Aktuality v měsíci: LEDEN 2024   

JOHN DEERE v naší škole

31. 01. 2024

Dnes ve výukovém centru Hlušice proběhlo školení základní obsluhy strojů John Deere. Traktor JD 6155M je zapůjčen dlouhodobě firmou STROM Praha a.s. a slouží k názorné výuce našich žáků oborů OZS a OZT.

Ing. Vladimír Pavelka, učitel odborných předmětů

Řeznická soutěž v kostění vepřových plecí

31. 01. 2024

První ročník oboru Řezník - uzenář zahájil interní oborovou soutěž v kostění vepřových plecí. „Při vykosťování vepřových plecí se velmi dobře pozná, jaké dovednosti kdo má," vysvětluje učitel odborného výcviku Radomír Beněk důvod, proč byla vybrána tato část ke kostění.
Žáci po pěti měsících studia by měli být již teoreticky i prakticky řádně vybaveni ke zvládnutí tohoto úkonu, třebaže vypilování a zvolení si svého ideálního způsobu kostění trvá i několik dlouhých let.
„Kostění masa je jedna z nejvíce odborných řeznických činností a je také nejlépe honorována. Proto jsem rád, že žáci k soutěži přistoupili zodpovědně a s plným nasazením," říká Milan Novák, vedoucí učitel oboru Řezník - uzenář.
Na první místě se umístil žák Filip Pittner, kterému se povedla kost lopatka vyloupnout bezchybně, navíc v celkově nejrychlejším čase, druhou příčku obsadil Matěj Valášek, který zároveň trénuje doma při zpracování zvěřiny, a třetím místem udělal jistě radost svému smluvnímu pracovišti Devro Michal Černý.


Milan Novák, vedoucí učitel oboru Řezník - uzenář


Devro Jilemnice

31. 01. 2024

Technologové výroby potravin vstupující do svého závěrečného ročníku a žáci oboru Kuchař-číšník a Řezník-uzenář, kteří naopak své vzdělávání začínají, absolvovali ve středu 31. ledna 2024 výukově zážitkové dopoledne v prostorách testovacího centra firmy Devro Jilemnice.

Pod vedením pana Miroslava Pastora a paní Lucie Šachlové poznali nejenom cestu od štípané hovězí klihovky ke kolagennímu obalu, ale i přímo technické zázemí s právě probíhajícími zkouškami těchto obalů. A to přímo i za účasti žáka naší školy Jindřicha Lukeše, který zde v tomto týdnu koná individuální praxi žáků v oboruTechnolog výroby potravin.

Součástí dopoledního programu byla i virtuální komentovaná prohlídka závodu a skupinové aktivity zaměřené na osobnostní a profesní růst. A to vše protknuté ochutnávkami fermentovaných a vařených masných výrobků připravovaných profesionály přímo v prostorách testovacího centra.

Bylo velmi milé pro všechny zúčastněné, když se žáci oboru Řezník-uzenář sami zajímali o možnost absolvovat praxe v prostorách testovacího centra.

Rozmanité aktivity, možnost ztotožnit se s podmínkami firemní kultury firmy Devro a poznávání výrobků všemi smysly umožnilo zúčastněným žákům prožít den „ve škole“ naplno.

Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele


Vzdělávací kurzy v gastronomickém provozu

30. 01. 2024


V úterý 30. 01. proběhl ve Středisku praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou další z plánovaných seminářů na téma ,,Česká kuchyně a její tradice v gastronomii". Pro žáky prvního a druhého ročníku oborů Kuchař - číšník a Řezník - uzenář tento seminář připravili profesionálové z BANQUET TEAMU spolu s moderátorkou a autorkou kuchařek Markétou Hrubešovou.
Seminář jsme zahájili prezentací, která nás provedla českou gastronomií od středověku až do dnešní doby včetně řízení provozů a jejich úskalí.  Následně nám Markéta Hrubešová představila hummus z cizrny (dříve známá jako římský hrách) s nachos. Tento jednoduchý pokrm žáky jednoznačně zaujal svou sofistikovanou chutí.
Dalším z připravovaných pokrmů byl pstruh, kterého si žáci nejprve zkusili filetovat a poté ho připravili s bramborovým pyré s cizrnou za dohledu zkušeného lektora Pavla Smékala. Přípravu vařeného uzeného masa s česnekovou omáčkou a foukaným vdolkem si vzali na starost Petr Konečný a Jakub Minařík, kteří zakončili seminář sladkou tečkou, která všechny zúčastněné velmi zaujala svou jednoduchostí a chutí. Byly to totiž bramborové placky s mákem a povidly.
Protože jsme samozřejmě chtěli vědět, jaký přínos měl podle jejich názoru tento seminář pro žáky, přišel ke slovu závěrečný úkol v podobě několika otázek a odpovědí. Radost měli na konec čtyři nejúspěšnější žáci a odměnou jim byla kuchařka našeho vzácného hosta Markéty Hrubešové s jejím podpisem.
,,Hodnotím seminář jako velmi přínosný a motivující nejenom z pohledu žáků, ale i učitelů odborného výcviku, kteří se velmi rádi zúčastnili této vzdělávací akce. Její průběh nám opět ukázal, jak je gastronomie krásná a pestrá," hodnotila vydařený den vedoucí střediska Veronika Blažejová.
Škola děkuje za účast a spolupráci Ing. Ivě Horníkové, tajemnici Zemědělského svazu ČR, která se celé vzdělávací aktivity zúčastnila, a rovněž si vysoce cení spolupráce se Zemědělskou akciovou společností Mžany, jejíž výrobním programem je i chov sumečka afrického. Společnost podporuje žáky školy mimo jiné také při různých soutěžích odborného charakteru.
Velké poděkování patří za podporu a odbornou spolupráci společnosti BIDFOOD a skvělé sestavě BANQUET TEAMU, který je pro mladé kuchaře ze SŠTŘ mimořádnou inspirací a podporou.


Veronika Blažejová, vedoucí pedagogický pracovník SPV Chlumec n. C.


Exkurze do gastro úseků firmy Globus Liberec

29. 01. 2024

Dne 29. ledna zavítala skupina žáků druhého ročníku oborů Kuchař - číšník, Cukrář a Řezník - uzenář do firmy Globus v Liberci. Cílem byla exkurze do pekárny, cukrárny a řeznictví, které se nacházejí v zázemí hypermarketu. V pekárně a cukrárně byli žáci seznámeni s výrobou chlebového kvásku, předkynárnou, kynárnou, výrobou zákusků a spoustou dalších, neméně zajímavých činností.
V řeznictví proběhla ukázka výroby špekáčků včetně ručního vázání, výroba nádivky v řeznickém stodvacetilitrovém kutru nebo formování vyhlášené sekané. Názorná ukázka hovězích čtvrtí a částí vepřových nebo telecích půlek umožnila pochopit souvislosti při zpracování a úpravě masa do výroby nebo na výsek pro koncového zákazníka.
Děkujeme za poučnou exkurzi a možnost ochutnat velké množství výrobků.


Milan Novák, vedoucí učitel oboru Řezník - uzenář

Poznáváme francouzskou kuchyni

29. 01. 2024

Poslední lednový týden bude pro žáky oboru Kuchař - číšník a Řezník - uzenář Střední školy technické a řemeslné ve znamení seminářů a soutěží.
"Proto jsme tento týden v pondělí 29. ledna zahájili ve Středisku praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou seminářem na téma ,,FRANCOUZSKÁ KUCHYNĚ" pod vedením zkušeného lektora Daniela Pošíka," řekla vedoucí střediska Veronika Blažejová.
,,Pro všechny zúčastněné žáky prvního ročníku byl seminář velice obohacující ve smyslu poznávání postupů, vyzkoušení či ochutnání menu o čtyřech chodech. Všichni žáci se na přípravě podíleli a pod dohledem lektora uvařili skvělou francouzskou cibulačku pod názvem CASSOULET, což je jídlo pocházející z jihu Francie. Obvykle obsahuje maso, vepřové, husí, kachní a někdy i skopové a také bílé fazole. Pokrm je pojmenován podle tradiční varné nádoby CASSOLE - hlubokého kulatého kameninového hrnce s šikmými stranami. Hlavním chodem bylo kuře na víně s bramborami RATTE a s kořenovou zeleninou, doplněnou slaninou a žampiony. Sladkou tečkou  tohoto menu se stal tradiční dezert CREME BRULEE. „Francouzská kuchyně je především o vytříbeném stylu vaření, který se vyvíjel celá staletí. Velký důraz je také kladen na vzhled pokrmů a mohu potvrdit, že celé menu bylo skvostné pro chuťové pohárky," doplnila učitelka odborného výcviku Monika Vernerová.


Veronika Blažejová, vedoucí pedagogický pracovník SPV Chlumec n. C.

Rozhovor bilance 2023

25. 01. 2024

Jaké jsou, podle Vás, nejdůležitější okamžiky roku 2023 na SŠTŘ?

„Řekl bych, že těch okamžiků je poměrně hodně, zkusím tedy některé vyzdvihnout. Krví každé školy jsou žáci - těch jsme k 30. září evidovali rekordní počet 600 ve 24 třídách. Zahájili jsme nutnou rekonstrukci hlavní budovy v Novém Bydžově. Její předchozí rekonstrukce v devadesátých letech jaksi opomněla odvody dešťové vody, což mohlo mít postupně fatální dopady. Škola získala díky podpoře zřizovatele investiční prostředky na připravenou stavbu nového objektu dílen střediska Hlušice, které budou využívat naše technické a zemědělské obory - to považuji za naprosto klíčový fakt. Myslím, že škola si vede skvěle po ekonomické stránce, čísla roku 2023 jsou veskrze pozitivní.  Naši žáci prožili v projektu ERASMUS pobyt v Itálii ve špičkových gastronomických i automobilních provozech, stavěli jsme již druhý nákladní automobil TATRA, naši žáci a pedagog se zúčastnili proslulé RALLY DAKAR. Náš mladý kuchař Kristián Dostál školu výtečně reprezentoval v soutěži PROSTŘENO SPECIÁL televize PRIMA a dále v soutěži BERNARD CHEF. Navázali jsme další spolupráci se střední školou v Rimavské Sobotě, pořádali jsme soutěže odborných dovedností typu  AUTOMOBILEUM, Jízda zručnosti traktorem s přívěsem a novou soutěž pro mladé svářeče POHÁR SVARCENTRA 2023. Skvělá je spolupráce se základními školami, uspořádali jsme pro ně soutěže MASTER CHEF junior, PEČE CELÁ CIDLINA a samozřejmě v listopadu populární soutěž JÁ UŽ TO ZNÁM, UMÍM -  zde se pomalu, ale jistě blížíme k jubilejní dvacítce pořadatelství. Podíleli jsme se na řadě akcí mimo školu, za všechny budu jmenovat Den kraje 2023, Zemědělský den v Sověticích, Krajské dožínky či chlumecký masopust. Velmi nás naplňuje spolupráce s profesními organizacemi, cením si vazeb v ČESMAD BOHEMIA, v Zemědělském svazu ČR, Hospodářské komoře či v Českém svazu zpracovatelů masa. A mohl bych pokračovat mnohem déle, ale to bych asi čtenáře již trochu nudil.“

Čím se uplynulý rok lišil od předchozích?

„Poněkud bobtnáme (smích). Počtem žáků, počtem zaměstnanců, kterých je víc než 100 mimo dohod, počtem frekventantů vzdělávání, kterých je více než šedesát. Výrazný zájem je o naše aktivity, ať už to je výuka autoškoly, skvělá činnost gastronomického a potravinářského úseku směrem k veřejnosti či zakázkové činnosti v našich servisech nebo v ubytovacích službách. Počet klientů prostě stále roste. Prostě to bobtnání je základním rysem současné doby, ať už je extenzívní nebo intenzívní.“

Je nějaký moment/událost, na kterou by bylo dobré obzvlášť upozornit?

„Budu zde trochu kritický a méně pozitivní. Máme pocit, že současná přicházející středoškolská generace začíná být čím dál méně odolná ve větším procentu populace. Svoji teorii a spektrum důvodů, proč tomu tak je, máme. Já použiji jen citát špičkového psychologa Mariana Jelínka: „Děti bychom měli učit vystupovat z jejich komfortní zóny, protože v blahobytu osobnost nevyroste. Musíme vkládat dětem do cesty překážky a ne jim umetat cestu. Jinak se z toho nedostaneme a budou nám nadále vyrůstat vločkové a skleníkové děti. Je to ovlivněno výchovou, společností a hodnotami. Problém celé společnosti je v tom, že hodnotový systém je v krizi.“ Myslím, že pan Jelínek vystihl mnohé, i když vidíme i některé další aspekty.  Abych tuto odpověď ukončil pozitivně, stále máme velký počet mladých středoškoláků, se kterými je radost pracovat, a to nás kladně nakopává.“

Na co se můžeme ve škole těšit budoucnu?

„Určitě na investiční výstavbu a zejména na nové dílny. Rovněž věřím, že na vzrůstající počet žáků a stabilní subjekt, který ve zdejším regionu postupně vznikl. Myslím, že všichni školou povinní v SŠTŘ mohou být hrdi na svoji práci. Ale nikdy nemůžeme být spokojeni. Jak pravil TGM: „Nikdy příliš nehovoř, co jsi učinil, ale nech činy samotné, aby za Tebe promluvily." Takže se těšme především na naše budoucí činy.“

Co byste škole popřál do roku 2024?

„Motivované studenty, spokojené zaměstnance, minimum „klacků pod nohy“ z pohledu všech, kteří školu ovlivňují zejména externě, a stále tak výborný přístup, který aplikuje náš zřizovatel. Přeji si stále sehraný tým managementu, převahu výborných a dobrých pedagogů a výborně fungující družinu nepedagogických pracovníků, které musíme stále vlastními kapacitami motivovat zejména v otázce odměňování. Chceme úspěšně zvládnout přijímací řízení, vyrovnat se s velmi „hodnotnými“ vklady zákoníku práce, udržet dobrou úroveň mimoškolní práce a aktivit. Prostě ať máme ze své práce převahu radosti!“

Mgr. Petra Hrnčířová,  zástupkyně ředitele

Čapkova Matka v novobydžovském divadle

23. 01. 2024

V úterý 23. ledna měly třídy maturitních a nástavbových oborů SŠTŘ možnost zhlédnout nastudování hry Karla Čapka Matka v podání vršovického divadla MANA. Poslední Čapkova hra je vysoce aktuální i dnes, neboť řeší otázku válečného konfliktu, mužského i ženského pohledu na svět, život, čest, poslušnost, odvahu, spravedlnost... Jitka Smutná v hlavní roli je nejen pětinásobnou MATKOU, ale hlavně normální a ustaranou mámou, která postupně ztrácí manžela i všech pět synů, a přes obrovskou bolest chápe, že proti zlu se bojovat musí, i za cenu lidských životů. Hraje svou matku velmi civilně, naprosto uvěřitelně, a hlediště plné studentů chvílemi ani nedýchá napětím... Děkujeme za úžasný zážitek!


Mgr. Lenka Fleglová, učitelka všeobecně vzdělávacích předmětů


Účast SŠTŘ Nový Bydžov na Píseckém masopustu

20. 01. 2024

Probuzení do mrazivého rána 20. ledna bylo předzvěstí téměř ideálních podmínek pro masopust v obci Písek nedaleko Chlumce nad Cidlinou. Lehce zachumelená, zato silně ojíněná obec přivítala početnou skupinu žáků a pedagogů oborů Řezník - uzenář, Kuchař - číšník a Cukrář ze SŠTŘ Nový Bydžov, kteří přijeli prodávat své řemeslné výrobky. Na masopustní akci nechyběly zabijačkové speciality, teplý zabijačkový guláš, polévka a samozřejmě cukrářské výrobky v čele s vyhlášenými chlumeckými buchtami a ořechovými rohlíčky. Vajíčka darovaná škole firmou Vejce Kosičky určená pro prodej na masopustním jarmarku byla skvělým obohacením akce.
"Příroda nám připravila doslova ladovské podmínky k setkání lidí (masek) v obci Písek a třebaže bylo celý den pod nulou, plně vytížené obsluze stánků zima nebyla. Vyslovuji velké poděkování všem zúčastněným," ,říká Milan Novák, učitel oboru Řezník - uzenář.
"Cukrářské výrobky se skvěle hodí na tento typ akce, pokud by akce trvala o půl hodiny déle, neměly bychom co prodávat," shrnuje Michaela Vejvodová, učitelka oboru Cukrář.
"Jsme rádi, že jsme mohli být u znovuoživení Píseckého masopustu a jsem přesvědčená, že sousedská setkání, třeba i formou masopustu jsou pro život v obci velmi důležitá. Těšíme se na další ročník," dodává rodačka a učitelka oboru Kuchař - číšník Lenka Vopátková.


Milan Novák, vedoucí učitel oboru Řezník - uzenář


Lyžařský výcvik aneb opět na svahu

14. - 19. 01. 2024

Ve dnech 14. 1. – 19. 1. 2024 se žáci 1. ročníků zúčastnili lyžařského kurzu v Českých Petrovicích. Ubytovali jsme se v krásném penzionu Na Rozcestí, který se nachází přímo pod sjezdovkou a poskytuje nám veškerý komfort (ubytování, výborné stravování, volnočasové aktivity i možnost večerních přednášek a následných diskuzí).

Školní lyžařský kurz je přesně tím pravým místem, kde se začátečníci mohou seznámit s tímto sportem. Kromě toho je to ideální příležitost pro získání nových přátel a prožití nezapomenutelných společných chvil. Kurz je navržen tak, aby respektoval individuální tempo každého účastníka. Žáci se postupně seznamují s technikou lyžování, učí se základním dovednostem a postupně se dostávají na složitější tratě pod vedením instruktorů. Bezpečnost je klíčovým prvkem každého lyžařského kurzu, proto instruktoři vyučují nejen správnou techniku, ale také důležitost bezpečnostních pravidel na svahu.

Program v jednotlivých dnech:

  1. den – příjezd a ubytování, seznámení se s prostředím, Přednáška: BOZP – Bc. David Hamák
  2. den – rozřazení do družstev a základní metodická cvičení pro lyžování a snowboarding, Přednáška: Pravidla FIS (10 pravidel) – Bc. David Hamák
  3. den – základní metodická cvičení pro lyžování a snowboarding, nácvik smýkaných oblouků v jednotlivých družstvech, Přednáška: Lyže – Mgr. Petr Motyčka
  4. den – nácvik smýkaných a řezaných oblouků na různých tratích podle obtížnosti v jednotlivých družstvech, individuální lekce s instruktorem, Přednáška: Snowboard – Mgr. Petr Motyčka
  5. den – zdokonalování cvičení pro vylepšení techniky lyžování a snowboardingu + volné ježdění s možností využití individuálních lekcí s instruktorem, Přednáška: David Janouch - Individuální videa dle techniky jízdy + 1000 mil
  6. den – úklid a předání pokojů, odjezd

Dohled nad průběhem kurzu zajišťovali Bc. David Hamák, Mgr. Petr Motyčka, David Janouch a Kristýna Poupěvová

Bc. David Hamák, učitel všeobecných předmětů

Projektové vyučování – dezert Pavlova

10. 01. 2024

Kdo by neznal křupavý, nadýchaný, přeslazený dezert, který ukrývá šlehačku, a na povrchu je čerstvé ovoce? Spolu se žáky 2. C jsme v rámci výuky Technologie cukrářské výroby dne 10. 1. 2024 pokusili udělat dezert Pavlova trochu jinak. Krémy jsme udělali více trendy, základem bylo mascarpone. Připravili jsme dva druhy Pavlova, v prvním druhu jsme jako náplň použili jahodové želé a krém ganache z hořké čokolády. Ve druhém ochucený krém malinovým želé. Nejprve nás ale čekala příprava křehkých bílých korpusů. Připravili jsme je šleháním bílků, cukrů krupice a moučky, nakonec jsme do sněhu přidali kukuřičný škrob. Těsto jsme naplnili do sáčku s řezanou trubičkou a nanášeli na pečící papír. Musíme přiznat, že to bylo náročnější než tvorba věnečků nebo větrníků. Pečení korpusů se nám zdárně povedlo a mohlo se začít plnit krémy a nakonec zdobit čerstvým ovocem.

Finální výtvory si žáci vzájemně ochutnali a zhodnotili. Během výuky si prohloubili znalosti ohledně technologie přípravy a zpracování zvláštní šlehané hmoty, krémů, ovocných želé a v neposlední řadě zdobení výrobku.

Ing. Slávka Formánková, učitelka odborných předmětů


GOTHIA INNEBANDY CUP 2024

10. 01. 2024

V prvních lednových dnech tohoto roku se ve švédském Göteborgu konal největší mládežnický florbalový turnaj světa - Gothia Innebandy Cup. Ve výpravě, čítající několik set sportovců z České republiky a Slovenska, byla i žáky ně naší školy, Petra Sčučková z 1. SOD.


Petro, jak dlouho se věnuješ florbalu?

Florbalu se věnuji přes 7 let.

Kdo tě k tomuto sportu přivedl?

K florbalu mě přivedli rodiče a trenér z Chlumce nad Cidlinou.

Jaká byla tvoje sezóna 2023?

Byla úspěšná hlavně tím, že jsem přestoupila z Chlumce nad Cidlinou do nového klubu IBK Hradec Králové. S ním jsme vstoupily do 1. ligy juniorek, což je nejvyšší soutěž pro juniorky v České republice.

Popíšeš nám švédské tour? Co je to vlastně za závod?

Gothia Innebandy Cup je největší mládežnický florbalový turnaj na celém světě. Zúčastnilo se ho přes 400 týmů ze 7 zemí,  7 kategorií dívek a 8 kategorií chlapců do 18 let. A my jsme obsadily třetí místo.

Jaké máš další sportovní cíle?

Dostat se do české florbalové reprezentace.

Jak se ti daří skloubit studium na naší škole se sportem?

Prozatím se mi to daří docela dobře. A tímto chci poděkovat vedení školy za to,  že mi umožnilo se tohoto turnaje zúčastnit.

Děkuji za rozhovor, jménem školy gratuluji ke krásnému výsledku a přeji Petře úspěšnou florbalovou sezónu 2024.

Mgr. Lenka Fleglová, učitelka všeobecně vzdělávacích předmětů


Kurz na malou zemědělskou techniku společnosti SECO INDUSTRIES, s.r.o. Jičín - 1. ročník OZS 2023/2024

08. 01. 2024

V pondělí 8. ledna 2024 zahájili žáci 1. ročníků oboru Opravář zemědělských strojů SŠTŘ Nový Bydžov kurz na malou zemědělskou techniku ve společnosti SECO INDUSTRIES Jičín.

Vzhledem k vysokému počtu žáků na daném oboru jsme žáky rozdělili do šesti skupin po osmi. Každá skupina absolvuje týdenní pracovní stáž přímo na montážní výrobní lince společnosti SECO INDUSTRIES v Jičíně. Touto činností žáci zdokonalují svoji manuální zručnost hlavně v části učebních osnov oboru s názvem „montážní práce“. Vyzkouší si práci za pomocí elektrického a pneumatického nářadí. Naučí se znát zemědělskou techniku na sekání trávy do nejmenších detailů. Žáci si vyzkouší práci v nepřetržitém provozu za plného chodu jako ostatní zaměstnanci. Během prvních dnů kurzu nedošlo k žádným problémům, naopak naši žáci jsou prací na montážní lince opravdu nadšeni a z řad pracovníků společnosti velice chváleni. Můžeme s klidným svědomím konstatovat, že se z našich žáků stanou mladí odborníci na techniku společnosti SECO INDUSTRIES Jičín. Kurz na MZT bude ukončen písemným testem, praktickou zkouškou z údržby a ovládání techniky SECO INDUSTRIES. Celý kurz probíhá pod vedením učitele odborného výcviku Ondřeje Zelinky.

Ondřej Zelinka, učitel odborného výcviku SŠTŘ

Nejlépe hodnocené střední školy v Královéhradeckém kraji

08. 01. 2024

Přehled 10 nejlépe hodnocených škol s právem používat titul ŠKOLA DOPORUČENÁ ZAMĚSTNAVATELI v Královéhradeckém kraji:

  1. STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA A SOU, HRADEC KRÁLOVÉ, VOCELOVA 1338
  2. STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA STAVEBNÍ, HRADEC KRÁLOVÉ, POSPÍŠILOVA TŘ. 787
  3. VOŠ A STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA, RYCHNOV NAD KNĚŽNOU, U STADIONU 1166
  4. VOŠ A STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA, JIČÍN, POD KOŽELUHY 100
  5. STŘEDNÍ ŠKOLA STROJÍRENSKÁ A ELEKTROTECHNICKÁ, NOVÁ PAKA, VRCHLABÍ
  6. STŘEDNÍ ŠKOLA TECHNICKÁ A ŘEMESLNÁ, NOVÝ BYDŽOV, DR. M. TYRŠE 112
  7. STŘEDNÍ ŠKOLA – PODORLICKÉ VZDĚLÁVACÍ CENTRUM, DOBRUŠKA
  8. STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA, OŠ A ZŠ, NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ
  9. MASARYKOVA OBCHODNÍ AKADEMIE, JIČÍN, 17. LISTOPADU 220
  10. STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA, SOŠ A SOU, HRADEC KRÁLOVÉ

Pavel Hulák, ředitel KLUB ZAMĚSTNAVATELŮ MANAGEMENT

Projektová hodina - vaničky (rakvičky)

04. 01. 2023

Dne 4. 1. 2024 proběhla projektové vyučování projektové vyučování v rámci předmětu technologie cukrářské výroby ve třídě 2. C. Praktická ukázka přípravy a pečení se věnovala zvláštním šlehaným hmotám. Vyrobili jsme vaničky (rakvičky), připravené ze žloutkové hmoty, která vzniká dlouhým šleháním vaječných žloutků a moučkového cukru. Formy ve tvaru vaničky si vymazali tukem. Vyzkoušeli si správné nastavení teploty pečení a poté nastavení teploty pece pro sušení vaniček. Při dávkování jsme udělali pokus i s dvojitým dávkováním těsta do vaniček, které se po upečení projevilo nesourodým tvarem. Tím jsme si ukázali i vady daného pečiva. Po vychladnutí si žáci senzoricky zhodnotili finální výrobek. Během výuky žáci poznali a pochopili princip technologie přípravy zvláštních šlehaných hmot.

Ing. Slávka Formánková, učitelka odborných předmětů

Pasování 4. SD na maturanty

04. 01. 2024

Žáci maturitního ročníku byli dne 04. 01. 2024 pasováni do stavu maturantského. Obřad proběhl v příjemném prostředí v pohostinství v Hlušicích. Pasovací dekret se uskutečnil pod vedením obou třídních učitelů, kteří se vystřídali během studia žáků.  

Žáci byli pasováni jako praví rytíři „mečem“, přesněji šermířským kordem. Připnutá stužka na klopě potvrdila dokončený pasovací dekret, na který dohlížela miniatura světce (patron studentů).  

Všichni zúčastnění zavzpomínali pomocí prezentovaných fotografií na mnoho společných akcí (Erasmus v Itálii, „první výjezd“ žáků do laboratorních prostor Dopravní fakulty Jana Pernera, Světový silniční kongres v Praze a mnoho dalších).  

Přejeme mnoho úspěchů nejenom u maturitních zkoušek.

Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D., třídní učitel, učitel všeobecně vzdělávacích předmětů SŠTŘ NB

Vzorná účast žáků v Národním technickém muzeu

04. 01. 2024

Přibližně 100 žáků 1. ročníku SŠTŘ NB se zúčastnilo exkurze do Národního technického muzea v Praze. Jednalo se o „druhý běh“ ve stávajícím školním roce, ve kterém se exkurze účastnily všechny zbývající 1. ročníky (žáci ve vzdělávacím programu Technik a Operátor silniční dopravy, Automechanik (B), Řidič nákladní a osobní dopravy, Diagnostik zemědělské techniky, Kuchař - číšník a Cukrář).

V hlavní budově v Praze měli žáci možnost navštívit celkem 16 stálých expozic a několik dočasných výstav. Aktuálně probíhala velice atraktivní výstava ke 100. výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v tuzemsku.  

Žáci zahájili aktivity v muzeu vyplňováním klasifikovaných pracovních listů. Po zpracování předepsaných úloh následoval libovolný pohyb žáků po jednotlivých expozicích dle vlastního zájmu.  

Celá exkurze probíhala bez jakýchkoliv komplikací podle předem stanoveného časového harmonogramu.

Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D., učitel všeobecně vzdělávacích předmětů SŠTŘ NB

Výuka v terénu – PREFA Nový Bydžov + betonárna

03. 01. 2024

Žáci 3. ročníku oboru „Mechanik opravář motorových vozidel“ zavítali hned v úvodu nového roku 2024 do výrobního střediska prefabrikovaných dílců v Novém Bydžově (PREFA Nový Bydžov: M-Silnice, a.s.) a současně do místní betonárny Nový Bydžov.

Tato prohlídka přímo navazuje na teorii předmětu Stavební technologie. Výuka v terénu obsahovala výklad pana Michala Bílka (vedoucí výroby PREFA). Po úvodním představení společnosti byly názorně popsány moderních technologie výroby, následovala prohlídka výrobních prostor a rovněž představení surovin pro výrobu betonu / betonových dílců (vstupní suroviny – druhy a požadavky).  

Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D., učitel všeobecně vzdělávacích předmětů SŠTŘ NB


Startuje RALLY DAKAR se i zástupci SŠTŘ Nový Bydžov

03. 01. 2024

V pátek 5. ledna odstartuje 46. ročník legendárního off-roadového závodu RALLY DAKAR, kterého se v kategorii Classic zúčastní i zástupci naší školy. Prvním z nich je žák druhého ročníku oboru Mechanik opravář motorových vozidel Jan Pavlík, který bude působit v roli mechanika týmu CZECH SAMURAIS. Honza bude po odstoupení posádky Ondřej Martinec/Ollie Roučková plně k dispozici posádce Barbora Holická/Lucie Engeová, kde se bude starat o jejich Citroen 2CV, kterému  nikdo neřekne jinak než "kachna". Druhým zástupcem naší školy bude učitel odborných předmětů Tomáš Hovorka, který si po loňské zkušenosti v roli mechanika u CZECH SAMURAIS v letošním ročníku vyzkouší roli navigátora Jana Vinše v týmu ENJOY MOTORSPORT. Na startu Dakaru nebude chybět ani Filip Bajora, úspěšný absolvent naší školy, který si ještě jako student odbyl úspěšnou premiéru v roli mechanika na loňském DAKARU v týmu CZECH SAMURAIS.
Děkujeme našim partnerům a hlavně zástupcům Královéhradeckého kraje za podporu naší účasti na DAKARU a všem našim zástupcům přejeme mnoho štěstí v závodě.


Aleš Novák, zástupce ředitele a učitel odborných předmětů SŠTŘ NB