Aktuality v měsíci: ŘÍJEN 2023

Zájezd DM na extraligu ledního hokeje

31. 10. 2023

V úterý 31.10. 14 žáků DM navštívilo atraktivní duel extraligy ledního hokeje HC Dynamo Pardubice – HC Sparta Praha. Začátek zápasu byl fantastický. Po prvních 5 minutách svítil stav na ukazateli skóre 3:2 pro domácí. Poté se hra trochu uklidnila, nadále jsme však mohli sledovat výborné utkání prvního celku tabulky se třetím. Ve druhé části žádná branka nepadla, stav se měnil až na počátku třetí třetiny, kdy Sparta vyrovnala. Nerozhodný stav však dlouho nevydržel, už za dvě minuty Pardubice opět vedly. Poté oba týmy nevyužily přesilovky pět na tři, šance se střídaly na obou stranách, ale brankáři už puk za svá záda nepustili. Domácí si vítězstvím 4:3 upevnili první místo v tabulce. Kulisa utkání byla vynikající, plný zimák – vyprodáno. Tenhle hokej určitě bavil, vybrali jsme výborný zápas !!

Milan Hamáček, vedoucí pedagogický pracovník Domova mládeže Hlušice


Soutěž mladých svářečů Svarcentrum 2023

24. - 25. 10. 2023

Ve dnech 24. - 25. října 2023 se na Střední škole technické a řemeslné a v přilehlých prostorách uskutečnila soutěž svářečů středních škol.

Soutěž byla určena pro žáky středních škol se zaměřením na svařování z Královéhradeckého, Pardubického, Libereckého a Středočeského kraje. Pozvání přijaly školy: SŠ Chvaletice, Letohrad, Králíky, Vysoké nad Jizerou, Jaroměř, Nymburk, Hořice, Hubálov a Hněvkovice (Jihočeský kraj – pořadatel soutěže Svářeč/svářečka roku). Naše škola jako pořadatel se samozřejmě do soutěže také aktivně zapojila. Konkrétně v metodě 111 nás reprezentoval Jakub Hubáček a v metodě 135 Matěj Hubáček. Soutěž probíhala ve dvou metodách: 111 – obalená elektroda a 135 – CO2. Skládala se z praktické a teoretické části. Vše probíhalo pod dohledem zkušebních inspektorů z DOM ZO 13. První tři nejlepší z obou kategorií získali zajímavé ceny (svařovací kukly, ochranné pomůcky a další). Na absolutního vítěze čekal svařovací zdroj. Výše jmenované ceny do soutěže věnovali partneři – SVARCENTRUM, ESAB a FRONIUS. V metodě 135 zvítězil Jan Miroslav Mrázek (SOU opravárenské Králíky), na druhém místě skončil Jakub Janouch (ISŠ Vysoké nad Jizerou) a třetí místo obsadil Martin Raiskop (SOŠ a SOU Hněvkovice). V metodě 111 zvítězil David Ryšavý (SOU opravárenské Králíky), na druhém místě se umístil Miroslav Bartoš (SOU Hubálov) a třetí místo obsadil Jan Šubrt (SŠŘ Jaroměř). Celkovým vítězem se stal Jan Miroslav Mrázek (SOU opravárenské Králíky). Naši dva zástupci skončili těsně pod stupni vítězů.

V rámci soutěže za účasti partnerů a vystavovatelů Svarcentrum, ESAB, Fronius, Malina- Vrše, Zemědělský svaz, Chem-weld probíhal i bohatý doprovodný program pro základní školy a širokou veřejnost. Žáci ZŠ měli možnost zasoutěžit si o drobné ceny, např. na simulátoru svařování, v manuální zručnosti, poznávání značek automobilů, jízda zručnosti na sekacím traktůrku. Veřejnost se těšila z ukázek svařovací a zemědělské techniky. Obohaceni o zkušenosti již teď s očekáváním vyhlížíme následující ročník, pro který plánujeme více soutěžních škol i bohatý doprovodný program.

Pavel Novák, vedoucí učitel SPV NB


Kurz ADR

23. - 25. 10. 2023

Ve dnech 23. - 25. 10. 2023 SŠTŘ Nový Bydžov ve spolupráci se společností Česmad Bohemia Hradec Králové zorganizovala pro žáky školy základní kurz přepravy nebezpečných věcí ADR. Kurz vedl lektor pan Ondřej Síbek, závěrečné přezkoušení provedl zkušební komisař Ministerstva dopravy. Na kurz se přihlásilo celkem 23 žáků školy (3. SOD, 3. AA, 3. N a 3. AE). Bohužel se nepodařilo zopakovat 100 % úspěšnost z posledních tří let, ale i tak závěrečné přezkoušení zvládlo 22 žáků. Jeden neúspěšný bude mít možnost opravy v nejbližší době přímo na pracovišti společnosti Česmad Bohemia Hradec Králové.

Petr Vaníček, vedoucí učitel praktického vyučování SŠTŘ

Italští profesionálové v dílnách školy

23. - 25. 10. 2023

Na začátku předposledního říjnového týdne (23. – 25. 10. 2023) jsme v odborných dílnách SPV Chlumec přivítali v rámci projektu Erasmus+ italské gastronomické specialisty.

Pro žáky 3. ročníku Kuchař-číšník a Cukrář (společně s 1. ročníkem) a též žáky nástavbového studia Technolog výroby potravin si přichystali různorodé aktivity, ve kterých byli účastníci po teoretickém úvodu vtaženi do chutí a vůní italských restaurací a cukráren.

Začátek každého dne byl vždy ve znamení přípravy kávy se snahou dosáhnout profesionálního výsledku a bez mrknutí oka reagovat na objednávky zákazníků. Druhy kávy „café doppio, corto, lungo, americano“ již nejsou pro účastníky španělskou vesnicí. Umí též našlehat mléčnou pěnu pro cappuccino, café latte apod..

Po degustaci voňavé kávy již byly jednotlivé dny v blocích věnovány:

a) přípravě vybraných domácích těstovin (tagliatelle, tagliolini, maltagliati, strozzapreti) ve spojení s vhodnými omáčkami (a nezbytným parmazánem).

b) přípravě těsta na pizzu a hlavně její vlastnoruční výrobu v pizza peci přímo v prostorách SPV Chlumec nad Cidlinou.

c) úpravě mořských ryb a plodů moře – žáci připravovali rybí filety, upravovali slávky a srdcovky do pokrmů v kombinaci s omáčkami a do typického risotta. Vyrobili též velmi chutný zeleninový salát s chobotnicí.

d) italským dezertům – pod vedením mistrů vznikly mandlové sušenky cantuccini a amarettini, klasické tiramisu, ricottou plněná voňavá cassata.

Jedinečná příležitost pracovat pod vedením italských mistrů přinesla účastníkům jedinečné pracovní zkušenosti, novou inspiraci do práce a možnost procvičit si komunikační dovednosti v cizím jazyce.

Zároveň byla i řadě žáků připomínkou jejich působení v rámci projektových aktivit Erasmus+ přímo v Itálii v minulých letech.

Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele


Obalovna COLAS – výuka v terénu

23. 10. 2023

Žáci 3. ročníku oboru „Mechanik opravář motorových vozidel“ navštívili obalovnu COLAS v Bašnicích v rámci předmětu Stavební technologie.

Tento výjezd navázal na velmi dobrou spolupráci se společností COLAS CZ, a.s.

Úvodní přivítání a popis technologie výroby provedl vedoucí provozu obaloven – pan Pavel Litera. Následovala kompletní prohlídka jednotlivých částí obalovny (skládka kameniva, zásobníky živice, sila, dávkovače kameniva, dopravník, věž se sušičkou a mísícím bubnem, hořák, prohlídka velína).

Žáci pozorovali kompletní výrobu asfaltových směsí, neboť prohlídka probíhala za plného provozu.

Zkoušky asfaltů představil manažer laboratoří a kvality – Ing. Milan Lovrič. Byly demonstrovány zkoušky kameniv, asfaltů a asfaltových směsí v místní laboratoři. Doplňkově se žáci dozvěděli o možnostech zkoušení na reálných stavbách.

Lucie Zdražilová a Dominika Michlíková (HR oddělení, koordinátorky vztahů se školami) byly nedílnou součástí celé akce.

SŠTŘ NB děkuje všem zástupcům společnosti COLAS a těší se na další spolupráci.

Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D., učitel všeobecně vzdělávacích předmětů SŠTŘ NB

SŠTŘ Nový Bydžov a Základní škola Hlušice na soutěži T-profi

20. 10. 2023

V rámci velké výstavy středních škol a zaměstnavatelů konané ve dnech 20. - 21. 10. 2023 v kulturním centru ALDIS Hradec Králové uskutečnil v pátek 20. října opět její pořadatel -  Krajská hospodářská komora -  i soutěž pod názvem „Talenty pro firmy – T profi 2023“. Soutěž je zaměřena na technickou tvorbu se stavebnicí Merkur a jednotlivé šestičlenné soutěžní týmy tvoří vždy 3 žáci příslušné střední školy a 3 žáci spolupracující základní školy. Gestorem je vždy zástupce příslušného profesního partnera školy, který tým spolu s pedagogem střední školy doprovází. Letošního ročníku se zúčastnilo osm soutěžních týmů, šest českých a dva polské. Úkolem pro jednotlivá družstva byla stavba modelu automobilu společně se závodní tratí. Automobil obsahoval elektronický systém (mikro:bit), kterým bylo možné po nainstalování aplikace do telefonu ovládat a zkoušet jízdu zručnosti v dané závodní dráze.

Tým z Nového Bydžova pod vedením Mgr. Petra Motyčky, učitele technických předmětů SŠTŘ Nový Bydžov, tvořili žáci ZŠ Hlušice (Kristýna Diblíčková, Jan Menčík, Antonín Pechar), SŠ technickou a řemeslnou zastupovali žáci 2. ročníku oboru Dopravní prostředky Ondřej Hloucal, Matěj Hovorka a Tadeáš Hanzlík. Družstvo nakonec skončilo v konečném pořadí na sedmém místě. Spokojený s přístupem a průběhem soutěže byl i kapitán družstva Jiří Drašar, jednatel společnosti TRANSLOGISTIC Nová Paka.

Mgr. Petr Motyčka, zástupce ředitele SŠTŘ NB

Jakub Novotný – MISTR EVROPY v autocrossu 2023

20. 10. 2023


Jakub Novotný, žák maturitního ročníku programu Technik silniční dopravy, se stal MISTREM EVROPY (a mistrem ČR) v autocrossu (Buggy 1600) pro rok 2023.


Jakube, jak dlouho se věnuješ závodění?
„Závodění se věnuji od svých 4 let. Neuměl jsem počítat, ale řídit ano. 15 let jsem zapálen do tohoto sportu.“


Kdo Tě přivedl k autocrossu?
„K autocrossu mě přivedl můj děda, který mimochodem vystudoval SSTŘ NB v oboru Automechanik. Děda se věnoval stavění závodních traktůrků a motokár… Taťka se pohyboval kolem prodeje aut a občas se svezl závodním autem pro zábavu.“


Jaká byla Tvoje sezóna 2023?
„Byla náročná, ale jedna z nejúspěšnějších v mé kariéře.“


Popíšeš nám ME 2023?
„V mistrovství Evropy se konalo celkem 10 závodů. Od začátku jsme se drželi v TOP 3 a byli stále na dosah těm nejrychlejším. Dva závody pro nás nedopadly nejlépe, buď nás postihl technický problém, nebo jsem měl nějaký kontakt se soupeřem.
Poslední závod ve španělské Mollerusse byl boj. Mistrem Evropy se mohli stát čtyři jezdci. Celý víkend jsme museli odolávat psychickému i fyzickému nátlaku. Ve Španělsku byly vysoké teploty a bylo to velmi náročné. Do finálové jízdy jsem nastupoval na pole-position (poznámka: na první startovní pozici) a potřeboval jsem dojet před Němcem Markusem Wibbelerem, nebo těsně za ním, aby vše vyšlo podle plánu. První dvě kola jsme bojovali tři (jezdci), každou zatáčku jsme byli vedle sebe, byly to krásné souboje v rámci fair play. Nakonec jsem vyhrál a stal se podruhé MISTREM EVROPY pro rok 2023.“


Kolik závodníků soupeřilo v kategorii Buggy 1600?
„Celkově 80 zúčastněných.“


Popíšeš i úspěchy týmy Alfa Racing na Mistrovství ČR?
„Mistrovství České republiky jsme obhájili již potřetí za sebou, dohromady se všemi kategoriemi jsme se stali sedminásobnými mistry ČR. Do posledního závodu jsme nastupovali s náskokem 25 bodů, vyhráli jsme vše, co se dalo.
Do finálové jízdy jsem již vstupoval jako „novopečený mistr“. Finálovou jízdu jsem si velmi užil a vítězstvím zpečetil naši dominanci v této sezóně“.


Máš nějaké další sportovní cíle?
„Určitě bych chtěl postoupit do vyšší kategorie Super Buggy. Také bych se rád svezl v monopostu F1. Můj nejoblíbenější jezdec je Max Verstappen, se kterým bych měl mít tu čest potkat se osobně na vyhlášení FIA mistrovství Evropy, které by se mělo konat v dalekém Azerbajdžánu.“


Poděkování:
„Největší poděkování patří mé rodině, týmu Alfa Racing a samozřejmě škole SSTŘ NB – panu řediteli a učitelům, kteří mě uvolnili na všechny závody bez sebemenšího problému. Teď se musím soustředit na školu a dohnat vše, co jsem promeškal…“


Jakubovi blahopřejeme k vynikajícím sportovním výsledkům a přejeme energii pro úspěšné absolvování maturitního ročníku.


Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D., třídní učitel, učitel všeobecně vzdělávacích předmětů SŠTŘ NB

Projektové vyučování - Medovník

11. 10. 2023

Dne 11. 10. 2023 proběhlo projektové vyučování v rámci předmětu Technologie cukrářské výroby ve třídě 3. C, v kterém jsme se věnovali medovým výrobkům.  Vybrali jsme si medovník. Nejdřív jsme si připravili medové pláty. Žáci si vyzkoušeli jednoduchou recepturu na přípravu medových korpusů, správnou konzistenci těsta a vhodné podmínky pro správnou teplotu těsta. Z odvážených klonků si vyváleli placky a pekli je při vyšší teplotě krátkou dobu. Připravili si krém, který se skládal jen ze zkaramelizovaného kondenzovaného mléka a másla, poté postupně vrstvili pláty a promazávali krémem. Ze zbytku upečeného medového těsta si připravili drobenku, kterou nakonec medovník posypali. Žáci si vyzkoušeli přípravu těsta na vodní lázni, vyvalování netypického těsta, správné nastavení pece a dobu pečení. Tím si ukázali i vady při přípravě medových korpusů.

Na závěr si žáci senzoricky zhodnotili finální výrobek. Během výuky si prohloubili znalosti ohledně technologie přípravy a zpracování medového těsta.

Ing. Slávka Formánková, učitelka odborných předmětů

Zdravím všechny příznivce našeho Klubíčka!

16. 10. 2023

V říjnu jsme se rozhodli maličko si prodloužit  léto rozkvetlými květináčky. Potřebovali jsme krabici od mléka , špunty, tavnou pistoli a květinku . Krabice jsme uřízli na požadovanou výšku, špuntíky přepůlili  a nastalo správné skládání a lepení . Každý si našel svůj styl, a tak výsledek byl velmi rozmanitý . Po zasazení květinek nastalo opravdu krásné letní kouzlo.  V podstatě byly květináčky každý jiný, ale to je vždy záměrem, aby se kreativitě dalo volné pole působnosti . Legrace byla a spokojenost s výsledkem rozzářila všechny obličeje.  

Dana Žďárská, vychovatelka DM Hlušice

Třetí místo fotbalistů na Středoškolském poháru  !!!

11. 10. 2023

    Ve středu 11.10. 2023 proběhl za přívětivého počasí ve sportovním areálu Nový Bydžov –Chudonice Středoškolský pohár v kopané. Kromě domácí SŠTŘ Nový Bydžov se turnaje zúčastnily tyto školy : SŠGS Nová Paka, Lepařovo gymnázium Jičín, MOA Jičín, VOŠ a SPŠ Jičín, Gymnázium, VOŠ a SOŠ Nový Bydžov.  Těchto šest škol bylo rozděleno do dvou základních skupin.  Skupinu B ovládl bez problémů celek Gymnázia,SOŠ a VOŠ Nový Bydžov, který zvítězil nad VOŠ a SPŠ Jičín 6:2 a poté i nad MOA Jičín 7:0.  V zápase o druhé místo ve skupině byla úspěšnější MOA Jičín, která porazila 2:1 VOŠ  a SPŠ Jičín. V naší základní skupině jsme nejdříve nastoupili proti SŠGS Nová Paka a po jednoznačném průběhu jsme vyhráli 8:0, když dvě branky vsítili Štoček a S.Hýča, jednou byli úspěšní Zimmerman, T.Hýča, Pelc a Kosejk. Ve druhém utkání skupiny zvítězilo Lepařovo gymnázium Jičín nad SŠGS Nová Paka 7:0. Tento výsledek znamenal, že v závěrečném utkání skupiny stačila našemu celku k vítězství ve skupině a postupu do finále i remíza. Duel s jičínským gymnáziem byl vyrovnaný, štěstěna se však přiklonila na hostující stranu, když tři minuty před koncem po zaváhání na útočné polovině soupeře přišel brejk a Matesova branka. V zápasech o umístění nejprve v duelu o 5.místo zvítězil tým VOŠ a SPŠ Jičín nad Novou Pakou 9:0. V následujícím střetnutí o třetí místo náš celek uspěl s MOA Jičín, když jediný gól utkání vsítil Joukl.  V závěrečném finálovém zápase potvrdil tým Gymnázia, SOŠ a VOŠ Nový Bydžov roli favorita turnaje a zvítězil nad Lepařovým gymnáziem Jičín 3:1. Nejlepším střelcem turnaje se stal s osmi brankami Patka /GNB/, čtyři góly zaznamenal Smolík /Gymn.JC/, třikrát byl úspěšným střelcem Podhajský /GNB/.

Celý turnaj bez problémů odřídili Petr Průcha, Stanislav Vízek, Martin Říha a Josef Čistecký.

SŠTŘ Nový Bydžov reprezentovali :  Matěj Průcha, Jan Vlk  -  Aleš Novák, Ondřej Hynek, Lukáš Hynek, Marek Podsadlo  -  Tomáš Hýča, Vojtěch Štoček, Tomáš Zimmerman, Leoš Joukl  -  Filip Kosejk, Matěj Komárek – Jakub Volejník, Matěj Pelc, Samuel Hýča, Mikuláš Borovička

Milan Hamáček, vedoucí pedagogický pracovník Domova mládeže Hlušice

Soutěž Moravský cukrářský šampionát

07. 10. 2023

Dne 7. 10. 2023 se v prostorách výstaviště Flóra Olomouc konal 5. ročník soutěže Moravský cukrářský šampionát, jehož pořadatelem byla Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

Naši školu reprezentovala žákyně třetího ročníku oboru Cukrář Michaela Belancová, která soutěžila v kategorii Juniorský dort s celkem třinácti soutěžícími. Zhotovený soutěžní výrobek ohodnotila vzhledově a degustačně porota, složená z certifikovaných komisařů Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

Soutěž byla organizačně a časově náročná a Michaela se jí zhostila, jak nejlépe dokázala. Ačkoli se neumístila na medailových pozicích, bere získané zkušenosti jako velmi inspirující pro její další profesní vzdělání.

Ing. Slávka Formánková – učitelka odborných předmětů

Účast žáků na XXVII. Světovém silničním kongresu v Praze

06. 10. 2023

Světový silniční kongres se v Československu konal „poprvé“ v roce 1971. Tato mezinárodní akce se koná jednou za 4 roky. Pro rok 2023 byla vybrána Česká republika „podruhé“ jako hostitelská země.

Dne 06. 10. 2023 se žáci maturitních oborů (2. – 4. ročníku) ve vzdělávacím programu Technik a Operátor silniční dopravy stali součástí oslav silničního odvětví. V rámci „studentského dne“ byla pro žáky připravena úvodní prezentace (přednášející: Česká silniční společnost, ŘSD, SFDI, MD, BESIP). Na akci byl prostor pro kontakt s delegáty ze 115 států (35 národních pavilonů), seznámit se s nejnovějšími technologiemi (např. autonomní vozidlo a brýle pro virtuální realitu).

Žáci SŠTŘ NB získali pochvalu od organizátorů akce (a pedagog. dohledu) za příkladné jednotné společenské oblečení.

Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D., učitel všeobecně vzdělávacích předmětů SŠTŘ NB

Postup do nominačního kola RIO MARE máme v kapse!

06. 10. 2023

SŠTŘ postoupila do Nominačního kola soutěže ,,RIO MARE SVAČINA ROKU 2023", kdy odborná porota vybrala soutěžní recept žáka druhého ročníku oboru Kuchař - číšník  Matěje Becka. Tento recept se skládal z povinné suroviny tuňáka RIO MARE a dalších ingrediencí, které měl zakomponovat do lehké svačiny. Z toho vznikla nadýchaná omeleta s tuňákem, bylinkami a kukuřicí. Dle hodnocení poroty byly všechny ,,svačiny" fantastické, velice pestré, účast byla hojná, a tak rozhodování nebylo vůbec lehké.
Nominační kolo je rozděleno do dvou částí:

1. část: V průběhu MasterClass Zdeňka Křížka budou představeny 3 recepty, z nichž jeden vybere odborná porota jako nominační / vyřazovací.

2. část: V rámci nominační části budou soutěžící připravovat SVAČINU (4 porce) dle zadaného receptu, s jasně definovanými ingrediencemi v limitovaném čase. Porota v čele s odborným garantem Zdeňkem Křížkem vybere z nominačního kola maximálně 12 soutěžících pro postup do Národního finále.

Toto Nominační kolo je opravdu náročné, protože soutěžící předem neznají, jaký recept budou připravovat a hlavně veličina času je velmi neúprosná. Troufnu si říct, že postup do Národního finále by byl velkým úspěchem a tak budeme Matějovi držet palce!

Veronika Blažejová, vedoucí pedagogický pracovník SPV Chlumec n C.

Celodenní exkurze na Dopravní fakultu Jana Pernera

05. 10. 2023

Žáci 1., 2. a 3. ročníků maturitních oborů ve vzdělávacím programu Technik a Operátor silniční dopravy navštívili prostory Dopravní fakulty Jana Pernera (DFJP) Univerzity Pardubice (UPCE).

Výukové a výzkumné centrum v dopravě (VVCD)

Hned po příjezdu do objektu přivítal všechny žáky vedoucí VVCD, pan doc. Voltr. Po úvodním rozřazení žáků do 4 skupin následovalo „rotování“ po jednotlivých sekcích dle předem stanoveného časového harmonogramu.

1. STANOVIŠTĚ: žáci měli možnost seznámit se s laboratoří Dopravní prostředky – silniční vozidla, kde probíhala ukázka sklopné plošiny pod vedením Ing. Jilka, Ph.D. Žáky zaujalo speciální fakultní vozidlo s oběma natáčecími nápravami. V závěru byl představen statický a dynamický adhezor pro testování pneumatik.

2. STANOVIŠTĚ: provádění fyzikálních experimentů probíhalo pod vedením Ing. Suchánka, Ph.D. Žáci byli zapojeni do vlastního stavení několika fyzikálních veličin. Závěrem probíhala demonstrace zkoušky pevnosti v tlaku na zkušebních tělesech.

3. STANOVIŠTĚ: dynamický zkušební stav pro testování statických a dynamických vlastností představil doc. Culek. Zajímavostí bylo unikátní kyvadlové kladivo obrovských rozměrů.

4. STANOVIŠTĚ: laboratoř Dopravní prostředky – kolejová vozidla představil doc. Voltr. Žákům byl představen nejenom tramvajový stav, ale i experimentální zkoušení kontaktu kolo – kolejnice.

5. STANOVIŠTĚ: sekci Materiály a mechanika představila prof. Schmidová. Žáci byli seznámeni s analýzou kovových materiálů a hodnocením kvality kovových materiálů.

Po názorném představení „využití fyzikálních veličin“ následoval oběd v univerzitní jídelně.

Přednášky o historii dopravy

Od 14 hodin následovaly přednášky o historii dopravy, které byly uskutečněny v souvislosti s oslavami 30 let existence DFJP. Žáci se zúčastnili nejenom úvodní přednášky o historii městské hromadné dopravy (doc. Graja), ale i navazující přednášky o historii silniční nákladní dopravy (doc. Kleprlík).

Pochvala patří žákům za jejich aktivní účast během celého dne.

Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D., učitel všeobecně vzdělávacích předmětů SŠTŘ NB

Soutěž „Pohár SVARCENTRUM“

02. 10. 2023

Střední škola technická a řemeslná se stane v blízké době pořadatelem soutěže svářečů. Bližší podrobnosti nám prozradil Pavel Novák, vedoucí praktického vyučování Na Švarcavě.

Kdy a kde se bude soutěž konat?

Soutěž se uskuteční 25. října 2023 v naší svářečské škole a přilehlých prostorách. Slavnostní zahájení, vyhlášení vítězů a ukončení soutěže proběhne v Kulturním domě Hlušice. V rámci soutěže, za účasti partnerů a vystavovatelů, bude probíhat i bohatý doprovodný program s možností zasoutěžit si o drobné ceny, např. na simulátoru svařování. Veřejnost se může těšit na ukázky svařovací a zemědělské techniky.

Účastníci soutěže mají možnost přijet již 24. října v odpoledních hodinách a někteří z nich právě této možnosti využili. Budou tak mít příležitost v klidu se na soutěž připravit, seznámit se s prostředím soutěže a svařovacími zdroji.

Pro koho je určená?

Soutěž je určena pro žáky středních škol se zaměřením na svařování z Královéhradeckého, Pardubického, Libereckého a Středočeského kraje. Oslovili jsme tyto školy: SŠ Chvaletice, Letohrad, Králíky, Vysoké nad Jizerou, Jaroměř, Nymburk, Hořice, Hubálov a Hněvkovice (Jihočeský kraj – pořadatel soutěže Svářeč/svářečka roku). Všechny uvedené školy naši nabídku přijali a soutěže se zúčastní.

Jaké budou soutěžní úkoly?

Soutěž bude probíhat ve dvou metodách. 111 – obalená elektroda a 135 – CO2. Bude se skládat z praktické a teoretické části. Vše bude probíhat pod dohledem zkušebních inspektorů z DOM ZO 13.

Teoretická část bude vedena formou testu, který bude zahrnovat BOZP a technologii svařování.  V praktická části bude za úkol co nejlépe zavařit požadovaný vzorek.

Úkolem soutěžících bude získat co nejvíce bodů z každé části.

První tři nejlepší z obou kategorií získají zajímavé ceny (svařovací kukly, ochranné pomůcky a další). Na absolutního vítěze čeká svařovací zdroj. Výše jmenované ceny do soutěže věnovali partneři – SVARCENTRUM, ESAB a FRONIUS.

Má tato soutěž návaznost na nějakou další?

Jedná se o samostatnou soutěž. Rádi bychom v ní každoročně pokračovali a vytvořili tak tradici. Zde by se setkávali ti nejlepší svářeči z řad žáků středních škol, ale i partnerů, kteří v této oblasti něco znamenají a jsou špičkou ve svém oboru.

Mgr. Petra Hrnčířová, zástupkyně ředitele