Aktuality v měsíci: ÚNOR 2024

Seminář na téma Asistenční systémy

28. 02. 2024

Ve středu 28. 2. 2024 proběhl v dílnách odborného výcviku v Novém Bydžově Na Švarcavě odborný seminář pro žáky oboru Autoelektrikář - diagnostik motorových vozidel na téma ASISTENČNÍ SYSTÉMY MOTOROVÝCH VOZIDEL. Lektorem byl pan Stanislav Popelka, technický poradce firmy VALEO. Na úvod semináře proběhlo seznámení s produkty firmy VALEO pro automobilový průmysl. Poté už přišla na řadu hlavní část programu, během které se naši žáci seznámili s činností adaptivního tempomatu, parkovacího asistenčního systému, front assistu, lane assistu, START - STOP systému a celou řadou dalších asistenčních systémů. Během měsíců března a dubna proběhnou ve spolupráci s firmou Valeo další semináře pro ostatní automobilní obory, které budou zaměřeny na spojky a klimatizaci.

Aleš Novák, zástupce ředitele

Seminář eTruck Brno

27. 02. 2024


Dne 27. 2.2024 se konala na Brněnském výstavišti konference eTruck, zabývající se elektromobilitou v nákladní dopravě. Této akce se zúčastnili i vybraní pedagogičtí pracovníci technických oborů školy SŠTŘ z Nového Bydžova pro načerpání nových znalostí a zkušeností.
Akci zahájil úvodním proslovem ministr dopravy Martin Kupka, který účastníky seznámil s plánovanou legislativou a vizí rozvoje elektromobility v nákladní dopravě. Představena byla vozidla s elektropohonem značek Volvo Trucks, Daf, Renault Trucks, Scania, Man, Mercedes a Iveco. Nejzajímavější byla akce TATRA Trucks, jež představila nákladní vozidlo s vodíkovým pohonem.
Byla to jedinečná příležitost se setkat s výrobci elektrických nákladních vozidel, provozovateli dobíjecích stanic, výrobci energií a dopravci, kteří již mají zkušenosti s eTrucky.


Ing. Pavelka Vladimír, učitel odborných předmětů

Středoškolská fotbalová liga OFS Jičín

28. 02. 2024

Ve středu 28. 2. 2024 proběhla středoškolská fotbalová liga OFS Jičín, které jsme se zúčastnili. První zápas jsme odehráli proti soupeři z Hořického gymnázia. Zápas jsme otočili z nepříznivého stavu 0:1 na 2:1, kdy branky dávali Joukl a Kosejk. V druhem zápase se naše družstvo utkalo se SŠGS Nová Paka. Výsledek zápasu byl 1:0. Střelec jediného gólu byl Komárek. Třetí zápas jsme odehráli s favoritem naši skupiny- Střední školou podnikatelskou Jičín. V tomto zápase kluci ukázali bojovného ducha a zaslouženě zvítězili 1:0 po brance Šourka. Ve skupinové části naše družstvo skončilo na prvním místě se skóre 4:1. Semifinálové utkání jsme sehráli s Masarykovou obchodní akademií Jičín. V tomto utkání kluci předvedli kompaktní výkon, který v závěru vyšperkoval Šourek svým gólem na 1:0. Tímto výsledkem i utkání skončilo. Následoval tedy zlatý hřeb středečního turnaje - finále. Finále proběhlo ve vysokém tempu s nadstandardní kvalitou. Bohužel pro naši školu skončilo vítězně pro Lepařovo gymnázium Jičín výsledkem 1:0. Musíme sportovně uznat, že soupeř předváděl po celý turnaj velmi kvalitní výkony. Takže naši kluci si z turnaje odváží krásné druhé místo.

Naši školu reprezentovali: Matěj Průcha, Patrik Kymr, František Šourek, Leoš Joukl, Filip Kosejk, Aleš Novák, Marek Podsadlo, Mikuláš Borovička, Tomáš Zimmerman, Jiří Jablonovský a Matěj Komárek.

Tímto klukům děkujeme za skvělou reprezentaci naší škol.

Bc. Vojtěch Mokošín, učitel všeobecných předmětů

Úspěch mladých elektrikářů z Nového Bydžova v regionálním kole soutěže odborných dovedností oboru Elektrikář - silnoproud v roce 2024

19. - 20. 02. 2024

Regionální kolo soutěže odborných dovedností bylo uspořádáno v termínu 19. a 20. února 2024. Pořadatelem a organizátorem soutěže byla SPŠ, SOŠ a SOU Hradební Hradec Králové.

Soutěže se zúčastnilo 12 škol – SPŠE a VOŠ Pardubice, SZeŠ a SOU chladící a klimatizační techniky Kostelec nad Orlicí, Průmyslová SŠ Letohrad, SOŠ a SOU Nymburk, SŠ technická a řemeslná Nový Bydžov, SPŠ Trutnov, SŠ technická a dopravní Česká Třebová, SPŠ Otty Wichterleho Hronov, ISŠ – COP Valašské Meziříčí, SŠ strojírenská a elektrotechnická Nová Paka, SPŠ Brno - Purkyňova a pořádající SPŠ, SOŠ a SOU Hradec Králové. Každou školu reprezentovalo dvoučlenné družstvo.

Za naši školu se soutěže zúčastnili žáci třetího ročníku oboru Elektrikář - silnoproud Lukáš Kóré a Josef Filounek s pedagogickým doprovodem učitele odborného výcviku Jaroslavem Mansfeldem.

Vlastní soutěži předcházela pečlivá příprava a to jak v praktické části, tak i v části teoretické. Zde dva výše jmenované žáky doplnil náhradník Matyáš Pšenička. Pro přípravu na praktickou část byli jmenovaní žáci staženi ze smluvních pracovišť a připravovali se v období od 5. 2. do 16. 2. 2024 v dílnách SPV Masarykovo nám. v Novém Bydžově pod vedením učitelů odborného výcviku Jaroslava Mansfelda a Vladimíra Flégra, a to v obecné rovině, neboť konkrétní zadání úloh nebylo předem známo. Pro teoretickou část se pak přípravě žáků věnovali v rámci svých odborných předmětů učitelé odborných předmětů Mgr. Václav Dostálek, Ing. Vladimír Vondruška a Ing. Lubomír Kořínek, se kterým žáci měli další přípravu věnovanou teoretické části této soutěže.

Soutěž byla rozdělena do dvou dnů, první den byl vyhrazen pro dvě praktické úlohy, kdy se žáci jednoho družstva na úlohách vzájemně prostřídali v dopoledním a odpoledním cyklu, a která se konala v dílnách odborného výcviku školy. Druhý den pak žáci absolvovali písemný test s otevřenými i uzavřenými otázkami.

První praktická úloha se týkala instalace světelného obvodu s použitím impulzního relé a schodišťových přepínačů a zapojení zásuvkového obvodu 230 V v netradičním provedení do pórobetonových tvárnic s přípravou otvorů a sádrování instalačních krabic. Druhá praktická úloha se týkala reverzace třífázových asynchronních motorů s následným brzděním stejnosměrným proudem. Na obě úlohy byl vymezený čas 3,5 hodiny.

Náročnost úkolů odpovídala odborným požadavkům v souladu s RVP oboru Elektrikář -silnoproud a byla odborně na velice kvalitní úrovni. Zpracování úkolů pro žáky bylo přehledné, odpovídající elektrotechnickým předpisům, a technická připravenost pracovišť žáků na vysoké úrovni. V pravidlech soutěže byl stanoven bodový poměr praktické části a teoretické části byl v poměru 2 : 1.

Umístění nejlepších družstev:

  1. místo     SŠ technická a dopravní Česká Třebová       449 bodů
  2. místo     SPŠ, SOŠ a SOU Hradec Králové                   408 bodů
  3. místo     SŠTŘ Nový Bydžov                                          399 bodů

Umístění nejlepších jednotlivců kopírovalo umístění nejlepších družstev:

  1. místo     Marcel Matovič SŠ technická a dopravní Česká Třebová    247 bodů
  2. místo     Matěj Krám       SPŠ, SOŠ a SOU Hradec Králové                 212 bodů
  3. místo     Josef Filounek   SŠTŘ Nový Bydžov                                        207 bodů

Soutěž byla provázena i vhodným doprovodným programem pro pedagogický doprovod.

Slavnostního vyhodnocení se zúčastnil ředitel SPŠ, SOŠ a SOU Hradební Hradec Králové Mgr. Miroslav Tobyška. Jednotlivým vítězným žákům a družstvům byly předány hodnotné praktické ceny.

Soutěž úspěšně reprezentovala obor Elektrikář - silnoproud a byla přínosem pro profesní povědomí žáků a jejich motivaci k danému oboru. Byla i vhodnou přípravou žáků na závěrečné zkoušky dle jednotného zadání a posílila i odborné kompetence účastníků soutěže v daném oboru.

V soutěži jednotlivců obsadil krásné 3. místo Josef Filounek a na pěkném 7. místě se umístil Lukáš Kóré. V soutěži družstev pak společně vybojovali vynikající 3. místo z 12 soutěžících družstev a to s minimálními bodovými odstupy od pořádající školy. Poděkování za přípravu patří UOV Jaroslavu Mansfeldovi a Vladimíru Flégrovi a za nabyté teoretické znalosti učitelům odborných předmětů. Pochvalu si samozřejmě zaslouží i soutěžící žáci Josef Filounek a Lukáš Kóré nejen za jejich nádherné umístění, ale i za přístup, se kterým se v přípravě k celé soutěži postavili i s vědomím, že na rozdíl od svých spolužáků budou mít jarní prázdniny o dva dny kratší. Jedná se o druhé nejlepší umístění v historii od roku 2012, od kdy se této soutěže naše škola účastní.

Jejich úspěch pak může být příkladem i ostatním žákům naší školy, že ve svých znalostech a dovednostech se mohou směle srovnávat se žáky ostatních škol v regionu, a to za předpokladu, že projeví i vlastní zájem reprezentovat naši školu.

Ing. Lubomír Kořínek,  vedoucí oborový učitel Elektrikář - silnoproud

Petr Haltuf na 3. místě v regionálním kole soutěže Automechanik junior

20. 02. 2024

V polovině února proběhlo v tréninkovém centru ŠKODA AUTO Mladá Boleslav regionální kolo soutěže odborných dovedností Automechanik junior 2024, kterého se zúčastnili žáci ze středních škol vyučující automobilní obory v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Naši školu reprezentovali žáci třetího ročníku oboru Mechanik opravář motorových vozidel Kryštof Kříž a Petr Haltuf. Oba kluci se v konkurenci škol z Hradce Králové, Ústí nad Orlicí, Holic, Vysokého Mýta a Hronova rozhodně neztratili. Kryštof Kříž se umístil v lepší polovině startovního pole a Petr Haltuf se díky svým teoretickým znalostem a odborným dovednostem umístil na bronzové příčce. Oběma žákům děkujeme za reprezentaci školy.


Aleš Novák, zástupce ředitele


Svařovací technologové na školení a další novinky ze Svářecí školy

20. 02. 2024

V České Třebové proběhlo v úterý 20. února školení pověřených svářecích techniků CWS ABN. Po zvládnutí závěrečných testů má naše škola tři proškolené technology svařování, kteří obdrželi certifikát opravňující vést kurzy svářečů, doškolovat a přezkušovat je. V brzké době proběhnou svářecí zkoušky také u nás ve škole, a to metodou 111- obalená elektroda. Tím zakončí žáci oboru Opravář zemědělský strojů své působení ve svářecí škole. Vystřídají je žáci oboru Automechanik, kteří absolvují základní kurz svařování  CO2. Na červen je naplánovaný kurz i pro maturitní obory. Blíží se nám Mezinárodní soutěž ve svařování "O zlatý pohár Linde" ve Frýdku-Místku. Probíhat bude v dubnu a my budeme bojovat o co nejlepší umístění ve třech metodách 135 - CO2, 111 - Obalená elektroda a 141-Tig. Velká výzva nás čeká v říjnu, kdy budeme pořádat soutěž mladých svářečů středních škol. Již v tuto dobu začínají první přípravy. Na nultý ročník, kterého se zúčastnilo deset škol, byly pozitivní ohlasy. Navázat a ještě soutěž zatraktivnit za větší účasti středních škol chceme v dalším ročníku.

Pavel Novák, vedoucí pedagogický pracovník SPV Na Švarcavě


YOUNG CHEF 2024 - soutěž mladých kuchařů za účasti žáka SŠTŘ

16. 02. 2024


  Pátek 16. února, to byl poslední vyučovací den před jarními prázdninami v tomto školním roce a rovněž také termín účasti žáka druhého ročníku oboru Kuchař - číšník Matěje Becka ze Střední školy technické a řemeslné v Novém Bydžově v nominačním kole soutěže YOUNG CHEF 2024. Toto klání se konalo v Kulinářské akademii GROSSETO v Průhonicích.
  A jaká jsou pravidla tohoto soutěžního setkání mladých kuchařů? Celkem 29 soutěžících je rozděleno do čtyřech soutěžních dní a úkoly pro ně stanovené znějí takto:
1. připravit francouzskou omeletu
2. zvládnout přípravu vejce ROYAL a vejce Benedikt s holandskou omáčkou
3. realizovat hlavní chod z kuřete s jednou ze základních omáček a přílohou
4. vykuchat a vyfiletovat mořského vlka
5. připravit hlavní chod z ryby s jednou ze základních omáček a přílohou
  "Matějova příprava probíhala velmi intenzivně pod dohledem zkušeného instruktora a šéfkuchaře hotelu CLASSIC v Novém Bydžově Daniela Pošíka. Byly to tvrdé hodiny tréninku, odborných instrukcí, profesních rad a food stylingu, protože odborná porota složená z profesionálních kuchařů hodnotí nejen znalosti, dodržení hygienických zásad, techniku přípravy, servis a výslednou chuť, ale v neposlední řadě i celkový přístup budoucích kuchařů," konstatovala vedoucí oborová učitelka Veronika Blažejová.
  S hodnocením všeho, co předcházelo účasti reprezentanta školy na soutěži, se přidala i Monika Vernerová, odborná pedagožka, která Matěje na soutěž doprovodila. ,,Vlastní trénink Matěje probíhal také ve Středisku praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou. Vše jsme ladili ještě poslední týden před akcí každý den odpoledne a musím konstatovat, že chuť a motivace našeho svěřence byly velké a cíl neskromný - postoupit do finálového kola mezi devět nejlepších. S výkonem našeho reprezentanta jsem spokojená, působil jako profesionál, na nic nezapomněl, vařil bez ,,taháků", rozvážně a s pokorou přijímal rady a odpovídal na otázky porotců."
  Z pátečního kola postoupili dva soutěžící, jména dalších doposud neznáme, nicméně příští týden od 19. února se koná kolo poslední, a tak si raději počkáme na celkové bodové hodnocení.
  Závěrem je důležité zopakovat to, co zaznělo v Kulinářské akademii GROSSETO několikrát: VÍTĚZEM JE TU KAŽDÝ!


Veronika Blažejová, vedoucí pedagogický pracovník SPV Chlumec n. C.


Interní soutěž mezi žáky

16. 02. 2024

Po roce se žáci 2. ročníku oboru Cukrář zúčastnili interní soutěže v pečení žloutkových věnečků s kompletním dohotovením. Soupeřilo mezi sebou 9 žáků. 

Hodnotily se tyto 4 body:
  • tvar a pečení korpusů
  • chuť a konzistence žloutkového krému
  • příprava fondánové polevy
  • předepsaný počet a gramáž výrobku
Časový limit  na zhotovení 15 kusů žloutkových věnečků byl 2 hodiny. Žáci se snažili vše stihnout, a proto si svoji práci museli dobře rozvrhnout. Nejlepší věneček zhotovila žákyně Renata Janáková. Hodnotili učitelé odborného výcviku Vejvodová Michaela, Šulcová Markéta a Rohlíček Josef


Michaela Vejvodová, učitelka praktického vyučování SPV Chlumec n. C.

Školení na chemickou ochranu

14. 02. 2024


Dne 14. 2. 2024 proběhlo ve výukovém centru v Hlušicích školení odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky na ochranu rostlin. Školení bylo určeno převážně pro žáky oboru Opravář zemědělských strojů třetích ročníků a nástavbového studia Provozní technika. V úvodu proběhlo školení zdravovědy a dále přednášející z ÚKZÚZU (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský) žáky seznámil se základními pravidly používání chemických látek. Na závěr byli žáci seznámeni se základní obsluhou postřikovačů. Po úspěšném absolvování školení žáci získají osvědčení odborné způsobilosti prvního stupně.

Ing. Vladimír Pavelka, učitel odborných předmětů SŠTŘ NB, předseda MK OZS, OZT


THERMOMIX, moravské koláče aneb technologická výuka mladých kuchařů trochu jinak

14. 02. 2024


Ve středu 14. února 2024 vypadala teoretická výuka žáků třetího ročníku oboru Kuchař - číšník trochu jinak. V rámci projektových hodin Technologie přípravy pokrmů si žáci závěrečného ročníku studia vyzkoušeli kynuté těsto v podobě přípravy pravých moravských koláčů.
Vzhledem k tomu, že škola využívá technologie, se kterými se již žáci setkávají nejen na smluvních pracovištích, ale i v našich provozech, použili jsme v této projektové hodině THERMOMIX6. S tímto  špičkovým technologickým produktem jsme již pracovali, je velkým pomocníkem a seznámila nás s ním odbornice na toto zařízení Ludmila Šnokhausová. Protože naše spolupráce je velmi intenzivní, snažíme se využívat nabízené nové a zajímavé receptury. Nicméně to nebyl případ těchto projektových technologických hodin, protože kynuté koláče a tři druhy náplní nejsou ničím netradiční. Takže se připravovala maková, povidlová a tvarohová náplň i tradiční kynuté těsto...
,,Musím konstatovat, že tato projektová hodina byla žáky velmi kladně hodnocena a pracovní a dělná atmosféra tomu odpovídala. Perfektně vypracované těsto nám brzy vykynulo a jeho vláčnost a jemnost byla znát i na finálním výrobku. Křehké a nadýchané koláče byly odměnou pro všechny žáky, kteří ze své činnosti byli nadšení," konstatovala učitelka odborných předmětů Veronika Blažejová.   


Veronika Blažejová, vedoucí učitel SPV Chlumec n. C.

Postavit Tatru nebo se zúčastnit se RALLY Dakar? To vše mohou okusit žáci SŠTŘ Nový Bydžov!

14. 02. 2024

Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov je jednou ze čtyř škol v Královéhradeckém kraji, které vyučují budoucí autoopraváře.
  „Ve školním roce 2023/2024 navštěvuje kromě dalších zaměření aktuálně naši střední školu v oborech Mechanik opravář motorových vozidel, Autoelektrikář, Dopravní prostředky, Provozní technika a Opravář zemědělských strojů přesně 399 žáků“, představuje vnitřní strukturu regionální příspěvkové organizace ředitel Vladimír Blažej.
  Nad automobilních segmentem výuky bdí zástupce ředitele Aleš Novák. „Profesní přípravu realizujeme ve školních autoservisech v Hlušicích a Novém Bydžově, ve kterých žáci pod vedením učitelů odborného výcviku provádí diagnostiku a opravy motorových vozidel. Příprava žáků probíhá také u celé řady smluvních partnerů, mezi které patří významné regionální firmy. Nadané a talentované žáky zapojujeme do nejrůznějších projektů, z nichž nejvýše stojí MECHANIC ACADEMY a Tatra do škol“, sděluje zástupce Novák.

Pojďme si nyní oba úspěšné projekty, které realizovala Střední škola technická řemeslná Nový Bydžov, ve zkratce SŠTŘ, ve školním roce 2023/24, blíže představit:

  • TATRA DO ŠKOL

  Do tohoto projektu se zapojila SŠTŘ jako jedna z vůbec prvních škol v České republice. Podstatou tohoto projektu je sestavení nákladního automobilu TATRA žáky školy v dílnách odborného výcviku z komponentů, které dodá TATRA TRUCKS a. s. Vozidlo je následně využíváno v reálném provozu. První školou sestavené vozidlo úspěšně využívá již více jak dva roky Údržba silnic Královéhradeckého kraje na Trutnovsku. Druhá sestavená TATRA, která spatřila světlo světa během tohoto školního roku, bude také sloužit Údržbě silnic Královéhradeckého kraje, tentokráte na Rychnovsku.
  Jak celá realizace stavby nákladního automobilu probíhala, popisují Kryštof Kříž a spolu s ním Petr Haltuf, žáci 3. ročníku.
  „Nejprve jsme absolvovali týdenní stáž v Kopřivnici, kde jsme se detailně seznámili s technologickými postupy výroby nákladního automobilu TATRA. Následně nám kopřivnická automobilka dodala dva plné kamiony dílů, ze kterých jsme postupně vozidlo sestavovali. Ze začátku jsme měli obavy, zda takto náročnou práci zvládneme, ale nakonec jsme díky technikům ze společnosti TATRA TRUCKS a našim učitelům sestavili celou TATRU za pouhý jeden měsíc“, říká hrdě Kryštof, který se připravuje ve školním vzdělávacím programu Řidič nákladní a osobní dopravy.

  • MECHANIC ACADEMY

  Pomyslnou třešničkou na dortu je pro všechny žáky SŠTŘ Nový Bydžov být součástí projektu MECHANIC ACADEMY a mít možnost zúčastnit se v roli mechanika nejslavnějšího a nejtěžšího motoristického závodu RALLY DAKAR, který se nyní jezdí v Saúdské Arábii.
  Na startu letošní závodu byli hned tři zástupci novobydžovské školy, která se díky zřizovateli, partnerům školy a svého nadačního fondu na účasti celého tria výrazně podílela. Prvním z nich byl žák druhého ročníku oboru Mechanik opravář motorových vozidel Jan Pavlík, který v roli mechanika týmu CZECH SAMURAIS působil u možná nejsledovanější posádky celého Dakaru Barbora Holická/Lucie Engeová. Honza pomáhal se servisem jejich Citroenu 2CV, kterému nikdo neřekne jinak než "kachna". Druhým zástupcem školy byl učitel odborných předmětů Tomáš Hovorka, který si po loňské zkušenosti v roli mechanika u CZECH SAMURAIS v letošním ročníku vyzkoušel roli navigátora v týmu ENJOY MOTORSPORT. A nesmíme zapomenout ani na Filipa Bajoru, loňského úspěšného absolventa, který zajišťoval servis pro ENJOY MOTORSPORT.
  A s jakými dojmy se vrátil z Dakaru student Jan Pavlík?
  „Jsem hrozně rád za možnost zúčastnit se Dakaru v roli mechanika. Pomáhat se servisem vozidla, o který byl takový mediální zájem, je neskutečný zážitek a obrovská zkušenost. Chtěl bych poděkovat SŠTŘ Nový Bydžov, vedení Královéhradeckého kraje, týmu CZECH SAMURAIS a dalším partnerům za možnost zúčastnit se RALLY DAKAR“.
  „Věříme, že podobné projekty budou motivací pro žáky základních škol, aby v letošním novém systému přijímacího řízení dali na první místa technické obory“
, uzavírá pedagog SŠTŘ a letošní účastník RALLY DAKAR Tomáš Hovorka.

Aleš Novák, zástupce ředitele


Chlumecký masopust s výraznou účastí SŠTŘ

10. 02. 2024

Že je chlumecká radnice aktivní radnicí, o tom se mohli přesvědčit návštěvníci dalšího chlumeckého masopustu v sobotu 10. února. Muzeum Loreta a jeho přilehlé prostory se staly cílem tradičního pochodu masek, který svou pouť Chlumcem zahájil od místního koupaliště.
„Vítám zde všechny Chlumečáky, krásné masky, všechny hosty a přeji jim krásné masopustní veselí," řekl mimo jiné v úvodu starosta města Vladan Kárník. Nutno říci, že návštěvníků této akce bylo rozhodně okolo 1 500 a to už je úctyhodné číslo. Masky, skvělá dechovka, simultánní ukázka staročeské zabijačky v podání učitele odborného výcviku Radomíra Beňka a jeho žáka Matěje Valáška, vaření guláše v polní kuchyni a ukázky staré zemědělské techniky jen dokreslovaly atmosféru této velmi vydařené akce.
Střední škola technická a řemeslná má v Chlumci své středisko výuky gastronomických a potravinářských oborů a asi by bylo velmi podivné, pokud by se na masopustu nepředstavily. Tak se také stalo a účastníky akce také v úvodním projevu pozdravil i ředitel školy Vladimír Blažej, který je také pozval k pravidelným návštěvám střediska, jež bylo uvedeno do provozu v roce 2019, a k možnosti pravidelných nákupů výrobků mladých řezníků, kuchařů a cukrářů. I v letošním roce v rámci zvýšení kapacity služeb a výukových prostor probíhá ve středisku malá rekonstrukce, která zejména pomůže lepší organizaci výuky oborů Kuchař-číšník a Řezník-uzenář.
Škola na chlumeckém masopustu provozovala pět stánků, dva s řeznicko-uzenářskými produkty jak tradiční vařené, tak uzenářské výroby, dva s produkty chlumecké žákovské kuchyně v podání zabijačkové polévky a guláše, prodeje tradičního prejtu se zelím, ovaru s křenem a hořčicí a škvarkové pomazánky. Naprosto vyprodáno měl i stánek mladých cukrářů, který nabízel buchty, peciválky, koblihy, medovníky, pařížské kornouty a ovocné metýnky. Kdo viděl mnohametrové fronty před těmito prodejními místy, viděl ohromný zájem o zmíněnou žákovskou produkci.
„Strašně to uteklo, byl to sprint, od půl deváté do půl druhé jsme se vůbec nezastavili," to byl shodný názor jak pedagogů Milana Nováka, Moniky Vernerové či žáků Stanislava Bořila, Filipa Pittnera či Ivety Bryknarové. Prostě a krátce, škola se stala výraznou součástí celé chlumecké akce.
„Já musím poděkovat všem organizačně perfektním pedagogům chlumeckého střediska i našim skvělým žákům, kteří opět dokázali, že i současná mladá generace má v sobě mnoho pozitivního a dobrého. Snad jsem se tam také neflákal a pomohl jim," konstatoval s úsměvem ředitel Vladimír Blažej.
„Já musím vyzdvihnout i našeho partnera společnost Vejce Kosičky, který rozšířil náš sortiment, musím se zmínit i o celotýdenní náročné přípravě na tuto akci, kdy naše týmy vyráběly, vařily a pekly ostošest. Výbornou práci odvedl i technický úsek školy v čele s Jaroslavem Polívkou, který instaloval celé zázemí pro naši účast. Je vidět, že pokud zavládne týmový duch, jsou zaměstnanci i žáci školy schopni zvládnout i takto rozsáhlou a náročnou akci," chválila vedoucí chlumeckého střediska Veronika Blažejová.
A závěrem se sluší i říci, kdo se na účasti SŠTŘ a nutno říci i její velmi dobré propagaci na veřejnosti podílel - pedagogové Milan Novák, Radomír Beněk za řeznicko-uzenářský úsek, Gabriela Rychterová a Lenka Vopátková za úsek kuchařů, Michaela Vejvodová za učitele cukrářů, Veronika Blažejová a Monika Vernerová, jejíž matematický koncert za pokladnou byl tvrdou zkouškou odolnosti a asertivity. A samozřejmě nezapomeneme na žáky školy - mladí adepti řemesla Stanislav Bořil, František Skružný, Matěj Valášek, Filip Pittner, Martin Muller, Iveta Bryknarová, Dominik Verbitskij, Aneta Šeborová, Eva Bendáková a Valentýna Ryglová. Velmi děkujeme...

Veronika Blažejová, vedoucí pracovník SPV Chlumec n. C.


Piškvorkový turnaj v domově mládeže

07. 02. 2024

Po úspěších minulých turnajů jsme se rozhodli v DM uspořádat další. A jaké klání to bylo ? No přece Piškvorky!

Sešli jsme se opět ve stejném počtu 12 hráčů . Některá jména byla stejná, ale bylo fajn, že se k nám přidávají i další. Malým tajným přáním všech zúčastněných bylo sesadit našeho dlouhodobého "piškvorkového krále" Matyáše Brokeše z 2. SOD. Nepodařilo s , na trůnu celý šťastný  sedí dál . Na paty mu šlape rozdílem opravdu malým Sebastián Johanides z 1. ZA.  Tím, kdo se umístil na třetím místě, byl velmi spokojený Petr Dorážka z 1. ZB. O chloupek horší skóre, ale stejný  bodový zisk měl na čtvrtém místě Jindřich Lukeš z 1. PTP.

Dana Žďárská, vychovatelka domova mládeže


Silový čtyřboj

06. 02. 2024

V úterý 6. 2. 2024 se v tělocvičně České lesnické akademie v Trutnově uskutečnilo otevřené kolo v silovém čtyřboji družstev. Jednalo se o sloučení okresního a krajského kola. Chlapci soutěžili v disciplínách tlaky s činkou, shyby, vznosy, trojskok a děvčata v disciplínách šplh, hod míčem vzad, trojskok, sedy-lehy.

Náš školní tým chlapců se umístil na 5. místě z celkového počtu sedmi týmů. Všem našim zúčastněným studentům děkujeme za reprezentaci školy.

Bc. David Hamák, učitel všeobecných předmětů

Valentýn v Klubíčku

05. 02. 2024


Zdravím všechny příznivce malého klubu čili Klubíčka. Svátek sv. Valentina  je za dveřmi, a tak jsme neponechali nic náhodě a vytvořili symbol tak říkajíc na míru - srdce se spoustou malých i menších srdíček.
Z kartonu jsme vyřezali tvar, někdo podle šablony, jiný podle sebe. Každý vzal do ruky štětec a srdíčko natřel.
Další částí bylo nakreslení a vystřižení srdíček z červeného papíru. Když nám zaschla barva, lepili jsme, každý podle sebe, malá srdíčka na jedno velké. Posledním krokem bylo dozdobení. Někdo sáhl po korálcích, jiný po suchých květech, prostě co komu přišlo pod ruku. Výsledek je pěkný a určitě udělá té správné lásce radost.
Jako vždy - bylo to fajn a byla i legrace.
Dana Žďárská, vychovatelka domova mládeže


Prázdninová návštěvu elektrikářů v Hořicích

02. 02. 2024

Pedagogové oborů vzdělávání Elektrikář - silnoproud a Autolektrikář využili prázdninový den k návštěvě firmy Tiyo v Hořicích v Podkrkonoší. Nebyli zde náhodou. Patnáct pracovníků z Tiyo v současné době studuje na naší škole v rámci vzdělávání dospělých obor Elektrikář - silnoproud.
Firma pracuje pro lídry automotive (OEMs, TIER 1-3), letectví a kosmických programů, výzkumné instituce, výrobce železničních vozidel a další. Jedná se o testování ve vývojové a akreditované laboratoři (ISO/IEC 17025), speciální výrobu (např. CAD, CAE, CAM, CNC obrábění aj.) a Engineering (simulace, koncepční design aj.).
Pracovníci školy měli možnost se mj. seznámit s nejnovějšími trendy, vývojem a testováním automobilových baterií a dalších výrobků ve prospěch automobilového a leteckého průmyslu. Pedagogové společně s vedoucími pracovníky firmy v závěru návštěvy hledali styčné body k budoucí možné spolupráci v oblastech Elektro, Přírodních věd (možný podíl na vytváření pracoviště fyziky v prostorách firmy) a Informatiky (nabídka zapojení pracovníků firmy do projektu ECDL).
Závěrem zde zmiňuji úspěšnou spolupráci s uvedenou firmou v předchozích letech, a to v oblasti Engineeringu při vývoje formule v rámci soutěže středních škol Formule 1, kde naše škole získala skvělé druhé místo.


Ing. Vladimír Vondruška, učitel teoretického vyučování

Metodické komise automobilových oborů a technických oborů společně s metodickou komisí managementu navštívily společnost Václav Fejfar Autosport

02. 02. 2024

V pátek 2. února 2024 probíhaly pololetní prázdniny, ale naši učitelé teoretické i praktické výuky a člen managementu navštívili společnost Václav Fejfar Autoservis v Lužanech. Osobní prohlídku celého areálu prováděl osobně pan Fejfar s důkladným výkladem a zodpovězením všech otázek.

Prohlídka začala kovovýrobou, o které jsme se dozvěděli, že funguje od roku 1996. Učitelé měli možnost přímého pohledu na výrobu na lisech a prohlédli si zhotovené výrobky.

Další na řadě byla prohlídka vozů pana Fejfara a vozů jeho zákazníků, ke které nechyběl precizní výklad společně s jeho zážitky ze závodů a konstruováním.

Naposled přišla ukázka dynamometrů série W od firmy ATX Dyno. Na dynamometru měli aktuálně připojené vozidlo Volkswagen Polo, na kterém prováděli seřízení dávky paliva k dosažení maximálního výkonu motoru.

Během tohoto dne proběhlo jednání se zástupcem firmy ATX Dyno ohledně dynamometru na traktory.

Celý den proběhl v přátelské atmosféře.

Panu Václavu Fejfarovi velice děkujeme za pozvání a budeme doufat, že do Lužan budeme moci opět zavítat.

Aleš Novák, zástupce ředitele


Výjezd MK matematických a přírodovědných předmětů do vzdělávacího centra DIDAKTIKON

02. 02. 2024

Výjezd metodické komise matematických a přírodovědných předmětů probíhal v pátek 2. února do Prahy, do centra DIDAKTIKON (popularizační a vzdělávací centrum Univerzity Karlovy, které vzniklo ve spolupráci s Kampusem Hybernská – hlavním městem Prahou).

Všem zúčastněným se věnovala manažerka a odborná garantka Didaktikonu, paní RNDr. Tereza Martínková Bártlová, Ph.D.

Vyučující měli možnost prohlédnout si nejenom vlastní centrum, ale současně byli seznámeni s odborným zaměřením, kterému se paní Bártlová věnuje – Rekreační matematice. Ta obsahuje nejenom populárně–naučný aspekt, ale i zábavný a pedagogický aspekt (včetně toho historického).

Po dobu návštěvy probíhaly různé matematické úlohy a praktické ukázky (např. Hanojské věže, Alcuinova úloha ve Springfieldu – v seriálu Simpsonovi, geometrické tvary, historie čísla Pí, apod.).

Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D., učitel všeobecně vzdělávacích předmětů SŠTŘ NB


Potravináři vyrazili za Hořickými trubičkami a do Safari pivovaru

02. 02. 2024

Páteční dopoledne 2. února 2024 věnovali členové metodické komise gastronomických a potravinářských oborů poznávání a plánování.

Poznávací část zahrnovala odbornou exkurzi do fi. Pravé hořické trubičky v Miletíně. Zde si zopakovali kapitoly z historie jejich vzniku a význam značky Chráněné zeměpisné označení. Upevnění znalostí bylo podpořeno ochutnávkou trubiček mnoha příchutí, bezlepkových tyčinek a müsli. Vyzkoušeli si i svou zručnost, kdy stáčeli trubičky a porovnávali svou rychlost s denní normou pracovníků okolo 5 tisíc trubiček.

Vlastní jednání komise proběhlo v Safari pivovaru ve Dvoře Králové nad Labem. Pracovní část se týkala především plánování akcí a aktivit pro 2. pololetí školního roku 2023/2024. Upřesňovány byly náplně disponibilních týdnů, časový plán závěrečných zkoušek a praktických maturit. V neformální části byly hodnoceny pokrmy a nápoje z jídelního lístku restaurace.

Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele

Lyžařský výcvik 2. termín – „zpátky v Herlíkovicích“

29. 01. - 01. 02. 2024

Ve dnech 29. 1. – 1. 2. 2024 se žáci 1. ročníků zúčastnili lyžařského kurzu v Herlíkovicích. Ubytováni jsme byli v oblíbeném penzionu Ranč, který se nachází přímo na sjezdovce. Poskytuje nám celkový komfort (ubytování, stravování, volnočasové aktivity i možnost večerních přednášek a následných diskuzí) a příjemné prostředí.

Program v jednotlivých dnech:

  1. den – příjezd a ubytování, seznámení se s prostředím, Přednáška: BOZP, pravidla FIS – Bc. David Hamák
  2. den – rozřazení do družstev a základní metodická cvičení pro lyžování a snowboarding, Přednáška: Lyžování - Bc. Vojtěch Mokošín
  3. den – nácvik smýkaných a řezaných oblouků na různých tratích podle obtížnosti v jednotlivých družstvech, Přednáška: Snowboarding – Mgr. Ondřej Kolář
  4. den – zdokonalování cvičení pro vylepšení techniky lyžování a snowboardingu + volné ježdění s možností využití individuálních lekcí s instruktorem, Přednáška: České úspěchy v zimních sportech – Bc. David Hamák, Mgr. Ondřej Kolář, Bc. Vojtěch Mokošín
  5. den – úklid a předání pokojů, odjezd

Každý večer probíhaly videorozbory jízd a diskuze o jízdě na lyžích a snowboardingu. Celý pobyt můžeme zhodnotit jako vydařený a těšíme se na příští rok.

Dohled nad průběhem kurzu zajišťovali Bc. David Hamák, Mgr. Ondřej Kolář a Bc. Vojtěch Mokošín.

Bc. David Hamák, učitel všeobecných předmětů


Výuka v HK: VČO – Východočeská obalovna Plačice, Centrální laboratoř Vialab–Vinci

01. 02. 2024

Žáci 3. ročníku oboru „Mechanik opravář motorových vozidel“ v rámci rozšiřujícího zaměření na Stroje a zařízení navštívili v pondělí dopoledne Hradec Králové – a to v rámci předmětu Stavební technologie. Cílem výjezdu byly dvě zastávky.

1) VČO – Východočeská obalovna Plačice

Odborné představení technologického postupu výroby asfaltových směsí provedl ředitel společnosti, pan Petr Červinka. Žáci měli možnost seznámit se s jednotlivými částmi obalovny a porozumět technologickému procesu výroby asfaltových směsí. Představena byla obalovna v Plačicích s úchvatným výkonem 240 t/h. Jedná se o stacionární věžové provedení (šaržová obalovací souprava Askom).

Představeny byly postupně jednotlivé části, jmenovitě – dávkovače kameniva, živičné hospodářství (6 nádrží s kapacitou 6 x 80 m3), zásobníky hotové směsi 2 x 96 t + 2 x 89 t (1 komora pro přepad + 1 komora pro přímý odběr), popsán byl horizontální vozík, vlastní míchačka (2x45 kW), váhy (kameniva, živice, vápence a vlastního prachu), zásobníky horkého materiálu (2 x 95 t), třídič, odtahový ventilátor a filtrační zařízení. Žáci se současně dozvěděli termín realizace nové obalovny: období 02_2020–05_2020.

2) Centrální laboratoř Vialab–Vinci

Laboratorní zkoušky pro zkoušení asfaltů a zemin představil v laboratoři Vialab–Vinci v pracovišti v Hradci Králové vedoucí laboratoře, pan Slavomír Cucyk. Praktické demonstrace byly pro žáky velice názorné. Přístroj pro výrobu pěno-asfaltu byl značně atraktivní, protože v tuzemsku se nachází pouze 4 podobné kusy.

SŠTŘ NB děkuje oběma vedoucím za umožněnou návštěvu.

Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D. učitel všeobecně vzdělávacích předmětů SŠTŘ NB

Rušná sobota na SŠTŘ

01. 02. 2024

V sobotu 27. ledna se na Střední škole technické a řemeslné uskutečnil speciální den otevřených dveří. Kromě běžného programu měli uchazeči a jejich blízcí možnost získat nejnovější informace v oblasti přijímacího řízení. Zároveň probíhala i akce "přijímací zkoušky nanečisto". Tady naše zkušené vyučující opravovaly adepty vyplněné testy, které s nimi posléze probraly a případně chyby vysvětlily.  Hned od ranních hodin bylo v centrech Nový Bydžov i Hlušice velmi rušno. Školu navštívilo přes 60 uchazečů a minimálně třetina z nich využila možnosti vyzkoušet své znalosti.


Mgr. Petra Hrnčířová, zástupkyně ředitele

Učební praxe maturitních oborů

29. 01. - 01. 02. 2024

Ve dnech 29. 1. – 1. 2. 2024 absolvovali žáci maturitních oborů 3. SOD, 4. SD a 1. PT učební praxi.

Na smluvní pracoviště školy byli vysláni žáci 3. OP a 1. PT, ostatní vykonávali praxi v dílenských areálech školy.

Největší skupina, sedm studentů 1. ročníku PT (ŠVP Dopravní a letecký technik) odjelo na odloučené pracoviště společnosti DISTAR CZ a.s. do Ústí nad Orlicí, kde v prvních dnech učební praxe pracovali na přípravě forem na trup i křídla ultralehkých letadel Samba XXL, podíleli se na zátěžové zkoušce motorového lože pro toto letadlo a v dalších dnech samostatně separovali a laminovali drobné díly tohoto letadla.

Podle vyjádření instruktora ze společnosti DISTAR CZ a.s. pana Milana Ilgnera měli všichni žáci aktivní přístup k práci a zadaným úkolům, v průběhu praxe pokládali spoustu dotazů jak k výrobě, tak k létání samotnému, protože v rámci studia tohoto oboru mají žáci možnost získat pilotní průkaz pilota ultralehkých letounů ULL.

A jak vnímali (pro ně doposud nezvyklou) praxi sami žáci? Požádali jsme o odpovědi Jaromíra Řeháčka, žáka 1.PT (DLT).

Jak probíhal váš běžný den?

„Pracovní doba trvala každý den od 8 do 14.30 hodin. Hned na začátku nám byla rozdělena práce a určeno místo výkonu. Všichni jsme se snažili pracovat rychle, ale efektivně s myšlenkou velké zodpovědnosti, kterou dohlížející zaměstnanci nad námi i naší prací měli.“

Co bylo náplní vaší práce?

„Záleželo na každém dni a postupu. První den jsme čistili formu od staré zaschlé pryskyřice. Druhý den se forma lakovala základním nátěrem, takže jsme byli u správné kontroly motoru. Třetí a čtvrtý den probíhalo nanášení látek do formy a válečkování pryskyřice, neboli lepení.“

Jaký přínos pro tebe měla tato praxe?

„Přínosná mi přišla tím, že jsem si mohl vyzkoušet, co obnáší tato práce a co vše za tím je. Plno předpisů a tabulek, podle kterých se musí pracovat. Také určitě zodpovědnost při této práci, kde sebemenší chyba může stát život. Také se učit novým věcem a rozvíjet sám sebe po technické stránce. I psychika se zde zocelovala, když pár desítek centimetrů od nás se roztočila vrtule na plný výkon.“

Co tě nejvíc bavilo?

„To se nedá říct, byla to skvělá zkušenost i kolektiv lidí, takže nemám nic, co by mě nebavilo.“  


Petr Vaníček,  vedoucí učitel praktického vyučování