ŠKOLNÍ ÚSPĚCHY ŽÁKŮ:

PROBĚHL JUBILEJNÍ 25. ROČNÍK SOUTĚŽE AUTOOPRAVÁŘ JUNIOR

17. 04. 2018

V týdnu před Velikonočními svátky se již tradičně konala soutěž AUTOOPRAVÁŘ junior, tentokrát se jednalo už o její jubilejní 25. pokračování. Organizátoři soutěže, kterými jsou Ministerstvo školství ČR a Svaz prodejců a opravářů motorových vozidel, opětovně uspořádali celostátní finále v  krásných a moderních prostorách Servisního a tréninkového centra ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi. Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo 2300 žáků ze 110 středních škol, ze kterých se přes školní a krajská kola kvalifikovalo 28 nejlepších žáků (2 z každého kraje) do celostátního finále. 
Do něj se k naší velké radosti probojovala i rodačka z Pecky a žákyně SŠTŘ Nový Bydžov Karolína Jiřičková. Jediná slečna v soutěži se postavila obrovské přesile 27 chlapců a ve tříkolové soutěži (teoretická část, poznávací část a praktická část) si vedla na výbornou. Zejména její vystoupení v praktické části, kde byla NEJLEPŠÍ ZE VŠECH ÚČASTNÍKŮ SOUTĚŽE, BYLO EXCELENTNÍ. Její sympatické a sebevědomé vystupování podpořené výbornými znalostmi zanechalo v očích odborné veřejnosti, pořadatelů, rozhodčích a zástupců firem obrovský dojem. Slova o tom, že z vystoupení Karolíny v praktické části by se mohla točit instruktážní videa, nám udělala obrovskou radost. Díky svému vystoupení se Karolína může těšit nejen z celkového 8. místa v republice, ale také titulem nejlepší MLADÝ AUTOMECHANIK v Královéhradeckém kraji (další zástupce našeho kraje ze SOŠ a SOU Vocelova Hradec Králové skončil na 22. místě).

Aleš Novák, vedoucí učitel odborného výcviku, komentoval výsledky naší reprezentantky v praktické části
"
Procházel jsem si výsledky za poslední 4 roky, co jezdím na tuto soutěž, a v praktické části získala Karolína nejvíce bodů ze všech soutěžících za toto období. Když jsem měl možnost v úterý po soutěži procházet jednotlivá stanoviště a bavit se z rozhodčími (což byli zástupci firem AD Technik, BOSCH, HELLA GUTMAN, SCANIA), tak jsem snad na 10 ze 14 stanovišť slyšel : "Vyjste z Nového Bydžova (Hlušic), tak tady ta vaše slečna byla nejlepší ze všech nebo patřila k nejlepším". TADY NÁM KAROLÍNA UDĚLALA OBROVSKOU REKLAMU A ZVEDLA KREDIT NAŠÍ ŠKOLY V OČÍCH ODBORNÉ VEŘEJNOSTI. Stejně tak i po vyhlášení za námi chodili zástupci firem a gratulovali nám k velmi dobrému výkonu.Celkově si myslím, že už víc pro úspěch udělat nešlo. Karolína tomu věnovala obrovské množství energie a volného času, což vím od lidí z internátu, od otce....je potřeba ji za to náležitě poděkovat a odměnit."

Vladimír Blažej, ředitel školy: "Musím velmi gratulovat Karolíně a celému sboru, který ji připravoval. Děkuji za skvělý výsledek a jsem si vědom, že v posledních letech pravidelně končíme v první desítce, i když v řadě disciplín hrajeme zcela na cizím hřišti. Ale co Tě neporazí, to Tě posílí a podle uplatnění našich reprezentantů je to prostě holý fakt".


Aleš Novák, vedoucí učitel odborného výcviku,učitel odborných předmětů

Vynikající úspěch mladých elektrikářů z Nového Bydžova

19. - 20. 02. 2019

Ve dnech 19-20. února 2019 se dvoučlenný tým žáků SŠTŘ Nový Bydžov doprovázený svými pedagogy Ing. Lubomírem Kořínkem a Jaroslavem Mansfeldem zúčastnil regionálního kola Soutěže odborných dovedností oboru Elektrikář-silnoproud, které pořádala SŠ COPTH Praha 9. Ve velké konkurenci se zrodila senzace, Michal Šnajdr (3. E) skončil na výborném třetím místě a poté vybuchla bomba, František Srpek (3. E) celou soutěž vyhrál. Družstvo Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov startovní pole rovněž ovládlo a skončilo mezi všemi zúčastněnými středními školami na skvělém prvním místě.

Celkový report ze soutěže ke stažení zde: Regionální kolo Elektrikářů - silnoproud 

Eliška Jedličková na čtvrtém místě v celostátním finále Svačina roku RIO MARE

4. 12. 2018

Mezi patnáct finalistů soutěže mladých kuchařů Svačina roku s RIO MARE 2018 se probojovala i žákyně 3. ročníku oboru Kuchař-číšník SŠTŘ Nový Bydžov Eliška Jedličková. Těchto 15 finalistů bylo vybráno z více jak 140 účastníků ze 43 středních škol, kteří se původně do soutěže přihlásili.
Celostátní finále se odehrálo 4. prosince 2018 v pražském studiu CHEFPARADE+. Eliška Jedličková se svým exponátem skončila nakonec na vynikajícím 4. místě.

Elišku připravoval na tuto soutěž učitel odborných předmětů Bc. Jan Flídr, který k celkovému výsledku naší žákyně řekl: "Je to výborný výsledek, ale samozřejmě mít bramborovou medaili trochu mrzí. Ale se SŠTŘ díky Elišce opět prosadila do absolutní republikové špičky".
Eliška Jedličková měla ze svého výsledku také nelíčenou radost: "Ani si nedokážete představit, jaká nervozita u nás vládla večer před finále. Že skončím takhle vysoko, tomu jsem opravdu nevěřila. Ale je to perfektní pocit."

Tomáš Kovačovský bronzový ve finále soutěže Český kapr 2018

22. - 23. 11. 2018

Mezi deset finalistů soutěže mladých kuchařů Český kapr 2018 pořádané Asociací kuchařů a cukrářů České republiky se dostal i žák 2. ročníku oboru Kuchař-číšník SŠTŘ Nový Bydžov Tomáš Kovačovský. Celorepubliková soutěž pod záštitou ministra zemědělství s více jak stovkou přihlášených kuchařů-juniorů zažila letos již 13. ročník tradičně na výstavišti v Českých Budějovicích, kam si porota pozvala pouze dvanáctku nejlepších, z nichž se však finálového klání zúčastnilo pouze deset.
Tomáše připravoval na tuto soutěž učitel odborných předmětů Bc. Jan Flídr, který k postupu našeho žáka poznamenal: "Jedná se o vynikající úspěch naší školy a samozřejmě jsem z postupu i konečného bronzového pásma velmi nadšený."
Sedmnáctiletý Tomáš Kovačovský soutěžil v kategorii "junior", kam se mohou přihlásit žáci hotelových a gastronomických oborů středních škol, kteří nedovrší k datu soutěže 21 let. Konečná bronzová medaile je v této konkurenci oceněním nejen jeho soutěžního výkonu, ale i celkově odpovědného přístupu ke studiu, o čemž svědčí i jeho hodnocení odpovědnými pracovníky resortu TREE OF LIFE Lázně Bělohrad, kde koná část odborného výcviku.
"Pro Tomáše je skvělé, že se mohl poměřit s nejlepšími žáky z řady škol včetně škol hotelového zaměření, kteří měli pro přípravu na soutěž mnohdy lepší podmínky a věnovali jí poměrně hodně času", poznamenala k úspěchu žáka SŠTŘ vedoucí střediska praktického vyučování Veronika Větrovská, která ho do Českých Budějovic spolu s Janem Flídrem doprovázela. 

web z akce: https://akc.cz/soutez-289/cesky-kapr-2018

Po 10 letech má SŠTŘ Nový Bydžov znovu titul                  "Mistra republiky OZS"

22. 6. 2018

Jaroslav Frank v celostátní soutěži Automechanik junior 2018 na skvělém 6. místě

26. - 28. 3. 2018

Ve dnech 26. – 28. 3. 2018 v prostorách Service Training Center Auto a.s. Kosmonosy a Servisního centra Škoda Auto a.s. Kosmonosy proběhlo finále soutěže Autoopravář Junior 2018. Soutěž má již tradičně čtyři kategorie - Automechanik, Karosář, Autolakýrník a Autotronik. Vyhlašovatelem soutěže Autoopravář junior je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Svaz prodejců a opravářů motorových vozidel České republiky. Hlavními partnery soutěže jsou společnosti Škoda Auto a. s., Bosch a Scania.

Naši školu reprezentoval v kategorii Automechanik junior žák 3. ročníku oboru Mechanik opravář motorových vozidel Jaroslav Frank, pedagogický doprovod zajišťoval předseda metodické komise automobilních oborů SŠTŘ Aleš Novák. Celkově byla soutěž tříkolová, první základní kolo probíhalo na jednotlivých školách. Z oboru Mechanik opravář motorových vozidel se pak do celostátního finále dostali pouze 2 nejlepší žáci z každého kraje České republiky. Z celkového počtu 3 100 žáků třetích ročníků uvedeného oboru se tak o celkové vítězství utkalo 28 mladých automechaniků. V této konkurenci se Jaroslav Frank obsadil vynikající 6. místo, ke kterému Jaroslavovi celá škola gratuluje.

SOUČÁSTI SOUTĚŽE:

a) Teoretická část – odborná přednáška a následný test

b) Poznávací část - 7 úkolů – montážní postupy, brzdové systémy, měřidla, součástky motorů, speciální nářadí, elektrické součástky motorových vozidel, převody, spojky, hřídele

c) Praktická část 14 úkolů - (např. oprava závitů technologií Würth, diagnostika vznětového motoru Škoda Octavia, oprava rozvodů automobilů Škoda, brzdy osobního automobilu Škoda Citigo...)


A komentář předsedy metodické komise Aleše Nováka:

"Soutěž měla opět velmi vysokou úroveň, je to vidět na přístupu pořádajících škol, společnosti ŠKODA, BOSCH a dalších partnerů. Ceny pro první tři v každé kategorii jsou téměř až přehnané. Letos získal vítěz každé kategorie mimo hmotných cen i jízdu v závodním speciálu ŠKODA FABIA R5 vedle mistra Evropy a několikanásobného mistra ČR v Rallye Jana Kopeckého. Co se týče našeho vystoupení, stejně jako vloni se nám povedla poznávačka (2. místo). V praktické části si myslím, že Jaroslav Frank předvedl také velmi dobrý výkon. Kromě jednoho úkolu (nastavení rozvodů)  měl ze všech dalších úkolů vždy víc jak 10 bodů. Potěšilo nás 15 a 14 bodů z diagnostiky, velmi dobrá byla geometrie a měření komprese. Jsou také úkoly, na které jako škola nemáme potřebné vybavení, například klimatizace, digitální regloskop na seřízení světel, přezouvačka pneumatik, a tady jsme pár bodů ztratili.
Pozitivní také je, že si jako škola držíme poměrně vysokou úroveň. V posledních 3 letech jsme jako jedni z mála byli vždy v první desítce (4. Petr Kmínek, 9. Martin Konáš, nyní 6. Jaroslav Frank), což je v konkurenci řady školních gigantů výrazný úspěch."

Mezinárodní soutěž řezníků - uzenářů v Rimavské Sobotě

15. - 16. 2. 2018

Ve dnech 15.-16.2. 2018 se naši řezníci zúčastnili druhého ročníku Mezinárodní soutěže řezníků - uzenářů v Rimavské Sobotě, kterou pořádala Střední odborná škola technická a agropotravinářská. Své dovednosti porovnali se soutěžícími z Rimavské Soboty, Bánské Bystrice a Székesfehérváru z Maďarska. 
Pět dvoučlenných týmů soutěžilo postupně ve vykosťování vepřové půlky a vařené výrobě. Naši školu zastupovali David Krám a Martin Kukla ze 3.R. Bourání masa probíhalo v místním masokombinátu Tauris. Všichni žáci ocenili praktickou ukázku vykosťování profesionálním řezníkem a kvalitářem z firmy M. Kučera, která také celou soutěž sponzorovala. Odborná komise hodnotila dodržování zásad BOZP a hygieny, kvalitu opracování masa a kvalitu třídění ořezu. V této soutěži jednotlivců získal 2. místo David Krám.
V disciplíně vařená výroba měli soutěžící za úkol vyrobit a následně prezentovat domácí klobásy a tlačenku. Za vařenou výrobu zodpovídal Martin Kukla, který si recept na klobásy připravil sám. Tlačenka i klobásy s medvědím česnekem dostaly od poroty vysoké hodnocení. Po sečtení získaných bodů z obou disciplín jsme se v soutěži družstev umístili na 2. místě. Celou soutěž provázela přátelská atmosféra a o vtipné chvilky s překladatelem do maďarského jazyka nebyla nouze. Na závěr děkuji partnerům školy, kteří žáky na soutěž připravovali /Maso Novák z Nového Bydžova a Toro Hlavečník/.

Naše cukrářky si vedly výborně na soutěži ,,O pohár Blanických rytířů“

Na 11. ročníku soutěže "O pohár Blanických rytířů" ve Vlašimi úspěšně reprezentovala školu děvčata z oboru Cukrář - cukrářka, Anna Zborníková a Tereza Koubková, která se s dortem "Vzpomínka na prázdniny" umístila na 2. místě ve zlatém pásmu.

Nejzručnějším řidičem traktoristou Východních Čech se  stal žák                   SŠTŘ Nový Bydžov Martin Midloch

25. 5. 2017

Zemědělský svaz České republiky uspořádal v rámci projektu Zemědělství žije ve spolupráci s odbornými školami a učilišti regionální kola v jízdě zručnosti traktorem s vlekem 2017. Poslední kolo v seriálu osmi regionálních kol uspořádalo pro Východočeský region (Hradecký a Pardubický kraj) 25. května 2017 SOU Lázně Bělohrad.

SSŤŘ Nový Bydžov vyslala na toto prestižní klání tentokrát žáky 2. ročníku oboru Opravář zemědělských strojů Martina Midlocha a Ondřeje Zelinku. Oba žáci předvedli výborné výkony a příkladně reprezentovali SŠTŘ Nový Bydžov.

Každý ze soutěžících absolvoval dvě soutěžní kola a jeden lepší čas se započítával do celkového pořadí soutěže.

Celkovým vítězem a 1. místo obsadil žák 2. ročníku oboru OZS  SŠTŘ Nový Bydžov Martin Midloch, který byl nejlepší v obou kolech a postoupil do Národního kola, které se koná 22. června 2017 v SOŠ a SOU Sušice. Krásné 4. místo obsadil další reprezentant SŠTŘ Nový Bydžov Ondřej Zelinka, který 1. kolo trochu pokazil, ale ve 2. soutěžním kole ukázal svoje kvality a jen nepatrný dotyk branky ho odsunul z 2. místa na 4.

Oběma patří velký dík za vzornou reprezentaci školy. Poděkování patří také žákům 1. Z, kteří za doprovodu učitele odborného výcviku Martina Kopřivy a pana Midlocha staršího vytvořili pro naše dva soutěžící zcela domácí atmosféru. Pedagogický doprovod zajistil VUOV Dobroslav Šmidrkal.

Ceny soutěžícím předal zástupce Zemědělského svazu, pořadatele regionálních kol, pan Lojda z Nového Bydžova.

Výsledky ze soutěže

1. místo v národním kole soutěže Automobileum 2017

17. - 18. 5. 2017

Na národním kole AUTOMOBILEUM 2017, které se konalo ve středu a čtvrtek 17-18. 05. 2017 v Hradci Králové, mezi 13 družstvy z celé republiky zvítězil tým Královéhradeckého kraje, do kterého vždy jednoho žáka nominovaly školy s automobilním zaměřením z Hradce Králové, Hronova, Rychnova n. K. a Nového Bydžova. Za SŠTŘ Nový Bydžov soutěžil Petr Kavan. 

soutěži jednotlivců pak obsadil Petr Kavan skvělé 1. místo.   Nejlepší mladý řidič pro rok 2017 je z naší školy!

Zlatá medaile Markéty Šulcové v soutěži Kouzlení z perníku

23. 3. 2017

Dne 23. března 2017 se konal již 6. ročník soutěže Kouzlení z perníku, který probíhal opět na Městském úřadu Nové Paky. Této soutěže se zúčastnila naše žákyně 3. ročníku oboru cukrář Markéta Šulcová. V kategorii ,,A“ byl dán motiv Dárková kazeta. Tento výrobek byl již zhotoven a zde pouze dekorativně dozdoben. Tentokrát se nám povedlo obsadit v podání Markéty Šulcové ze čtrnácti soutěžících ZLATOU medaili v tzv. zlatém pásmu, kde se bodově dostaly čtyři cukrářky. Dále žákyně soutěžily v kategorii “B“, což bylo zdobení na místě, libovolného velikonočního motivu s limitem 120 minut. Zde se Markéta Šulcová umístila ze dvanácti soutěžících na pěkném tzv. bronzovém pásmu a získala bodově bronzovou medaili. Třetí kategorie “C", což bylo určeno pro žáky, kteří se doposud nezúčastnili žádné soutěže, byla opět libovolná velikonoční varianta, ale s neomezeným časovým limitem. Zde jsme zastoupení neměli. Soutěž proběhla v příjemné atmosféře a závěrem hodnotící komisaři všechny zúčastněné pochválili za své výkony a za neustále se zvyšující úroveň, ale i počet účastníků.