Aktuality v měsíci: LISTOPAD 2022

Výukové centrum Hlušice se těší na Vaši návštěvu v sobotu 10. prosince 2022

V sobotu 10. prosince 2022 ožije výukové centrum Hlušice projektovým Dnem otevřených dveří, který Vám přiblíží obory, výuku a plány v této části Střední školy technické a řemeslné. I zde budete moci vidět i výuku naživo, seznámit se s vybavením školy a řadou technických zajímavostí, s připravovaným projektem nových dílen, můžete si zde pohovořit si s pedagogy školy. Je možné si u nás ve školní jídelně dát oběd, zakoupit vánoční cukroví či něco z dílny našich mladých kuchařů a řezníků.
Vše ostatní je uvedeno v přiložené pozvánce. Jsme toho názoru, že vidět vše v reálné podobě je daleko lepší než jakékoliv online či virtuální setkání, proto se budeme těšit v sobotu 10. prosince na Vaši návštěvu.

Mgr. Vladimír Blažej, ředitel SŠTŘ Nový Bydžov

Projektový Den otevřených dveří 09. 12. 22 v Novém Bydžově

V pátek 9. prosince 2022 doplníme Vánoční trhy školy i projektovým Dnem otevřených dveří, který Vám přiblíží objekty školy, které se nacházejí v Novém Bydžově včetně dílenského areálu Na Švarcavě, budete moci vidět i výuku naživo a pohovořit si s pedagogy školy. V informačním koutku v budově školy na Masarykově náměstí 2 Vám předáme i informace, které se týkají gastronomických a potravinářských oborů vyučovaných v SŠTŘ Nový Bydžov.
Vše ostatní je uvedeno v přiložené pozvánce. Jsme toho názoru, že vidět vše v reálné podobě je daleko lepší než jakékoliv online či virtuální setkání, proto se budeme těšit na Vaši návštěvu.

Mgr. Vladimír Blažej, ředitel SŠTŘ Nový Bydžov


Pozvánka na školní Vánoční trhy SŠTŘ 2022 a projektový Den otevřených dveří

Střední škola technická a řemeslná pořádá v pátek 9. prosince 2022 na náměstí v Novém Bydžově a zároveň ve své budově vedle novobydžovské radnice další ročník školních Vánočních trhů. Přijďte se podívat, přijďte ochutnat výrobky našich mladých řezníků a kuchařů, můžete si i koupit vánoční cukroví, které vyprodukoval tým našich odborných učitelů a žáků oboru Cukrář. Informační středisko bude k dispozici v zasedací místnosti kavárny v budově na Masarykově náměstí 2. Jsme tu pro Vás od 9.00 do 15.30, vše je uvedeno v přiložené pozvánce.


Zároveň od 8.00 do 13.30 proběhne ve všech budovách školy v Novém Bydžově a v areálu střediska praktického vyučování Nový Bydžov - Na Švarcavě projektový Den otevřených dveří s ukázkami robotiky, 3D tiskáren, práce našich mladých elektrikářů, můžete vidět i výuku CAD systémů či mladých řidičů v rámci přípravy na získání dílčí kvalifikace Profesní průkaz řidiče. Ve středisku praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou, Nádražní 194, bude prezentována i výuka našich potravinářských a gastronomických oborů.
Nechceme být jen online, chceme být především v reálu a věříme, že popovídání s našimi pedagogy v tento předvánoční čas může být pro rozhodovací procesy současných uchazečů o studium na střední škole inspirativní a zajímavé.

A o den později 10.prosince 2022 se bude konat projektový Den otevřených dveří v Hlušicích, ale to bude náplň další naší pozvánky.

Mgr. et Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele školy

Novinky ve svářecí škole SŠTŘ

28. 11. 2022

Každý rok se v prostorách svářecí školy uskuteční několik kurzů pro žáky, kteří se posléze stávají plnohodnotnými svářeči, často ověnčenými úspěchy ze soutěžních klání. A i proto je zapotřebí neustále vylepšovat zázemí pro jejich přípravu. Od září letošního roku došlo k obohacení o svařovací zdroje, nechybí ani nové zástěny ve svařovacích boxech a dělička materiálu.

V takto zmodernizovaných prostorách svařovny byly zdárně ukončeny již dva kurzy metodou CO2. Účastníky druhého kurzu byli žáci 2. ročníku oboru Automechanik. Kurz probíhal pod dozorem svařovacího technologa Pavla Nováka. Asi jednu z prvních důležitých zkoušek žáci úspěšně složili ve čtvrtek 24. 11. 2022. Důležitost zkoušky dolehla na žáky opravdovým stresem, který byl znát v jejich tvářích ( viz. fotografie).

Zájem o základní svářečský kurz je opravdu velký i mimo obory, které mají svařování ve školním vzdělávacím programu (např. Autoelektrikář nebo maturitní obor Technik silniční dopravy). To velice těší vedoucího svářečské školy Petra Beránka. "Kurzy máme naplněny do konce června a uděláme vše pro to, abychom všechny zájemce o svářecí průkaz uspokojili", dodává.

Pavel Novák, vedoucí pedagogický pracovník SPV Nový Bydžov

Exkurze do firmy Toors

25. 11. 2022

Žáci druhého ročníku maturitního oboru Technik silniční dopravy se v pátek zúčastnili exkurze ve firmě Toors, která je výrobcem průmyslových a garážových vrat. Žáci si prošli celou výrobu - od naskladnění materiálu, výroby vrat, viděli přípravu a balení komponentů k vyrobeným vratům a samozřejmě expedici ze skladu firmy koncovým odběratelům.  
Linky na výrobu jsou ve většině případech automatizované.
Pro žáky bylo přínosné vidět, jak postupně vzniká výrobek - od úplného začátku až po konečnou expedici.


Pavel Novák, vedoucí pedagogický pracovník SPV Nový Bydžov

Tisková konference 24. 11. 22 aneb chystáme se na DAKAR

24. 11. 2022

Dakar 2023 se koná počtvrté v řadě opět v Saúdské Arábii. Tentokrát se pojede od západního pobřeží k východnímu a start je posunutý už na letošní Silvestr. Největší maratonský závod na světě pro nadcházející ročník přináší obrovskou výzvu  - 70 % etap se pojede na nových úsecích, oblast Rub al-Chálí (Pustá končina), která je pro závodníky zcela neznámá.  Pro oblast jsou typické písečné duny s výškou až 250 metrů, což slibuje dramatické zážitky. Kategorie Dakar CLASSIC pro rok 2023 bude hodně početná, na soutěž se přihlásilo více než 200 posádek sedlajících dobové offroady. CLASSIC bude mít 13 etap, včetně dvou maratónských, takže i u historických vozů se bude na co dívat.

Tisková konference dnes už tradičního a úspěšného českého týmu Czech SAMURAIS, která proběhla 24. listopadu 2022 ve školních dílnách SŠTŘ v Novém Bydžově – Na Švarcavě, představila několik novinek.

Když to vezmeme chronologicky, tak významnou první novinkou pro start na Dakar 2023 je přestup českého pilota Ondřeje Martince do týmu Czech SAMURAIS. Nováček týmu bude startovat s Toyotou Land Cruiser 90 po boku s Gabrielem Žúborem.

Nejaktuálnější zprávou je pak oficiální oznámení projektu MECHANIC ACADEMY. Student z technického oboru bude mít letos nově šanci zúčastnit se vzdělávacího projektu MECHANIC ACADEMY, který podporuje mládež v technickém vzdělávání a praxi. Jednotliví představitelé projekt představili takto:

„Automobilní vzdělávání na naší škole, má dlouholetou tradici. Vyučujeme tříleté obory s výučním listem Mechanik opravář motorových vozidel ve dvou vzdělávacích programech Automechanik, Řidič nákladní a osobní dopravy a Mechanik silničních strojů. Dále má škola ve svém předmětu činnosti čtyřletý maturitní obor Dopravní prostředky, který zahrnuje dva vzdělávací programy Operátor silniční dopravy a Technik silniční dopravy. Filip Bajora, který bude účastníkem nadcházejícího ročníku DAKAR 2023, je absolventem právě posledního programu Technik silniční dopravy, v rámci studia zvládl i výuční list v programu Automechanik a v současné době se na naší škole vzdělává nadále. Jeho současným programem je vzdělávací program Diagnostik motorových vozidel v rámci oboru Autoelektrikář, v roce 2023 absolvuje závěrečné zkoušky. Během automobilního vzdělávání na naší škola se nezabýváme pouze běžným autoservisem, tedy tím, co by měl automechanik umět. Snažíme se se studium žákům zpestřit, realizujeme řadu vzdělávacích kurzů, účastníme se různých projektů jako je TATRA DO ŠKOL, Automechanik junior a nyní i MECHANIC ACADEMY“. To byla slova zástupce ředitele Aleše Nováka, který má ve své gesci automobilové obory a mimochodem je rovněž absolventem Střední školy technické a řemeslné:

„Jsem velmi potěšen, se náš zřizovatel Královéhradecký kraj se tohoto projektu chopil velmi intenzívně a dá se říci, že se podílí ze 70 % na celkovém profinancování tohoto projektu, za což bych chtěl poděkovat zde přítomnému náměstkovi hejtmana Královéhradeckého kraje Arnoštu Štěpánkovi, výrazně pak hejtmanovi Martinu Červíčkovi a členům Školské rady SŠTŘ Václavu Řehořovi a Miroslavu Uchytilovi. Díky patří i Obci Hlušice a Nadačnímu fondu SŠTŘ. Chci říci pouze jedno, úlohou managementu školy je vytvářet finanční, technické a logistické zázemí, tedy hardware, za velký přínos v této oblasti musím vyzdvihnout vklad svých zástupců Karla Průchy a Petřy Šádkové. Je skvělé mít pak do tohoto zázemí vynikající lidský software v podobě našich pedagogů v čele s Tomášem Hovorkou, absolventů školy a řady současných žáků“, sdělil na tiskové konferenci ředitel školy Vladimír Blažej, který prezentoval příběh školy od stavby TATRY po vítězství Filipa Bajory v soutěži mladých mechaniků společnosti TATRA a jeho účasti na generálce v Saúdské Arábii až po jeho nynější účast v ostrém závodě.

„Pro nás je absolutně zásadní, že se studenti mohou zúčastnit tak velkého závodu. To, co zde škola pro žáky podniká, je neuvěřitelné. A patří jim velké poděkování“.
To prohlásil náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Arnošt Štěpánek.

HISTORIE TOMÁŠE HOVORKY, UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ A PRAKTICKÉHO VYUČOVÁNÍ SŠTŘ NOVÝ BYDŽOV.

„Jedenáct let jsem působil na Škoda motorsport, kde jsem pracoval na různých pozicích. Sem jsem odešel jako absolvent SŠTŘ a později i zaměstnanec této školy. Vypracoval jsem se až na šéfmechanika, dělal jsem vozy třeba pro Jana Kopeckého. Když už jsem se rozhodl, že zátěž ve vrcholovém motorsportu je opravdu veliká, tak jsem se vrátil zpět do školství. Na zdejší škole je kolektiv, který opravdu funguje, a jsou zde vstřícní jakýmkoliv projektům. Před dvěma lety jsme započali s projektem MOTORSPORT, když zde v těchto dílnách společně s naším mateřským týmem – zapsaným spolkem ENJOY motorsport, provozujeme a servisujeme týmové vozy pro nejrůznější odvětví motorsportu“.

A školou povinný Filip Bajora k projektu dodal. „ Pro mě je to splněný sen. Před dvěma lety jsem se na Dakar koukal na televizi a nyní jsem dostal tu možnost být součástí tohoto velkého závodu.“

DOPROVODNÝ KAMION, VELKÁ ZMĚNA OPROTI MINULÝM ROKŮM:

„Po dvaceti letech mého závodění, máme v týmu poprvé auto, které má plnohodnotnou postel“, usmála se během tiskovky další účastnice závodu Ollie Roučková.

Týmový doprovodný vůz je rozdělen do dvou částí, z toho jedna je pracovní, tady plně vybavená pojízdná dílna. V přední části nástavby má tým obytné zázemí se čtyřmi lůžky. „Medvěd“ jak tým auto pojmenoval, bude jistě velkou oporou celého týmu.

Nováčkem týmu se stal Jiří Kopřiva, navigátor Ollie Roučkové.

Jiří Kopřiva se po domluvě s týmem stal nejnovějším členem týmu, když Ollie nemůže startovat díky jistým okolnostem s již avizovanou navigátorkou. Jiří se tiskové konference nemohl zúčastnit kvůli své práci, kdy jako kapitán lodi brázdí řeky a vodní kanály západní Evropy.
„Dakar je pro mě velkou výzvou, po testování a najíždění jednotlivých rally v ČR máme dobrou výchozí pozici," vzkázal.

Petr Švec, mechanik týmu, dodává: „Na obou dvou závoďákách jsme udělali hodně práce. Je pravda, že na Samuraiovi nebylo tolik práce jako na Toyotě. Ale i tak jsme Samuraie odlehčili, zapracovali jsme na podvozku a zdvojnásobili chlazení. Toyota už byla jiným oříškem, tady se v podstatě stavělo celé závodní auto od nuly“.


Martincova metoda: Obluda, řev motoru a tvrdá navigátorská dřina!

Zřejmě nejžhavějším týmovým želízkem v ohni na dobré umístění bude Ondřej Martinec, který během roku nezahálel, za volantem auta seděl téměř každý víkend. S navigátorem výrazně zapracovali na navigaci a podařilo se mu také podstatně zrychlit. Na Dakaru bude sedět za volantem Toyoty Land Cruiser, které v týmu nikdo jinak neřekne než OBLUDA.
„Dakarské prostředí mi není cizí, pohybuju se v tomto závodě od roku 2019, ať už jako divák, či jako podpora týmu. Od Dakaru očekávám silné zážitky, adrenalin a posunutí se v životě zase někam jinam. Co se týká umístění, tak je pro mě důležité dojet, ale zároveň nebýt poslední. Tak nějak to beru jako stavební kámen do budoucích let. Jsem rád, že jsme u toho společně se Střední školou zde v Novém Bydžově. Těším se společné zážitky,“ vysvětlil Ondřej Martinec.

Celý tým odváží své závoďáky „na nalodění“ do Francie v sobotu 26. listopadu. 28. listopadu pak na ně čekají od 13.30 technické a administrativní přejímky na závodním okruhu CIRCUIT PAUL - RICARD.

Mgr. Vladimír Blažej. ředitel školy



Studenti SŠTŘ na veletrhu CZECH BUS

24. 11. 2022

Ve dnech 22. - 24.11. 2022 se na výstavišti v Praze Letňanech uskutečnil již jedenáctý ročník mezinárodního veletrhu autobusů, hromadné dopravy, servisní techniky, nářadí a garážového vybavení pod názvem CZECH BUS. Tento veletrh je pravidelně navštěvován i studenty SŠTŘ v oborech Automechanik, Autoelektrikář, Technik silniční dopravy a Operátor silniční dopravy.  Nejinak tomu bylo i v tomto roce, kdy CZECH BUS navštívila téměř stovka studentů SŠTŘ. Na výstavišti načerpali mnoho užitečných informací k jejich budoucímu povolání. "Největší ohlas zaznamenaly veteránské autobusy nebo autobusy na vodíkový pohon a hlavně prezentace naší spolupracující firmy AD Technik s bezkontaktní geometrií, diagnostikou a pneuservisním vybavením," zhodnotil veletrh učitel odborného výcviku Lubomír Krof.

Aleš Novák, zástupce ředitele a učitel odborných předmětů

Florbalový turnaj v Předměřicích

23. 11. 2022


Na Švarcavě budou k vidění závodní speciály na DAKAR

23. 11. 2022

Ve čtvrtek 24.11. od 16 hodin budou k vidění ve středisku praktického vyučování v Novém Bydžově Na Švarcavě závodní speciály, které se zúčastní letošního ročníku nejslavnějšího off-road závodu Rally Dakar. Konkrétně budou k vidění vozidla Suzuki Samurai a Toyota Land Cruiser, které budou startovat v kategorii Classic v barvách týmu Czech Samurais. Členy tohoto týmu budou na Dakaru v roli mechaniků i student SŠTŘ Filip Bajora a učitel odborného výcviku Tomáš Hovorka. K vidění bude také doprovodný kamion, který poskytuje celému týmu zázemí. Přijďte si prohlédnout techniku, která bude od 31.12 do 15.1 brázdit pouště v Saudské Arábii.


Aleš Novák, zástupce ředitele a učitel odborných předmětů

Přebor domova mládeže v bowlingu

22. 11. 2022


V úterý 22.11. 2022 se uskutečnil v Městci Králové druhý letošní přebor DM v bowlingu. Akce DM se tentokrát zúčastnilo 13 žáků, každý z nich odehrál dvě hry. Štěstěna byla velmi vrtkavá, protože se téměř každému z hráčů podařilo vést bowlingovou kouli žlábkem, ale při dalším pokusu se naopak povedl zásah téměř všech kuželek. Vítězem přeboru se stal Ladislav Doležal /3. SD/, který v součtu dvou her naházel 215 bodů, na druhém místě skončil Mikuláš Borovička /3. ZD/ s 202 body a konečně na třetím místě se umístil Štěpán Hubálek /2. ZD/, který shodil 193 kuželek. Překvapením byly dobré výkony "prváků" Jiřího Štefana /1. ZDA/ a Jana Bauhofera /1. AA/. Celkové výsledky byly téměř u všech žáků lepší než v úvodním turnaji. Naše dnešní bowlingová akce nebylo jen klasické sportovní utkání, ale především zábava, kterou si užili všichni žáci.


Jaroslav Klapště, učitel všeobecně vzdělávacích předmětů

Předvánoční čas v Klubíčku

22. 11. 2022

Na dveře nám zaťukal advent a přál si, abychom pro něj vytvořili něco pěkného. Tak jsme zasedli ke stolkům, vzali nůžky a látku a začali jsme. Prvním krokem bylo nastříhat přibližně 150 - 200 malých čtverečků, pokud možno stejných. Když byla hromádka  hotova, přišla na řadu trpělivost. Každý jeden kousek pěkně vedle sebe zapichovat a zapichovat do korpusu, až byl zaplněný celý. Důležité bylo i barevné sladění. Posledním krokem bylo věneček přikrášlit ozdobami. Někdo více, někdo méně, ale výsledek byl moc pěkný.

Tak jako pokaždé -  moc jsme si to užili a bylo to super.

Dana Žďárská, vychovatelka domova mládeže

SŠTŘ a Antonín Pešek ve finále soutěže ČESKÝ KAPR 2022

22. 11. 2022

V úterý 22. listopadu 2022 zažila Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov další soutěžní úspěch střediska gastronomických a potravinářských oborů. Po postupu do nominačního kola soutěže odborných dovedností „RIO MARE SVAČINA ROKU“ s exponátem „THAI TUNA CAKES“, které se konalo 10. 11. 2022 ve studiu CHEPARADE V Praze, přibyl tomuto dílčímu úspěchu další sourozenec.


Dvojice Michaela Pecharová a Antonín Pešek připravila soutěžní recept v dalším ročníku gastronomického klání „ČESKÝ KAPR 2022“ v kategorii JUNIOR pod názvem „Kapr na černém pivu s bylinkovou krustou a čočkové ragú“, se kterým poté postoupila do celostátního finále mezi nejlepších 12 účastníků v rámci 16. ročníku této soutěže.

Finálový souboj se uskutečnil v prostorách Národního zemědělského muzea v Praze a SŠTŘ nakonec reprezentoval žák 2. ročníku oboru Kuchař-číšník Antonín Pešek. Plný tucet středních škol z celé České republiky, mezi kterými nechyběly školské subjekty z Žatce, Znojma, Prahy či Mostu, vyslal své reprezentanty, kteří předvedli řadu zajímavých inspirativních námětů na přípravu této typické české ryby. Jakub Krčín by určitě nad žákovskými výtvory zajásal.

„Z našeho kraje jsme byli ve finále jediná zúčastněná škola a škoda jen, že jsme vzhledem k mnoha dalším akcím včetně natáčení PROSTŘENO SPECIÁL měli na přípravu zřejmě méně času, než bychom si přáli“, konstatoval zástupce ředitele SŠTŘ Jiří Zahradník, který Antonína Peška v Praze doprovázel.

A co na to Antonín Pešek: „Pro mne je to ohromná zkušenost, a protože mám před sebou ještě třeba 1-3 roky studia, může to být pro mne i velká inspirace. Svůj obor mám rád, rozhodně je mým cílem ho dělat co nejlépe a chci toto řemeslo vykonávat“.

A jak přípravu Antonína a Michaely hodnotila vedoucí střediska praktického vyučování a vedoucí oborová učitelka Veronika Větrovská?
„Největším úkolem bylo vůbec vymyslet recepturu, která by zaujala a byla z hlediska moderní gastronomie něčím zajímavá. Spolu s oběma žáky školy jsme tento úkol konzultovali s instruktorem našeho smluvního pracoviště hotelu CLASSIC v Novém Bydžově Danielem Pošíkem a vyšel z toho exponát, který měl nakonec v sobě finálový úspěch. Příprava receptu zabírá vždy hodně času, toho jsme potřebovali možná více, některé detaily bychom zřejmě vyladili lépe. Samotný výsledek vždy ovlivní aranžmá na talíři a pochopitelně organizace práce, kterou samozřejmě žák 2. ročníku v konfrontaci se staršími žáky včetně studentů hotelových škol nemá ještě optimálně zvládnutou. Nicméně považuji finálovou účast za další dílčí úspěch gastronomického segmentu naší školy“.  

Veronika Větrovská, učitelka SPV Chlumec nad Cidlinou


Školní pneuservisy mají napilno

21. 11. 2022

První polovina listopadu je tradičně obdobím,  kdy pneuservisy praskají ve švech. Nejinak tomu je v dílnách odborného výcviku v Hlušicích a v Novém Bydžově Na Švarcavě. Studenti zde pod vedením učitelů odborného výcviku kola umyjí, přezují, vyváží a namontují na vozidlo. "Naši klientelu tvoří vlastní vozidla SŠTŘ, majitelé vozidel z Hlušic, Nového Bydžova a blízkého okolí, pedagogický sbor a také studenti. Jsme rádi, že je o naše služby zájem a naši studenti se tak mohou učit při práci na reálných zakázkách," pochvaluje si učitel odborného výcviku Tomáš Mansfeld.

Aleš Novák, zástupce ředitele a učitel odborných předmětů

17. ROČNÍK SOUTĚŽE   "Já už to znám, umím 2022" PROBĚHL ZA ÚČASTI 28 ZÁKLADNÍCH ŠKOL A ÚČASTI 434 SOUTĚŽÍCÍCH ŽÁKŮ, ŽÁCI DOKAZOVALI SVŮJ UM PODOBNĚ JAKO V ROCE 2019 VE TŘINÁCTI KATEGORIÍCH

16. 11. 2022

PĚTKRÁT SKONČILI NA NEJVYŠŠÍM STUPNI ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY HUSOVA JIČÍN.
DVAKRÁT SE RADOVALI Z PRVENSTVÍ ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY PODHARŤ DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM.
JEDNOU SE NA NEJVYŠŠÍM STUPÍNKU OBJEVILI ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY DYMOKURY, SKŘIVANY, SOBOTKA, SMIDARY, STARÁ PAKA A ZÁKLADNÍ ŠKOLY V. K. KLICPERY NOVÝ BYDŽOV.

CELKOVĚ NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ ŠKOLOU
SE STALA PODLE VÝSLEDKŮ SVÝCH ŽÁKŮ ZŠ HUSOVA JIČÍN A OBHÁJILA SVÁ PŘEDCHOZÍ PRVENSTVÍ, DRUHÁ SKONČILA ZÁKLADNÍ ŠKOLA KARLA IV. NOVÝ BYDŽOV A TŘETÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOMENSKÉHO HOŘICE, TĚSNĚ ZA NÍ SKONČILA ČTVRTÁ ZÁKLADNÍ ŠKOLA LIBČANY.
ZVLÁŠTNÍ CENY POŘADATELE ZA DOSAVADNÍ SPOLUPRÁCI OBDRŽELY ZÁKLADNÍ ŠKOLY PODHARŤ DVŮR KRÁLOVÉ, LIBČANY A KOMENSKÉHO NOVÁ PAKA, DÁLE ZA 2. MÍSTO V HODNOCENÍ ŠKOL ZÁKLADNÍ ŠKOLA KARLA IV. NOVÝ BYDŽOV A NEJVÍCE KATEGORIÍ OBSADILA ZÁKLADNÍ ŠKOLA HUSOVA JIČÍN.

  Organizátoři této největší krajské soutěže odborných dovedností pro žáky základních škol pořádali 16. listopadu 2022 již 17. ročník, který se uskutečnil po dvouleté přestávce.
   Tři spolupracující školy, Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov, Střední škola gastronomie a služeb Nová Paka a letošním menším vkladem i Střední škola zahradnická Kopidlno, už zorganizovaly toto klání pro historicky více jak 6 500 žáků 8. a 9. tříd.
   Do pořadatelství dala tradičně vklad Základní škola Hlušice poskytnutím svých dílenských prostor. Opětovně velmi pozitivní bylo pořádání některých kategorií soutěží ve střediscích praktického vyučování v Novém Bydžově-Švarcava (automechanik) a v Chlumci nad Cidlinou (cukrář, pekař, řezník-uzenář a kuchař-číšník), které byly SŠTŘ otevřeny v roce 2019.
   Před soutěží evidovali pořadatelé 491 přihlášených žáků, své zástupce nakonec v počtu 434 (pořadatelé byli nuceni redukovat počet přihlášených do stanovených limitů) vyslalo tentokrát 28 základních škol.
   Mezi školami byli opět i nováčkové, například Základní škola Rohovládová Bělá či Základní škola Letců R. A. F Nymburk. Pošesté se v Hlušicích, v Novém Bydžově a v Chlumci nad Cidlinou představili reprezentanti Základní školy kapitána Jaroše Trutnov. Počasí bylo k soutěžícím i pořadatelům tradičně poměrně vstřícné.

   Podstatným rysem posledních ročníků se stal fakt, že podstatný počet soutěžících se účastnil proto, že o studiu v příslušných oborech uvažují, což se velmi pozitivně projevilo ve vlastní úrovni zvládnutí soutěžních úkolů.
   Pořadatelé byli opět nuceni stanovit „strop“ v počtu účastníků v kategorii Mladý cukrář s cílem zachovat kvalitu jednotlivých soutěžních disciplín.
   Přesto kapacita všech areálů SŠTŘ hodně praskala ve švech, díky otevření nových středisek se ulevilo rozhodně dříve nejvytíženějšímu hlušickému areálu.
   Výsledkové středisko s personálním obsazením především žáky 2. ročníku nástavbového studia Provozní technika pod vedením zástupce ředitele Petra Motyčky však vše zvládlo bez problémů a výsledkové listiny byly k dispozici pořadatelským týmům v rámci časového harmonogramu.    
   
STŘEDISKO PRAKTICKÉHO VYUČOVÁNÍ NOVÝ BYDŽOV-ŠVARCAVA
    Na startu soutěže mladý automechanik se prezentovalo ve středisku praktického vyučování v Novém Bydžově-Švarcava 60 (v roce 2019 58, v roce 2018 52, v roce 2017, v roce 2016 41, v roce 2015 48, v roce 2014 50, v roce 2013 66, v roce 2012 58) mladých automechaniků z celkem 24 základních škol (vítěz Roman Chrástecký ze ZŠ a MŠ Dymokury před Matějem Žďárským ze ZŠ Na Habru Hořice a Františkem Hronem ze ZŠ Sobotka). V roce 2018 dívka chlapcům vládla, v roce 2019 a 2022 se vítězství vrátilo do chlapeckým rukou. Ceny obdržela nejlepší osmička startovního pole, v kategorii dívek (celkem se zúčastnily 4) zvítězila Kristýna Dušková ze ZŠ Na Habru Hořice.
    Všichni ocenění převzali z rukou ředitele SŠTŘ Nový Bydžov Vladimíra Blažeje a ředitele SŠGS Nová Paka Petra Jaroše hodnotné ceny, které věnovali partneři soutěže - ŠKODA AUTO Mladá Boleslav, JABLOTRON, HAVEX Nová Paka, AUTO LOUDA, MALINA VRŠE, INTERCARS a TH MOTORSPORT. O bezproblémový chod soutěže se v roli rozhodčích skvěle starali učitelé odborného výcviku a žáci třetích ročníků automobilních oborů.
   A komentář šéfa soutěže zástupce ředitele SŠTŘ Aleše Nováka: „Žáci během středečního dopoledne zvládli  šest soutěžních disciplín: výměnu kola na čas, odborný test, popis činnosti spalovacího motoru, poznávání nářadí a součástek, výměnu zapalovacích svíček na čas a odstranění závady v elektroinstalaci motorového vozidla. Soutěžní disciplíny probíhaly na výukových vozidlech a pomůckách, které naší škole v rámci velmi dobré spolupráce věnovala firma ŠKODA AUTO Mladá Boleslav. K vidění byly během celého dne vynikající výkony všech soutěžících a snaha umístit se co nejlépe. Velký ohlas sklidila doprovodná akce pro pedagogický doprovod, který připravilo dálniční oddělení policie ČR v Hořicích a v Jaroměři. Zejména o ukázku policejní techniky a prezentaci činnosti dopravní policie byl mezi dětmi a pedagogy velký zájem“.

STŘEDISKO PRAKTICKÉHO VYUČOVÁNÍ HLUŠICE
    Představilo se celkem 35 (v roce 2019 54, v roce 2018 39, v roce 2017 29, v roce 2016 46, v roce 2015 53, v roce 2014 47, v roce 2013 57, v roce 2012 37) mladých opravářů zemědělských strojů (vyhrál Matěj Haltuf ze ZŠ Skřivany před Matějem Horským ze ZŠ Libčany a Adamem Kratochvílem ze ZŠ Chlumec nad Cidlinou).

    Soutěž hodnotil vedoucí učitel odborného výcviku Dobroslav Šmidrkal: „Chlapci i dívky (dívek se zúčastnilo pět) soutěžili v jízdě zručnosti se zahradním traktorem společnosti SECO INDUSTRIES na školním autocvičišti, v dílnách se pak odehrávalo zbylých 5 disciplín - ruční zpracování kovů, odstranění závady na elektroinstalaci, poznávání náhradních dílů a součástí a činnost čtyřdobého motoru. Celá soutěž se nesla ve velice přátelské atmosféře, všichni žáci se snažili o co nejlepší výsledky. Sbor rozhodčích již tradičně šlapal jako švýcarské hodinky. Rozhodčím velmi dobře pomáhali žáci tříd 3. ZD a 3. ZT. Nejvíce musíme vyzdvihnout oddělení prezence, které promptně zareagovalo na nečekaný přesun žáků ZŠ z jiné soutěže těsně před zahájením. Nikdo ze soutěžích tak nebyl vůbec o nic ochuzen. Každý soutěžící dostal propagační předměty SŠTŘ Nový Bydžov“.     
    Prvních 8 žáků bylo odměněno diplomy a hodnotnými cenami, které škola získala od smluvních partnerů oboru - Český zemědělský svaz Hradec Králové, Lovčická zemědělská Lovčice, Volanická zemědělská Volanice, ZETEPA pan Pavlíček, FARMET Česká Skalice, SECO INDUSTRIES Jičín a STROM Praha středisko Smiřice. Ceny předával místopředseda oblastního Českého zemědělského svazu, a ředitel společnosti Lovčická zemědělská a.s. Lovčice Ing. Leoš Pavlásek.


    Podeváté se rozjela soutěž mladých řidičů s 51 (v roce 2019 50, v roce 2018 54, v roce 2017 52, v roce 2016 41, v roce 2015 54, v roce 2014 55, v roce 2013 53, v roce 2012 45) účastníky (vyhrál Hathaway Nathan ze ZŠ Sobotka před Petrem Pecharem ze ZŠ V. K. Klicpery Nový Bydžov a Jiřím Hugem Bočkem ze ZŠ Libčany), soutěžící si tradičně vyzkoušeli moderní trenažéry autoškoly Střední školy technické a řemeslné, kde vynikající práci odvedli podle vedoucího disciplíny Miroslava Vaníčka žáci třídy 3. ZD Jiří Arway a Tomáš Štafl, a nejlepší osmička obdržela ocenění. Na startu bylo rekordních 14 dívek.
   Soutěž okomentoval vedoucí učitel autoškoly SŠTŘ Petr Voženílek: „Dívky  a chlapci soutěžili v nasazování kola na osobní automobil, v kontrole vozidla před jízdou, v popisu činnosti čtyřdobého motoru, v jízdě na trenažéru, v testu křižovatek a ve výměně žárovky v předním světlometu automobilu. Soutěž  proběhla bez problému a  všichni žáci se zájmem a disciplinovaně plnili svoje úkoly. Rozhodčí na svých pracovištích vše zvládli na jedničku, velmi dobře jim pomáhali žáci tříd 3. N, 3. AB, 3. ZD a 3. ZT. První osmička soutěžících obdržela diplomy a hodnotné ceny, které škola získala od smluvních partnerů naší školy - JABLOTRON, SPEDITRANS CZ, TRANS LOGISTIC CZ, Český zemědělský svaz Hradec Králové, Lovčická zemědělská Lovčice, Volanická zemědělská Volanice, ZETEPA pan Pavlíček, FARMET Česká Skalice, SECO INDUSTRIES Jičín a STROM Praha středisko Smiřice. Ceny předával místopředseda oblastní organizace Českého zemědělského svazu a ředitel společnosti Lovčická zemědělská a.s. Lovčice Ing. Leoš Pavlásek“.


STŘEDISKO PRAKTICKÉHO VYUČOVÁNÍ CHLUMEC N. C.
Velká prezentační akce středních škol prověřila prostorové možnosti SPV Chlumec. Více než 170 soutěžících žáků základních škol, pedagogové a žáci pomáhající během disciplín, zaplnili prostory pro teoretické vyučování a odborný výcvik.

    V komplexním středisku praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou se představilo 64 (v roce 2018 57, v roce 2017 50, v roce 2016 62, v roce 2015 108, v roce 2014 69, v roce 2013 88, v roce 2012 67) mladých kuchařů (vítězka Eliška Zvolenská ze ZŠ Smidary před Nicolasem Novotným a Filipem Brzákem ze ZŠ Libčany), oceněno bylo celkem 8 nejlepších v pořadí. Mladí kuchaři se mohli seznámit s výbornými výsledky jejich starších spolužáků v soutěžích odborných dovedností, kteří jsou již dnes studenty SŠGS Nová Paka a SŠTŘ Nový Bydžov.
Ceny do soutěže věnovala Střední škola gastronomie a služeb Nová Paka a domácí SŠTŘ Nový Bydžov.

    V roce 2019 se soutěže mladý cukrář zúčastnilo 60 startujících, letos se jich zúčastnilo celkem 86 (v roce 2018 69, roce 2017 57, v roce 2016 93, v roce 2015 78, v roce 2014 89, v roce 2013 87 účastníků). I tento počet účastníků opětovně naplnil doslova do posledního metru moderní středisko praktického vyučování SŠTŘ v Chlumci nad Cidlinou (vítězkou se stala Natálie Marušáková ze ZŠ Stará Paka, na druhém místě bylo celkem pět účastnic – Mariana Muhlová a Nikola Kurfurstová ze ZŠ Komenského Nová Paka, Eliška Tošovská ze ZŠ Stará Paka, Tereza Myšková a Eliška Bělohlávková za ZŠ Husova Jičín). Celkem bylo vyhlášeno 8 nejlepších, mezi oceněné dívky opětovně nepronikl žádný chlapec.
A slova učitelky odborného výcviku Blanky Kubíkové: „Z mého pohledu hodnotím akci za velice zdařilou. Vše bylo připravené, každý věděl, co má dělat. V celé škole vládla disciplína i při tak velkém počtu žáků. Všechny aktivity byly řádně splněny a potom následovalo vyhodnocení. Je vidět, že naše mládež je soutěživá a má zájem. Děkuji všem za bezvadnou spolupráci“.
I zde ceny do soutěže věnovala Střední škola gastronomie a služeb Nová Paka a domácí SŠTŘ Nový Bydžov.

    Řada výrazných partnerů Střední školy technické a řemeslné letos soutěž mladých řezníků opět spolupořádala, ve středisku praktického vyučování se prezentovalo 9 (v roce 2019 25, v roce 2018 7, v roce 2017 15, v roce 2016 17, v roce 2015 16, v roce 2014 15, v roce 2013 20, v roce 2012) mladých řezníků (vítěz Veronika Fejfarová ze ZŠ Husova Jičín, druhý skončil Luboš Rychetník ze ZŠ Smidary a třetí Filip Pittner ze ZŠ Husova Jičín). Na vítěze a další v pořadí čekaly mimo jiné i pěkné ceny od Českého svazu zpracovatelů masa, společnosti MASO-PROFIT, Řeznictví U Motyčků a MASO Jičín.
    A co na to Milan Novák, vedoucí oborový učitel SŠTŘ: „Všechny žáky základních škol zúčastněné na soutěži mladý řezník/ mladá řeznice spojoval jeden jmenovatel, tím byla obliba konzumace masa a masných výrobků. Šunky, párky nebo klobásy jsou výrobky, které bylo možné při soutěži i ochutnat. Žáci se rovněž pokusili vyrobit vlastní jitrnici, zavázat salám nebo rozpoznat nejrozmanitější druhy uzenin. Čajovka, játrový sýr nebo Chorizo nejsou úplně běžné výrobky a přesto se někteří žáci nenechali zmást a vše správně zařadili. Z účastníků čišelo nadšení a byla znát i domácí příprava. Jak jinak si vysvětlit, že při určování částí vepřové půlky měla většina žáků správných odpovědí. Největší problém dělal paždík. Našim partnerům patří velké poděkování“.  

    V čtvrtém ročníku soutěže mladý pekař s rekordními 33 účastníky (v roce 2019 18, v roce 2018 15 a v roce 2017 19 účastníků) se vítězkou stala Nikol Erlebachová ze ZŠ Husova Jičín před Barborou Ježkovou ze ZŠ Jiráskovo náměstí Hradec Králové a Karolínou Lalíkovou ze ZŠ Husova Jičín.
„Jsme rádi za tento termín soutěže, v prosinci už to je pro naše pekaře a jejich pedagogy velmi náročné“, konstatovala zástupkyně ředitele SŠGS Nová Paka Ladislava Kocourková.

Jak viděl soutěže zástupce ředitele SŠTŘ Jiří Zahradník, který zároveň zastává i pozici předsedy metodické komise výuky potravinářských a gastronomických oborů:
„Každý žák v kategorii absolvoval 5 disciplín, které prověřovaly teoretické znalosti i manuální zručnost. Žáci z velmi početně obsazené skupiny Mladý cukrář sdělili, že nejvíce je zaujaly disciplíny odehrávající se přímo v dílnách - odhady množství a tvarování kuliček z těsta. Práce s těstem bavila i zájemce o znalosti z oboru Pekař. Po krátké ukázce žáci základních škol pletli z cvičného těsta housky a vánočky. Voňavou aktivitou mladých kuchařů spojenou s botanikou bylo poznávání bylinek běžně používaných jako koření v kuchyni. Naopak zručnost a trpělivost si žáci vyzkoušeli při loupání jablek s cílem získat co nejdelší slupku. Zážitkové aktivity si připravili i mladí řezníci - uzenáři. Jednalo se například o výrobu vlastní jitrnice a poznávání masných výrobků, což díky jejich současné bohaté nabídce bylo pro mnohé oříškem. Za mě osobně si nejvíce cením velmi pozitivní soutěžní atmosféry během celé akce“.
„Závěr akce patřil sčítání získaných bodů, vyhlášení nejlepších soutěžících z každé kategorie a předávání diplomů a cen. Zvládli jsme to společně a těšíme se za rok na další ročník. Poděkování patří všem, kteří jakkoli přispěli k hladkému průběhu akce a spokojenosti soutěžících“, ocenila průběh akce vedoucí SPV Veronika Větrovská.


VÝUKOVÉ CENTRUM SŠTŘ HLUŠICE
    Vítězkou soutěže mladý (á) krejčí s 10 účastníky (v roce 2019 8, 2018 6, v roce 2017 11, v roce 2016 9, v roce 2015 8, v roce 2014 10) se stala Andrea Šídlová ze ZŠ Husova Jičín před Léou Laporte ze ZŠ Komenského Hořice a Kateřinou Strnadovou ze ZŠ Podharť Dvůr Králové.
     Komentář podala za realizační tým zástupkyně ředitele Petra Hrnčířová: „Oboru Krejčí, který se uskutečnil díky spolupráci SŠGS Nová Paka, která jako jedna z mála obor vyučuje, a domácí SŠTŘ se zúčastnilo celkem 10 dívek. Ty se "utkaly" v pěti disciplínách - výroba bambulek, přišívání knoflíku, poznávací kvíz, vědomostní test a kreslení návrhu oděvu. Všechny byly velmi šikovné a snaživé. Tomu také odpovídaly krásné finální výrobky i bodové hodnocení“.

   Standardní počet minulých ročníků byl poměrně zachován, na startu se sešlo 29 mladých zahradníků (v roce 2019 33, v roce 2018 17, v roce 2017 26, v roce 2016 35, v roce 2015 29, v roce 2014 32, v roce 2013 25 a v roce 2012 25) a prvenství se stěhovalo do Dvora Králové nad Labem (vítězka Elen Faltysová ze ZŠ Podharť Dvůr Králové, druhá skončila Kristýna Podhorníková ze ZŠ Husova Jičín a třetí Julie Baudyšová ze ZŠ Libčany), oceněna byla první čtyřka účastníků.
  
   Poosmé se prezentovali mladí rybáři s vyrovnaným rekordem účastníků v podobě 18 startujících (v roce 2019 22, v roce 2018 18, v roce 2017 rekordních 22, v roce 2016 21, v roce 2014 15, v roce 2013 20, v roce 2012 16) účastníky (vyhrál Jan Vojtěch ze ZŠ V. K. Klicpery Nový Bydžov před Richardem Balcarem ze ZŠ Nechanice a Ondřejem Košíčkem ze ZŠ Husova Jičín). Oceněni byli právě tito tři nejlepší.
        
    V třetím ročníku soutěže mladý myslivec s 18 soutěžícími (v roce 2019 23, v roce 2018 21 účastníků) se vítězem stal Oliver Paťava ze ZŠ Podharť Dvůr Králové, druhý skončil Adam Včelák ze ZŠ Na Habru Hořice a třetí Martin Heršálek ze ZŠ Libáň. Ceny do soutěží ve třech posledně jmenovaných oborech věnovala Střední škola zahradnická Kopidlno.

ZÁKLADNÍ ŠKOLA HLUŠICE
     Podvanácté v historii soutěže bojovalo 23 (v roce 2019 27, v roce 2018 17, v roce 2017 22, v roce 2016 25, v roce 2015 11, v roce 2014 12, v roce 2013 11, v roce 2012 19) mladých truhlářů v dílnách ZŠ Hlušice (vítěz Jakub Kosina ze ZŠ Husova Jičín, druhý skončil Kryštof Repka ze ZŠ Rohovládová Bělá a třetí Marek Otruba rovněž ze ZŠ Rohovládová Bělá).
Miroslav Jackmann, zástupce pořadatelů, sdělil: „Zručnost některých dívek při zpracovávání výrobků byla skvělá“.
   Ceny do soutěže věnovala Střední škola gastronomie a služeb, která nové truhláře připravuje ve střediscích ve Vrchlabí a v Lázních Bělohrad.


VÝUKOVÉ CENTRUM SŠTŘ NOVÝ BYDŽOV
    Soutěž mladý elektrikář se díky rekonstrukci jednoho z pater odehrávala v nových prostorách budovy Střední školy technické a řemeslné v Novém Bydžově, Masarykovo náměstí 2. Celkem bylo na startu 24 (v roce 2019 36, v roce 2018 27, v roce 2017 28, v roce 2016 32, v roce 2015 32, v roce 2014 18, v roce 2013 22, v roce 2012) startujících, z toho 3 dívky.
   Oceněno bylo celkem šest nejlepších i díky partnerům společnostem ENERMO Sloupno, CRUXEL Praha s pobočkou v Chlumci nad Cidlinou, ELEKTRO MOCEK Nový Bydžov, N&N elektromontáže Nový Bydžov, VALMONT Elektro Nechanice, Tomáš Dítě a Miloslav Tručhoř (vyhrál František Mach ze ZŠ Husova Jičín, druhý byl Jan Verner ze ZŠ Jiráskovo náměstí Hradec Králové a třetí skončil Lukáš Malý ze ZŠ Nymburk).
   A vedoucí oborový učitel Lubomír Kořínek komentoval soutěž takto: Soutěžilo se v pěti disciplínách. První disciplína se skládala ze zapojení elektrického obvodu dle zadání pomocí elektronické stavebnice, kde žáci nejdříve z jednotlivých modulů skládali elektrický obvod, ve kterém následovně měřili pomocí multimetru elektrický proud v jednotlivých větvích obvodu a napětí na jednotlivých komponentách v obvodu. Druhou disciplínou byl test, kde si žáci prověřovali své teoretické znalosti v oblasti základů elektrotechniky, a který navazoval na znalosti, které žáci získávají při svém studiu na základní škole. Třetí disciplínou bylo zapojení na instalačním panelu, kde žáci zapojovali ovládání žárovky ze dvou míst pomocí instalačních spínačů tak, jak se s daným zapojením mohou setkat i v praktickém životě. Čtvrtou disciplínou bylo poznávání elektrických součástek, kde žáci k jednotlivým názvům přiřazovali příslušné součástky. Poslední pátou disciplínou byla manuální zručnost, kdy žáci dle předloženého tvaru zhotovovali hrotový drátek pro pistolovou elektrickou pájku. Mezi jednotlivými pracovišti se žáci střídali v pětičlenných, resp. čtyřčlenném družstvu, s časovou dotací na jednotlivé disciplíny 25 minut. S organizací na jednotlivých pracovištích i s hodnocením jednotlivých disciplín pomáhali žáci třetího ročníku oboru Elektrikář-silnoproud.

Celé soutěže se zúčastnil i vzácný host z firmy EQUANS Services a.s. Praha pan Martin Cach, HR Specialista, který přivezl pro deset nejlepších soutěžících ocenění ve formě malých dárků. U této firmy vykonávají odborný výcvik v letošní školním roce na smluvních pracovištích v Jičíně a v Hradci Králové tři žáci třetího ročníku oboru Elektrikář-silnoproud. Pan Martin Cach velice kladně zhodnotil celou soutěž, včetně její organizace i obsahu jednotlivých úkolů, ze kterých si některé i sám zkusil a pochválil i celý průběh soutěže.

K závěrečnému hodnocení je nutné poděkovat i celému organizačnímu týmu včetně přítomných žáků třetího ročníku oboru Elektrikář-silnoproud, kteří všichni přispěli k bezproblémovému průběhu soutěže. Důkazem toho byl i závěrečný potlesk žáků základních škol, kteří se soutěže zúčastnili.


    Celá akce se odehrála za podpory Královéhradeckého kraje, Obce Hlušice a mnoha dalších partnerů.
    S přítomnými řediteli a výchovnými poradci základních škol se podělil o své názory Ing. Luděk Homoláč, ředitel ZAS Mžany a předseda oblastního Zemědělského svazu ČR, který rovněž představil nový produkt společnosti - chov sumečka afrického (od roku 2018) a pozval všechny na Zemědělský den 2023 do Sovětic, dále management společnosti OK ZAHRADY Nový Bydžov, kam přítomný doprovod zavítal na prohlídku.
    Potěšila i účast zástupkyně strategického partnera SŠTŘ společnosti ŠKODA AUTO Mladá Boleslav Martiny Lislerové.
    Vynikající úroveň měla prezentace Policie ČR ve středisku praktického vyučování Nový Bydžov-Švarcava, zejména pak dálničních oddělení Jaroměř a Hořice. Pedagogové základních škol si vyslechli přednášku pracovníků Policie ČR pod vedením kapitánky Ing. Lenky Petříkové a byli i seznámeni s některými mýty, které provázejí přijímání nových uchazečů do policejní služby.
    Zřizovatele Královéhradecký kraj reprezentovala na akci Mgr. Renata Koldrtová z odboru školství Královéhradeckého krajského úřadu.
   Ceny všem nejlepším předávali vedoucí pedagogičtí pracovníci SŠTŘ Nový Bydžov a SŠGS Nová Paka.
   Celé klání proběhlo letos opět poměrně hladce bez časových i jiných zádrhelů a nutno říci, že vzhledem k počtu účastníků předvedli všichni organizátoři bez zbytečné skromnosti opět velmi sofistikovaný logistický koncert.
    Všem dopravcům (a nebylo jich málo) poděkoval vedoucí učitel praktického vyučování a vedoucí dopravy SŠTŘ Nový Bydžov Petr Vaníček: „Jménem Střední školy technické a řemeslné, Nový Bydžov a jménem svým bych Vám i Vašim spolupracovníkům chtěl poděkovat za bezproblémovou spolupráci při zajištění dopravy žáků ZŠ dne 16. 11. 2022 do Hlušic na soutěž "Já už to znám, umím 2022".
Ještě jednou děkuji a těším se na další spolupráci“.
   Akce se stala již tradiční náplní zájemců o odborné vzdělávání z řad žáků ZŠ a místem příjemného setkání zástupců středních a základních škol, podnikatelské sféry a policejních složek.


Mgr. Vladimír Blažej, ředitel SŠTŘ Nový Bydžov


Proběhla učební praxe maturitních oborů

14. - 15. 11. 2022

V pondělí 14.11. a v úterý 15.11. proběhla v dílnách odborného výcviku učební praxe maturitních oborů. Zatímco studenti prvního ročníku oboru Technik silniční dopravy a Operátor silniční dopravy se spíše seznamovali s prostředím dílen a pod vedením učitelů odborného výcviku Petra Tichého a Jaroslava Havránka prováděli jednodušší pracovní činnosti, jako je přezouvání pneumatik, demontáž agregátů z vozidla nebo servisní prohlídka vozidla, tak studenty 3. ročníků čeká v tomto školním roce těžší výzva. Na přelomu třetího a čtvrtého ročníku budou totiž skládat závěrečné zkoušky oboru Automechanik. A tak se třeťáci pod vedením učitele odborného výcviku Tomáše Mansfelda kromě oprav vozidel zákazníků věnovali také nácviku úkolů, které by je mohly čekat u závěrečných zkoušek. Nejtěžší úkol pak čeká studenty čtvrtého ročníku Technik silniční dopravy a druhého ročníku nástavbového studia Provozní technika -  maturitní zkoušky. Praktická maturitní zkouška probíhá z diagnostiky motorových vozidel, a tak se studenti pod vedením učitele odborného výcviku Lubomíra Krofa věnovali diagnostice elektronických systémů motorových vozidel a také měření a vyhodnocování elektrických signálů pomocí osciloskopu. Studenti si sborově pochvalovali, že si prakticky mohli vyzkoušet témata, o kterých se učí v teoretickém vyučování.

Věříme, že nabyté zkušenosti studenti zúročí u jednotlivých zkoušek.

Aleš Novák, zástupce ředitele a učitel odborných předmětů

Triáda exkurzí pro automechaniky: 2 x pokládka hutněných asfaltových směsí + laboratoř silničních vozidel na Univerzitě Pardubice

14. 11. 2022

Dva žáci posledního ročníku ve vzdělávacím programu Automechanik zavítali v rámci volitelného předmětu Stavební technologie na triádu exkurzí.

První zastavení přímo navázalo na dosud probranou látku, na pokládku hutněných asfaltových směsí. Exkurze probíhala v obci Homyle, kde byli žáci přivítáni stavbyvedoucím, p. Jiřím Purmou (REKOM Nový Bydžov, a.s.), který se ve výkladu zaměřil na obsluhu finišeru a válce. Závěrem popsal charakteristiky živičné směsi přímo při provádění pokládky.

Druhé zastavení bylo ve městě Pardubice – Semtín. Na nově vybudované (rámové) mostní konstrukci bylo zhotoveno vozovkové souvrství (mostní svršek). Konstrukci vozovky v předpolí mostu popsal stavbyvedoucí, Bc. Jiří Černík. Vlastní stavbu a průběh realizace představil ředitel závodu Mosty a speciální stavby Ing. Petr Mareš (oba M - SILNICE a.s.). Další zajímavosti doplnil Ing. Moravec.

Třetí zastavení proběhlo v nedalekých Doubravicích (část obce Pardubice) přímo v prostorách Univerzity Pardubice ve Výukovém a výzkumném centru v dopravě.

Laboratoř silničních vozidel a výzkumnou činnost popsal vedoucí oddělení silničních vozidel, Ing. Jan Pokorný, Ph.D. Žáci byli zasvěceni do principu statického a dynamického adhezoru (při probíhající zkoušce), účelu zkoušení vozidla na sklopné plošině. Rozsáhlejší debatu vyvolalo speciální vozidlo Dopravní fakulty Jana Pernera s oběma natáčecími nápravami a některé zajímavé modely motorů.

Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D., učitel všeobecně vzdělávacích předmětů SŠTŘ NB

Exkurze Strom

14. 11. 2022

Dne 14.11. 2022 se žáci druhého ročníku oboru Opravář zemědělských strojů zúčastnili exkurze do nového střediska firmy Strom Praha ve Smiřicích. Nejprve vedoucí střediska Rostislav Fikáček  seznámil žáky s historií a současností firmy Strom Praha. Poté si žáci prohlédli nové servisní prostory, kde probíhají opravy traktorů. Velice nás potěšilo, že i bývalí absolventi SŠTŘ Zdeněk Vít a Lukáš Vepřek se dokáží uplatnit v takové prosperující firmě, jako je John Deere. Na závěr byli žáci seznámeni s provozem moderní mycí linky na traktory. Žáci si odnesli mnoho nových poznatků a někteří se těší na možnou budoucí spolupráci.

Ing. Vladimír Pavelka, učitel odborných předmětů

Úspěšný Den otevřených dveří na SŠTŘ

12. 11. 2022

V sobotním dopoledni 12. listopadu 2022 proběhl první z plánovaných dnů otevřených dveří školy. Hojná účast žáků posledních i předposledních ročníků základních škol byla pro pracovníky naší školy příjemným potvrzením zájmu o naše vyučované obory. A nejednalo se jen o žáky z nejbližšího okolí. Zaznamenali jsme i zájemce z Prahy, Náchoda či Jilemnice.

Pracovníci školy v otevřených centrech v Novém Bydžově, Novém Bydžově Na Švarcavě a v Hlušicích zodpovídali nejčastěji  otázky k maturitním oborům Technik a Operátor silniční dopravy a k učebním oborům Automechanik, Autoelektrikář, Opravář zemědělských strojů, Elektrikář, Řezník – uzenář.

„Byli jsme zahlceni zájemci o informace a prohlídku dílen automechaniků a autoelektrikářů Na Švarcavě. Na příští prosincové dny otevřených dveří musíme personálně posílit,“ komentoval průběh dne otevřených dveří zástupce ředitele Aleš Novák.

A kdy se mohou zájemci o studium do naší školy podívat?

V sobotu 3. prosince 2022 (08.30 – 12.00): základní informace o oborech školy.

Budovy - Nový Bydžov - Dr. M. Tyrše 112, Hlušice - Hlušice 1.

V pátek 9. prosince 2022 (08.30 - 15.00):

Prezentace potravinářských a gastronomických oborů, možnost nákupu vánočního cukroví a potravinářských produktů (Vánoční trhy) a názorná výuka oborů v praxi, seznámení s činností na pracovištích školy.

Budovy - Nový Bydžov: Masarykovo náměstí 2, Dr. M. Tyrše 112, Revoluční 211 a Na Švarcavě 1288.

V sobotu 10. prosince 2022 (08.30 - 14.00): názorná výuka oborů v praxi, seznámení s činností na pracovištích školy.

BudovaHlušice: Hlušice 1 (+ dílenský areál).

Mgr. et Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele školy

SŠTŘ Nový Bydžov a Základní škola Karla IV. Nový Bydžov pátí na soutěži Talenty pro firmy

11. 11. 2022

V rámci velké výstavy středních škol a zaměstnavatelů konané ve dnech 11. - 12. 11. 2022 v kulturním centru ALDIS Hradec Králové uskutečnil v pátek 11. listopadu opět její pořadatel -  Krajská hospodářská komora -  i soutěž pod názvem „Talenty pro firmy – T profi 2022“. Soutěž je zaměřena na technickou tvorbu se stavebnicí Merkur a jednotlivé šestičlenné soutěžní týmy tvoří vždy 3 žáci příslušné střední školy a 3 žáci spolupracující základní školy. Gestorem je vždy zástupce příslušného profesního partnera školy, který tým spolu s pedagogem střední školy doprovází. Letošního ročníku se zúčastnilo osm soutěžních týmů, šest českých a dva polské. Úkolem pro jednotlivá družstva byla stavba jeřábu, který dokáže zvedat břemeno prostřednictvím elektronického systému – připojením naprogramovaného mikro:bitu.

Tým z Nového Bydžova pod vedením Mgr. Petra Motyčky, učitele technických předmětů SŠTŘ Nový Bydžov, tvořili žáci ZŠ Karla IV. Nový Bydžov (Štěpán Hanuš, Richard Farský, Ondřej Komárek, Adam Černík), SŠ technickou a řemeslnou zastupovali žáci 2. ročníku oboru Dopravní prostředky Matěj Tůma, František Šanc a Jan Pich. Družstvo nakonec skončilo na pátém místě, což potěšilo i Jiřího Drašara, jednatele společnosti TRANSLOGISTIC Nová Paka.

Mgr. Petr Motyčka, zástupce ředitele pro teoretické vyučování Nový Bydžov

Školní kolo JUTZ

11. 11. 2022

Dne 11. 11. 2022 se v Hlušicích uskutečnilo školní kolo JUTZ pro žáky 1. ročníku oboru Opravář zemědělské techniky.
Žáci po skupinkách (3 nebo 4 žáci) obcházeli šest stanovišť, u kterých se ukázala jejich dovednost.
Obráběli výrobky, poznávali náhradní díly, jezdili slalom na zahradním traktůrku značky SECO Industries, popisovali činnost motoru, odstraňovali závadu na elektrickém osvětlení a vyzkoušeli testy křižovatek.
Na 1. místě se umístil Vladimír Pavelka, na 2. místě Filip Tomášek a na 3. místě Jakub Vojtíšek.
Celý den proběhl v klidné atmosféře a za pěkného počasí.

Ondřej Zelinka, učitel praktického vyučování


Na Švarcavě proběhla soutěž odborných dovedností pro automobilní obory 1. ročníků

11. 11. 2022

Na svatého Martina proběhla ve středisku praktického vyučování v Novém Bydžově Na Švarcavě soutěž odborných dovedností pro studenty 1. ročníků automobilních oborů s výučním listem Automechanik a Autoelektrikář a také pro studenty maturitních oborů Technik silniční dopravy a Operátor silniční dopravy. Budoucí odborníci v autoopravárenství soutěžili ve výměně kol a zapalovacích svíček na čas, odborném testu, poznávání nářadí a součástek a v opravě vnějšího osvětlení vozidla ŠKODA OCTAVIA. "K vidění byly během celého dne velmi dobré výkony a více než 50 studentů se předhánělo, aby předvedlo co nejlepší výkony," pochvaloval si vedoucí střediska praktického vyučování Pavel Novák. Na závěr celého soutěžní klání proběhlo vyhlášení výsledků. Ve výměně kola na čas exceloval autoelektrikář Daniel Kořínek s časem 2,04 min. Výměnu zapalovacích svíček na čas zvládl nejlépe Václav Macháček ze stejné třídy s časem 1,33 min. Medailové pořadí učebních oborů: 1. Daniel Kořínek, 2. Michal Linhart, 3. Václav Macháček. V maturitních oborech se na stupních vítězů umístili: 1. Ondřej Hloucal, 2. Vojtěch Kohout, 3. Aleš Novák.
"Všem soutěžícím děkujeme za velmi dobré výkony a zápolení v duchu fair play a už nyní se těšíme na 16.11., kdy v SŠTŘ Nový Bydžov proběhne již 17. ročník soutěže "Já už to znám, umím..." pro žáky 8. a 9. tříd základních škol," doplňuje zástupce ředitele Aleš Novák.

Aleš Novák, zástupce ředitele, učitel odborných předmětů

52.ročník Běhu 17.listopadi Kopidlno

09. 11. 2022

Dne 9.11. se žáci naší školy Matěj Kardoš, Ondřej Hynek, Vojtěch Štoček, Filip Kosejk, Michal Míšek, Vojtěch Bernard,Lukáš Nemčanský a Leoš Joukl zúčastnili běhu v zámeckém parku zahradnické školy Kopidlno .Byla to naše první účast na tomto závodě a dle slov pořadatele Mgr. Tomáše Hláska jsme ji proměnili na "vnitřní mistrovství" v běhu SŠTŘ Nový Bydžov. Výsledky hovoří za vše:

Kategorie Dorostenci ročník 2005 - 2006:

  • 1.Leoš Joukl
  • 2.Vojtěch Bernard
  • 3.Ondřej Hynek
  • 4.Vojtěch Štoček
  • 6.Lukáš Nemčanský
  • 7.Matěj Kardoš
  • 10.Filip Kosejk

Kategorie Junioři ročník 2003 - 2004:

  • 2. Michal Míšek

Všem naším reprezentantům školy patří velké poděkování za  výsledek  a prezentaci  školy na tomto závodě.

Vladimír Žalman, vedoucí Školicího střediska řidičů a učitel autoškoly

Bowlingový turnaj

08. 11. 2022

V úterý 8. listopadu 2022 uspořádal Domov mládeže Hlušice bowlingový turnaj mládeže, který se konal v Městci Králové v pohostinství "U Pařízků".  Zúčastnilo se ho 14 studentů (12 chlapců a 2 dívky). Někdo hrál bowling poprvé v životě, někdo po velmi dlouhé pauze. Vše bylo o štěstí, protože každému občas padl žlábek a občas se naopak podařilo "shodit" téměř všechny kuželky. Turnaj trval dvě hodiny a všem účastníkům se líbil, protože prohlašovali, že příštího turnaje se rádi zúčastní.

Mgr. Jaroslav Klapště, učitel všeobecně vzdělávacích předmětů

Lampičky v Klubíčku

05. 11. 2022

V podzimní dušičkový čas se naše Klubíčko doslova rozzářilo. Vyrobili jsme si totiž krásné" lampičky" . Potřebovali jsme sklenici, lepidlo, ubrousek, mašličku a svíčku. Použit se dá mnoha způsoby . Na stoleček pro podvečerní pohodu, do okna proti duchům, na terasu při grilování, no prostě kamkoliv . Ve skle je svíčka naprosto bez rizika a tudíž vše v okolí je v bezpečí. Vše se podařilo a  opět to bylo fajn .         

Dana Žďárská, vychovatelka domova mládeže

Zabijačkové hody

05. 11. 2022


V sobotu 5. 11. 2022 se zúčastnili žáci oboru Řezník – uzenář Ondřej Vícha a Šimon Smolík za doprovodu učitele odborného výcviku Radomíra Beňka zabijačkových hodů v Jičíně, pořádaných partnerem školy Maso Jičín.
Tato akce se odehrávala na nádvoří Valdštejnského zámku a počet návštěvníků se počítal jako  vždy v řádu jednotek tisíc. Na návštěvníky nečekalo pouze dobré jídlo a pití, ale i doprovodný program v podobě ukázek poctivé práce řezníků.
Naši žáci se v tradičních řeznických krojích zapojili do nabízení nejrůznějších ochutnávek či pomáhali s prodejem losů bohaté tomboly. Výtěžek byl věnován firmou Maso Jičín neziskové společnosti Apropo, která pečuje o děti a dospělé s postižením a podporuje je finančně..
Naším hlavním cílem byla náborová akce, při které jsme oslovili několik desítek lidí, kteří se zajímali o obory vyučované na naší škole v Novém Bydžově.
Nutno poděkovat firmě Maso Jičín, která celou tuto nádhernou akci zorganizovala a umožnila naší Střední škole technické a řemeslné v Novém Bydžově se prezentovat.

Radomír Beněk, učitel praktického vyučování

Pasování do stavu maturantského

04. 11. 2022

Studenti 4. ročníku naší školy oboru Technik a Operátor silniční dopravy povýšili do stavu maturantského. 4. 11. 2022 v příjemném a slavnostně vyzdobeném salonku hotelu Classic v Novém Bydžově proběhl obřad pasování na maturanty. Pasovací dekret, stužka maturanta a kamínek pro štěstí jim určitě pomohou v závěrečném finiši před maturitní zkouškou. Držíme palce a přejeme mnoho úspěchů!


Mgr. Lenka Fleglová, učitelka všeobecně vzdělávacích předmětů

V SŠTŘ Nový Bydžov si pochvalují spolupráci se ŠKODA AUTA Mladá Boleslav

05. 11. 2022

Díky dlouhodobé vynikající spolupráci se ŠKODA AUTO se studenti SŠTŘ ve svých dílnách v Novém Bydžově a Hlušicích učí na nejmodernější technice. Největší domácí výrobce automobilů každoročně věnuje škole několik nových výukových vozidel, na kterých se studenti seznámí s činností asistenčních, bezpečnostních a komfortních systémů a také diagnostikou a kalibrací těchto systémů. Nemalou pozornost věnují obě spolupracující instituce také oblasti elektromobilty. Proto v roce 2022 zamířilo do Nového Bydžova čistě elektrické vozidlo ŠKODA ENYAQ a mild hybridní ŠKODA OCTAVIA, předání dalších dvou výukových vozidel se předpokládá do konce roku 2022.

Škola tak bude vybavena již dvěma desítkami moderních vozidel s pestrou paletou vyráběných modelů, motorizací, převodovek a výbavy. Kromě výukových vozidel daruje ŠKODA AUTO škole také nové motory a převodovky, ze kterých si studenti SŠTŘ v oborech Technik silniční dopravy, Automechanik a Autoelektrikář vyrábí vlastní učební pomůcky. Mezi další formy spolupráce patří čtrnáctidenní stáž studentů SŠTŘ přímo ve ŠKODA AUTO Mladá Boleslav, při které se seznámí s procesem výroby nového vozidla. Učitelé odborných předmětů a odborného výcviku se pravidelně účastní školení a seminářů pořádaných společností ŠKODA AUTO, aby nejnovější trendy v automobilovém průmyslu mohli ihned aplikovat při výuce.

Děkujeme firmě ŠKODA AUTO za podporu technického vzdělávání.


Aleš Novák, zástupce ředitele a učitel odborných předmětů

Exkurze Kola 2022

04. 11. 2022

Žáci prvního ročníku Automechanik, Operátor a Technik silniční dopravy se zúčastnili výstavy Autosalon Kola 2022, která probíhala na výstavišti v Lysé nad Labem. Žáci měli možnost podrobně se seznámit s novinkami i tradičními modely téměř všech automobilových značek. K vidění byly také tuningové skvosty, závodní automobily a motocykly.
Náladu zúčastněných nezkazilo ani deštivé počasí, které nás provázelo téměř celým dnem.
Výstava byla přínosná a zajímavá právě pro žáky výše uvedených oborů. Nejenže získali přehled o novinkách, mohli také nahlédnout pod kapotu veteránů a nechat se inspirovat nápady, jak vylepšit vzhled a funkčnost automobilů.


Pavel Novák, vedoucí pedagogický pracovník SPV NB - Na Švarcavě


Domov mládeže na utkání v ledním hokeji

03. 11. 2022

Ve čtvrtek 3. 11. 2022 se skupina fanoušků hokeje z domova mládeže vydala fandit do Pardubic. Viděli jsme zajímavé utkání mezi Pardubicemi a Olomoucí. Díky naší hlasité podpoře v „ kotli“ vyhráli hokejisté východočeské metropole zaslouženě 3 : 0. Snad budou do příštího zápasu naše hlasivky zregenerované, abychom mohli opět hlasitě povzbuzovat. Závěrem lze konstatovat, že vše proběhlo podle představ všech zúčastněných - PARDUBICE vyhrály i v tomto zápase. Atmosféra byla perfektní.

Mgr. Miroslav Jackmann, vychovatel domova mládež

Exkurze žáků SŠTŘ Nový Bydžov oboru Opravář zemědělských strojů ve Volanická zemědělská Volanice

03. 11. 2022

V rámci velice dobré spolupráce se společností Volanická zemědělská Volanice a Zemědělským svazem ČR v Hradci Králové absolvovali žáci SŠTŘ Nový Bydžov 1. a 2. ročníku oboru Opravář zemědělských strojů 3. listopadu 2022 exkurzi do bioplynové stanice ve Volanicích. Žáky po celou dobu trvání exkurze doprovázela hlavní ekonomka a členka představenstva společnosti paní Zmátlíková s tajemnicí Zemědělského svazu České republiky územní organizace Hradec Králové paní Horníkovou. Chod bioplynové stanice od začátku až do konce žákům vysvětlil pracovník obsluhy zařízení. Žáci neustále pokládali různé zvídavé dotazy, takže si odvezli mnoho nových poznatků.

Navíc si všichni prohlédli i novou posklizňovou linku s novým silem v areálu společnosti.

Martin Kopřiva, učitel praktického vyučování

Emeritní starosta Miroslav Uchytil navštívil chlumecké středisko, ve kterém natáčela televize PRIMA

03. 11. 2022

Emeritní starosta města Chlumec nad Cidlinou Ing. Miroslav Uchytil, který v letošním roce ukončil své mimořádně úspěšné působení v čele chlumecké radnice po neuvěřitelných 24 letech, navštívil ve čtvrtek 3. listopadu 2022 chlumecké středisko praktického vyučování potravinářských a gastronomických oborů, které je součástí komplexu Střední školy technické a řemeslné se sídlem v Novém Bydžově.
"Pana Uchytila si velmi vážíme a jeho vklad do vzniku a rekonstrukce SPV Chlumec n. C., které bylo otevřeno v roce 2019, je mimořádný a určitě nezastupitelný. Vždy nám říkal, že si váží existence byť části střední školy v jeho městě", komentuje jeho návštěvu ředitel SŠTŘ Nový Bydžov Vladimír Blažej.
"Věříme, že v dalším působení Miroslava Uchytila dojde opět ke smysluplné spolupráci naší školy a jeho osoby, děkujeme mu za dosavadní spolupráci, která je vidět všude okolo nás", to jsou slova všech pracovníků chlumeckého střediska, které nyní vyučuje praktické vyučování a odborné teoretické vyučování oborů Kuchař-číšník, Cukrář, Řezník-uzenář a nástavbového studia Technologie potravin.
Co se také dělo při návštěvě Ing. Miroslava Uchytila v chlumeckém středisku?

Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov je spolu se SŠGS Nová Paka a SŠGS Trutnov jednou ze tří škol Královéhradeckého kraje, které absolvovaly v týdnu od 31. října do 4. listopadu 2022 natáčení s televizí PRIMA. Pořad, která v rámci tohoto natáčení vzniká, se nazývá "Prostřeno speciál" a je jakousi sondou do gastronomické výukové kuchyně jednotlivých středních škol, které vyučují obory s tímto zaměřením.
Ve středisku praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou, které je jedním z řady segmentů předmětu činnosti SŠTŘ Nový Bydžov, natáčely štáby televize PRIMA ve čtvrtek 03. listopadu.
"Byla jsem oslovena produkcí televize, jmenovitě panem Hrubým, s tím, že nám účast v této žákovské reality show byla nabídnuta. Určitě jsme účast zvažovali, radili jsme se v managementu školy a nakonec padlo rozhodnutí - jdeme do toho", říká Veronika Větrovská, vedoucí chlumeckého střediska a zároveň vedoucí učitelka oboru Kuchař-číšník.
Volba padla nakonec na Kristiána Dostála, který po úspěšném ukončení kuchařského oboru nyní studuje 1. ročník nástavbového oboru Technologie potravin.
"Kristiána jsme vybrali pro jeho kreativitu a zapálení pro obor, on byl pro tuto profesi rozhodnut již od 8. třídy, je to slušný a flexibilní chlapec, který je zároveň zařazen do vnitřního systému práce s talentovanými žáky, který nazýváme Interní akademie SŠTŘ", komentuje tuto volbu Veronika Větrovská. "On nám řekl, když do toho půjde škola, půjdu i já a toto jeho odhodlání rozhodlo pro něho", dodává vedoucí střediska.
Cílem zapojení do projektu televize PRIMA bylo zejména to, aby si škola vyzkoušela konfrontaci s dalšími čtyřmi středními školami, kromě tří z našeho kraje se jedná o školy ze Žamberku a Poděbrad. A samozřejmě zkušenosti s televizním natáčením jsou rovněž dobrým vkladem.
"Určitě budeme zvědavi, až v televizním vysílání uvidíme reálný výsledek celého natáčení, což by mělo proběhnout začátkem února", konstatuje ředitel školy Vladimír Blažej.
"Zvolili jsme určitě zajímavé menu, jsme rádi, že jsme využili i nabízený regionální produkt", sděluje Daniel Pošík, instruktor žáků oboru Kuchař-číšník, který vede smluvní pracoviště hotelu CLASSIC v Novém Bydžově.
"Zahájili jsme spolupráci se Zemědělským svazem a ZAS Mžany týkající se implementace sumečka afrického do gastronomie, dokonce jsme stvořili i kuchařku s těmito recepty", informuje Lenka Vopátková, učitelka odborného výcviku, která se rovněž na Kristiánově přípravě podílela.
Účast žáka školy Kristiána Dostála v tomto natáčení je dalším vkladem školy do celého systému propagace oboru Kuchař-číšník už i vzhledem k tomu, že v současné době začínají na trhu práce chybět lidé s touto vzdělanostní strukturou.
"Věříme, že i tento pořad může mít vliv na rozhodovací procesy žáků základních škol a jejich rodičů, naší motivací je býti školou, která dává svým absolventům reálné základy pro úspěšný výkon budoucího povolání a nikoliv pouze těžko využitelné marketinkové a PR sliby", uzavřel cíle školy týkající se účasti v tomto projektu ředitel školy Vladimír Blažej.

Mgr. Vladimír Blažej, ředitel SŠTŘ Nový Bydžov



Besedy a přednášky pro žáky prvních ročníků

02. 11. 2022

Jako prevenci před patologickými jevy ve společnosti zorganizovala Střední škola technická a řemeslná školním metodikem prevence Mgr. Miroslavem Jackmannem interaktivní dvouhodinové besedy pro všechny žáky prvních ročníků za účasti třídních učitelů.

První beseda na téma „Poznáváme nebezpečí drog“ byla uspořádána ve spolupráci se společností Semiramis. Lektor Bc. Miroslav Zavadil uváděl příklady z praxe. Pro některé žáky to byly zcela nové informace; někteří žáci již z předchozích škol a z prostředí, v němž se pohybovali a pohybují, o nebezpečí závislosti na drogách věděli. Všichni však byli překvapeni negativními účinky na zdraví a hlavně psychiku uživatelů drog. Žáci bez zábran komunikovali a zjištěné skutečnosti brali vážně. Lektor si získal jejich důvěru a odpovídal na jejich dotazy. Beseda se nesla v dobrém a otevřeném duchu, což žáci kvitovali. Na tuto akci byl využit grant mimořádných účelových prostředků Královéhradeckého kraje.

Druhou besedu vedly pracovnice Pedagogicko-psychologické poradny Hradec Králové. Tématem bylo vytváření třídního kolektivu a vrstevnických vztahů. Důraz byl kladen na patologické jevy šikany, kyberšikany a nevhodnosti dotčených způsobů chování ve třídě i ve vztahu k prostředí výuky na naší škole, tj. teoretické a praktické výuky. I tato debata se nesla v přátelském duchu, mnozí žáci si uvědomili, jak je důležité budovat kvalitní vztahy mezi lidmi, přáteli, spolupracovníky, ve třídě, na pracovišti i v budoucím životě. Toto sebepoznání žáků i samotná akce dává žákům i třídním učitelům zpětnou vazbu a pomáhá diagnostikovat problémy ve třídách a ve škole, s nimiž se dnes potýkají školská zařízení

Mgr. Jan Kaiser,  učitel všeobecně vzdělávacích předmětů

Futsalový turnaj

02. 11. 2022

První zápas jsme sehráli s favoritem a vítězem 1.kola Gymnáziem a SOŠ a VOŠ NB prohrou 1:8. První poločas pro nás vypadal nadějně. Sice jsme prohráli 1:2, ale statečně jsme vzdorovali. V druhém poločase bohužel soupeř ukázal své kvality. Druhý zápas jsme vyhráli jednoznačně 6:1 se SPOŠ Jičín. Do posledního zápasu s MOA Jičín jsme šli s cílem zvítězit a postoupit. Zpočátku to vypadalo jednoznačně, kdy jsme soupeři utekli rozdílem 4 branek. Ke konci zápasu jsme trochu dramatizovali a uhájili jednobrankové vítězství. Dle slov kluků: "Kdybychom vyhráli o 6 branek, tak by Vás to ani nebavilo."

Bc. David Hamák, učitel všeobecně vzdělávacích předmětů