové, kde pro žáky bylo připraveno dalších 7 disciplín:
 • č. 3 - Výměna kol na osobním automobilu
 • č. 4 - Ovládání osobního automobilu v nízké rychlosti
 • č. 5 - Ovládání osobního automobilu - kluzná plocha
 • č. 6 - Ovládání nákladního automobilu
 • č. 7 - Ovládání osobního automobilu - průjezd zatáčkou
 • č. 8 - Ovládání elektromobilu - parkování a couvání
 • č. 9 - Jízda na koloběžce

Kluci bojovali a snažili se, co mohli, ale nakonec se Královéhradecký kraj umístil na 6. místě z 10 týmů. V soutěži jednotlivců se na 12. místě umístil Kryštof Kříž a na 19. místě Josef Linhart ze 40 soutěžících.

Ing. Michal Široký, DiS., učitel autoškoly


Kurz speciálního bourání hovězích čtvrtí

13. 05. 2024

Žáci 1. ročníku oboru Řezník - uzenář se zúčastnili bourání hovězích předních a zadních čtvrtí mladých býků ve firmě Toro Hlavečník. „Tato řemeslná dovednost není jednoduchá a trvá několik let, než se řádně zvládne," říká Radomír Beněk, který coby zkušený bourač předváděl různé způsoby bourání.
Každý žák si vyzkoušel vykostění určité partie hovězího masa a loupání žeber načisto.
Děkujeme firmě Toro Hlavečník za umožnění stáže a za výbornou spolupráci v odborném vzdělávání žáků.


Milan Novák, vedoucí oboru Řezník - uzenář


Sommelierský kurz

13. 05. 2024

Uměním sommeliera je nabídnout víno a také vhodně k němu doporučit pokrm, víno odservírovat, otevřít, degustovat a posoudit. To vše a ještě další skutečnosti se dozvěděli žáci třetího ročníku oborů Kuchař - číšník a Cukrář ze střední školy technické a řemeslné při absolvování kurzu s odborníkem nejpovolanějším -  panem Ondřejem Kuříkem. Lektor zaujal žáky svým výkladem, seznámil je s historií vinařství a představil žákům jednotlivé vinařské oblasti a vlastnosti jednotlivých druhů vín. Velmi dobře se žáci zapojili do servisu vína a také je zaujal způsob otevírání lahve šampaňského takzvanou techniku SABRAGE. Tento neobvyklý způsob se používá při slavnostních příležitostech a v podstatě se jedná o uražení konce hrdla láhve šavlí.
„Děkujeme, pane Kuříku, za přínosný a velmi atraktivní seminář." Tato slova všech účastníků dokumentovala úroveň a atmosféru akce.


Veronika Blažejová, vedoucí SPV Chlumec n. C.

Traktoriáda Nový Bydžov

11. 05. 2024

V sobotu 11. 5. 2024 se konal 11. ročník Novobydžovské vyjížďky historických traktorů a domovin, které se zúčastnila také naše škola. Měli jsme možnost zde představit nákladní vozidlo autoškoly, konkrétně Volvo FL, dále stánek s fotografiemi výrobků našich žáků a propagační letáky společně s banery, vystavené brány a paleťák, které se vyráběly v našich dílnách. Nově jsme zde měli náš školní traktor, který používáme v rámci výcviku autoškoly, Zetor Proxima 80. Byly zde vystavené stroje pana Kopřivy - Zetor Crystal junior a Zetor 7745 junior společně s vlekem NS900 junior. Náš žák druhého ročníku Vladimír Pavelka zda vystavil svůj stroj Zetor super padesát, který kompletně sám renovoval.

Celý program začínal v 10 hodin registrací vozidel a výstavou všech strojů, následovala v 11:30 spanilá jízda po městě Nový Bydžov, které se zúčastnil i náš učitel odborného výcviku Ondřej Zelinka s naším traktorem Zetor proxima 80. Po návratu všech strojů, které se vrátily z jízdy, začaly soutěže. Na stupně vítězů se dostali i naši žáci Petr Jirsák se svým strojem Zetor 3011 a Vladimír Pavelka.

První soutěž byla velice známá jízda zručnosti, které se zúčastnil i náš učitel odborného výcviku Martin Kopřiva a obhájil si první místo. Poté následovala soutěž jízda s válcem a v poslední řadě nejpomalejší traktor. Na konci soutěží přišlo vyhlašování nejen v soutěžích ale i v anketě o nejhezčí traktor a domovinu.

Během dne se kolem našeho stánku objevilo několik chlapců, kteří se aktuálně hlásí k nám na školu, spousta našich současných a bývalých žáků, kteří u nás studovali a přišli se podívat na tuto akci, za což jsme velmi rádi, protože jsou to žáci, kteří v oboru zůstali.

V neposlední řadě bychom chtěli poukázat na stroj pana Tichého, který měl svůj stroj Zetor 6711 u nás na dílnách na kompletní opravu a na tuto akci se přijel také podívat se svým strojem. Díky tomu se na nás obrátili další zájemci o opravy svých strojů.

Ondřej Zelinka, učitel praktického vyučování


Odborník z praxe ve výuce

07. 05. 2024

V úterý 7. května 2024 zavítal do prostor výukového centra v Chlumci nad Cidlinou Mgr. Jan Pozdílek z firmy Vejce Kosičky s.r.o. S žáky oboru Technolog výroby potravin a Řezník – uzenář diskutoval o problematice produkce vajec v České republice. V rámci přednášky se žáci dozvěděli vše o životním cyklu slepic - od kuřátek až po již pro snášení nevhodných slepic. Probrány byly i podmínky chovu těchto zvířat a jejich welfare. Dotazy byly kladeny ve vztahu klecové a podestýlkové chovy. Vysvětlena byla také problematika soběstačnosti České republiky v produkci vajec, třídění vajec a jejich využití. Velmi zajímavá byla část týkající se prevence onemocnění zvířat a důsledků ptačí chřipky na chovy drůbeže v Česku.

Děkuji tímto panu J. Pozdílkovi za velmi kvalitní prezentaci oboru.

Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele


Kurz studené kuchyně 3. K a 3. R

07. 05. 2024

V úterý 7. května 2024 naše skupina kuchařů spojená s řezníky absolvovala kurz studené kuchyně. Celým dopolednem nás vedla a radila nám učitelka odborného výcviku paní Lenka Vopátková.

Na začátku dne jsme se rozdělili do 3 skupin. Každá skupina dostala 2 výrobky, které měla za úkol připravit.

První skupina připravovala zapečený lilek se zeleninou a hummus s opečenou bagetkou, druhá skupina musela zvládnout skládaný salát a věnečky plněné česnekovou pomazánkou. Třetí skupina vyráběla cuketovou a sýrovou roládu.

Mezi spolužáky jsme prodiskutovali postup přípravy a rozdělili si úkoly. Věci, které jsme nevěděli, nám ochotně zodpověděla či přímo ukázala paní učitelka.

Myslím si, že zadané výrobky se nám docela povedly a všem chutnaly. Důležité také je, že jsme si procvičili řadu věcí, které se nám budou hodit nejenom u závěrečných zkoušek, ale i v budoucí práci.

Iveta Bryknarová 3. K, žákyně oboru Kuchař - číšník


V REGIONÁLNÍM KOLE JÍZDY ZRUČNOSTI TRAKTOREM S PŘÍVĚSEM -  ZVÍTĚZILI V HLUŠICÍCH ADAM MIŠKÁŘ A MICHAELA BIEMANOVÁ

07. 05. 2024

Již tradičně se v útulném areálu školního autocvičiště v Hlušicích 7. května 2024 konal 23. ročník Regionálního kola jízdy zručnosti s traktorem a s vlekem. Akci pořádala SŠTŘ Nový Bydžov pod záštitou Zemědělského svazu České republiky Praha. Hlušice se staly tradičním pořadatelem regionálního kola Královéhradeckého a Pardubického kraje. Soutěž zahájili vedoucí soutěže Dobroslav Šmidrkal, vedoucí metodické komise OZS Vladimír Pavelka, zástupce společnosti Agromex Cerekvice nad Bystřicí Milan Hatle a zástupkyně Zemědělského svazu ČR, krajské pobočky Hradec Králové Iva Horníková a Petra Zmátlíková. V letošním roce se soutěže zúčastnilo 25 chlapců a 7 dívek z 9 škol se sídly - Chrudim, Chvaletice, Vysoké Mýto, Králíky, Brandýs nad Labem, Králíky, Hořice, Nymburk a samozřejmě domácí SŠTŘ Nový Bydžov. Chlapci soutěžili o tři postupová místa do národního kola, dívky o jedno místo. V letošním ročníku se znovu soutěžilo na dvou tratích. Na první se jezdilo s traktorem ZETOR 7711 a na druhé trati s traktorem značky FENDT, který na soutěž zapůjčil smluvní partner školy firma AGROMEX Cerekvice nad Bystřicí. Tento traktor všem soutěžícím velmi fundovaně představil a na soutěžní trati doprovodil zástupce firmy pan Milan Hatle. Každá trať se hodnotila zvlášť, do národního kola, které se bude konat 20. června 2024 v Novém Městě na Moravě, se postupovalo pouze z jízdy s traktorem ZETOR.

S traktorem značky ZETOR zvítězil Adam Miškář z pořádající SŠTŘ Nový Bydžov. Druhé místo obsadil Tomáš Sodomka ze SŠT Vysoké Mýto, třetí pak Jakub Mařan ze SŠTŘ Nový Bydžov. Jelikož do národního kola, může postoupit pouze jeden žák z každé školy, vítěze Adama Miškáře a druhého Tomáše Sodomku doplnil 6. žák v pořadí Jan Fireš ze Zemědělské akademie a gymnázia Hořice. V dívkách zvítězila a tím do národního kola postoupila žákyně Michaela Biemannová ze Zemědělské akademie a gymnázia Hořice, 2. skončila Nikol Kučerová z téže školy, 3. pak Nela Kubová ze SŠT Vysoké Mýto.

S traktorem značky FENDT v chlapcích zvítězil František Rajnet ze SŠT Vysoké Mýto, 2. skončil Jan Fireš ze Zemědělské akademie a gymnázia Hořice a 3. Adam Miškář ze SŠTŘ Nový Bydžov. V dívkách zvítězila Veronika Uchytilová ze SŠZ a VOŠ Chrudim, 2. skončila Michaela Biemannová ze Zemědělské akademie a gymnázia Hořice a 3. Šárka Mikovcová ze SZEŠ Brandýs nad Labem.

Bezproblémový chod obou soutěží zajistili hlavní rozhodčí, učitelé odborného výcviku oboru Opravář zemědělských strojů pánové Martin Kopřiva a Ondřej Zelinka, na trati s jízdou traktorem FENDT přímo zástupce firmy AGROMEX Cerekvice pan Milan Hatle, kterému zdatně asistoval Pavel Vašák, nejmladší učitel odborného výcviku oboru Opravář zemědělských strojů.

Poháry, medaile a ceny předávala zástupkyně Zemědělského svazu Praha paní Halová, paní Horníková z krajské pobočky Zemědělského svazu Hradec Králové, paní Zmátlíková z Volanické zemědělské Volanice a zástupce společnosti AGROMEX Cerekvice Milan Hatle, dále pak ředitel SŠTŘ Nový Bydžov Mgr. Vladimír Blažej a domácí tým pedagogů -pořadatelů Martin Kopřiva, Vladimír Pavelka a Dobroslav Šmidrkal a pan Tobiášek, zástupce firmy Jiří Tobiášek - Praskačka.

Ceny do soutěže věnovaly Zemědělský svaz České republiky Praha, krajská pobočka Zemědělského svazu ČR Hradec Králové, Volanická zemědělská Volanice, AGRO Žlunice, Lovčická zemědělská Lovčice, společnosti ZETEPA Pavlíček, FARMET Česká Skalice, SECO INDUSTRIAL Jičín, AGROMEX Cerekvice nad Bystřicí a firma Jiří Tobiášek – prodej náhradních dílů pro zemědělskou techniku Praskačka.

Dobroslav Šmidrkal, vedoucí učitel oboru Opravář a Diagnostik zemědělských strojů


Kurz 3D dorty a airbrush

06. - 07. 05. 2024

Dne 6. - 7. 5. 2024 žáci 1. a 3. ročníku oboru Cukrář absolvovali kurz modelací 3D dortů s použitím airbrush.
Žáci byli rozděleni do 4 týmů, kde byly určeny kapitánky z 3. ročníku a vzaly si pod křídla své spolužáky.

Při kurzu si žáci osvojili tyto dovednosti:
 • správný styl vyvalování Roll Decor potahovací a modelovací hmoty
 • potažení dortové makety o průměru 15 cm a 20 cm
 • 3D modelace zvířátek (žirafa, slon, zebra, lev, srneček, motýl ....)
 • nanášení potravinářských barev pomocí štětce nebo za použití techniky airbrush...
Při prezentaci hotových exponátů se hodnotila pečlivost, čistota, detail, týmová práce, správné použití výše zmiňovaných technik a dodržení zadání. Tento KURZ hodnotíme jako velmi vydařený. Žáci nás mile překvapili svým přístupem a nadšením pro věc.
Celý dvoudenní kurz proběhl pod vedením učitelů odborného výcviku Michaely Vejvodové, Markéty Šulcové a Josefa Rohlíčka


Michaela Vejvodová, učitelka praktického vyučování


Žáci SŠTŘ ve Farmetu Česká Skalice

06. 05. 2024

Dne 6. 5. 2024 se žáci druhého ročníku oboru Opravář zemědělských strojů zúčastnili exkurze ve společnosti FARMET Česká Skalice. Na úvod byli seznámeni s historií společnosti FARMET včetně představení současné produkce firmy. Poté si žáci prohlédli kompletní výrobní prostory, např. svařovnu, lisovnu, lakovnu a následně montážní linku, kde se kompletovaly zemědělské stroje na přípravu a zpracování půdy a secí stroje. Taktéž byli seznámeni s výrobou strojů na lisování olejů z olejnatých semen a extrudérů na výrobu granulí. Na závěr žáci navštívili oddělení expedice hotových strojů, kde měli možnost vidět stroje připravené pro koncové zákazníky.

Ing. Vladimír Pavelka, učitel odborných předmětů


Kurz zpracování ryb

03. 05. 2024

V pátek 3. května se skupina žáků 3. K a 3. R zúčastnila odborného kurzu zpracování ryb ve cvičné kuchyni v Chlumci nad Cidlinou. Kurzem nás prováděl pan Bc. Pavel Koukolík z Rybářství Chlumec nad Cidlinou.

Připravovali jsme kapří hřbet ve slaninovém kabátku se zeleninovým bulgurem a špalíček ze pstruha v parmské šunce plněný zeleninovými hranolky s těstovinami a máslovou omáčkou.

Hned na začátku kurzu nám pan Koukolík ukázal, jak vyfiletovat a vykuchat kapra a pstruha, tak aby měla ryba co nejméně kostí a co nejvíce masa. Dále nám ukázal, jak z kapra odstranit šupiny pomocí nože, a také postup odříznutí celé vrchní kůže tak, abychom se ve výsledku také zbavili šupin.

Celý kurz byl pro nás velmi zajímavý a dozvěděli jsme se užitečné rady, jak pracovat s rybami. Zajímavé a chutné též byly kombinace ryb s přílohami.

Iveta Bryknarová, žákyně 3. ročníku oboru Kuchař - číšník


SŠTŘ postupuje do republikového kola Automobilea

03. 05. 2024

Dne 3. května 2024 se konalo ve výukovém centru Hlušice Krajské kolo soutěže oboru Automechanik nazvané Automobileum. Z žáků třetích ročníků soutěžilo šest týmů, jeden tým SŠTŘ Nový Bydžov, dva týmy SOU a SOŠ Vocelova Hradec Králové, dva týmy IŠS Vysoké nad Jizerou a jeden tým SAŠ Holice. Bojovalo se o co nejlepší umístění a postup do republikového kola. Soutěž se skládala ze šesti úkolů, které jsme letos nepodcenili a pečlivě nacvičovali. Jedná se o test z pravidel, couvání s vlekem do garáže, slalom na kluzné ploše, podélným parkováním, výměnu kola a poznávání provozních kapalin. Ve všech disciplínách rozhoduje hlavně čas a pokud se objeví chybička, tak se připočítává penalizace. Na této soutěži se naše škola pravidelně umisťuje na vrchních příčkách, takže očekávání byla velká. I přes veškerý tlak a nervozitu se našemu družstvu podařilo nechat všechny své soupeře za sebou. Vítěze v jednotlivcích získal náš žák Kryštof Kříž a v těsném závěsu na čtvrtém místě Pepa Linhart. Na republikové kolo by tedy měli postoupit dva žáci z naší školy. Republikové kolo se koná ve dnech 13. – 14. května v Hradci Králové, kde budou bojovat společně za Královéhradecký kraj. Děkujeme všem pozvaným hostům. Jako doprovodný program zaujala posádka Czech Samurais, účastníci letošního Rally Dakar
(Roučková-Martinec, mezi jednotlivými úkoly zodpovídala na všetečné dotazy soutěžících). Na závěr  soutěže předávaly hodnotné ceny od našich partnerů paní Jana Slámová za Česmad Bohemia, paní Mária Bráborcová a Aneta Sakařová z C.S. CARGO a.s. Jičín, Jiří Drašar st. a ml. z Trans Logistic CZ s.r.o. Nová Paka a pan Ing. Báča z Krajského úřadu Hradec Králové.
Moc děkujeme žákům za  vzornou reprezentaci, dále učitelům autoškoly a dalším pracovníkům za přípravu a zdárný průběh této soutěže.


Petr Voženílek, vedoucí autoškoly SŠTŘ NB


Exkurze tříd 2. E a 3. E - rozvodna Nový Bydžov

03. 05. 2024

Dne 3. 5. 2024 se konala exkurze žáků tříd 2. E a 3. E oboru Elektrikář – silnoproud do elektrické rozvodny Nový Bydžov. Exkurze měla praktický přínos v prohloubení probíraného učiva a byla součástí přípravy žáků třetího ročníku na závěrečné zkoušky. V úvodu byli žáci a pedagogičtí pracovníci prokazatelně proškoleni o bezpečnosti na elektrickém zařízení. Následovala prohlídka zařízení, při které pracovníci ČEZ a. s. seznámili žáky přitažlivou formou s účelem rozvodny, její strukturou a funkcí jednotlivých zařízení s důrazem na bezpečnost při práci. V průběhu exkurze také žáci odpovídali na otázky, které spojovaly prohlídku konkrétního elektrického zařízení s probíraným učivem.

Mgr. Václav Dostálek, učitel odborných předmětů


Exkurze žáků oboru OZS do NZM Čáslav

02. 05. 2024

Dne 2. 5. 2024 navštívili žáci druhých ročníků oboru Opravář zemědělských strojů Národní zemědělské muzeum v Čáslavi. Žáci si se zájmem prohlédli historické traktory nejen českých, ale i zahraničních výrobců. Dále se seznámili s historií sklízecích mlátiček používaných v českých zemích. V muzeu jsou vystavené stroje pro zpracování půdy a také sbírka stabilních motorů určených pro pohon různých strojů a zařízení. Žákům se exkurze velice líbila, protože v tomto muzeu je k vidění mnoho zajímavých technických řešení historických zemědělských strojů.

Ing. Pavelka Vladimír, učitel odborných předmětů


Vzdělávání hravou formou v Liberci – iQLANDIA, iQPLANETÁRIUM

02. 05. 2024

Žáci zařazeni v „Interní akademii školy“ a současně žáci 1. a 2. ročníků maturitních oborů poznávali přírodní vědy badatelským způsobem ve vědecko-zábavním centru iQLANDIA v Liberci. SŠTŘ podporuje žáky zařazené v Interní akademii. Tito účastníci byli do výjezdu zařazeni prioritně a navíc jim bylo přispěno na vstupné z Nadačního fondu školy. Po individuálním zpracování zadaných pracovních listů měli všichni badatelé možnost objevovat okolní svět v 11 expozicích pomocí 400 exponátů. Vyzkoušeli si „na vlastní kůži“ následující expozice: MatematikUm, Člověk, Smysly, Živly, Kosmo, GEO, Vodní svět, GEOlab, Voda v domě a Překonané vynálezy. Do prostor iQPLANETÁRIA byli žáci rozděleni do dvou skupin. Byl připraven moderovaný pořad s názvem Všichni jsme hvězdy („živák“). Zde jsou slova garanta výjezdu – učitele Ing. Vladimíra Suchánka, Ph.D.:

„Vrcholným okamžikem byla aktivita žáků v iQPLANETÁRIU. Po vybídnutí moderátora jsme byli svědky přeměny žáků v chemické prvky. Dva různé vodíkové izotopy se sloučily na helium, uvolnila se energie a neutron... aktivitu slunečního jádra předvedli žáci bravurně. Inspirativní byly  pozitivní ohlasy od žáků – ať už plánovaný záměr soukromých návštěv do science centra znovu, tak i prosby na zopakování výjezdu v příštím školním roce.“

Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D. – učitel všeobecně vzdělávacích předmětů SŠTŘ NB