Aktuality v měsíci: PROSINEC 2020

Vánoční strom Na Švarcavě

14.  - 17. 12. 2020

Nejen na náměstích a v ulicích měst se rozzářily vánoční stromečky. I v areálu Na Švarcavě jeden takový "netradiční" stojí. 
Díky žákům druhé skupiny oboru "Opravář zemědělské techniky" si můžeme navzdory počasí připomenout, že se blíží čas Vánoc. Rozebrali provizorní kryt kompresoru a dřevěné latě, z nichž museli odstranit hřebíky, použili k výrobě asymetrického stromu. Bílá barva, kterou je natřený, symbolizuje sníh. Rozzářila ho pak barevná světýlka zavěšená na jeho "větvích".
Žáci tímto navodili vánoční atmosféru Na Švarcavě.


Pavel Novák, vedoucí pedagogický pracovník SPV a OV Nový Bydžov

Kurz ADR proběhl se stoprocentní úspěšností

14. - 16. 12. 2020

I v této složité době se ve dnech 14. - 16. 12. 2020 podařilo naší škole ve spolupráci se společností Česmad Bohemia Hradec Králové zorganizovat pro žáky školy základní kurz přepravy nebezpečných věcí ADR. Kurz vedl lektor Bc. Ondřej Sibek, závěrečné přezkoušení provedl zkušební komisař Ministerstva dopravy. Kurzu se zúčastnilo celkem 18 žáků školy a při závěrečném přezkoušení všichni uspěli a podle hodnocení zkušebního komisaře někteří bez jediné chyby. Tento druh kurzu organizujeme se společností ČESMAD Hradec Králové již od roku 2009 a ještě nikdy se nepodařilo, aby při závěrečném přezkoušení uspěli všichni frekventanti. V tomto je letošní úspěch skutečně historický

Petr Vaníček, vedoucí učitel praktického vyučování SŠTŘ, Nový Bydžov

Kompresor dostal vánoční dárek v předstihu

7. - 11. 12. 2020

Jako první se vánočního dárku dočkal kompresor, umístěný ve venkovních prostorách areálu Na Švarcavě. Po provizorním zakrytí se díky firmě Toors, která naší škole poskytla zdarma izolační desky, dočkal nového „kabátku“. Na zhotovení se podílel tým našich žáků prvního ročníku oboru „Opravář zemědělské techniky“. Při jeho sestavování prokázali svou zručnost, chuť učit se novým věcem a především preciznost. Po úspěšném ustavení zavládl v řadách žáků pocit nadšení z dobře vykonané práce.

Na závěr bych chtěl tímto poděkovat firmě Toors, díky níž bylo možné vše zrealizovat.

Zároveň patří mé díky i žákům za kvalitní práci a zodpovědný přístup.

Pavel Novák, vedoucí pedagogický pracovník SPV a OV  SŠTŘ Nový Bydžov

Hyundai i30 tak se jmenuje nové výukové vozidlo pro žáky SŠTŘ

11. 12. 2020

Neustále se zvyšující počet vozidel Hyundai na Českém trhu byl důvodem proč jsme se rozhodli požádat Nošovickou automobilku o spolupráci. Konktrétně o dar výukového vozidla. Jsme rádi, že z mnoha žádostí o výukové vozidlo byla vybrána i ta naše a můžeme tak umožnit studentům oborů automechanik, autoelektrikář a technik silniční dopravy seznámit se s nejmodernější technikou používanou ve vozidlech Hyundai. Naši studenti si na vozidle Hyundai i30 v provedení Mild - Hybrid budou moci vyzkoušet například diagnostiku motoru a dalších elektronických systémů nebo se prakticky seznámit s činností 48V hybridního pohonu, jízdními a bezpečnostními asistenty.
Výukové vozidlo Hyundai i30 je dalším krokem ke zkvalitnění výuky technických oborů v SŠTŘ Nový Bydžov!!!

Aleš Novák, vedoucí učitel odborného výcviku, učitel odborných předmětů SŠTŘ Nový Bydžov

Vánoční trhy SŠTŘ Nový Bydžov

11. 12. 2020

Střední škola technická a řemeslná pořádá ,,malé vánoční trhy,, tento pátek 11. 12. od 8.30 - 15.00 na náměstí před budovou školy kavárny U radnice.
V nabídce bude prodej - vánočního cukroví, zdobených perníčků, Lažanských moštů, výrobky z mlékárny Ohaře, víno z vinařství Hrnčíř Dolní Dunajovice. Nabídneme také výrobky našich řezníků - zabijačkovou polévku, jitrnice, jelita, prejt, tlačenku, učňovské klobásy, pečenou sekanou, sádlo, škvarky a další dobroty.


Veronika Větrovská, vedoucí pedagogický pracovník středisko praktického vyučování Chlumec nad Cidlinou

Stužkování maturantů


08. 12. 2020

Současná doba bohužel nepřeje společným aktivitám, proto se tradiční stužkování budoucích maturantů odehrálo dnes na půdě školy. Na závěr výukového bloku třídní učitelka 4. SD a 4. OP Mgr. Lenka Fleglová slavnostně pasovala své studenty na maturanty pomocí teleskopického ukazovátka a odekorovala je maturitními stužkami, které si studenti sami vybrali. V krátkém proslovu jim popřála nejen pevné zdraví, ale mnoho síly , píle, chuti a odvahy do závěrečného finiše středoškolského studia, aby se z budoucích maturantů stali maturanti úspěšní. 


Mgr. Lenka Fleglová, třídní učitelka 4.SOD SŠTŘ Nový Bydžov

Termíny závěrečných zkoušek (prosinec 2020)

(PZ - praktická zkouška, UZ - ústní zkouška)

 

Elektrikář - silnoproud

PZ - 14. - 15. 12. 2020 (od 07.45 hodin SPV Švarcava, Nový Bydžov)
UZ - 17. 12. 2020 (od 07.45 hodin Nový Bydžov, Dr. M. Tyrše 112)

Mechanik opravář motorových vozidel

PZ - 14. - 16. 12. 2020 (od 07.45 SPV Hlušice)
UZ - 17. 12. 2020 od 11.15 hodin (Nový Bydžov, Dr. M. Tyrše 112)

Kuchař-číšník

PZ - 14. - 15. 12. 2020 (od 7 hodin SPV Chlumec nad Cidlinou)
UZ - 17. 12. 2020 od 12.45 hodin (Nový Bydžov, Dr. M. Tyrše 112)

Cukrář

PZ - 14. - 15. 12. 2020 (od 7 hodin Chlumec nad Cidlinou)
UZ - 17. 12. 2020 od 14.15 hodin (Nový Bydžov, Dr. M. Tyrše 112)


Mgr. et Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele SŠTŘ, Nový Bydžov


Pedagogové SŠTŘ na semináři ŠKODA AUTO o elektromobilitě

01. - 03. 12. 2020


Proběhl seminář elektromobilita i s účastí pedagogů SŠTŘ.
Ve dnech 1.-3. 12. 2020 pořádala společnost ŠKODA AUTO pro pedagogy středních škol s automobilním zaměřením seminář ELEKTROMOBILITA. Tohoto semináře se zúčastnili také učitelé naší školy Aleš Novák a Lubomír Krof.
Během semináře experti ze ŠKODY AUTO seznámili pedagogy jak teoreticky, tak prakticky, s činností, opravami a diagnostikou elektrických modelů ŠKODA Citigo iV, ŠKODA Superb iV plug-in hybrid a také s absolutní novinkou ŠKODA Enyaq iV. Získané poznatky budou implementovány do výuky technických oborů SŠTŘ a jsou v souladu s koncepcí školy, ve které se chceme také výrazně orientovat na oblast elektromobility.

Aleš Novák, vedoucí učitel odborného výcviku, učitel odborných předmětů SŠTŘ Nový Bydžov

Žáci SŠTŘ začali sestavovat nákladní automobil TATRA

01. 12. 2020

V úterý 1.12. 2020 začala v dílnách odborného výcviku v Novém Bydžově dlouho očekávaná stavba nákladního vozidla TATRA. Studenti 3. ročníku vzdělávacího programu Řidič osobní a nákladní dopravy Zdeněk Hejduk, Roman Tobolka, David Valenta, Eliška Černá a Míša Ryglová pod vedením učitele odborného výcviku Tomáše Hovorky a ve spolupráci s techniky z TATRY Kopřivnice začali ze součástek a dílů sestavovat nákladní vozidlo TATRA.
Během dvou dnů se jim podařilo sestavit rám, připevnit nápravy a pneumatiky a také celou podvozkovou část nalakovali. V dalších týdnech bude stavba vozidla pokračovat a do montážních prací se zapojí také další studenti SŠTŘ, aby si jej co nejdříve mohli vyzvednout silničáři z Trutnova, kteří vozidlo budou používat k údržbě silnic.

Aleš Novák, vedoucí učitel odborného výcviku, učitel odborných předmětů SŠTŘ Nový Bydžov

Pedagogové SŠTŘ Nový Bydžov v nových rolích v Dětském domově v Nechanicích

říjen - listopad 2020

Pedagogové SŠTŘ Nový Bydžov v nových rolích v Dětském domově v Nechanicích

   Školy byly opětovně v říjnu 2020 uzavřeny, ale některá zařízení prostě uzavřít nelze. A jen málokdo si dokáže představit, co třeba znamená z hlediska organizace celodenní přítomnost dětí v době distanční výuky například v Dětském domově v Nechanicích, odkud jinak běžně jeho obyvatelé docházejí za školní docházkou do svých základních a středních škol.

  V době školní výuky, která byla nahrazena on-line distanční výukou z domova, jezdil kolektiv vychovatelů a některých učitelů SŠTŘ Nový Bydžov vypomáhat s domácí výukou právě do Nechanic. Současně s nimi navštěvovali toto zařízení i pedagogičtí pracovníci z Hradce Králové. Všichni se podíleli na pomoci s výukou dětí prvního i druhého stupně.

„Řadu let pracuji jako vychovatel v DM při SŠTŘ Nový Bydžov. Vlastně jsem ani jinou práci nepoznal, podobně jako moje kolegyně a kolegové. To se ale v letošním roce díky „covidu“ změnilo“, komentoval svoji misi vedoucí domova mládeže SŠTŘ Milan Hamáček, který měl organizačně celou misi na starosti.

  Pedagogové současně dohlíželi i na výuku středoškoláků, protože někteří obyvatelé Dětského domova v Nechanicích jsou také žáky naší střední školy. A jak vypadala vlastní školní příprava?

„Pro nás to znamenalo „oprášit“ malou násobilku, vyjmenovaná slova, geometrii, prvouku atd. Najednou z nás byli tety a strejdové, kterým se tyká, nová pro nás byla i přítulnost dětí. Naše přítomnost vnášela mezi děti určitý prvek nevšednosti a do jisté míry i zábavy. Sice jsme téměř všechen čas trávený s dětmi věnovali výuce a školním povinnostem, ale po skončení vyučování nám skoro každý den zbyla chvilka volna i na nějakou zábavu a hru“, přiblížil průběh dne v Nechanicích Milan Hamáček.

   A jak vlastně vypadá organizace života v Dětském domově? Děti jsou zde rozděleny do bytů, ve kterých bydlí ve skupinkách po šesti až osmi a většinou se jedná o sourozence. Věková kategorie těchto dětí je od 3 do 18 let. V každém bytě mají děti svoje dvě kmenové tety, které se o ně starají a ostatní tety se u nich střídají.

„Hned na začátku nás ředitel domova rozdělil do konkrétních bytů. Po prvním dni jsme chodili už každý do „svého“ bytu a „k mým“ dětem. Už jak jsem uvedl výše, věnovali jsme se různorodé výuce a musím přiznat, že nám to dávalo hodně „zabrat“. Cestou zpět do Hlušic jsme si vzájemně sdělovali zážitky, pořádali porady nad určitými předměty a probíranou látkou. Musím přiznat, že i s učivem u malých dětí jsme měli do jisté míry potíže, protože „za nás“ to bylo jiné. Metody učení se změnily. Některé postupy nám musely vysvětlit a ukázat samy děti“, sdělil Milan Hamáček.

  Práce s dětmi byla náročná především psychicky. Pedagogové SŠTŘ se setkali s vděčností a s každodenními díky ze strany tamních vychovatelů. Nyní už vědí, jak náročnou práci tam vykonávají a s úctou hledí i ke všem rodičům a učitelům dětí, kteří musí jejich výuku zvládnout v této složité době.

 „Já osobně jsem neváhal ani minutu, když jsem se seznámil s potřebou zde pomoci“, řekl ředitel školy Vladimír Blažej.

„Velmi si vážím přístupu mých kolegyň a kolegů, vedle vychovatelů našeho domova mládeže Milana Hamáčka, Dany Žďárské, Dany Burešové, Ilony Kohoutové a Miroslava Jackmanna se do Nechanic vydaly i naše angličtinářky Ivana Kubánková, Alexandra Kaplanová a Andrea Kaplanová, vedle nich i učitel autoškoly David Janouch či tělocvikář David Hamák. Všichni pochopili, že zde je nutno pomoci a proto si jejich přístupu velmi vážím, protože jsem se bohužel na jiných zařízeních setkal i s diametrálně jiným přístupem“, komentoval ředitel školy práci pedagogů SŠTŘ.

Potěšilo i poděkování ředitele Dětského domova Nechanice PhDr. Luboše Holečka.
„Vážený pane řediteli, dovolte mi, abych Vám jménem našich pedagogických pracovníků poděkoval za pomoc při doučování našich dětí. Předejte prosím toto poděkování všem Vašim zaměstnancům, kteří se podíleli na této činnosti. Opravdu nám to velmi pomohlo.“

Mgr. Vladimír Blažej, ředitel SŠTŘ Nový Bydžov


Nabídka školních a uzenářských produktů

03. 12. 2020

Řeznická a uzenářská prodejna SPV Chlumec n. C. nabízí tento týden: 

Knížecí uherskou klobásu 200g. Další variantou může být Dekor klobása se zeleným pepřem na povrchu 200g,  nebo Uherská klobása Pirát 200g. Klobásy jsou trvanlivé a balené po dvou nožičkách. Ideální do balíčku jako dárek.


A dále máme k prodeji:

Výrobek  Cena za kg/ks Výrobek Cena za kg/ksVýrobek  Cena za kg/ks
 Prejt světlý 80 Uzený bok s kostí 140 Polský salám 125
 Sekaná 100 Prejt tmavý 80 Lovecký salám 200g 48
 Polévka zabijačková 40 Tlačenka světlá 120 Poličan (i krájený) 208
 Sádlo škvařené 800g 75 Domácí uzená pečeně 240 Lovecký uherák 200g 55
 Škvarky 200g 39 Vídeňské párky 148 Gombasecká klobása 209
Klobása  učňovská
 150 Dunajská klobása  219 Uherská klobása pirát 200g 58
 Jaternice 90 Gothajský salám  129 Knížecí uherská klobása 200g 58
 Jelita 90 Slanina bez kůže balená 94 Dekor klobása PEPŘ 200g 64

Objednávky a další informace o výrobcích na tel. 601 091 022 popř. na můj email sstrnb.mnovak@seznam.cz nejpozději do pátku 10,00h. Termín a způsob dodání: pátek 4. 12. do NB a Hlušic (Aleš Macoun)

Milan Novák, vedoucí učitel oboru řezník - uzenář SŠTŘ NB