Aktuality v měsíci: ZÁŘÍ 2020    

Další akce ze seriálu Traktoriád 2020 se konala u Starého Kolína

19. 09. 2020

Další Traktoriáda 2020 se konala v sobotu 19. 09. 2020 poblíž obce Starý Kolín. Setkali se zde příznivci moderní i historické zemědělské techniky, součástí akce byla i výstava historických vozidel a motorek. V odpoledních hodinách došlo i na samotnou ukázku praktické orby vystavených traktorů.
Akce se zúčastnili i žáci prvního a druhého ročníku, jejichž zájem o vystavenou techniku byl patrný. Na akci bylo rovněž vystaveno školní nákladní vozidlo autoškoly VOLVO s reklamními poutači.

Mgr. Vladimír Blažej, ředitel SŠTŘ Nový Bydžov

Co týdny v SŠTŘ daly ve dnech 01-11. 09. 2020

V pořadí 1 a 2. výukový týden školního roku 2020/2021 v září 2020 přinesl v SŠTŘ tyto události:

  • V úterý 1. září 2020 byl zahájen nový školní rok. SŠTŘ toto vzdělávací období plné čekávání zahájila s 20 třídami a 450 žáky. Velkou novinkou jsou 4 třídy oborů Mechanik opravář motorových vozidel a Opravář zemědělských strojů v 1. ročnících.
  • V domově mládeže v Hlušicích se ubytovalo na základě přihlášek celkem 79 žáků školy.
  • Do provozu byla dána nová sborovna v budově školy v ulici Dr. M. Tyrše 112, která vznikla rekonstrukcí bývalé cvičné kuchyně. Ve výukovém centru Hlušice byla dána do provozu nová počítačová učebna s 20 výukovými místy.
  • Novými pedagogy školy se stali v teoretickém vyučování Ing. Vladimír Pavelka (odborný učitel oboru Opravář zemědělských strojů), Ing. Kateřina Borovská (odborná učitelka oboru Technologie potravin), Ing. Vladimír Suchánek PhD. (učitel matematiky), Mgr. Andrea Kaplanová (učitelka anglického jazyka a základů společenských věd) a Mgr. Jiří Zahradník (zástupce ředitele a učitel odborných a přírodovědných předmětů).
  • V centru praktického vyučování zahájili svoji činnosti Vladimír Peš (obor Opravář zemědělských strojů), Jaroslav Havránek (obor Mechanik opravář motorových vozidel), Michaela Vejvodová (obor Cukrář) a Radomír Beněk (obor Řezník-uzenář).
  • V pátek 4. září nastal termín opravných a náhradních písemných závěrečných zkoušek pro žáky, kteří v červnovém termínu tyto zkoušky nekonali nebo v nich nebyli úspěšní.
  • V pondělí 7. září byly opětovně otevřeny prodejny ve Středisku praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou, prodejna žákovských a regionálních potravinářských výrobků se rozšířila o farmářské produkty několika výrobců, prodejna MASO SEDLÁK je nadále provozována ve spolupráci se společností MASO Jičín. Novou pracovnicí se stala Jitka Winterová.
  • Novinkou zde bude otevření teplého pultu po vyřešení některých technických záležitostí.
  • V úterý se zástupce ředitele Karel Průcha zúčastnil jednání s Národní sportovní agenturou v Hradci Králové.
  • V pátek 11. září kolektiv pracovníků SŠTŘ a žáci školy zajišťovali catering na festivalu dechových hudeb Fišerův Bydžov 2020.

Mgr. Vladimír Blažej, ředitel školy

Projekt TATRA DO ŠKOL se pomalu rozbíhá

16. 09. 2020

Společný projekt automobilky TATRA, Královéhradeckého kraje a SŠTŘ Nový Bydžov jehož podstatou je sestavení nákladního vozidla TATRA  žáky SŠTŘ nabírá pomalu na obrátkách. V srpnu jsme převzali dva plné kamiony dílů, ze kterých se bude vozidlo sestavovat. Na přelomu září a října vyrazí vybraní žáci 2. a 3. ročníku vzdělávacího programu školy Řidič nákladní a osobní dopravy na týdenní stáž do Kopřivnice, kde se podrobně seznámí s výrobním postupem.
Poté se už v dílnách odborného výcviku v Novém Bydžově Na Švarcavě naplno rozběhnou práce na sestavení TATRY pod vedením učitele odborného výcviku Tomáše Hovorky. Podle harmonogramu by vozidlo mělo být dokončeno v únoru 2021.  Následně bude TATRU používat Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje, takže jej budeme moci vídat v silničním provozu při vlastní údržbě silnic. Jsme rádi, že jsme díky personálnímu a materiálnímu vybavení byli do tohoto projektu vybráni jako jedna z mála škol v ČR a jako jediná škola v Královéhradeckém kraji.

Aleš Novák, vedoucí učitel odborného výcviku, učitel odborných předmětů


Pátá Traktoriáda se konala 12. 09. 2020 v Čermné nad Orlicí

12. 09. 2020

Páté "TRAKTORIÁDY" v Čermné nad Orlicí se zúčastnila i Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov. Celou akci organizoval učitel odborného výcviku Martin Kopřiva.

Video k celé akci ke shlédnutí zde: Traktoriáda v Čermné nad Orlicí

Martin Kopřiva, učitel odborného výcviku

Noví technici silniční dopravy nastoupili do prvního ročníku

02. 09. 2020

Žáci prvního ročníku oboru vzdělávání Technik silniční dopravy se v prvních dnech svého působení ve škole seznámili s pravidly bezpečného chování, školním řádem a vstřebávali mnoho dalších informací o jejím chodu. Navštívili také výuková centra a střediska praktického vyučování v Novém Bydžově a Hlušicích. 

Ing. Vladimír Vondruška, učitel teoretického vyučování

SŠTŘ znovu otevírá prodejny ve středisku v Chlumci nad Cidlinou

07. 09. 2020

Střední škola technická a řemeslná a její smluvní partner MASO SEDLÁK Jičín oznamuje, že v pondělí  7. září 2020 od 7.30 ve své provozovně v Nádražní ulici 194 v Chlumci nad Cidlinou znovu otevírá svou prodejnu masa a uzenin včetně žákovských výrobků s teplým pultem a prodejnu lahůdek, cukrářských výrobků a farmářských produktů.
  V prodejnách SŠTŘ se již tradičně můžete těšit na čerstvé maso a veškerý sortiment společnosti MASO SEDLÁK v podobě klobás, paštik, salámů a dalších masných výrobků, v druhé prodejně pak na studenou kuchyni, obložené chlebíčky, cukrářské výrobky z dílen našich žáků a řadu farmářských produktů.
SORTIMENT:
- Včelí farma pod Zvičinou – medovina a různé druhy medů
- Lažanské mošty
- mléčné výrobky Mlékárny Ohaře
- Vinařství Hrnčíř Dunajovice (od středy 9. září)
- pečivo Pekařství Měník
- speciální koření společnosti RAM RAM
- produkty pivovaru Svijany a Nová Paka (od pondělí 14. září)
- objednávky cukrářských výrobků a studené kuchyně včetně zajištění cateringů

PROVOZNÍ DOBA
pondělí 7.30 – 12.30 (prodejna lahůdek a farmářských produktů od 8.00)
úterý 7.30 – 16.00 (polední přestávka 12.30-13.00)
středa 7.30 – 16.00 (polední přestávka 12.30-13.00)
čtvrtek 7.30 – 16.00 (polední přestávka 12.30-13.00)
pátek 7.30 – 16.00 (polední přestávka 12.30-13.00)

Veronika Větrovská, vedoucí pedagogický pracovník středisko praktického vyučování Chlumec nad Cidlinou

Žáci SŠTŘ se zúčastnili závodu "Offroadmaratón" ve Stříbře

29. - 30. 08. 2020

V posledním prázdninovém víkendu proběhl závod seriálů „Offroadmaratonů“ v bývalém vojenském areálu poblíž Stříbra na Plzeňsku. 
Součástí týmu TH-motorsport se pro tento závod stali i dva studenti SŠTŘ Nový Bydžov (David Bejr 3. AE, Marek Chudoba 4. SD). Měli tak možnost se závodů zúčastnit a vyzkoušet si jak práci při servisu vozu, tak i sedadlo spolujezdce přímo v závodě.
Vlastní závod trval plných 6 hodin. Jeho průběh komentoval učitel odborného výcviku SŠTŘ Tomáš Hovorka: „Od začátku závodu nás potrápily problémy s přehříváním motoru, které se nám povedlo rychle vyřešit. Při posledním nočním střídání jsme navíc zjistili problémy s prasklým ramenem zadní nápravy. Tento problém nás bohužel připravil o možnost zabojovat o pódiové umístění, které bylo nadosah. V celkovém výsledku jsme tedy skončili na čtvrtém místě v naší třídě.

Nyní se společně se studenty v rámci odborného výcviku zaměříme na vyřešení vzniklých problémů a připravíme závodní speciál na další klání.“

Tomáš Hovorka DiS., učitel odborného výcviku a odborných předmětů

Učitelé cizích jazyků absolvovali metodický kurz angličtiny

24. - 25. 08. 2020

Tento  kurz byl zaměřen na výuku odborné angličtiny pro studijní obory Strojírenství a Dopravní prostředky.

Lektorky nás seznámily s výukovými materiály a dostaly jsme i informace, jak s těmito materiály pracovat. Jsou vhodné jak pro obory s výučním listem, tak i pro odborné semináře maturitních oborů. Obě jsme obdržely osvědčení o absolvování kurzu a získaly i další cenné informace.

Mgr. Alexandra Kaplanová, předsedkyně MK cizích jazyků