Aktuality v měsíci: PROSINEC 2023   

Lyžařský kurz školy v rakouských Alpách 2023

13. - 18. 12. 2022

Pod vedením Mgr. Petra Motyčky, Mgr. Dany Žďárské a Davida Janoucha se opět uskutečnil lyžařský kurz v rakouských Alpách. Kurzu se zúčastnilo celkem 35 žáků, kteří studují odlišné obory na škole, ale společně vytvořili výbornou lyžařskou partu. Ubytováni jsme byli v krásném hotelu Iselsbergerhof, který se nachází 10 km od města Lienz směrem na Großglockner. Město Lienz je populární nejen sportovními aktivitami (např. vodní turistikou a lyžováním), ale i pořádáním vánočních trhů, které jsme jeden večer po lyžování navštívili. Každý den jsme pobývali v jiném lyžařském středisku, abychom vyzkoušeli rozmanitost nabízených tratí daného areálu (1. den - Zettersfeld, 2. den - Matrei, 3. den - St. Jakob, 4. den - Sillian). Vzhledem k tomu, že lyžařský kurz se konal v termínu od 13. do 18. 12. 2022, mimo hlavní lyžařskou sezónu, bylo na sjezdovkách velmi málo lidí a my jsme si je mohli užít téměř sami. Skvělé počasí během celého kurzu přispělo k nádhernému lyžování a snowboardingu v jednotlivých střediscích.

Mgr. Petr Motyčka, zástupce ředitele školy


Drážďany nejen vánoční

19. 12. 2023

Překvapivě příjemné jarní počasí v úterý 19. prosince 2023 uvítalo účastníky zájezdu studující gastronomické obory na drážďanských vánočních trzích.

Naše výprava tradičně míří na náměstí Neumark, kde nás vítá atmosféra vánočních melodií v němčině promíšená s vůní svařeného vína, pražených mandlí, oříšků, čokolády, vánočních štol, pečených klobás spolu s cukrářskými a masnými výrobky. Nabídka trhů ale není jen o jídle a pití. Tradičně široký je sortiment ručně vyráběných hraček, ozdob a dalších vkusných drobností na vánoční stromky, ale i pod ně.

Od dopoledne do odpoledne postupně proplouváme s davy návštěvníků na další místa s trhy – náměstí Altmarkt, ulici Prager Straße. Nutno říci, že velký počet lidí nijak neruší vánoční náladu, čas i prostor plyne velmi poklidně a umožňuje vychutnávat zvuky, vůně, barvy jako přípravu na Vánoce.

„Tato exkurze v sobě spojuje možnost ověřit teorii v praxi. Žáci díky zadaným úkolům upevňují svoje znalosti, učí se vyhledávat potřebné informace v terénu stánkového prodeje. Zároveň i svoje výsledky diskutují mezi sebou. Těším se na jejich prezentaci ve škole“ komentoval průběh dne vedoucí učitel odborného výcviku pan Milan Novák.

Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele

Projektové vyučování – margarín

18. 12. 2023

V rámci předmětu Technická základna potravinářské výroby ve třídě 2. TP jsme připravili roztíratelný tuk – margarín. Zvolili jsme jako tukovou složku kombinaci slunečnicového oleje, másla a kokosového tuku, jako vodnou složku jsme použili mléko a jako emulgátor žloutek, který jsme zpasterizovali.  Abychom podpořili chuť, tak jsme margarín osolili. Žáci si vyzkoušeli přípravu tukové složky spolu s pasterizací žloutku, poté přidali mléko a za stálého míchaní margarín chladili. Na chlazení jsme použili kostky ledu a poté chladící zařízení, který nám margarín ochladil na čtyři stupně. Místo mléka bylo možné použít pouze vodu. Žáci si vyzkoušeli i vady, např. vysokou teplotu pasterizace žloutku, který se srazil a už neměl emulgační vlastnosti.

Na závěr si žáci senzoricky zhodnotili finální výrobek. Během výuky si prohloubili znalosti ohledně technologie přípravy a zpracování olejů a tuků.

Ing. Slávka Formánková, učitelka odborných předmětů

Den hojnosti pod taktovkou SŠTŘ

15. 12. 2023

Tóny koled se linuly pátkem 15. prosince 2023 na náměstí v Novém Bydžově a oznamovaly konání vánočních trhů. Návštěvníky lákaly na nabídku šťavnatých bramboráků smažených přímo na místě, guláše a dršťkové polévky z dílen studentů oboru Kuchař – číšník.

„Myslím, že jsme s našimi bramboráky zcela převálcovali představu o vánocích vonících purpurou a svařeným vínem,“ komentovala zájem zákazníků učitelka odborného výcviku oboru Kuchař-číšník Monika Vernerová.

Nemohla též chybět nabídka masných výrobků našich zručných řezníků – uzenářů: voňavé klobásy, tlačenky, prejty, paštiky a mnohé další výrobky.

Sortiment vánočního cukroví byl žáky oboru Cukrář doplněn o další druhy jemného pečiva a výběrem tichých i šumivých vín.

Partneři školy doplnili nabídku sortimentem medů a medovin, gurmánských výrobků ze sumečka afrického a taktéž i svátečními svícny a vazbami.

„Zájem zákazníků, kteří se opakovaně vraceli pro naše výrobky během dne, nás velmi těšil. Milé byly i pochvaly, které oceňovaly kvalitu našich výrobků,“ komentoval na závěr dne vyprodané zásoby učitel odborného výcviku oboru Řezník-uzenář Radomír Beněk.

A nejenom gastronomické zážitky potěšily návštěvníky. Mnozí z nich využili možnosti nechat si zkontrolovat své vozidlo z pohledu připravenosti na zimu. Taktéž malé i velké návštěvníky zaujala školní vozidla autoškoly, cvičná vozidla oborů Automechanik a Opravář zemědělských strojů. Někteří si též vyzkoušeli svou obratnost při jízdě s malou zahradní technikou.

Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele


VÁNOČNÍ TURNAJ V HLUŠICÍCH

12. 12. 202

První ročník Vánočního turnaje ve florbale pro dívky, který uspořádala Střední škola technická a řemeslná v Novém Bydžově (SŠTŘ NB), se odehrál v atmosféře sportovní haly v Hlušicích. Účastníky tohoto vzrušujícího turnaje byly týmy ze Střední školy technické a řemeslné v Novém Bydžově (SŠTŘ NB), Gymnázia, Střední odborné školy, Vyšší odborné školy v Novém Bydžově a Soukromé střední podnikatelské školy - Altman Jičín (SPOŠKA Jičín).

Soutěž nejen nabídla hráčkám příležitost ukázat své florbalové dovednosti, ale také sloužila k posílení sportovního ducha a týmové spolupráce mezi školami. V průběhu turnaje se hráčky vyrovnávaly ve vzrušujících zápasech, což přineslo nejen sportovní radost, ale také podpořilo kamarádství a fair play. Celý turnaj byl skvělou příležitostí pro studentky projevit svou vášeň k florbalu a pro školy navázat nové vztahy ve sportovním prostředí.

Rozpis a výsledky zápasů:

  • SŠTŘ NB                               4:2                              Gymnázium NB                
  • Gymnázium NB                   1:7                              SPOŠKA Jičín
  • SPOŠKA Jičín                      11:2                            SŠTŘ NB

Pořadí:

  • 1. místo          Soukromá střední podnikatelská škola – ALTMAN, s.r.o.
  • 2. místo          Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov
  • 3. místo          Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola, Nový Bydžov

Bc. David Hamák, učitel všeobecných předmětů


Zabijačkové hody

07. 12. 2023

Podzimní zabijačkové hody ve Středisku praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou patří mezi tradiční akce SŠTŘ Nový Bydžov. Letos byly naplánovány na 7. prosince a nutno říci, že počet zákazníků byl opět vyšší než minulý rok. Na přípravě zabijačkových hodů se podílí všechny gastro obory vyučované na škole, tedy žáci oborů Řezník - uzenář se svými masnými specialitami prodávanými ve stánku na nádvoří školy, žáci oboru Kuchař - číšník zajišťováním teplých pokrmů rovněž typických pro hody a žáci oboru Cukrář výrobou a prodejem sladkých buchet, cukroví a horkého svařáku.
Nicméně ani obyvatelé Nového Bydžova se nemusí cítit ošizeni. Další podobná akce, rozšířená o vánoční sortiment a nabídku služeb technických oborů SŠTŘ, se uskuteční v pátek 15. prosince na náměstí v Novém Bydžově od 9.00 do 16.00 hodin.
Pokud se však nemůžete na vánoční trhy dostavit a rádi byste ochutnali kvalitní výrobky, přijměte pozvání do našich prodejen masných a farmářských produktů v Nádražní ulici v Chlumci nad Cidlinou, kde je možné většinu produktů nakoupit od úterý do pátku v čase od 7.30 do 13.00 hodin.
Těšíme se na vaši návštěvu.


Milan Novák, vedoucí učitel oboru Řezník - uzenář

Florbalový turnaj dívek v Předměřicích: Vzájemné soutěžení a sportovní nadšení

08. 12. 2023

Dne 8. prosince 2023 se v Předměřicích odehrál nezapomenutelný florbalový turnaj dívek, který přinesl vzrušení, sportovní vášeň a skvělé výkony na hřišti. Osm škol bylo rozděleno do dvou soutěžních skupin, přičemž každá měla jedinečnou příležitost ukázat svůj talent a týmovou sílu. Turnaj byl plný vzrušujících momentů a kvalitního florbalu. Hráčky z každé školy předvedly nejen skvělou techniku a taktiku, ale také odhodlání a sportovní fair play. Zápasy v skupinové fázi byly napínavé a každý tým se snažil získat výhodu pro postup do play-off.

Celkově vzato byl florbalový turnaj v Předměřicích úspěšným setkáním školního florbalového talentu, který podtrhl důležitost sportu, týmové práce a sportovního ducha ve školním prostředí.

Výsledky zápasů SŠTŘ (skupina):

VOŠ zdravotnická a SZŠ, HK                        4:0                         SŠTŘ Nový Bydžov         

OA, SOŠ a Jazyková škola, HK                    1:0                         SŠTŘ Nový Bydžov         

Výsledky zápasů SŠTŘ (čtvrtfinále):

SŠŠ obchodu a gastronomie                       0:0                         SŠTŘ Nový Bydžov          (1:0 po nájezdech)

Výsledky zápasů SŠTŘ (umístění):

SŠ Vizuální tvorby                                           1:0                         SŠTŘ Nový Bydžov

Umístění SŠTŘ:

Umístění ve skupině: 3. místo

Umístění na turnaji: 6. místo

SŠTŘ reprezentovali: Vanda Stěhulková, Nikola Kubíková, Petra Sčučková, Viktorie Musilová, Antonie Hallová, Adéla Rainišová, Natálie Mňuková, Nikola Šindlerová, Natálie Zedníková, Tereza Hanyková, Sabina Mňuková

SŠTŘ na florbalovém turnaji v Předměřicích

06. 12. 2023

Ve sportovní hale v Předměřicích se  6. prosince 2023 uskutečnil očekávaný florbalový turnaj, který přinesl radost, vášeň a soutěživost mezi různými středními školami. Účastníci se sešli s cílem nejen ukázat své florbalové dovednosti, ale také posilovat týmového ducha a sportovní kamarádství.

Turnaj byl rozdělen do dvou skupin, přičemž každá zahrnovala čtyři školy. Skupina 1 sdružovala SŠTŘ Nový Bydžov, SŠ Vizuální tvorby, SPŠ Stavební a Biskupské gymnázium. Skupina 2 pak sestávala z Gymnázia Boženy Němcové, Obchodní akademie HK, Sion High School a SŠ Hudebních nástrojů.

V průběhu dopoledne se každý tým snažil ukázat svůj nejlepší výkon. Skupina 1 nabídla divákům napínavé chvíle. Do posledního zápasu jsme bojovali o postup do semifinále, které nám nakonec „ukradlo“ v posledním zápase Biskupské gymnázium.

Po skvělých zápasech v základních skupinách následovaly vyřazovací boje a finále. Diváci v hale byli svědky dramatických momentů, skvělých zákroků brankářů a precizních střel na branku. Atmosféra byla napjatá až do posledních okamžiků.

Výsledky zápasů SŠTŘ:

SŠ vizuální tvorby                             0:1                         SŠTŘ Nový Bydžov          (Muller)

SPŠ Stavební HK                               3:1                         SŠTŘ Nový Bydžov          (Tobolka)

Biskupské gymnázium                     5:0                         SŠTŘ Nový Bydžov         

Umístění SŠTŘ:

Umístění ve skupině: 3. místo

Umístění na turnaji: 5. - 8. místo

SŠTŘ reprezentovali: Tadeáš Hanzlík, Adam Pollák, Adam Miškář, Roman Kubec, Stanislav Ježek, Mikuláš Borovička, Vojtěch Bednář, Daniel Tobolka, Filip Muller, Šimon Klouček, Jaromír Řeháček, Vojtěch Kohout, Michal Škultéty, Jiří Festa, Lukáš Hynek

Bc. David Hamák, učitel všeobecných předmětů


Vánoce v Klubíčku

06. 12. 2023

Vánoce, Vánoce přicházejí a k nám do Klubíčka už přišly. Trochu jsme si je přivolali krásnou ozdobou, která se hodí v podstatě kamkoli, na stůl, malý stolek, do okna nebo terasu.  Ani darováním někomu blízkému se nic nezkazí. Tentokrát bylo práce víc, ale stálo to za to.

Prvním počinem bylo nastříhat si asi 40 stejných klacíků. Na ustřiženou krabici od mléka je jeden po druhém nalepit. Na šišku nalepit delší klacík a konečky šišky natřít na bílo . Klacík umístit doprostřed krabičky, přilepit, obložit a utěsnit  zmuchlaným papírem. Nahoru na papír rozložit mech. A začalo zdobení -  hvězdičky, kouličky, andílci a vše, co si kdo přinesl. Moji " klubíci" jsou opravdu moc šikovní a výsledek byl fenomenální. Posuďte sami.

Dana Žďárská, vychovatelka DM


Zájezd domova mládeže na zápas ledního hokeje HC Pardubice- HC Vítkovice

30. 11. 2023

Ve čtvrtek 30.11. 2023 jsme se vydali sledovat zápas extraligy v ledním hokeji  HC Pardubice a
HC Vítkovice. Průběh utkání byl vyrovnaný. V normální hrací době zápas skončil 1:1. Viděli jsme proto
napínavé prodloužení, které však nevyústilo ve vítězství ani jednoho týmu.  Následovaly samostatné nájezdy, které rozhodly o získání dalších bodů. Hráči Pardubic vyhráli zaslouženě 2:1. Žákům a studentům se zájezd líbil a obohatil je i hezký předvánoční sportovní zážitek. Na cenu lístku přispěla škola z grantu  MUP KHK.

Mgr. Miroslav Jackmann, pedagogický pracovník DM